Εμετος Ατονια


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Καλησπερα έχω μια σκυλίτσα 13χρονων και ενώ ήταν μες τη μέρα αρκετά δραστήρια κατά το απόγευμα τη βρήκα σε ένα πολύ περίεργο σημείο στο σπίτι που δε συνηθίζει ποτε να κάθεται σε μια πολύ περίεργη στάση. Την πήρα και την έβαλα να ξαπλώσει και τη σκέπασα δεν κουνήθηκε καθόλου. Είχα φρικάρει πολύ έπειτα κατά τη διάρκεια της νύχτα έκανε 7 εμετούς. Ας με βοηθήσει κάποιος αν γνωρίζει κάτι. Μίλησα με γιατρό μου είπε να της χορηγήσω χαπια primperan και να τη ταΐζω ελάχιστα τη νύχτα μόνο. Έχετε κάποια άλλη συμβουλή ή γνωρίζετε κάτι ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@ΒικτωριαΜτ τι παραπάνω συμβουλή και γνώση να έχουμε από έναν κτηνίατρο;
Λες "μίλησες ΜΕ γιατρό". Τυχαία η έκφραση; Θέλω να πω, δεν έχεις δικό σου γιατρό που γνωρίζει την σκυλίτσα σου όλα της τα χρόνια και που εμπιστεύεσαι;

Οπως και να ΄χει, ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού και την παρακολουθείς.
Αν δεις ότι επιδεινώνεται η υγεία της, μιλάς πάλι άμεσα με γιατρό.

Περαστικά της.
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
@ΒικτωριαΜτ τι παραπάνω συμβουλή και γνώση να έχουμε από έναν κτηνίατρο;
Λες "μίλησες ΜΕ γιατρό". Τυχαία η έκφραση; Θέλω να πω, δεν έχεις δικό σου γιατρό που γνωρίζει την σκυλίτσα σου όλα της τα χρόνια και που εμπιστεύεσαι;

Οπως και να ΄χει, ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού και την παρακολουθείς.
Αν δεις ότι επιδεινώνεται η υγεία της, μιλάς πάλι άμεσα με γιατρό.

Περαστικά της.
εννοειται ακολουθώ αυτό που μου είπε ο γιατρος απλά επειδή δεν μου μίλησε εκ του ασφαλούς ήθελα ίσως να μάθω για κάποια παρόμοια κατάσταση που θα μπορούσε να έχει περάσει καποιος αλλος με το σκυλάκι του ώστε να με βοηθήσει με κάτι εξτρα που θα βελτίωνε τη κατάσταση της.
ευχαριστω πάντως!
 




28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Όχι δεν μιλάω απαραιτήτως για φάρμακο ακόμα και μια απλή κίνηση που ίσως θα βοηθούσε κάπως!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Κοίτα, 7 εμετοί σε λίγες ώρες είναι πολλοί η αλήθεια είναι.
Εμετοί που έβγαλε φαγητό αλλά και κίτρινοι;
Αν και στους 7 έβγαλε φαγητό ή έφαγε πάρα πολύ, ή κάτι την πείραξε.
Δίνεις primperan και ελάχιστο φαγητό έως και καθόλου και παρακολουθείς.
Αν δεις και συνεχίζει να κάνει πολλούς εμετούς, το συζητάς με τον γιατρό σου.
Αν όχι, σημαίνει πιθανότατα ότι ήταν κάτι τυχαίο και περαστικό.
Αυτό με το περίεργο σημείο και την περίεργη στάση σώματος, μπορεί να οφείλεται στην γενικότερη αδιαθεσία που ένοιωθε εκείνη την ώρα και να μην χρήζει περαιτέρω συζήτησης και προβληματισμού.
Παρατηρείς, βλέπεις και πράττεις.
Εννοείται δεν δίνεις τίποτα που δεν στο έχει πει γιατρός.
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Κοίτα, 7 εμετοί σε λίγες ώρες είναι πολλοί η αλήθεια είναι.
Εμετοί που έβγαλε φαγητό αλλά και κίτρινοι;
Αν και στους 7 έβγαλε φαγητό ή έφαγε πάρα πολύ, ή κάτι την πείραξε.
Δίνεις primperan και ελάχιστο φαγητό έως και καθόλου και παρακολουθείς.
Αν δεις και συνεχίζει να κάνει πολλούς εμετούς, το συζητάς με τον γιατρό σου.
Αν όχι, σημαίνει πιθανότατα ότι ήταν κάτι τυχαίο και περαστικό.
Αυτό με το περίεργο σημείο και την περίεργη στάση σώματος, μπορεί να οφείλεται στην γενικότερη αδιαθεσία που ένοιωθε εκείνη την ώρα και να μην χρήζει περαιτέρω συζήτησης και προβληματισμού.
Παρατηρείς, βλέπεις και πράττεις.
Εννοείται δεν δίνεις τίποτα που δεν στο έχει πει γιατρός.
Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι ν είναι περαστικό !!!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Kαλησπέρα, πώς είναι σήμερα;

Σε 7 εμετούς απανωτούς, για μια σκυλίτσα τόσο μεγάλης ηλικίας εγώ προσωπικά θα απαιτούσα εξετάσεις από τον κτηνίατρο κι όχι απλά primperan κ έξω απ'την πόρτα. Μια ψηλάφιση κοιλιάς, να δει μάτια-ούλα κ ίσως κ αιματολογική/βιοχημικές. Βασικά κ σε μικρότερης ηλικίας, πάλι θα θελα να το δει, για να δω μήπως έπαθε καμιά δηλητηρίαση - όχι απαραίτητα σοβαρή δηλητηρίαση, αλλά κ από κάτι απλό καθημερινό.

Η περίεργη στάση σώματος το πιθανότερο είναι όπως είπε το Μαρέκο να σχετίζεται με την αδιαθεσία που ένιωθε εκείνη τη στιγμή. Αλλά αυτό μπορεί να έχει να κάνει με ένα discomfort ή κ έναν πόνο που μπορεί να χρήζει διευρεύνησης.
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Καλησπερα! Σήμερα την ξαναπήγα σε άλλο γιατρό κάναμε υπέρηχο βγήκε καθαρός! Έπειτα κάναμε ακτινογραφία και φαίνεται πως έχει μεγαλοκαρδία. Είχε και δέκατα όποτε μου την κράτησαν για ορό και στενή παρακολούθηση. Περιμένω από ώρα σε ώρα και τις αιματολογικές της. Πάντως προηγουμένως που τηλεφώνησα μου είπαν ότι έκανε την ανάγκη της και ψηλοκουνιεται οπότε τουλάχιστον ανταποκρίνεται στην αγωγή της.
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Kαλησπέρα, πώς είναι σήμερα;

Σε 7 εμετούς απανωτούς, για μια σκυλίτσα τόσο μεγάλης ηλικίας εγώ προσωπικά θα απαιτούσα εξετάσεις από τον κτηνίατρο κι όχι απλά primperan κ έξω απ'την πόρτα. Μια ψηλάφιση κοιλιάς, να δει μάτια-ούλα κ ίσως κ αιματολογική/βιοχημικές. Βασικά κ σε μικρότερης ηλικίας, πάλι θα θελα να το δει, για να δω μήπως έπαθε καμιά δηλητηρίαση - όχι απαραίτητα σοβαρή δηλητηρίαση, αλλά κ από κάτι απλό καθημερινό.

Η περίεργη στάση σώματος το πιθανότερο είναι όπως είπε το Μαρέκο να σχετίζεται με την αδιαθεσία που ένιωθε εκείνη τη στιγμή. Αλλά αυτό μπορεί να έχει να κάνει με ένα discomfort ή κ έναν πόνο που μπορεί να χρήζει διευρεύνησης.
Καλησπερα! Σήμερα την ξαναπήγα σε άλλο γιατρό κάναμε υπέρηχο βγήκε καθαρός! Έπειτα κάναμε ακτινογραφία και φαίνεται πως έχει μεγαλοκαρδία. Είχε και δέκατα όποτε μου την κράτησαν για ορό και στενή παρακολούθηση. Περιμένω από ώρα σε ώρα και τις αιματολογικές της. Πάντως προηγουμένως που τηλεφώνησα μου είπαν ότι έκανε την ανάγκη της και ψηλοκουνιεται οπότε τουλάχιστον ανταποκρίνεται στην αγωγή της.
 
  • Like
Reactions: Estranged










28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Οι εξετάσεις έβγαλαν ότι έπασχε από νεφρική ανεπάρκεια. Τα χαράματα είχε σπασμούς και σιγά σιγά χανόταν. Της κάνανε μια ένεση να την επαναφέρουν αλλά μάταια είμαι κομμάτια αλήθεια...
Ευχομαι να ειναι Καλα εκει που ειναι μου λειπει ηδη πολύ!!!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εχω πάθει ένα σοκ τώρα..πολύ ξαφνικό μου φάνηκε..τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκε το γλυκό μου. Όσο για εσάς @ΒικτωριαΜτ ..δεν ξέρω πως να απαλύνω τον πόνο σας..ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ..:cry::cry:
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Εχω πάθει ένα σοκ τώρα..πολύ ξαφνικό μου φάνηκε..τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκε το γλυκό μου. Όσο για εσάς @ΒικτωριαΜτ ..δεν ξέρω πως να απαλύνω τον πόνο σας..ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ..:cry::cry:
Ήλπιζα σε ένα θαύμα πίστευα θα αντέξει ήταν πολύ δυνατή. Όλα αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη! Όσο για εμένα δε θα το ξεπεράσω ποτε γιατί το δέσιμο μας ήταν ξεχωριστώ και δε σβήνει στο χρόνο τη λατρεύω και θα συνεχίζω να την αγαπάω και να τη σκέφτομαι για όλη μου τη ζωή. ❤
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ήλπιζα σε ένα θαύμα πίστευα θα αντέξει ήταν πολύ δυνατή. Όλα αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη! Όσο για εμένα δε θα το ξεπεράσω ποτε γιατί το δέσιμο μας ήταν ξεχωριστώ και δε σβήνει στο χρόνο τη λατρεύω και θα συνεχίζω να την αγαπάω και να τη σκέφτομαι για όλη μου τη ζωή. ❤
Μήπως αν διαβάζατε σχετικά στο φόρουμ να σας βοηθησει; συνήθως είναι μια παρηγοριά όταν βλέπουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι πουνιωθουν τα ίδια μ εμας..σας στέλνω την αγάπη μου κι ας μη σσς ξερω.
 


28 Μαρτίου 2021
20
12
26
Μήπως αν διαβάζατε σχετικά στο φόρουμ να σας βοηθησει; συνήθως είναι μια παρηγοριά όταν βλέπουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι πουνιωθουν τα ίδια μ εμας..σας στέλνω την αγάπη μου κι ας μη σσς ξερω.
Σε ευχαριστώ μέσα από τη καρδιά μου...θα κάνω μια αναζήτηση μήπως και με βοηθήσει κάπως ψυχολογικά.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf