Ελληνικός Ποιμενικός-Πρώτος σκύλος;


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καλησπέρα σέ όλους τους φίλους/ες.
Θέλω νά ρωτήσω ιδιαίτερα τούς κατόχους Ελλην. Ποιμενικών άν κάνει ο Ε.Π. γιά πρώτο σκύλο.
Προσωπικά μου αρέσει η ανεξαρτησία του καί η διάκρισι κινήσεων την οποία έχει σε διάφορες καταστάσεις.
Συνολικά δηλαδή η προσωπικότητά του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σέ όλους τους φίλους/ες.
Θέλω νά ρωτήσω ιδιαίτερα τούς κατόχους Ελλην. Ποιμενικών άν κάνει ο Ε.Π. γιά πρώτο σκύλο.
Προσωπικά μου αρέσει η ανεξαρτησία του καί η διάκρισι κινήσεων την οποία έχει σε διάφορες καταστάσεις.
Συνολικά δηλαδή η προσωπικότητά του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα !
Μιλάμε για καθαρόαιμο ελληνικό ποιμενικό ; Ή κάτι που φέρνει σε τέτοιον ;
Από που θα τον αποκτήσετε ;

Πάντως αν μπορώ να πω την άποψη μου .Αν κ δεν έχω καθαρόαιμο ελληνικό ποιμενικό , όποτε μπορεί ότι πω να είναι λάθος , θεωρώ ότι δεν είναι ο πιο εύκολος χαρακτήρας για πρώτο σκύλο !
Κ εμένα ο πρώτος μου σκύλος είναι κ πιστεύω ότι για να είναι εύκολη η συμβίωση θέλει έμπειρο κ σίγουρο χειριστή....
Ξανασκέψου το!
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Taitienista ευχαριστώ, ναί θά είναι απο νόμιμο εκτροφείο .
Προσπαθώ νά μάθω τα χαρακτηριστικά καί τίς απαιτήσεις τίς οποίες έχει γιά νά δω αν κάνω
για Ε.Π.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ένα τυπικό Ελληνικό Ποιμενικό δεν θεωρείται και ό,τι πιο εύκολο για πρώτο σκύλο.
Από την άλλη έχω μερικά παραδείγματα απόλυτα επιτυχούς συμβίωσης με πρωτάρη ιδιοκτήτη, μια και δεν έχουν παγιωμένες λανθασμένες αντιλήψεις. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μοναδική, οπότε ασφαλη πρόβλεψη δεν μπορεί να κάνει κανείς.
Από περιέργεια και μόνο, ποιό είναι το εκτροφείο που έχετε καταλήξει;
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Ναί θα ήθελα νά μάθω απο πρώτο χέρι πώς είναι η καθημερινή συμβίωσι μέ εναν Ε.Π. πέρα απο
τίς γενικότητες κάποιων ιστοτόπων, γιά νά δώ αν θά μπορέσω νά ανταποκριθώ.
Πάντως βλέποντας 2 Ε.Π. σέ εσάς θά υπάρχει πολύ εμπειρία!
Νομίζω οτι δημοσιως δέν αναφέρονται εκτροφεία ή εκπαιδευτες..
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο, σε καμία περίπτωση. Κι εμένα το πρώτο μου σκυλί είναι η Θέτις (δεξιά στη φωτογραφία) άσχετα αν τώρα πια έχω 3.
Αυτό που θα πρέπει να εξετάσετε είναι αν είστε πραγματικά έτοιμοι να ζήσετε με τα "μειονεκτήματά" τους και ιδίως αν αυτά εκδηλωθούν στο μέγιστο βαθμό (πχ γαύγισμα, επιφυλακτικότητα προς τους ξένους, ξεροκεφαλιά κλπ). Αν όχι καλύτερα προσπεράστε τη φυλή.
 
  • Like
Reactions: Hammer and mareco


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Μέ μία καλή κοινωνικοποίηση καί σοβαρή εκπαίδευση αυτές οι συμπεριφορές δέν μειώνονται;
Γνωρίζω οτι είναι δύσκολη ράτσα. Είναι νά βγεί καί τό σκυλί καλό βέβαια.
Στή δικιά σας συμβίωση μέχρι τώρα τί θά λέγατε; Γιά νά εχετε 3 Ε.Π. σημαίνει ότι οσο νά ναι τά
κουμαντάρετε.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μέ μία καλή κοινωνικοποίηση καί σοβαρή εκπαίδευση αυτές οι συμπεριφορές δέν μειώνονται;
Στρογγυλεύουν, συνήθως, το θέμα είναι πόσο ώστε να παραμείνουν τσοπανόσκυλα.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Δέν θά μού άρεσε νά γίνουν του καναπέ άν μπορούν, βέβαια, να γίνουν.
Ἔχω αγρόκτημα καί δέν σκοπεύω νά στενο-χωρώ.
Τά θαυμάζω ομως γιά τό χαρακτήρα τους, καί τή δυναμικότητά τους καί ετσι θά ήθελα νά τά έχω.
Αυτό πού ζητάω νά μάθω είναι κάποιες εμπειρίες π.χ. σέ διάφορες καταστάσεις, ή καί σέ καθημερινά πράγματα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τότε ρωτήστε συγκεκριμμένα πράγματα, ή πάρτε φαλάγκι τα threads των ιδιοκτητών για "διάφορες" καταστάσεις.
Δεν απαγορεύεται να αναφέρετε το εκτροφείο.
Με χαρά θα το ακούσουμε (διαβάσουμε)
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Γιά παράδειγμα μετά τούς 4-5 μήνες πού ίσως αρχίζει ο σκύλος νά θέλει νά πάρει τό πάνω χέρι απ᾽ τόν ιδιοκτήτη πώς τό άντιμετωπίσατε;
Ναί θέλει εναν ηγέτη νά τόν σεβαστεί, ἀλλα στήν πράξη πώς επιτεύχθηκε;
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δέν θά μού άρεσε νά γίνουν του καναπέ άν μπορούν, βέβαια, να γίνουν.
Άνετα γίνονται καναπεδόσκυλα και χωρίς να χάσουν ίχνος του χαρακτήρα τους. Το βασικό ζητούμενο είναι να έχετε εσείς ξεκάθαρο το τι θέλετε.
Τώρα για τον/τους τρόπους επίτευξης δεν υπάρχει μία και μοναδική συνταγή, χρόνο ενασχόλησης θέλει κυρίως.
 

Attachments



Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44

χαχα!! ωραιότατη! πώς καί δέν έγειρε ο καναπές;;
Αυτό που θέλω είναι ένας σκύλος συντροφιάς καί φύλακα, καί ξεκινώ νά δώ άν κάνω γιά Ε.Π.
Εχω χώρο με μεγάλο κήπο καί σίγουρα αρκετό χρόνο καθημερινά.
Παράλληλα διαβάζω τά threads καί μέχρι στιγμής πέφτω σέ αναγνώριση φυλής, χαρτιά κτλ..
 




Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Μετά από διάβασμα σίγουρα δέν είναι για μένα ο πρώτος σκύλος. Μίαν ετέραν φοράν..
Συνεχίζω πάντως καί βλέπουμε.. Ευχαριστώ πολύ προς τό παρόν!!
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αλήθεια, ξέρουμε κανέναν που να πήρε τσοπάνι, και μετά να ΜΗΝ ξαναπήρε?
Να το γύρισε σε κάτι άλλο?
Και να το άλλαζα, πάλι φουντούνια θα έπαιρνα :love:
 
  • Like
Reactions: Hammer