Ελληνικός Ποιμενικός (τσοπανόσκυλο ?) και Μαλτεζ


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
74
44
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα . Έχω ένα αρσενικό μαλτεζ 3 κιλών και 8 χρόνων σχεδόν. Είναι πολύ φιλικός και πολύ παιχνιδιαρης ωστόσο σκέφτομαι να υιοθετήσω ένα ελληνικό ποιμενικό ( η αλλιώς τσοπανόσκυλο ?) αρσενικό η θηλυκό δεν ξέρω τι θα είναι καλύτερο στη συμβίωση με το μαλτεζ.
Να πω ότι μένω σε διαμέρισμα κι όχι τεράστιο , εκπαίδευση ευελπιστώ να καταφέρω και μόνη μου, κουτάβι θα το πάρω .

Ποια η γνώμη σας ? μπορούν να ζήσουν άνετα αυτές οι δυο ράτσες μαζί ? Η καλύτερα να μην προχωρήσω στην υιοθέτηση
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, γιατί μια κακή εμπειρία σίγουρα δεν αποτελεί κανόνα, αλλά μια φιλοξενία που αποπειράθηκα να κάνω σε ένα αντίστοιχο κουτάβι, ήταν άκρως απογοητευτική...
Το ενήλικο μαλτέζ των 3 κιλών, προσπαθούσε να διορθώσει το ατσούμπαλο κουτάβι των 8 κιλών, το οποίο δικαιολογημένα, όλα αυτά τα έπαιρνε για παιχνίδι και ανταπέδιδε δαγκώνοντας, η δική μου άρχισε να βρίσκεται συνεχώς σε ένταση οπότε κατέληξα να τα κρατάω χώρια και να τα βγάζω εκ περιτροπής και με λίγα λόγια, εγώ τέτοιο εγχείρημα δεν θα το επιχειρούσα ξανά...
 
  • Like
Reactions: Orjo


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
74
44
Θεσσαλονίκη
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, γιατί μια κακή εμπειρία σίγουρα δεν αποτελεί κανόνα, αλλά μια φιλοξενία που αποπειράθηκα να κάνω σε ένα αντίστοιχο κουτάβι, ήταν άκρως απογοητευτική...
Το ενήλικο μαλτέζ των 3 κιλών, προσπαθούσε να διορθώσει το ατσούμπαλο κουτάβι των 8 κιλών, το οποίο δικαιολογημένα, όλα αυτά τα έπαιρνε για παιχνίδι και ανταπέδιδε δαγκώνοντας, η δική μου άρχισε να βρίσκεται συνεχώς σε ένταση οπότε κατέληξα να τα κρατάω χώρια και να τα βγάζω εκ περιτροπής και με λίγα λόγια, εγώ τέτοιο εγχείρημα δεν θα το επιχειρούσα ξανά...
Πάνω σε αυτό να πω κι εγώ πριν λιγους μήνες φιλοξενούσα 1 βδομάδα ένα κουτάβι ημίαιμο γερμανικό ποιμενικο όντως ατσούμπαλο κι αυτό -τον δικό μου δεν το άφηνα κάτω σπάνια θα καθόταν καλά το κουτάβι φυσικά να παίξει ήθελε αλλά και ο δικος μου πήγαινε στη μικρή . Ο δικος μου ποτε δεν βγάζει δόντι κλπ ούτε αγριεύει .

Κι αυτό επισης είναι που με προβληματίζει κι εμένα αλλά πιστεύω με συνεχείς εκπαίδευση θα μάθει
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το διαμέρισμα δεν αποτελεί πρόβλημα για ένα τσοπανόσκυλο, με 2 καλές βόλτες ημερησίως θα είναι μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: Castro48


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Το διαμέρισμα δεν αποτελεί πρόβλημα για ένα τσοπανόσκυλο, με 2 καλές βόλτες ημερησίως θα είναι μια χαρά.
Αρκεί φαντάζομαι να υπάρχει και κατάλληλος χώρος για τις βόλτες? Γιατί η βόλτα με έναν μεγαλόσωμο και κυριαρχικό σκύλο πχ στο κέντρο της Αθήνας είναι πιθανό να γίνεται μόνιμα μες στο άγχος. Ενω αν υπάρχει κάποιο άλσος κοντά, τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα.
 


ant

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2011
143
24
Από μαλτεζ δεν ξέρω να σου πω. Από ελληνικό ποιμενικό όμως ξέρω. Το ποιμενικό ούτως ή άλλως θα κυριαρχήσει. Γνώμη μου το θηλυκό είναι πιο εύκολο να συμβιωσει με άλλο αρσενικό αλλά και αυτό δεν είναι κανόνας. Σίγουρα η καλύτερη παρέα για ένα σκύλο είναι ένας άλλος σκύλος
 
  • Like
Reactions: Castro48


ant

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2011
143
24
Από μαλτεζ δεν ξέρω να σου πω. Από ελληνικό ποιμενικό όμως ξέρω. Το ποιμενικό ούτως ή άλλως θα κυριαρχήσει. Γνώμη μου το θηλυκό είναι πιο εύκολο να συμβιωσει με άλλο αρσενικό αλλά και αυτό δεν είναι κανόνας. Σίγουρα η καλύτερη παρέα για ένα σκύλο είναι ένας άλλος σκύλος
ένας ισορροπημένο ελληνικος ποιμενικος θα προσέχει όλα τα μέλη της αγέλης του ανεξαρτήτως αν είναι μαλτεζ. Έτσι έγινε τουλάχιστον με τη δικιά μου π ου δεν χρειάστηκε να διαπραγματεύτει και πολλά με τον άλλο μου σκύλο. Με συνοπτικές διαδικασίες έβαλε τα πράγματα στη θέση τους μόλις ενηλικιωθηκε παρόλο που ο Μπουμπης ήταν κυριαρχικος. Χρειάζεται να ασχοληθείς πολύ να κοινωνικοποιησειςτο ποιμενικό και να αφιερώσεις χρόνο στο καθένα και στα 2 μαζί. (... για κάποιο λόγο σβήστηκε το μισό ποστ κ το ξανάγραψα..
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Αρκεί φαντάζομαι να υπάρχει και κατάλληλος χώρος για τις βόλτες? Γιατί η βόλτα με έναν μεγαλόσωμο και κυριαρχικό σκύλο πχ στο κέντρο της Αθήνας είναι πιθανό να γίνεται μόνιμα μες στο άγχος. Ενω αν υπάρχει κάποιο άλσος κοντά, τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα.
Η βόλτα στο κέντρο της Αθήνας είναι πολύ πιο χαλαρή από τη βόλτα σε οποιοδήποτε άλσος. Το χάλι με τα λυτά σκυλιά στα πάρκα δεν παλεύεται.