Εμβολιο λεισμανιασης


ail31ou

Active Member
16 Μαρτίου 2018
26
1
44
Εδω και 2 μηνες, ειμαι νεος ιδιοκτητης ενος γερμανικου ποιμενικου. Η Λουνα ,πλεον, ειναι 6 μηνων και ειμαι μπερδεμενος σχετικα με το εμβολιο της λεισμανιασης.
Αν αξιζει να το κανουμε αλλα και ποιο να κανουμε....το παλιο (3 δοσεις) ή το καινουργιο(εφαπαξ δοση);
Tι ισχυει με τα υπολοιπα μετρα προληψης εναντια στην λεισμανιαση?(κολαρο,αμπουλα κλπ)
Ευχαριστω
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν υπάρχει δυστυχώς τίποτα που να παρέχει 100% κάλυψη. Ούτε αμπούλα, ούτε κολάρο, ούτε εμβόλιο.
Οτιδήποτε από αυτά και να κάνεις, χρειάζεται και από την πλευρά σου να μειώσεις την εκθεση του σκύλου στις σκνίπες.
Ενας από τους πιο βασικούς άγραφους κανόνες όσον αφορά το καλαζαρ, είναι ποτέ μα ποτέ να μην αφήνεις τον σκύλο να κοιμάται έξω.
Ειδικά μέρες με υγρασία και άπνοια θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσοχή ακόμα και όταν είσαι στο μπαλκόνι σου ή στην βεράντα σου ή στον κήπο σου και αράζεις με τον σκύλο.
Επίσης από την δύση του ηλίου και μετά να βάζεις σιτρονελα και ειδικά στο κεφάλι του σκύλου, στο ρύγχος, πάνω από τα μάτια και στα αυτιά.
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Προσωπικά το αποφάσισα πρόσφατα (το κάναμε τον Μάρτιο) μετά από διασταύρωση με διάφορους κτηνίατρους.
- Κάναμε το "παλιό". Δεν έχω ακούσει για καινούργιο.
- Κατά τους κτηνίατρους το ποσοστό επιτυχίας είναι περίπου 70% .
- Για αυτό τον λόγο χρησιμοποιώ κολάρο και αμπούλα (η οποία κυρίως στοχεύει τσιμπούρια, κλπ).
- Οι παρενέργειες είναι σπάνιες στις μεγαλόσωμες φυλές.
- Πριν το εμβόλιο βεβαιώνεσαι με εξέταση αίματος ότι δεν υπαρχει ήδη νόσος.

Θα πρότεινα να το συζητήσεις με κάποιον κτηνίατρο, που εμπιστεύεσαι την κρίση του.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καλό είναι να το κάνεις αλλά απο το φθινόπωρο μέχρι αρχές άνοιξης. Πλέον είναι αργά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Που στηρίζεται αυτό το "70% επιτυχίας";
Σε σκυλια που έκαναν εμβόλιο, τα τσίμπησε μολυσμένη σκνιπα και δεν μολύνθηκαν;
Ή μήπως σε σκυλια που έκαναν εμβόλιο και μέχρι στιγμής δεν έτυχε να μολυνθουν;
Η πρώτη περίπτωση είναι αδύνατον να εξακριβωθεί, η δε δεύτερη ισχύει και για σκύλους που δεν έκαναν το εμβόλιο και δεν έτυχε να τα τσιμπήσει σκνιπα.
Όλα αυτά τα λέω για να δείξω πως αυτά τα ποσοστά είναι εντελώς αυθαίρετα και παραπλανητικα.
Η μόνη προστασία ενάντια στο καλαζαρ είναι η μηδενική έκθεση στη μολυσμένη σκνιπα.
Από τη στιγμή που αυτό πρακτικά είναι αδύνατο, όλοι μα όλοι οι σκύλοι κινδυνεύουν να μολυνθουν όσο είναι εκτεθειμένοι.
Όσο μικρότερη η έκθεση, τόσο μειώνεις τις πιθανότητες να σου κάτσει η στραβή. Όσο περισσότερο εκτεθειμένος ο σκύλος τόσο περισσότερο κινδυνεύει ο σκύλος, όση χημεία και να του βάλεις, ο, τι εμβόλιο και να κάνεις.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δύο κτηνίατροι μου είπαν πως δεν έχουν επαρκή στατιστικά στοιχεία για το αν το εμβόλιο προστατεύει και σε ποιό ποσοστό. Δεν είχαν πεισθεί οι ίδιοι με λίγα λόγια.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Κ εγω με οσους κτηνιατρους εχω μιλησει δεν πιστευουν στο εμβολιο, με ποσοστο δηθεν επιτυχιας 60-70% δεν θα επρεπε να υπαρχει καν στην αγορα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Που στηρίζεται αυτό το "70% επιτυχίας";
Σε σκυλια που έκαναν εμβόλιο, τα τσίμπησε μολυσμένη σκνιπα και δεν μολύνθηκαν;
Ή μήπως σε σκυλια που έκαναν εμβόλιο και μέχρι στιγμής δεν έτυχε να μολυνθουν;
Η πρώτη περίπτωση είναι αδύνατον να εξακριβωθεί, η δε δεύτερη ισχύει και για σκύλους που δεν έκαναν το εμβόλιο και δεν έτυχε να τα τσιμπήσει σκνιπα.
Όλα αυτά τα λέω για να δείξω πως αυτά τα ποσοστά είναι εντελώς αυθαίρετα και παραπλανητικα.
Η μόνη προστασία ενάντια στο καλαζαρ είναι η μηδενική έκθεση στη μολυσμένη σκνιπα.
Από τη στιγμή που αυτό πρακτικά είναι αδύνατο, όλοι μα όλοι οι σκύλοι κινδυνεύουν να μολυνθουν όσο είναι εκτεθειμένοι.
Όσο μικρότερη η έκθεση, τόσο μειώνεις τις πιθανότητες να σου κάτσει η στραβή. Όσο περισσότερο εκτεθειμένος ο σκύλος τόσο περισσότερο κινδυνεύει ο σκύλος, όση χημεία και να του βάλεις, ο, τι εμβόλιο και να κάνεις.
Άρα Μιχάλη τι προτείνεις; γιατί το μηδενική έκθεση είναι αδύνατο όπως και μικρή έκθεση πολύ δύσκολο.
Εγω θα ρωτήσω το ανάποδο. Σε σκυλιά που έχουν κάνει το εμβόλιο ξέρουμε περιπτώσεις που προβλήθηκαν;

Δύο κτηνίατροι μου είπαν πως δεν έχουν επαρκή στατιστικά στοιχεία για το αν το εμβόλιο προστατεύει και σε ποιό ποσοστό. Δεν είχαν πεισθεί οι ίδιοι με λίγα λόγια.
Μα ένα εμβόλιο (γενικά ισχύει) για να κυκλοφορήσει στην αγορά πρέπει να έχει αποδειχθεί ότι είναι αποτελεσματικό αλλιώς δεν βγαίνει. Πως βγήκε στην αγορά χωρίς να υπάρχουν στοιχεία για την αποτελεσματικότητα του;
Αν έτσι έγινε αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγω θα ρωτήσω το ανάποδο. Σε σκυλιά που έχουν κάνει το εμβόλιο ξέρουμε περιπτώσεις που προβλήθηκαν;
Ξέρω μία περίπτωση γνωστού μου με 1/800 που προχώρησε σε θεραπεία γκλουκαντίμ κι έχω ακούσει κι από τον κτηνίατρο ότι του χουν πάει εμβολιασμένα σκυλιά με καλαζάρ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ξέρω μία περίπτωση γνωστού μου με 1/800 που προχώρησε σε θεραπεία γκλουκαντίμ κι έχω ακούσει κι από τον κτηνίατρο ότι του χουν πάει εμβολιασμένα σκυλιά με καλαζάρ.
Πιθανόν. Άλλωστε 100% σίγουρα δεν προστατεύει και σίγουρα παράλληλα με το εμβόλιο πρέπει να χρησιμοποιούμε αμπούλες σιτρονελες κτλ.
Υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις σκυλιών που εβολιαστηκαν λάθος εποχή (καλή ώρα ο θεματοθέτης σκέφτεται να εμβολιαστεί τώρα) όπου ο σκυλος μπορεί να κόλλησε πριν ολοκληρώσει τις τρεις δόσεις. Πολλά παίζουν.
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Που στηρίζεται αυτό το "70% επιτυχίας";
Σε σκυλια που έκαναν εμβόλιο, τα τσίμπησε μολυσμένη σκνιπα και δεν μολύνθηκαν;
Ή μήπως σε σκυλια που έκαναν εμβόλιο και μέχρι στιγμής δεν έτυχε να μολυνθουν;
Η πρώτη περίπτωση είναι αδύνατον να εξακριβωθεί, η δε δεύτερη ισχύει και για σκύλους που δεν έκαναν το εμβόλιο και δεν έτυχε να τα τσιμπήσει σκνιπα.
Όλα αυτά τα λέω για να δείξω πως αυτά τα ποσοστά είναι εντελώς αυθαίρετα και παραπλανητικα.
Η μόνη προστασία ενάντια στο καλαζαρ είναι η μηδενική έκθεση στη μολυσμένη σκνιπα.
Από τη στιγμή που αυτό πρακτικά είναι αδύνατο, όλοι μα όλοι οι σκύλοι κινδυνεύουν να μολυνθουν όσο είναι εκτεθειμένοι.
Όσο μικρότερη η έκθεση, τόσο μειώνεις τις πιθανότητες να σου κάτσει η στραβή. Όσο περισσότερο εκτεθειμένος ο σκύλος τόσο περισσότερο κινδυνεύει ο σκύλος, όση χημεία και να του βάλεις, ο, τι εμβόλιο και να κάνεις.
Τα ποσοστά δεν προέρχονται από το ποσα σκυλιά νοσησαν και ποσα όχι, αλλά από το ποσοστό των σκυλιών που βρέθηκε ερευνητικά ότι δημιουργήθηκαν σε αυτά αντισωματα της νόσου. Πράγματι όμως πολλοί κτηνίατροι θεωρούν ότι η αποτελεσματικότητα είναι χαμηλή για να χαρακτηριστεί εμβόλιο, που έχει την έννοια της απόλυτης προστασίας.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Οι κτηνίατροι εννοούσαν στατιστικά στοιχεία μετά τον εμβολιασμό. Αν εμβολίασαν πχ 1.000 σκυλιά πόσα μπορεί να έχουν καλαζάρ μετά τον εμβολιασμό.

Σήμερα συνάντησα γνωστό που έχει ένα πιτ. Με ρώτησε αν του έχω κάνει εμβόλιο και στην πορεία μου είπε ότι εμβολίασε πέρυσι το σκυλί του, μετά από δύο ώρες άρχισε να έχει σπασμούς και έβγαλε φουσκάλες στο δέρμα. Ξαναπήγε στον κτηνίατρο και το ξεπέρασαν με κάποια ένεση.

Τυχαίο περιστατικό ή ο κάθε κτηνίατρος μπορεί να έχει αντιμετωπίσει αρκετά παρόμοια.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα ποσοστά δεν προέρχονται από το ποσα σκυλιά νοσησαν και ποσα όχι, αλλά από το ποσοστό των σκυλιών που βρέθηκε ερευνητικά ότι δημιουργήθηκαν σε αυτά αντισωματα της νόσου.
Η απάντησή μου αφορούσε το
Κατά τους κτηνίατρους το ποσοστό επιτυχίας είναι περίπου 70%
Πάνω σε αυτό διατύπωσα την απορία μου.
Ερευνητικά, ναι, μπορείς να βγάλεις ένα ποσοστό με βάση τους σκύλους που μετείχαν στην έρευνα - πείραμα. Εκεί όμως μιλάμε για πλήρως ελεγχόμενες συνθήκες.
Οι κτηνίατροι όμως (αυτοί που πάμε τα σκυλιά μας) δεν μπορούν να βγάλουν ασφαλή συμπεράσματα.
Το μόνο που μπορούν να δουν είναι αν ένας σκύλος που εμβολιάστηκε, νόσησε.
Αν από τους 10 που εμβολίασαν, οι 3 νόσησαν, δεν σημαίνει πως τους άλλους 7 τους "προστάτεψε" το εμβόλιο, γιατί πολύ απλά δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν αν τους τσίμπησε σκνίπα μολυσμένη ή αν απλά στάθηκαν τυχεροί και δεν ήρθαν καν σε επαφή με σκνίπα.

Άρα Μιχάλη τι προτείνεις; γιατί το μηδενική έκθεση είναι αδύνατο όπως και μικρή έκθεση πολύ δύσκολο.
Εγω θα ρωτήσω το ανάποδο. Σε σκυλιά που έχουν κάνει το εμβόλιο ξέρουμε περιπτώσεις που προβλήθηκαν;
Το μόνο που προτείνω είναι να μην επαναπαυόμαστε στις αμπούλες, τα κολάρα και το εμβόλιο.
Είναι απαραίτητο να προφυλάσσουμε τον σκύλο μας ώστε να μην εκτίθεται σε συνθήκες που ευνοούν να τον τσιμπήσει σκνίπα. Αυτό για μένα είναι το Α και το Ω.
Συν βέβαια τις εξετάσεις.
Όλα τα άλλα έπονται και κατά την ταπεινή μου γνώμη τα χημικά προϊόντα που υποτίθεται δρουν προστατευτικά ενάντια στην σκνίπα είναι υπερεκτιμημένα. Πολλοί δυστυχώς επαναπαύονται στο οτι ο σκύλος τους είναι "προστατευμένος", αλλά δεν προσέχουν καθόλου ώστε οι συνθήκες στις οποίες ζει ο σκύλος να μην ευνοούν τον "εχθρό", την σκνίπα.
Είχα ξαναγράψει, πως για να μπορέσουμε να προφυλαχθούμε είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε τις συνήθειες της σκνίπας.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ
 






Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Χθες συζητούσαμε με τον κτηνιατρο μου τα εμβόλια αυτά.
Για το παλιό μου είπε το εξής - από τα σκυλιά που πήραν την 1η δόση ένα μεγάλο ποσοστό εμφάνισε αλλεργικη αντίδραση και έτσι δεν πήρε ποτέ τις άλλες δυο, οπότε είναι αστείο να συζητάμε την αποτελεσματικότητα ενός εμβολίου-ρωσικης ρουλέτας οι παρενέργειες του οποίου είναι κανόνας και όχι εξαίρεση και εμποδίζουν την σωστή χορήγησή του.

Για το καινούργιο είναι επιφυλακτικός αλλά το ότι χορηγείται σε 1 δόση το βρίσκει θετικό - ακόμα κι αν παρουσιάσει ο σκύλος κάποια ανεπιθύμητη αντίδραση, τουλάχιστον ο εμβολιασμός θα έχει γίνει.
Μου πρότεινε να περιμένω μέχρι τον χειμωνα και ύστερα βλέπουμε, αναλογα τι θα δείξουν και οι έρευνες.
 
  • Like
Reactions: marian8h and saras




N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Πάντως ο αδερφός του πεθερού μου σε ακίτα, έκανε κανονικά και τις 3 δόσεις. Τον επόμενο χρόνο προσβλήθηκε.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το καινούργιο ποιό είναι;
Βγήκε καινούριο το οποίο την 1η φορά είναι μια δόση και όχι τρεις όπως το παλιό.
Από θέμα κόστους το παλιό είναι 50€ επί τρία την πρώτη φορά συν 50€ κάθε χρόνο.
Το καινούριο (70€ κόστος) την πρώτη φορά είναι φτηνότερο (λόγο μιας δόσης) αλλά σε βάθος χρόνων βγαίνει ακριβότερο.

Από θέμα αποτελεσματικότητας που μας ενδιαφέρει περισσότερο, φήμες λένε πως είναι περίπου τα ίδια. Το αν ισχύουν οι φήμες δεν γνωρίζω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καινούργιο Canileish δηλαδή ή μιλάμε για εντελώς διαφορετική μάρκα;
Εχετε κάποιο link;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf