Ελληνόραμα


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Τι γνωρίζουμε (γνωρίζουμε?) για τα παρακάτω (κάποια έχουν δικό τους θέμα στο φόρουμ):

1. Ελληνικός άνουρος ποιμενικός (Greek Bobtail Herder)

2. Σκύλος του Αλέξανδρου (Alexander's Moloss)

3. Ελληνικός Μολοσσός (Hellenic Mastiff)

4. Ελληνικός ποιμενικός (Greek sheepdog)

5. Μολοσσός της Ηπείρου (Epir Moloss)

6. Ελληνικός Γρυφός (Greek Griffon)

7. Λευκός Ελληνικός Ποιμενικός (White Greek Sheepdog)

8. Σκύλος του Πύρρου ( Pyro's Dog)

9. Ποιμενικός της Σπάρτης (Spartan Sheepdog , Spartaner)

10. Ελληνικό Μπουλντόγκ (Greek Bulldog)

11. Ελληνικός ποιμενικός βοοειδών (Greek Cattle Dog)

12. Σουλιωτικός Σκύλος (Suliot Dog)

13. Αλωπέκις (Alopekis)

14. Ταμπακόσκυλο (Greek-Cyprus Mastiff)

15. Βαλκανικό Τερριέ (Balkan Terrier)

16. Μελιταίο Κυνίδιο (Meliteo)

17. Κρητικός λαγωνικός (Cretan hound)

18. Κοκόνι (Kokoni)

19. Ελληνικός ιχνηλάτης (Hellenic hound)


Είναι κάποια ο ίδιος σκύλος?
Άραγε πόσες ελληνικές ράτσες υπάρχουν?
Υπάρχουν και άλλες?
Υπάρχει κάποια?

:-s
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ωραίο θεμα! Ας βάλουμε και κάποιες φωτογραφίες για να ξέρουμε γιατί μιλάμε:

1. Ελληνικός άνουρος ποιμενικός (Δεν κατάφερα να βρω φωτογραφίες)

2. Σκύλος του Αλέξανδρου


3. Ελληνικός Μολοσσός


4. Ελληνικός ποιμενικός


5. Μολοσσός της Ηπείρου


6. Ελληνικός Γρυφός (αυτό που βρηκα δεν είναι κανις-γκριφον, αλλα υβρίδιο Shih-Tzu / Poodle. Δεν εντοπίζω καμία διαφορά με τα διάφορα μαλλιαρά κανισογκριφονοειδη που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, γι’ αυτό και την παραθέτω. Ας με συγχωρέσουν οι υποστηρικτές της «φυλής»)


7. Λευκός Ελληνικός Ποιμενικός


8. Σκύλος του Πύρρου (Δεν κατάφερα να βρω φωτογραφίες)

9 Ποιμενικός της Σπάρτης (Δεν καταφερα να βρω φοτογραφιες)

10. Ελληνικό Μπουλντόγκ


11. Ελληνικός ποιμενικός βοοειδών
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
12. Σουλιωτικός Σκύλος : Σουλιοτικος Σκυλος: Ενας προγονος του Μολοσσου
http://i157.photobucket.com/albums/t63/christos_album/Suliotdog1.jpg

13. Αλωπέκις (Την 1η & 3η φωτογραφία μου τις έστειλε η FAINOMENON)



14. Ταμπακόσκυλο


15. Βαλκανικό Τερριέ


16. Μελιταίο Κυνίδιο


17. Κρητικός λαγωνικός


18. Κοκόνι


19. Ελληνικός ιχνηλάτης
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γηράσκω αεί διδασκόμενη!
Ότι είχαμε και εγχώριο Μπουλντόγκ για να είμαι ειλικρινής, δεν το ήξερα… :shock:

Σπαρτιάτικο ποιμενικό, Ταμπακόσκυλο και άνουρο ποιμενικό? :eek::confused::confused::confused:

Στο θεμα μας: Κατά τη γνώμη μου, τα μολοσσοειδη μοιάζουν με το Μολοσσό της ηπείρου και εκτός τον Ελληνικό ιχνηλάτη, τον Ελληνικό ποιμενικό, τον Κρητικό λαγωνικό και τα διάφορα κοντοποδαρα κοκονοειδη, τα υπόλοιπα δεν έχουν διακριτές διαφορές. Το κατά πόσο όλα αυτά είναι «φυλές» (ομάδες με κοινά, σταθεροποιημένα, αναγνωρίσιμα χαρακτηριστικά τα οποία μεταβιβάζονται) είναι μεγάλη συζήτηση και επειδή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται, δεν θα μπω στον κόπο να την κάνω...

Το λίγο διάστημα που παρακολουθώ τα δρώμενα στις εκθέσεις μορφολογίας, μπορώ να πω πως εκτός από κάποια αξιόλογα δείγματα Ελληνικού ιχνηλάτη, Ελληνικού ποιμενικού και κρητικού λαγωνικού, τα υπόλοιπα δείγματα είναι θλιβερά.

Προσδοκώ σε ένα καλύτερο μέλλον για να μπορώ να πω κάποια στιγμή πως μετά από πολλή και προπαντός ΣΟΒΑΡΗ δουλειά, αισθάνομαι περήφανη για της Ελληνικές μας φυλές…
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ωραίο θεμα! Ας βάλουμε και κάποιες φωτογραφίες για να ξέρουμε γιατί μιλάμε:

1. Ελληνικός άνουρος ποιμενικός (Δεν κατάφερα να βρω φωτογραφίες)
μεσου μεγεθους ποιμενικος συνοδειας τυπου πρωτογονου κολλι. Συνανταται στην υπαιθρο.

2. Σκύλος του Αλέξανδρου

η φωτο απεικονιζει σκυλο 11 ετων, μεγαλου μεγεθους, που παρουσιαστηκε σε μια απο τις πρωτες εκθεσεις του ΚΟΕ ως Ελληνικος Ποιμενικος. Ηταν πολυ ωραιος σκυλος με θαυμασιο χαρακτηρα, μεγαλα κοκκαλα και ωραια εκφραση.
Η (πολυ μεταγενεστερη) ονομασια αποδοθηκε απο καποιους σε Ελληνικους Ποιμενικους που παρουσιαζαν μολοσσοειδη αποκλιση απο το προτυπο του Ελληνικου Ποιμενικου του ΟΦΕΠ και εμοιαζαν περισσοτερο με τον ελληνικο Μολοσσο - με πιθανη επιδραση κοντοτριχου μακεδονικου σκυλου μαχης-κυνηγιου μεγαλου θηραματος.
(Για μενα ο σκυλος της φωτογραφιας αντιπροσωπευει τον Ελληνικο Μολοσσο, με επιδραση απο τον Μολοσσο της Ηπειρου & το τσοπανοσκυλο).

3. Ελληνικός Μολοσσός

μολοσσοειδης σκυλος που απανταται σε αλλες περιοχες της Ελλαδας εκτος της Ηπειρου. Υπηρχαν παλιες αναφορες για διαφορες του απο τον ηπειρωτη σκυλο και συνδεση του με το σκυλο του Ταυγετου/Σπαρτιατη & τα μαντροσκυλα (μεγαλοσωμους φυλακες του μαντριου / προστασιας κοπαδιων που ηταν κοντοτριχοι , πολλες φορες μαυροασπροι ή μαυροι-πυρινοι και ισως ειχαν αιμα Σουλιοτικου σκυλου).

4. Ελληνικός ποιμενικός

ο αναγνωρισμενος σκυλος του ΟΦΕΠ

5. Μολοσσός της Ηπείρου

Αναγνωρισμενος απο τον ΚΟΕ

6. Ελληνικός Γρυφός (αυτό που βρηκα δεν είναι κανις-γκριφον, αλλα υβρίδιο Shih-Tzu / Poodle. Δεν εντοπίζω καμία διαφορά με τα διάφορα μαλλιαρά κανισογκριφονοειδη που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, γι’ αυτό και την παραθέτω. Ας με συγχωρέσουν οι υποστηρικτές της «φυλής»)


Υπαρχουν δειγματα διαφορων μεγεθων στην υπαιθρο, γρυφομαλλα (σκληρο/συρματοειδες τριχωμα τυπου γκριφον) που χρησιμοποιουνται σαν ποιμενικοι, κυνηγοσκυλα και φυλακες

άλλα ειναι τα τυπου κανις - σγουρομαλλα που χρησιμοποιουνται σαν συντροφοι , γενικης χρησιμοτητας (φυλακες, στο αγροκτημα κλπ) και κυνηγοσκυλα, και σε αστικες / υποαστικες περιοχες, συναντωνται και στην κυπρο

7. Λευκός Ελληνικός Ποιμενικός

ο αναγνωρισμενος απο τον ΚΟΕ

8. Σκύλος του Πύρρου (Δεν κατάφερα να βρω φωτογραφίες)
Ονομασια που δοθηκε απο ορισμενους σε ελληνικους ποιμενικους που ηταν φανερα διαφορετικοι απο το γενικο υλικο του ελληνικου ποιμενικου κατα τον ΟΦΕΠ, προσομοιαζαν περισσοτερο τον τυπο του ηπειρωτικου

9 Ποιμενικός της Σπάρτης (Δεν καταφερα να βρω φοτογραφιες)
Αναφερεται απο πολυ παλια, πιθανος συγγενης του σκυλου του Ταυγετου & του Ελληνικου Μολοσσου αλλα κατα την αποψη μου απορροφηθηκε γενετικα απο το λευκο ελληνικο τσοπανοσκυλο.

10. Ελληνικό Μπουλντόγκ

συναντωνται στην υπαιθρο
11. Ελληνικός ποιμενικός βοοειδών
συνανταται στην υπαιθρο
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
12. Σουλιωτικός Σκύλος : Σουλιοτικος Σκυλος: Ενας προγονος του Μολοσσου

13. Αλωπέκις (Την 1η & 3η φωτογραφία μου τις έστειλε η FAINOMENON)


ειναι Αλωπεκίς (και οχι αλωπέκις) αρχαιος ελληνικος ορος που περιγραφει αυτο τον τυπο, υπαρχουν πολυ ομοιομορφοι και συγκεριμενοι πληθυσμοι, η πρωτη φωτο ειναι δειγμα απο την Αθηνα που ειχα βρει το 1988 στα Πατησια (υπηρχαν πολλα παλια στην Πλακα), το δευτερο για μενα δεν ειναι τυπικο, το τριτο ειναι στη Σαμοθρακη και θα παρατηρησουν καποιοι οτι ειναι πανομοιοτυπο με την Σαπφω του πατ. Ηλια Λαουλακου που ειχε παρουσιαστει στις εκθεσεις του ΟΚΑ & του ΚΟΕ και την ειχε βρει στο Φαληρο, σε εκθεση του ΟΚΑ στο Ολυμπιακο σταδιο δεν θυμαμαι τη χρονια ειχαν ερθει 14-15 Αλωπεκιδες & Μελιταια Κυνιδια, ο κοσμος περιμενε χρονια την αναγνωριση, δεν εγινε, πολλοι απογοητυτηκαν, πολυ καλα δειγματα πεθαναν χωρις να δωσουν απογονους...ωσπου τελικα ηρθε το Κοκονι! Το οποιο για μενα ειναι Μελιταιο Κυνιδιο με αλλο ονομα και μαλιστα με αναμιξη με Αλωπεκιδες...δειτε και τις αρχαιες απεικονισεις μελιταιων που εστειλα στην μοντ...


14. Ταμπακόσκυλο

θα επανελθουμε εδω

15. Βαλκανικό Τερριέ

τυπος γρυφου που συνανταται σε ολη την περιοχη

16. Μελιταίο Κυνίδιο

ο Μαγκας του Μακη Τουμασατου, αριστο δειγμα αντιπροσωπευτικο του τυπου, χρονια περιμενε την αναγνωριση...φωτο Paula Heikkinen-Lehkonen (κριτης που εντυπωσιαστηκε με τις φυλες και εκανε αφιερωμα στο περιοδικο του φιλανδικου κυνολογικου ομιλου) απο εκθεση του ΟΚΑ

17. Κρητικός λαγωνικός

αναγνωρισμενος απο τον ΚΟΕ / αναμενεται δημοσιευση της εκθεσης / πορισματος της επιτροπης της ΔΚΟ που επισκεφτηκε την Κρητη (εδω και εναμιση χρονο...)

18. Κοκόνι

Αναγνωρισμενη απο τον ΟΚΑ φυλη, για μενα προκειται για μελιταιο κυνδιο με αλλο ονομα, μερικα παρουσιαζουν αποκλιση / επιδραση απο την Αλωπεκιδα

19. Ελληνικός ιχνηλάτης
η μονη αναγνωρισμενη διεθνως (ΔΚΟ) ελληνικη φυλη, υπαρχει και σε τριχρωμη μορφη αρχαιοθεν, και ελπιζω καποτε να προστεθει το χρωμα στο προτυπο γιατι θα προσφερει πολυτιμες γενεαλογικες γραμμες
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
18. Κοκόνι (Kokoni)


Υπάρχει κάποια? με φώναξε κανείς?:D

:-s
Γηράσκω αεί διδασκόμενη!
κι εγώ μένω έκθαμβος απο τον κυνολογικό μας πλούτο...τι στο καλό?τόσο παλιά χώρα είμαστε???

Ότι είχαμε και εγχώριο Μπουλντόγκ για να είμαι ειλικρινής, δεν το ήξερα… :shock:

κι εγώ δεν ήξερα ότι υπάρχουν ξένα βιβλία που γράφουν ότι ο σουλιώτικος σκύλος χρησιμευσε στην εκτροφή του Μεγάλου Δανού:eek:


Το λίγο διάστημα που παρακολουθώ τα δρώμενα στις εκθέσεις μορφολογίας, μπορώ να πω πως εκτός από κάποια αξιόλογα δείγματα Ελληνικού ιχνηλάτη, Ελληνικού ποιμενικού και κρητικού λαγωνικού, τα υπόλοιπα δείγματα είναι θλιβερά.

Θα μιλάς για τα σκυλιά που έπαιζαν σε κανονική κατηγορία γιατί σε αναγνωρίσεις έχεις δεί και τουλάχιστον "μη θλιβερά" κοκόνια;)
και δεν ευλογάω τα μούσια μου μιας και η κουταβίνα μου έχει να δείξει ακόμα:)

Προσδοκώ σε ένα καλύτερο μέλλον για να μπορώ να πω κάποια στιγμή πως μετά από πολλή και προπαντός ΣΟΒΑΡΗ δουλειά, αισθάνομαι περήφανη για της Ελληνικές μας φυλές…

Κι εγώ προσδοκώ
και για αυτό προσπαθώ να ενισχύσω τις σοβαρές προσπάθειες αυτές
όπως μπορεί να έχω την δυνατότητα


Γοητευμένος από το τόπικ και πολύ ωραίος τίτλος
Ελληνόσκυλόραμα:)
 
Last edited by a moderator:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ελληνικο Μπούλντογκ

“Δεν πρεπει να συγχεεται με το παλιο Ταμπακόσκυλο της Κυπρου, αυτη η προσφατη δημιουργια ειναι ελληνικη μονο κατ’ ονομα και δεν ειναι βεβαιο αν η Ελλαδα ήταν πραγματι η χωρα οπου εξελιχτηκε. Η ονομασια Ελληνικο Μπούλντογκ μπορει επισης να χρησιμοποιηθει για να περιγραψει το σπανιο τυπο βοϊδόσκυλου εργασιας (ποιμενικου βοοειδων) που βρισκεται ακομα σε μερικα μερη της Ελλαδας, και εχει ισχυρο σωματοτυπο, μεγαλο κεφαλι, σχετικα κοντα ποδια και το συνηθη μαυρο ή μαυρο-πυρινο χρωματισμο των ηπειρωτικων δρακων* (...) “

(απο το molosserdogs)

* ονομασια τυπου των μαυροασπρων/μαυρων/μαυρων-πυρινων Μολοσσων της Ηπείρου
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ελληνικος Ποιμενικος Βοοειδων & ελληνικος ανουρος ποιμενικος

O μικροτερος και σπανιοτερος ελληνικος μολοσσοειδης, ο Ελληνικος Ποιμενικος Βοοειδων ηταν αρκετα συνηθης σκυλος αγροκτηματος και συντροφος σε περιοχες της υπαιθρου και σε μερικα νησια. Μερικες φορες αποκαλειται Ελληνικος ανουρος ποιμενικος αλλα η ονομασια αυτη ειναι παραπλανητικη, αφου προκαλει συγχυση με αλλες ποιμενικες φυλες της Ελλαδας που εχουν κομμενες ή εκ φυσεως κοντες / ανυπαρκτες ουρες, οπως και με τον πληθυσμο σκυλων εργασιας διαφορετικου τυπου, που ειναι πολυ περισσοτερο λυκοειδη / τυπου κολλι σε χαρακτηριστικα. Αυτη η συγκεκριμενη ποικιλλια που περιγραφουμε εδω ειναι πολυ διαφορετικη και συνανταται σε μικρους αριθμους, φανερωνοντας μεγαλο βαθμο αξιοπιστιας (ομοιομορφιας) οσον αφορα την εμφανιση, με αναμενομενη ποικιλοτητα οσον αφορα το ειδος του τριχωματος. Αν και δεν ειναι αναγνωρισμενος ουτε καν στην Ελλαδα, αυτος ο ζωηρος, υψηλης ενεργειας σκυλος επαγρυπνησης και προειδοποιησης εκτρεφεται με ομοιμορφο τυπο και πιστευεται οτι διαμορφωθηκε κατα το 19ο αιωνα απο διασταυρωσεις μικροτερων σε διαστασεις τσοπανοσκυλων με Αλωπεκιδες & Μελιταια Κυνιδια, καθως και εισαχθεισες φυλες κυνηγετικων τερριερ & ρητρηβερ. Η φυλη μπορει καλυτερα να περιγραφει ειτε ως τυπος πινσερ με ισχυρα χαρακτηριστικα ποιμενικου ή ως ενα λιγο ως πολυ τυπικο βαλκανικο τσοπανοσκυλο εργασιας με εμφανιση & εργασιακα χαρακτηριστικα (χαρακτηρα) τυπου πινσερ.


(απο το molosserdogs)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ελληνικος ανουρος ποιμενικος βοοειδων

Ο ελληνικος ανουρος ποιμενικος βοοειδων ειναι ενας ακουραστος και ανθεκτικος εργατης. Αντιθετα με την πλειοψηφια των σκυλων του κτηνοτροφου στην πατριδα του, αυτο ειναι κυριως τσοπανοσκυλο συνοδειας που χρησιμοποιειται για να οδηγει, να ελεγχει και να φυλαττει βοοειδη. Παιχνιδιαρικη και εκπαιδευσιμη, αυτη η τραχια / σκληροτραχηλη φυλη γινεται πολυ καλος σκυλος οικογενειας αλλα με εντονη ταση προστασιας απεναντι σε αγνωστους (ανθρωπους και σκυλους). Τα κουταβια γενιουνται ανουρα, αν και υπαρχει μικρος αριθμος δειγματων με φυσιολογικες ουρες. Ειναι σκυλος με τετραγωνη κατασκευη, ισια πλατη, στιβαρα σκελη και βαθυ στηθος. Αναλογα με τη γενεαλογικη γραμμη μπορει να εχει στενο ή φαρδυ ρυγχος, οπως και (ιδανικα) ενδιαμεσο μεταξυ των δυο (μεσου ευρους). Μονο μονοχρωμα δειγματα διατηρουνται και εκτρεφονται, με προτιμηση για τις υποξανθες αποχρωσεις, αν και σκυλοι με λευκα σημαδια και αλλα χρωματα συναντωνται σε μερικες περιοχες. Το μεσου μηκους, σκληρο τριχωμα με πυκνο υπομανδυα συνανταται σε αποχρωσεις του άχυρου, υποξανθου, κοκκινωπου και καστανου, κατα προτιμηση με μαυρη μασκα. Η μαυρη σελλα στη ραχη οπως και το ραβδωτο, μαυρο-πυρινο ή γκριζωπο χρωμα ειναι σπανια, ανεπιθυμητα και απο ορισμενους θεωρουνται ως ενδειξη επιμειξιας. Σκληροτριχα (συρματοτριχα) δειγματα με υπογενειο ειναι συχνα, οπως και σκυλοι με πολυ κοντο και λειο μανδυα. Το μεσο υψος ειναι γυρω στις 20 ιντσες (50-51 εκ.) αλλα υπαρχουν και μικροτερα.

(Μεταφραση απο το molosserdogs)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Κυπρο-κουκουρ, Μαστιφ του Κουμαόν
& Ταμπακοσκυλο (ελληνικο-κυπριακο μπουλντογκ / μαστιφ)


Πιστευεται απο ορισμενους οτι ειναι απευθειας απογονος των πολεμικων σκυλων που εφερε στην Ινδια ο Αλεξανδρος ο Μεγας περι το 300 π.Χ., αν και η καταγωγη του Μάστιφ του Κούμαόν ειναι πιθανότερο να συνδεεται με το Sindh* μάστιφ παρα με τους ελληνικους μολοσσοειδεις. (το Κουμαον μάστιφ ήταν ο φυλακας των αρχαιων Ινδικων φύλων Kumahon και μαλλον η καταγωγη του να μην εχει σχεση με τον Μακεδονα κατακτητη, αλλα ο δημοφιλης μυθος επιμενει...). Παραταυτα υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να συνδεονται, βλεποντας τωρα οτι υπαρχει μια πολυ σπανια γηγενης (αυτοχθονη) φυλη ελαφρου μάστιφ (μολοσσοειδους) τυπου στην Κυπρο, γνωστο ως Ταμπακόσκυλο, αλλα αυτος ο σκυλος και ο ρολος του στην καταγωγη της ινδικης φυλης χρειαζεται περαιτερω ερευνα. (Μεταφραση απο το molosserdogs)



Σ.σ. η λεξη Σίνδος (αρχαια περιοχη της Θεσσαλονικης) και Sindh εχουν την ιδια ριζα, κατι που μπορει να μην αποτελει συμπτωση δεδομενου οτι μιλαμε για ινδικο / μακεδονικο μολοσσοειδη...πιθανον οι μακεδονικοι & ινδικοι σκυλοι να συμμειχθηκαν και με τις δυο κατευθυνσεις (και απο Ινδια προς Ελλαδα & το αντιστροφο). Δειτε και εδω την πολυ ενδιαφερουσα δημοσιευση που αναφερει και σχεση Σινδου & Σινδιων με την Ινδια:

http://www.echedoros.gr/main/index.php?option=com_content&task=view&id=32
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Στο σάιτ της Αμάλθειας αναφέρεται και ο ροδίτικος σκύλος ή τάζι

έχει γίνει αναφορά σε αυτόν και σε άλλο πόστ του φόρουμ μας

να τον προσθέσουμε στην λίστα?

επίσης μήπως λείπει και ο συριανός δείκτης?
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Kokoni said:
Θα μιλάς για τα σκυλιά που έπαιζαν σε κανονική κατηγορία γιατί σε αναγνωρίσεις έχεις δεί και τουλάχιστον "μη θλιβερά" κοκόνια
και δεν ευλογάω τα μούσια μου μιας και η κουταβίνα μου έχει να δείξει ακόμα
Τι να σου πω βρε Kokoni… Εγώ πάντως εχω μπερδευτει...

Χωρίς παρεξήγηση, η σκυλίτσα σου είναι γλυκύτατη, αλλά εγώ άλλο σκύλο βλέπω ως κοκονι σε αυτή τη φωτογραφία από το site του ΚΟΕ:



Συν τοις άλλοις, διαβάζω στο πρότυπο:

ΟΥΡΑ:
Φέρεται ψηλά σχηματίζοντας ημικύκλιο, η άκρη της ακουμπά στην πλάτη. Καλύπτεται από πλούσιο τρίχωμα, σχηματίζοντας θύσανο. Κατά την στάση ή ανάπαυση μπορεί να φέρεται πεσμένη, χωρίς αυτό να αποτελεί λάθος.

ΜΑΝΔΥΑΣ: Διπλός μανδύας.
Τρίχωμα: Εξωτερικός μανδύας μακρύς, λεπτός, ίσιος ή ελαφρά κυματιστός. Υπομανδύας κοντός, πυκνός. Κεφάλι, μέρος των αυτιών ή και όλο το αυτί, μπροστινό μέρος των άκρων καλύπτονται από κοντό και λείο μανδύα μήκους 1 εκ. Στον λαιμό και τον κορμό ο μανδύας είναι μακρύτερος, σχετικά επίπεδος, μήκους περίπου 4-8 εκ. Στην ουρά και το πίσω μέρος των γλουτών ο μανδύας είναι ακόμη πιο μακρύς με μήκος 8-14 εκ.

Το δικό σου σκυλάκι είναι κοντοτριχο και όχι μακρυτριχο και αυτό, απ’ ότι διαβάζω στο πρότυπο, είναι ελάττωμα σοβαρό. Έτσι είναι ή κάνω λάθος? :confused:

Εσύ τη σκύλα σου την πήρες από εκτροφέα της φυλής.

Τελικά ποια είναι τα κοκονια?
Τα κοντοτριχα, τα μακρυτριχα, αυτά που έχουν ίσια και λεπτή ουρά όπως της σκύλας σου, ή αυτή που φέρεται ψηλά σχηματίζοντας ημικύκλιο και η άκρη της ακουμπά στην πλάτη του σκύλου, όπως αυτή της φωτογραφιας?
:?

Όσο για τις υπόλοιπες «φυλές» της λίστας νομίζω ότι υπάρχουν εξαίρετα δείγματα σε όλα τα χρώματα και μεγέθη στην ενότητα της «προσφοράς»: Μαλλιαρά, κοντοτριχα, με ή χωρίς υπομανδια, λιγνά κοντά, ψιλά κ.ο.κ.

Που θέλω να καταλήξω? Απάντησα ήδη και επαναλαμβάνω:

Προσδοκώ σε ένα καλύτερο μέλλον για να μπορώ να πω κάποια στιγμή πως μετά από ΠΟΛΥ και προπαντός ΣΟΒΑΡΗ δουλειά, ΘΑ αισθάνομαι περήφανη για της Ελληνικές μας φυλές…
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν ξέρω τι λές
έχεις δεί φαντάζομαι κουτάβια 7 μηνών πολλά(τα γερμανικά ποιμενικά πότε σηκώνουν τα αυτιά?πρίν είναι εκτός πρότυπου και μετά μπαίνουν?)
πιστευεις πως το πρότυπο της φυλής τους τα περιέχει?:confused:
ειδικά στο θέμα μήκος τριχώματος και τοποθέτηση ουράς
η οποία ούτε τώρα δεν είναι λεπτή και ίσια στην κουταβίνα μου

πάντως δεν είναι η Αργώ το θέμα μας, και τελικά μπορεί η συγκεκριμένη κοκόνα (μιας και η φυλή είναι ακόμα στα ΒΕΑ της) να μην είναι καλό δείγμα κιόλας, έχει να δείξει ακόμα και θα την δείς κιόλας :)

τελικά ποιά είναι τα κοκόνια που λές
τι να πώ κι εγώ που είμαι 4 μήνες με την Αργώ
και που η φυλή είναι τώρα στο ξεκίνημα?

από όσο είμαι στο φόρουμ λές να ήξερα και να το κράταγα μυστικό?:)
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν θέλω να μειώσω τη σκύλα σου, αλλά τι σχέση έχει αυτό που πήρες ως κοκονι και μάλιστα από εκτροφέα της φυλής με το σκύλο που περιγράφεται ως "κοκονι" στο site του ΚΟΕ? :confused:



Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος? Δεν ξέρω, ρωτάω...

Γράφεις ότι η σκύλα θα «δείξει»…
Τι θα «δείξει», που δεν έχει «δείξει» μέχρι τώρα? Η ουρά θα καμπυλώσει ή το τρίχωμα θα μακρύνει?

Το θεμα μας σίγουρα δεν είναι η Αργω, αλλά μήπως πρέπει να αρχίσουμε να λέμε λιγότερα σχετικά με τον κυνολογικο μας "πλουτο" και να αρχίσουμε τη σοβαρή και ποιοτική δουλειά μπας και καταφέρουμε να διασώσουμε τίποτα?

Από θεωρία πήξαμε και το αποτέλεσμα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μας δικαιώνει.
Εύχομαι το μέλλον των Ελληνικών φυλών να είναι καλύτερο διότι αν κρίνω από το παρόν… σκούρα τα πράγματα…
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Στο σάιτ της Αμάλθειας αναφέρεται και ο ροδίτικος σκύλος ή τάζι

έχει γίνει αναφορά σε αυτόν και σε άλλο πόστ του φόρουμ μας

να τον προσθέσουμε στην λίστα?

επίσης μήπως λείπει και ο συριανός δείκτης?

Ναι, λεγεται Ροδιτικος λαγωνικος ή Λαγωνικος της Ροδου

θα στειλω φωτο στη μοντ γιατι εμενα δε μου δουλευει το φωτοαποτετοιο :mad:

το Συριανο δεικτη δε νομιζω να χρειαζεται να τον προσθεσουμε, χαθηκε κι αυτος...


Λαγωνικό της Ρόδου

Ρεξ & Τζινα του Στεργου Πεζούβανη (Ροδος)




Λαγωνικό της Ρόδου (Ρεξ) ιδιοκτήτης Σ. Πεζουβανης, Ροδος



Λιζα & Κιτσος, ιδιοκτητης Σ. Πεζουβανης, Ρόδος

 
Last edited by a moderator:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
συμφωνω με τη Ροττι, χρειαζεται δουλεια, αφου πρωτα διαβασουν και ενημερωθουν οσοι ενδιαφερονται να ασχοληθουν με τις ελληνικες φυλες...για να ξερουν τι υπαρχει, τι υπηρχε και τι πρεπει τελικα να εκτραφει...η δουλεια στηριζεται στη θεωρια και η πραξη επιβεβαιωνει ή οχι τη θεωρια...πρεπει λοιπον και ελπιζω και γω να αποφασισουν καποιοι κυνοφιλοι να ασχοληθουν, να υιοθετησουν ελληνικες φυλες, να μελετησουν, να συνεργαστουν και σιγα-σιγα να δουμε και αποτελεσμα...με αυτοκριτικη, διαθεση αλληλοβοηθειας, οχι στειρα κριτικη, ενθουσιασμο και αγαπη...οσοι μπορουν και θελουν βεβαια, διπλα στο ξενικο τους καθαροαιμο σκυλο, ας παρουν και ενα ελληνικο! :):)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το θέμα δεν είναι η Αργώ αλλά επανέρχεσαι αγνοώντας την ερώτησή μου αν τα κουτάβια 7 μηνών εμπίπτουν στο πρότυπο της φυλής τους

η δε φωτογραφία που επισυνάπτεις είναι 4 μηνών ακόμα

επίσης τι σου φαίνεται περίεργο στο να μακρύνει το τρίχωμα?ή να σηκωθεί η ουρά? με τις πενιχρές μου γνώσεις εμένα μου φαίνεται λογικότατο πάντως

και ειλικρινά δεν αισθάνθηκα κάποια μείωση πρός το σκυλάκι μου-εγώ δεν είμαι κριτής ή εκτροφέας-η αξιολόγηση που κάνω είναι με κριτήρια πάααααρα πολύ διαφορετικά και σε πληροφορώ ότι την βγάζουμε καθημερινά ΒΟΒ BIS και μην σου πώ και IPO6:D

κλείνοντας δεν κατάλαβα γιατί να λέω λιγότερα ή περισσότερα για τον πλούτο της χώρας μας ,ένας απλός ιδιώτης είμαι και μάλιστα ένας έκπληκτος ιδιώτης που υπάρχουν τόσοι τύποι ελληνικών φυλών.δεν μιλάμε για τις ελληνικές φυλές κανα χρόνο δα

Για σοβαρή δουλειά που λές συμφωνώ και επαυξάνω-αλλά προς το παρών δεν μπορώ να προσφέρω και τίποτα εξαιρετικές υπηρεσίες ... ένα κοκόνι έχω μόνο-μιά χαρά το έχω-όλη μέρα ρωτάω και μαθαίνω-προσπαθώ δεν μπορείς να πείς...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf