Ελαφρόπετρα για grooming


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Τον τελευταίο καιρό σε ένα πετ σοπ στη γειτονιά μας από όπου και ψωνίζω τροφές εργάζεται μία γκρούμερ πραγματική. Όχι από αυτούς που έχουμε συνηθίσει δηλαδή αλλά τους αληθινούς που μόνο στο φόρουμ είχα γνωρίσει εγώ μέχρι τώρα :)
Πριν το λούσιμο λοιπόν χρησιμοποιεί μία ελαφρόπετρα ειδική αντί για βούρτσα για να αφαιρέσει την νεκρή τρίχα. Απίστευτη δουλειά πραγματικά, μετά χρησιμοποιεί και ένα άλλο εργαλείο το οποίο αφαιρεί μόνο υπόστρωμα και ο σκύλος γίνεται καινούριος, φεύγει όλο το νεκρό τρίχωμα και λάμπει πριν καν τον μπανιάρει.
Δεν ξέρω αν θέλει τεχνική για να την χρησιμοποιήσεις την ελαφρόπετρα, αν δεν θέλει πάντως για κοντότριχους σκύλους είναι πολύ καλύτερη από βούρτσα!
 
  • Like
Reactions: GRDANE






epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Παλαιότερα νόμιζα ότι η χρήση της ήταν ως οικοδομικό υλικό, αργότερα έμαθα ότι χρησιμοποιείται και στις πατούσες των γυναικών!
Τώρα και στις τρίχες των σκύλων...Γηράσκω αεί διδασκόμενος!:D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Ναι Ghelly, Κimigaz ναι για μακρύτριχα είναι τέλεια τη χρησιμοποιήσαμε και στη Λούση, ο Τζιμάκος δε γυάλισε ο μούργος, Epial σταμάτα παιδάκι μου χαχαχα!
 
  • Like
Reactions: ghelly and Kimigaz


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παλαιότερα νόμιζα ότι η χρήση της ήταν ως οικοδομικό υλικό, αργότερα έμαθα ότι χρησιμοποιείται και στις πατούσες των γυναικών!
Τώρα και στις τρίχες των σκύλων...Γηράσκω αεί διδασκόμενος!:D
Και στα φυτά....
 
  • Like
Reactions: epial


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Συγγνωμη για την πιθανον ακυρη ερωτηση, μιας και δεν ξερω τι ειναι το stripping, αλλα γινεται και σε Γερμανικους Ποιμενικους;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Γίνεται σε όλα τα σκυλιά αυτού του είδους η περιποίηση. Διώχνει τη νεκρή τριχα που πρέπει να φύγει ούτως ή άλλως .
 
  • Like
Reactions: Aslan


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το στριπάρισμα γινεται με διάφορα εργαλεία ή και με το χέρι. Αφαιρει και αραιώνει το τρίχωμα ώστε να είναι υγιές χωρίς νεκρές τριχες. Ωστόσο δεν ενδείκνυται να το κάνουμε μόνοι μας αν δεν γνωρίζουμε πώς γιατι μπορεί να προξενήσουμε δυσφορία ή και πόνο στο σκύλο.
ενδεικτικά
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ευχαριστω για την απαντηση. Ενδεικτικα ποσο κοστιζει αυτη η διαδικασια [σε καλο groomer] και ποσο συχνα πρεπει να γινεται σε σκυλους με διπλο τριχωμα;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Τον Τζιμάκο τον έλουσε και του έκανε στρίπινγκ με 35 ευρώ αλλά μου είπε ότι επειδή έφερα κι άλλους σκύλους μου κάνει καλύτερη τιμή και κανονικά θα έπαιρνε 45.

Πόσο συχνά δεν ξέρω να σου απαντήσω.
 
Last edited:


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Σχετικα καλη η τιμη μου ακουγεται για να ανακουφιστει ο σκυλος απ' το περιττο τριχωμα. (y)Εξαταρταται βεβαια και απο την συχνοτητα που πρεπει να γινεται.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Σχετικα καλη η τιμη μου ακουγεται για να ανακουφιστει ο σκυλος απ' το περιττο τριχωμα. (y)Εξαταρταται βεβαια και απο την συχνοτητα που πρεπει να γινεται.
Aκριβώς , δεν ξέρω κι εγώ πόσο συχνά γίνεται.
Επιπλέον ο σκύλος την διαδικασία με την ελαφρόπετρα την απόλαυσε ιδιαίτερα γιατί είναι σαν έντονο μασάζ και ξυσιμο στη πλάτη. Στο στέγνωμα όμως έκλαιγε σαν μοιρολογίστρα ο έρημος.
 
  • Like
Reactions: ghelly and Aslan


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Στο στέγνωμα όμως έκλαιγε σαν μοιρολογίστρα ο έρημος.
Που να σου περιγράψω προ μηνός πάνω-κάτω, που πήγα τον Μάρκο, πρώτη φορά για grooming. Θα κάνω ένα fast forward προσπερνώντας τα πρώτα τραγελαφικά στάδια και θα σταθώ στην ώρα, που βγαίνει με τα πολλά από την μπανιέρα, και μεταφέρεται για τα περαιτέρω. Είχαν κλείσει και μια ενδιάμεση πόρτα, όταν ακούω ένα κλάμα σφυριχτό γοερό και μαρτυρικό, να σου σηκώνεται η τρίχα. Μοιρολόι όπως λες κι εσύ. Τρέχω μέσα, κι είναι η κοπέλλα ατάραχη με το bluster στο χέρι, να τον παρακολουθεί αδιάφορα. Τι έγινε; της λέω με αγωνία. Τίποτα, μου λέει η καημένη. Δεν του αρέσει το στέγνωμα!!! :confused:
 
  • Like
Reactions: ghelly and l.Kyveli


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ωρέ γυναίκες είσαστε τρελές;
Τι τα περάσατε τα σκυλια σας;
Κι εμένα αν με υποχρέωναν να κάνω πχ αυτά που κάνετε στα μαλλιά σας, τα νύχια σας, ή τις αποτριχώσεις σας, όχι απλώς θα 'κλαιγα και θα μοιρολογούσα, αλλά θα μ' άκουγε και θα με λυπόταν όλη η Αθήνα!

ΥΓ: Και δεν αναφέρομαι καν στο κόστος...

ΥΓ2:Αχ ρε Μάρκο πως σε συμμερίζομαι...
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ε! Πες το έτσι βρε!
Ακουσα grooming και φρικάρισα!
Πολύ βαριά λέξη...
Αν κρινω με αυτα που κάνετε εσείς, «περάστε για grooming» θα τους έλεγε και η Ιερά εξέταση το μεσαίωνα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ε! Πες το έτσι βρε!
Ακουσα grooming και φρικάρισα!
Πολύ βαριά λέξη...
Αν κρινω με αυτα που κάνετε εσείς, «περάστε για grooming» θα τους έλεγε και η Ιερά εξέταση το μεσαίωνα!
Να μη σου κάνω δλδ πλήρη περιγραφή από τη μίξη σαμπουαν/κοντισιονερ ως το στεγνωμα/χτενισμα ε?:p
 
  • Like
Reactions: mareco




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Συγγνωμη για την πιθανον ακυρη ερωτηση, μιας και δεν ξερω τι ειναι το stripping, αλλα γινεται και σε Γερμανικους Ποιμενικους;
Στα ΓΠ- και σε αλλα σκυλια, οπου αφαιρειται το περιττο υποτριχωμα και μερος της νεκρης τριχας η διαδικασια δεν λεγεται ακριβος stripping- αλλα Carding.

η Τεχνικη με την ελαφροπετρα ειναι αρκετα διαδεδομενη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight