Ελληνικός ποιμενικός - Αξιολόγηση & αναγνώριση


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά να αναφέρω ότι λυπάμαι αν υπάρχει κάποιο topic που έχει ανοιχτεί στο παρελθόν, αλλά προσπαθώντας να βρω κάτι στο forum, βρήκα μόνο παρεμφερεί topics και αρκετά παλιά. Επίσης να αναφέρω ότι είμαι άσχετος από θέματα εκτροφής και μορφολογίας και προσπαθώ σιγά σιγά να μπω σε τέτοια θέματα χωρίς κάποιο συγκεκριμένο σκοπό. Απλά όσος περισσότερος καιρός περνάει και ζω με τα σκυλιά μου, τόσο πιο πολύ σε βάθος θέλω να μπω.
Ψάχνοντας λοιπόν στο internet περί αναγνώρισης του ελληνικού ποιμενικού, έχω βρει ότι κατα καιρούς έχουν γίνει κάποιες συναντήσεις του ομίλου (Ο.Φ.Ε.Π.), στις οποίες γίνεται η αντίστοιχη διαδικασία αξιολόγησης και αναγνώρισης για σκύλους που είτε φέρουν, είτε δεν φέρουν γενεολογικό χάρτη. Επίσης στη σελίδα του ΚΟΕ βλέπω σε διάφορα meetings εκθέσεις μορφολογίας να αναφέρεται η λέξη "αναγνώριση" (η οποία σελίδα φαίνεται να είναι πεσμένη αυτή τη στιγμή, καθώς δεν μπορώ να μπω).
Υπάρχει κάποιος που έχει συμμετέχει σε διαδικασία αξιολόγησης και αναγνώρισης χωρίς να έχει πιστοποιητικά ή ξέρει για αυτήν και θα μπορούσε να πει 2 λόγια για την όλη διαδικασία?
Έχω 2 κουτάβια 17 μηνών σήμερα, τα οποία πήρα πέρυσι, με τον χαρακτηρισμό "ελληνικά ποιμενικά", από το Τσοτύλι Κοζάνης. Ίσως κάποιος που γνωρίζει από μορφολογία των συγκεκριμένων σκύλων, να μπορεί να εκφράσει μία γνώμη βλέποντας παρακάτω τις φωτογραφίες. Στην πρώτη είναι η θυληκιά και σε όλες τις άλλες ο αρσενικός. Στις φωτογραφίες και τα 2 είναι 12 μηνών. Θα τους βγάλω και καινούριες να ανεβάσω πιο πρόσφατες.
vera.jpg IMG_20171225_131704.jpg IMG_20171225_131557.jpg IMG_20171225_131815.jpg igor misa.jpg
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πολυ ωραια σκυλια φιλε μου να τα χαιρεσαι!
Γουσταρω στην τελευταια που ο μαυρος ο μικρος θελει να κλεψει τη δοξα:D
Βαλε κι αλλες φωτο του θηλυκου και καμια με τα σκυλια να στεκονται ορθια
 
  • Like
Reactions: GRDANE


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Πολυ ωραια σκυλια φιλε μου να τα χαιρεσαι!
Γουσταρω στην τελευταια που ο μαυρος ο μικρος θελει να κλεψει τη δοξα:D
Βαλε κι αλλες φωτο του θηλυκου και καμια με τα σκυλια να στεκονται ορθια
Ευχαριστώ φίλε μου. Γενικά η μικρή μας κλέβει πάντα την παράσταση... και το φαγητό των υπολοίπων (5 στο σύνολο). Δυστυχώς λείπω από το σπίτι λόγω επαγγελματικων υποχρεώσεων και έχω λίγες φωτογραφίες στο laptop. Αλλά θα ανεβάσω κάποιες ακόμα που έχω και τις πρόσφατες λείαν συντόμως...
 
  • Like
Reactions: Hammer


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Κουκλια να τα χαιρεσαι!
Η διαδικασια ειναι απλη,δες ποτε εχει εκθεση ο ΚΟΕ,νομιζω τον επομενο μηνα και πηγαινε.
Οι ελληνικες φυλες δεν πληρωνουν.
Τα ΕΠ πρεπει να ειναι 18+μηνων για να περασουν αναγνωριση
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Οι πρώτες 2 είναι ακόμα πιο παλιές (6 μηνών και 9 αντίστοιχα). Οι επόμενες 2 είναι πάλι 12 μηνών. Δυστυχώς δεν έχω κάποιες που να στήνονται καλά, αλλά θα βγάλω.


IMG_20170521_132901.jpg IMG_20170917_150928.jpg IMG_20171226_095145.jpg IMG_20171226_095258.jpg
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Κουκλια να τα χαιρεσαι!
Η διαδικασια ειναι απλη,δες ποτε εχει εκθεση ο ΚΟΕ,νομιζω τον επομενο μηνα και πηγαινε.
Οι ελληνικες φυλες δεν πληρωνουν.
Τα ΕΠ πρεπει να ειναι 18+μηνων για να περασουν αναγνωριση
Ευχαριστώ yasemin για την απάντηση και για τα καλά σου λόγια.

Βλέποντας το ημερολόγιο εκθέσεων, έχει στις 14/4 στην Καλαμάτα και 5/5 στον Μαραθώνα.

Παίρνω δηλαδή τον σκύλο μου και πάω? Δεν έχει ίσως κάποια αίτηση? Δεν πρέπει να είμαι γραμμένος ίσως σε κάποιο μητρώο ΚΟΕ ή ΟΦΕΠ?

Και απλά εμφανίζομαι και κάποιος κριτής βλέπει τον σκύλο και αποφασίζει?

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.

Ίσως να πάρω τηλέφωνο καλύτερα στον ΚΟΕ για τις ερωτήσεις μου?
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δεν χρειαζεται να εισαι γραμμενος πουθενα.
Παρε ενα τηλ στον ΚΟΕ και πες οτι εχεις 2 ΕΠ για αναγνωριση.
Οταν θα φτασεις στο χωρο θα πας στη γραμματεια και θα σε καθοδηγησουν.
Δες και καποιο βιντεακι για το πως παρουσιαζονται τα σκυλια,πως πρεπει να κινηθουν,να σταθουν,να μπορεσει ο κριτης να δει τα δοντια τους κλπ
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τα σκυλιά πρέπει να είναι τσιπαρισμένα, να έχουν κάνει το εμβόλιο για την λύσσα και να έχεις μαζί σου το βιβλιάριο υγείας τους

Εκτός αν δεν συντρέχουν εμφανείς λόγοι υγείας (προγναθισμοί, έλλειψη ενός ή και των 2 όρχεων, δυσπλασία κλπ) τα σκυλιά θα αναγνωριστούν ως Ελληνικά Ποιμενικά κατά πάσα πιθανότητα

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι :)
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Τα σκυλιά πρέπει να είναι τσιπαρισμένα, να έχουν κάνει το εμβόλιο για την λύσσα και να έχεις μαζί σου το βιβλιάριο υγείας τους

Εκτός αν δεν συντρέχουν εμφανείς λόγοι υγείας (προγναθισμοί, έλλειψη ενός ή και των 2 όρχεων, δυσπλασία κλπ) τα σκυλιά θα αναγνωριστούν ως Ελληνικά Ποιμενικά κατά πάσα πιθανότητα

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι :)

Ευχαριστώ takisft.

Από εμβόλια, βιβλιάριο και μικροτσίπ είμαστε κομπλέ.

Το θέμα που ίσως έχω είναι με την παρουσίαση και την κοινωνικοποίηση. Δεν έχουν βρεθεί σε χώρο με πολλά σκυλια. Έχουν δει δλδ μόνο άλλα σκυλιά στις αυλές των γειτόνων (Το χωριό έχει 100 κατοίκους όλους κι όλους).

Θα πρέπει να κυκλοφορήσουν ανάμεσα σε εκατοντάδες σκυλιά, να μπουν στο στίβο, να γίνει παρουσίαση και γενικά να κάθονται φρόνιμα μεταξύ των άλλων όση ώρα περιμένουμε όπως βλέπω στα βίντεο των εκθέσεων?

Επίσης φαντάζομαι αν είναι να μπουν μέσα στο στίβο, ίσως θέλει κάποια εκπαίδευση (αυτό που τρέχουν σε κύκλο και μετά στεκονται)...
 
  • Like
Reactions: mareco


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Γενικα υπαρχει μια ανοχη με τα τσοπανια γιατι υποτιθεται οτι δουλευουν στα κοπαδια δεν ερχονται σε επαφη με κοσμο κλπ.
Ξερουν να περπατουν με λουρι?
Δεν ειναι αναγκη να περιφερεσαι με τα σκυλια,καθεσαι καπου απομερα και οταν ερθει η ωρα πας στο στιβο.
Μηπως οι γονεις τους εχουν ΒΕΑ?Αν θυμαμαι καλα πριν λιγα χρονια ειχε γινει αναγνωριση στο Τσοτυλι και ειχε πολλες συμμετοχες.
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Γενικα υπαρχει μια ανοχη με τα τσοπανια γιατι υποτιθεται οτι δουλευουν στα κοπαδια δεν ερχονται σε επαφη με κοσμο κλπ.
Ξερουν να περπατουν με λουρι?
Δεν ειναι αναγκη να περιφερεσαι με τα σκυλια,καθεσαι καπου απομερα και οταν ερθει η ωρα πας στο στιβο.
Μηπως οι γονεις τους εχουν ΒΕΑ?Αν θυμαμαι καλα πριν λιγα χρονια ειχε γινει αναγνωριση στο Τσοτυλι και ειχε πολλες συμμετοχες.

Ξέρουν να περπατούν με λουρί. Και γενικά όταν τα έχω στο λουρί είναι σχετικά ήρεμα (ειδικά το θυληκο) αν δεν υπάρχει καποιο έντονο ερεθισμα.

Εχω δει κάτι βίντεο από το Τσοτύλι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ρωτησει για τους γονείς. Είχε μεσολαβήσει κάποιος ξάδερφος για να τα παρω, οπότε δεν έχω επαφή με τον ιδιοκτήτη των γονιών, αλλά θα προσπαθήσω να μάθω.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Στην σελιδα του οφεπ παντως δεν λεει καπου για εκθεση, ανακοινωνουν και καπου αλλου;
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Στην σελιδα του οφεπ παντως δεν λεει καπου για εκθεση, ανακοινωνουν και καπου αλλου;

Στη σελίδα του ΚΟΕ είδα τους διαγωνισμούς μορφολογίας και ότι παρέχει αναγνωριση.
 
  • Like
Reactions: Hammer and mareco


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αν είναι έκθεση του ΚΟΕ, δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι. Αν είναι έκθεση υπο την αιγίδα του ΚΟΕ αλλού, δλδ Καλαμάτα, Αγρίνιο...κλπ...κλπ, καλύτερα πάρε ένα τηλ στον τοπικό όμιλο, γιατί μπορεί να μην κάνουν αναγνώριση, να θέλουν να το δηλώσεις από πριν, να θέλουν να γραφτείς στον όμιλο, να τους πας παστίτσιο για πεσκέσι...μπλα μπλα μπλα :ROFLMAO:
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Αν είναι έκθεση του ΚΟΕ, δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι. Αν είναι έκθεση υπο την αιγίδα του ΚΟΕ αλλού, δλδ Καλαμάτα, Αγρίνιο...κλπ...κλπ, καλύτερα πάρε ένα τηλ στον τοπικό όμιλο, γιατί μπορεί να μην κάνουν αναγνώριση, να θέλουν να το δηλώσεις από πριν, να θέλουν να γραφτείς στον όμιλο, να τους πας παστίτσιο για πεσκέσι...μπλα μπλα μπλα :ROFLMAO:

Σε ευχαριστώ sea-mol για την βοήθεια.

Θα πάρω σήμερα τηλέφωνο στον ΚΟΕ καθώς και στον ΟΦΕΠ να μάθω λεπτομέρειες.
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Μίλησα τηλεφωνικώς με τον ΚΟΕ. Στον ΟΦΕΠ δεν μπόρεσα να βρω κάποιον ακόμα.

Η διαδικασία είναι η εξής:

1. Μία ενημέρωση 2-3 μέρες νωρίτερα για την παρουσία (δεν είναι υοπχρεωτικό).
2. Παρουσιάζεσαι την μέρα της έκθεσης και δηλώνεις τα στοιχεία "κηδεμόνα" και σκύλου.
3. Όπως ήδη ανέφερε ο takisft παραπάνω, χρειάζεται πλήρως ενημερωμένο βιβλιάριο και μικροτσιπ.
4. Περιμένεις μέχρι ο κριτής να είναι διαθέσιμος να ρθει να σε δει.
5. Δεν μπαίνεις στον στίβο μαζί με άλλα σκυλιά (αυτό που στέκονται και μετά κάνουν κύκλο), αλλά θα χρειαστεί ο σκύλος να περπατήσει για να τον δει ο κριτής.
6. Ελέγχει ο κριτής τη μορφολογία, σώμα, κεφάλι, δόντια, όρχεις κτλ.
7. Αποφασίζει.
8. Αν αναγνωριστεί σαν ελληνικός ποιμενικός, τότε παίρνει ένα προσωρινό χαρτί.
9. Μετά από x χρονικό διάστημα σου στέλνουν το χαρτί (πιστοποιητικό) με το οποίο μπορείς να συμμετέχεις σε εκθέσεις και προγράμματα εκτροφής.

Γενικές πληροφορίες

Ο σκύλος πρέπει να είναι "φρόνιμος" σε γενικές γραμμές. Όντως υπάρχει μια ανεκτικότητα για τις συγκεκριμένες φυλές όπως ανέφερε παραπάνω και ο χρήστης yasemin. Αλλά σίγουρα δεν μπορεί να είναι ανεξέλεγκτος. Θα κοιτάξω μέχρι τότε να τα κοινωνικοποιήσω όσο μπορώ.
 




xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Αυτό, να δουλέψεις πολύ:
6. Ελέγχει ο κριτής τη μορφολογία, σώμα, κεφάλι, δόντια, όρχεις κτλ.

Οι μεγαλύτερες μανούρες, εκεί γίνονται συνήθως :D

Θα κοιτάξω να τα βγάλω κάποιες βόλτες μέχρι τότε, και θα βάλω γνωστούς μου να κάνουν παρόμοιες κινήσεις με αυτές των κριτών. Ελπίζω να βρεθούν εθελοντές... LOL!
Περισσότερο φοβάμαι τις αντιδράσεις με κανένα άλλο σκύλο αν περπατάνε κοντά, παρά με τους ανθρώπους.
 


xpetros

Well-Known Member
25 Απριλίου 2016
58
157
36
Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες από τα Ε.Π. Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που ασχολείται με τη μορφολογία αυτών των υπέροχων σκύλων να μου πει καμία γνώμη? Φυσικά θα ήθελα και όλων των υπολοίπων!!IMG-e1b18cda09fcea1594aeea60257f289d-V.jpg IMG-52e43e8b934189eecd728ee1fc75b3f7-V.jpg IMG-d3fd833944dd81a9737ffd0ef341306c-V.jpg IMG-ac699f57aa02a5b99e0a7fe21a416b80-V.jpg IMG-b84a58d2a3787c3a80611544e033fff2-V.jpg IMG-de3e4fff461d0321fb86b384a9f8cd0c-V.jpg IMG-43f49895ed6f5be9c1ef6b4975b64a6a-V.jpg IMG-8e93bb805d0592c1f630c598587f7292-V.jpg IMG-afc87e3e440f94469deaa3e00df7f15e-V.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf