Ελληνικός Ποιμενικός


S

SwkDoG

Guest
Πριν από μερικές μέρες είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ και να εργαστώ εθελοντικά για ένα μικρό διάστημα στην μη κυβερνητική περιβαλλοντική οργάνωση του Αρκτούρου.
Ανάμεσα στις δράσεις της οργάνωσης,πέρα από τα προγράμματα διαφύλαξεις και διάσωσης του λύκου και της αρκούδας,είναι και το "πρόγραμμα αναπαραγωγής και διατήρησης" της φυλής του Ελληνικού ποιμενικού σκύλου,το οποίο και με ενδιέφερε ιδιαίτερα και με το οποίο θα ασχοληθώ και εδώ.

Οι προσδοκίες που είχα φεύγωντας για εκεί δεν ήταν και μεγάλες,γνωρίζοντας πάνω-κάτω την κατάσταση και το επίπεδο αυτών των οργανώσεων και προσπαθειών στην Ελλάδα,αλλά τίποτα δεν μπορούσε να με προετοιμάσει για αυτό που βρήκα!

 


S

SwkDoG

Guest
Οι ελλείψεις πολλές και σε πολλά επίπεδα.

Η απουσία κτηνιάτρου και κτηνιατρικής περίθαλψης.
Τα ζώα στερούνται κάθε είδους κτηνιατρική περίθαλψη,ακόμα και των βασικών εμβολιασμών και αποπαρασιτώσεων,με αποτέλεσμα να έχουν "χαθεί" αρκετά ακόμα και από απλά "τσιμπήματα" εντόμων!

Η διατροφή των ζώων περιορίζετε σε μία μέτρια εώς κακή ξηρά τροφή που βρίσκεις και σε σούπερ-μάρκετ ("δωρεά" της ίδιας της εταιρείας...) και ελάχιστες κονσέρβες της,που "έτυχε" να έχουν λήξει κιόλας εδώ και 4 μήνες περίπου.

Το "πρόγραμμα" δεν έχει καμία βάση δεδομένων.
Δεν γνωρίζουν την προέλευση των ζώων τους (είναι από "δωρεές" τα περισσότερα),δεν γνωρίζουν την ηλικία τους ή πότε έχουν την περίοδο τους οι θηλυκές για να ξέρουν πότε και ποιά θα ζευγαρώσουν...και πολλά άλλα.
Με λίγα λόγια το "πρόγραμμα" στερείτε προγραμματισμού!

 


S

SwkDoG

Guest
Το όλο "πρόγραμμα" πια στηρίζετε σε 5 ενήλικα σκυλιά (3 αρσενικά και 2 θηλυκά) και ένα κουτάβι!!...

Μέχρι πρότεινως κανένας σκύλος δεν έβγαινε βόλτα,σχεδόν δεν είχαν επαφή με ανθρώπους και κάποιοι σκύλοι δεν μπορούν καν να πιαστούν.
Αυτά και άλλα πολλά που δεν μπορώ να σκεφτώ και να γράψω αυτή τη στιγμή...

Δεν ρίχνω "φταίξιμο" σε κάποιον,δεν ξέρω ποιός φταίει...
Ξέρω πως κανείς δεν μπορεί να ρίξει φταίξιμο στους εθελοντές,που είναι και "η καρδιά" του Αρκτούρου.
Όπως επίσης και σε κάποιους από το προσωπικό που κάνουν ότι μπορούν...βέβαια βρήκα και ανθρώπους που αδιαφορούσαν ή απλά είχαν άγνοια επί του αντικειμένου.

Δεν θέλω να κλείσω με ευχές...βαρέθηκα...

 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ego panta aporo, giati ginontai avta??

To Hellenic Wildlife Hospital, stin Aegine einai episis se athlia katastasi!
Traumatismena arpaktika poulia pou zoun evdomades oloklires se chartokivotia?

Brika mia fora mia chelona, me spasmeno kabouki, apo trochaio!!
KANENAS Ktiniatros den iksere ti na tin kanei, na tis dosei tis protes boithies!!!

Evtichos pou brika mes tou Internet ton Bernd!!
Edo i selida tou!!
http://www.oaetos.de

Enan germano, pou echei ena kentro diasosis ellinikis chelonas konta ston platamona!
Avtos mou elege apo to tilefono ti na kano kai mou protine, na parei tin chelona mazi tou meta apo liges meres, tan tha erthei athina!!

Giati prepei na noiazontai oi ksenoi, gia ta ellinika zoa, eno tous ellines den tous kaigetai karfi?
Den katalavainoun, oti katastrefontas tin fysi tous kai ta zoa, katatstrefoun ametablita ena megalo kommati apo ton politismo tous?

Kai eno kati kanoun oi ksenoi gia ta ellinka zoa, anti na tous yposteireizoun, tous polemoun kaiolas!!
 


S

SwkDoG

Guest
FrenchieFan δεν είναι θέμα Έλληνες και "ξένοι",ούτε θα ήθελα να πάει εκεί η κουβέντα.
Υπάρχουν και έχω γνωρίσει άτομα αξιόλογα και με όρεξη να δουλέψουν για τέτοιους σκοπούς...δυστυχώς "το σύστημα" δεν τους αξιοποιεί και δεν έχουμε τους κατάλληλους ανθρώπους στις κατάλληλες θέσεις,μα το αντίθετο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
SwkDoG said:
FrenchieFan δεν είναι θέμα Έλληνες και "ξένοι",ούτε θα ήθελα να πάει εκεί η κουβέντα.
Υπάρχουν και έχω γνωρίσει άτομα αξιόλογα και με όρεξη να δουλέψουν για τέτοιους σκοπούς...δυστυχώς "το σύστημα" δεν τους αξιοποιεί και δεν έχουμε τους κατάλληλους ανθρώπους στις κατάλληλες θέσεις,μα το αντίθετο.
To ksero!!!
Oute ego den thelo na katalikso se avto to thema!
Ksero oti kai edo yparchoun anthropoi pou thisiazontai gia ta erga pou kanoun!
Alla genikos adiaforei oi pleiopsifia tou kosmou!!

I Douleia tou Bernd yposteirizetai apo enan syllogo stin germania-elvetia kai ethelontikes eisfores apo anadochous gia tis chelones!

Simera diavasa to Dairy tou Bernd!
Ekei leei, oti prospathoun na kleinoun oles tis ksenes zoofilikes organoseis, tous echoun afairesei tis adies leitourgias, gia na min mathevtei para ekso, ti ginetai edo pera!
Oi anthropoi ostoso den stamatisan, alla synechizoun paranoma!

Avto einai katakriteo!
Alla kai pali thema ton Archon- lathos anthropoi se lathos theseis!

Anarotiemai mono, an tha allaksei avto pote!
Elpizo na min einai arga tote, an symbei pote!!
 


pitbullakias

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2007
48
0
Περηφανο σκυλι το οποιο δυστυχως στην προσπαθεια του να βγει στην επιφανεια εγινε και αυτο προιον μοδας.Ριξτε μια ματια σε αγγελιες χρυσης ευκαιριας για παραδειγμα και θα δειτε ποσους πουλανε....πανε στα βουνα τους αιχμαλωτιζουν η ακομα χειροτερα τους κλεβουν απο τα μαντρια και τους βαζουν σε κλουβια για να χρησιμοποιηθουν στην αναπαραγωγη.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Τι μου θύμισες…
Θυμάμαι ένα Πάσχα που είχα πάει για πεζοπορία στον Εθνικό δρυμό της Βάλια Κάλντα. Μέναμε στη Βοβούσα, ένα χωριό που βρίσκεται στην είσοδο του δρυμού.
Εκεί γνώρισα τον ιδιοκτήτη του καταφυγίου "Βάλια Κάλντα", ο οποίος μας έλεγε με πίκρα πως του έκλεψαν την Άλμπα, ένα κατάλευκο τεράστιο Καυκάσιο, το οποίο ήταν η μασκότ του καταφυγίου.

Ακούσαμε και άλλες ιστορίες στη Βοβούσα από κτηνοτρόφους για ελληνικούς ποιμενικούς που τους έκλεψαν. Τα περισσότερα ζώα ήταν του προγράμματος της επαναδιάδοσης και επαναφοράς της φυλής που κάνει ο «Αρκτουρος». Τι να πω… Είναι θλιβερό…
 


pitbullakias

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2007
48
0
Oταν αποκτησα το πρωτο μου ελλ.ποιμενικο το 1987 τον ειχαμε παρει απο ενα μαντρι στη Σαμαρεινα.Απο καθε μαντρι εβγαιναν 7-8 σκυλια και εμενα μου τον ειχαν δωσει λογω γνωστου που ειχαμε παει μαζι στο βοσκο(ανηψιος του)και ο βοσκος μας ελεγε το καλυτερο κουταβι ειναι αυτο.Να το προσεχεις οσο μεγλωνει και γυρναει η ουρα του τοσο πιο δυστροπο θα γινετε(ειχε δικιο) :) Τωρα πια ανεβαινουν στα βουνα τους ριχνουν αναισθητικα και τους φορτωνουν και πανε κατευθειαν σε προγραμμα για αναπαραγωγη.....πριν 20 χρονια αν ελεγες ελληνικος ποιμενικος σου ελεγαν παρντον????
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
ωραιο ακουγεται...το "προγραμμα αναπαραγωγης"...μου θυμιζει και λιγο LOST & DARMA ..τωρα εαν το πεις τα πανε "στα τυφλα για κανα ζευγαρωμα" και μετα τα πουλανε στην ΧΕ ..
 


pitbullakias

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2007
48
0
εννοειτε πως το 1987 εγω ημουν σχεδον 10 χρονων... :p ο πατερας μου ειχε ασχοληθει.Ειναι φοβερα σκυλια αλλα ταυτοχρονα και δυστροπα...τα μελη περα απο την οικογενεια δεν θα τα δεχθουν ποτε.Και εχει κ μια ταση ιεραρχησης στην οικογενεια.Βεβαια οι πιο πολλες μεγαλοσωμες ποιμενικες φυλες τα εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα.Εμενα βεβαια ο πρωτος ηταν λιγο περιπτωση..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εγκαινιάστηκε το λεγόμενο "κέντρο αναπαραγωγής και επαναδιάδοσης του ελληνικού ποιμενικού"

Η ανακοίνωση του ΑΠΕ:
http://www.ana.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=6399064

Σε σχετικά ρεπορτάζ εφημερίδων θίγεται το θέμα των τυχαίων ζευγαρωμάτων!

ΕΘΝΟΣ:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=9283&pubid=920397

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_03/05/2008_268522

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=32536480
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
να ρωτησω κατι? στην γειτονια μου ειχαμε στανες με προβατα (τωρα εχουν φυγει) τις οποιες ειχε μια οικογενεια. ειχαν ενα τυπο σκυλου που δεν τον εχω δει πουθενα αλλου. ηταν μαζεμενα (30-40 κιλα) λευκα με γκρι-καφε patches. κοντοτριχα. με λυκοφατσα. στεγνα και αγρια σκυλια. μαζευαν τα προβατα οταν εβοσκαν και τα φυλαγαν το βραδυ. εχει παρατηρηθει και αλλου τετοιος ποιμενικος η ηταν δικια τους εφερευση?
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Φαντάζομαι το έχετε δει αυτό
http://www.ofep.gr/profile.htm
Πάντως λέω να πάρω Ελληνικό Ποιμενικό από αναγνωρισμένο κτηνοτρόφο και μάλιστα θα πάρω μαζί μου και το Aussie μου να τον διαλέξει διότι μετά θα έχουμε δράματα στο σπίτι έτσι και δεν ταιριάζουνε. Και δεν αντέχω τα δράματα.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εμείς πάντως που ζητήσαμε από τον ΟΦΕΠ Ελληνικό Ποιμενικό κοντά δυό χρόνια πριν, ακόμα περιμένουμε να μας απαντήσουν. Θες να τον πάρεις Αμερική αν έχω καταλάβει καλά; Δε ξέρω αν εκτροφέας θα στον έδινε για εκεί.
Τελικά πήραμε από τσοπάνη έναν που βγήκε καταπληκτικό παιδί κι ας μην έχει "χαρτιά". Τα πάει τέλεια με το δικό μας θηλυκό blue merle (border collie όμως). Θα πρότεινα να είναι αντίθετου φύλου γιατί είναι πολύ κυριαρχικά σκυλιά.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγραψα στον ΟΦΕΠ σχετικά και μου απάντησαν ότι μπορούν να με φέρουνε σε επαφή με εκτροφέα και ότι κοστίζει € 350 το κουτάβι που έρχεται εμβολιασμένο. Τους είπα επίσης ότι έχω και Αυστραλέζικο Ποιμενικό διότι λένε ότι θέλουνε να ξέρουνε πού θα πάει το σκυλί κι αν το θέλεις για συντροφιά και όχι να το εκμεταλλευτείς. Από κει και πέρα θα προσπαθήσω να βρω ένα ποιμενικό της προκοπής και εάν δε θέλουνε τα € 350 και τη διαφήμιση που θα τους κάνω ως kennel την Αμερική (όπου ήδη τους έχω πει για τον Ελληνικό Ποιμενικό και έχουνε δείξει ενδιαφέρον να τον προωθήσουνε επίσημα), θα πάω στους "Αυστραλούς" για black tricolor παρατημένο. Σε κάθε περίπτωση όμως θα βάλω το μπλε μερλ να διαλέξει σκύλο για να τα πηγαίνουνε καλά. Για τον Ελληνικό Ποιμενικό σκέφτομαι να πάω σε κάθε περίπτωση επί τόπου, ίσως στην ετήσια έκθεσή τους.
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Για σας
Πρόσφατα Απέκτησα 2 Ελληνικά Ποιμενικά
Ένα Θηλυκό Ημίαιμο 4 μηνών ( Ελληνικό ποιμενικό με γερμανικό ποιμενικό μαύρο )
και ένα Αρσενικό Καθαρόαιμο Ολύμπου 3 μηνών. ( άσπρο με καφέ )

ειναι η Rentina kai o Marley.