Εμπειρία με ερλιχίωση;


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλημέρα σας!
Ηθελα να σας ρωτησω αν κάποιοι απο σας έχετε εμπειρία με ερλιχίωση.
Ο σκύλος μου (ο οποιος είναι 1.5 χρόνου αλλά είναι μαζί μου 1.5 μήνα), είχε βρεθεί θετικός στην ερλιχίωση δυο φορές πριν:

  • την πρώτη τον Απρίλιο του 2008 (η εξέταση έδειξε ίχνη, 1/80, αλλά παρολα αυτά έγινε θεραπεία με vibramycin για ένα μήνα),
  • και τη δέυτερη το Σεπτέμβριο 2008 (αντισώματα 1/160) (ξαναέγινε θεραπεία με Vibramycin για ένα μήνα, και επιπλέον του κάνανε και δυο ενέσεις Imyzol.... δεν ξέρω τι κάνουν αυτές....).
Μετά ήρθε σε μένα και τώρα του ξανάκανα εξετάσεις για ερλιχια (και καλααζαρ το οποιο ηταν αρνητικο) για να δω αν εχουν πέσει τα αντισωματα του (έχουν περάσει δυο μηνες από τη θεραπεια που του κανανε) και βρήκα ότι όχι μονο δεν έχουν πεσει αλλά έχουν αυξηθεί, και είναι τώρα στο 1/400!!
Κλινικά ο σκύλος φαίνεται μια χαρά εκτός από το γεγονός ότι δεν παίρνει βάρος παρά που τρώει το καταπέτασμα....

Τι μπορει να έχει γίνει? Δεν έγινε σωστά η τελευταία θεραπεία? ξανακόλλησε μετά από τη θεραπεία? δεν έχουν πεσει ακόμα τα αντισώματα από την προηγούμενη έκθεση?

Να σας προλάβω, έχουμε πάει ήδη σε κτηνίατρο και θα ξανακάνει θεραπεια με vibramycin καθώς επίσης και δυο ενέσεις (δε μου ειπε τι είδους) στις 15 και 30 μέρες...

Αλλά θα ήθελα τις γνώμες σας και την εμπειρία σας, είδικά αν έχει περάσει ο σκύλος σας ερλιχίωση, για τα προγνωστικά, και το κατα πόσον καταφέρατε να τον "καθαρίσετε" από το μικρόβιο..... διάβασα ότι ειναι πολυ δύσκολο να φύγει τελειως το μικρόβιο από το αίμα.... και οτι εξακολουθούν συνήθως να είναι φορείς....

:(
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
καλημερα kopriti μην αγχωνεσαι καταρχην δεν ειναι τοσο σοβαρα τα πραγματα....ο σκυλος μου παρουσιασε ερλιχεια οταν ηταν 9μηνων με βαρια συμπτωματα πυρετους διαροιες δεν ετρωγε κ ολα τα σχετικα.του εκανα θεραπεια με vybramycin ενα μηνα χωρις τις ενεσεις και μετα απο 6 μηνες που εγινε επανεξεταση τα επιπεδα ηταν 1/400 οπως τα δικα σου ξαναεκανα ακριβως την ιδια θεραπεια κ στην επομενη επανεξεταση η οποια εγινε πριν απο 20 μερες περιπου ο σκυλος μου βγηκε εντελως αρνητικος στην ερλιχεια:)!γι αυτο μην πανικοβαλεσαι ειναι πολυ μεγαλο το ποσοστο σους σκυλους με ερλιχεια.
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
πιστευω οτι ακομη δεν εχουν πεσει τα αντισωματα,αλλα αφου εχει περαει ερλιχριωση λογικο ειναι να εχει και αντισωματα.
 


chrissaki

Member
26 Αυγούστου 2008
18
0
rhodes
γεια σας παιδια,

κι εμενα το ροτβαιλερ μου περασε ερλιχια τον Αυγουστο, συνηλθε τελος Οκτωβρη και τωρα ξαναπρηζεται η κοιλια της...Ξαναρχισα θεραπεια...Δεν ξερω τι αλλο να κανω...Υπομονη θελει και γερα νευρα
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
despina, χαιρομαι που ο δικος σου τη γλυτωσε!! Απ' οτι κατάλαβα είναι υπουλη η αρρωστια.....
chrissaki, εσενα τι συμπτώματα είχε; από αντισώματα πως ήταν/είναι;;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και κάτι ακόμα, επειδή διαβασα λίγο περισσοτερα για την ερλιχίωση....

Το ιmizol είναι κανονικά για την πυροπλάσμωση, η οποία επίσης μεταδίδεται από τα τσιμπούρια όπως και η ερλιχίωση.... έχουν βρει όμως οτι δουλεύει και κατά της ερλιχίωσης..... γιαυτό και για να είναι καλυμμένοι οι κτηνίατροι καμιά φορά εκτός από την κλασσική θεραπεία με χάπια vibramycin, κάνουν και δυο ενέσεις imizol.

To πρόβλημα είναι ότι οι ενέσεις imizol είναι πολύ επώδυνες για το σκύλο!!

Ειδικά αν ο κτηνίατρος δεν ξέρει να τις κάνει σωστά (δηλαδή να αλλάξει τη βελόνα αφού ρουφήξει το φάρμακο γιατί αλλιώς καίει πολύ στο δέρμα του σκύλου). Ακόμα κι έτσι πάντως πονάνε πολύ, λένε (ποσο πολύ?? έχει εμπειρία κανεις εδω με ενέσεις imizol????)

Tο πρόλημα στη δική μου περίπτωση είναι ότι είδαμε και παθαμε να ξεφοβηθεί ο σκύλος τους ανθρώπους και σε καμία περίπτωση δε θέλουμε να ξαναγυρίσουμε πίσω! Αφήστε που υποπτευομαι ότι ίσως οι προηγούμενες imizol ήταν ο λογος που ο σκύλος εχει πάρει από φόβο τους αντρες (ο προηγούμενος κτηνίατρος ήταν αντρας).

Τι να κάνω;; Ιατρικά, είναι καλύτερα να τον καλύψουμε απ'ολες τις μεριές..... αλλα πως θα γίνει να μην τον πονέσουμε/τρομάξουμε;;;

Σκεφτηκα να ρωτήσω την κτηνίατρο αν μπορούμε να του κάνουμε μια τοπική αναισθησία πριν την ένεση..... (ή ακόμα και ολική??)

Αν ξέρει κάποιος ποσο επώδυνες είναι οι imizol ας μας πει.

Ευχαριστω!
 








kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Χαιρομαι που το ακούω....

Θα δω τι μπορώ να κάνω ωστε να μην τον πανικοβάλλω πάλι.... ειδικά αφού δεν είμαι σίγουρη οτι δεν έπιασε η τελευταία θεραπεία (η κυρία που του την έκανε είναι πολυ σχολαστική σε θέματα υγείας και είδα με τα μάτια μου πως τους έδινε τα χάπια.... δεν υπάρχει περίπτωσηνα μην τα κατάπινε) .... παίζει απλως να μην έχουν πεσει τα αντισώματα, ωστε να μη χρειάζεται τόσο επιθετική θεραπεία.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
κ γω εχω κανει σε δυο σκυλια μου ιμιζολ.το ενα την πρωτη φορα ουρλιαζε σαν παλαβο κ γω ειμουν ετοιμη να πλακωσω τον γιατρο.στην δευτερη ενεση οστωσο δεν μιλησε.....:confused:
στο αλλο σκυλι που δεν ειναι κ τοσο ''μη μου απτου'', γενικα δεν περνει χαμπαρι με τιποτα, του καναμε την πρωτη ιμιζολ κ δεν πειρε χαμπαρι...απλα ζαρωσε για λιγο την ραχη του σαν να ανατριχιασε.στην δευτερη ενεση ομως την ακουσα την φωνουλα του, ελαχιστα μεν αλλα την ακουσα..:(
κ στα δυο σκυλια μου ομως μετα απο 14 μερες δημιουργηθεικε κατι σαν αποστημα στο σημειο της ενεσης που μεγαλωνε καθε μερα πιο πολυ , μεχρι που σκληρινε κ εγινε ιστος(στην αρχη ηταν μαλακο κ υγρο) κ σιγα σιγα αρχισε να υποχωρει.οι ογκοι διμιουργηθηκαν κ στις δυο ενεσεις κ στους δυο σκυλους αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει να κανει κ με την φυλη γιατι στο κτηνιατρειο που δουλευα σε οσα σκυλια καναμε ιμιζολ, ελαχιστα παρουσιαζαν τετοιες επιπτωσεις....
τα σκυλια ετσι κ αλλιως δεν μου χαν διξει συμπτωματα ουτε πριν(της ερλιχειας),ουτε τωρα που τελιωσα την θεραπεια, απλα ετυχε να την δουμε στις εξαμηνες προλυπτικες τους εξετασεις, οποτε δεν ξερω να σου πω για τα αποτελεσματα, πρεπει να περιμενω μεχρι να τους ξανακανω εξετασεις να δω τι γινεται.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σ ευχαριστώ πολύ, elenamagna!!!!
Γενικά σε άλλα σκυλιά που είδες να κάνουν την ένεση, παρατηρησες τόσο δραματικό πόνο;;
Υποθέτω πως στο κτηνιατρείο που δούλευες ηταν συνηθης πρακτική οι ενέσεις για την ερλιχίωση....
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Γενικά σε άλλα σκυλιά που είδες να κάνουν την ένεση, παρατηρησες τόσο δραματικό πόνο;;
Υποθέτω πως στο κτηνιατρείο που δούλευες ηταν συνηθης πρακτική οι ενέσεις για την ερλιχίωση....
ναι ηταν..στην πληοψιφια τα σκυλια δεν μιλαγαν παντως! την ωρα της ενεσης κοιτα να του αποσπασεις την προσοχη με κατι δελεαστικο!!!
παντως ο ενας απ τους κτηνιατρους μια μερα τριπηθηκε κατα λαθος με την συριγγα του ιμιζολ στο δαχτυλο:D κ μου πε οτι πεθανε στο τσουξιμο κ ολη μερα το χερι του ηταν πρησμενο:eek:....
αλλα μην πηγαινεις με αυτη την προοπτικη, μπορει ο γλυκας σου να μην νιωσει κ πολλα κ να μην το κανει καν θεμα. εσυ κοιτα απλα να του αποσπασεις την προσοχη κ να ξεπερασεις το γεγονος κατευθειαν μετα την ενεση ετσι ωστε να του το μεταδωσεις κ εκεινου κ συνδιασε την κ με κατι θετικο μετα οπως μια λιχουδια ή ενα καινουριο παιχνιδι.
κ ταπεινη μου γνωμη, αφου εχει ενα θεμα με τους ανθρωπους κ φοβασαι μην το αποκτησει κ με τους κτηνιατρους, περνα οσο συχνα μπορεις απο κτηνιατρεια κ μπαινε μεσα κ ανταλασε μια κουβεντα με τους γιατρους( αφου τους εξηγησεις πρωτα, μη σε περασουν για τρελη) βαζε τον κ στο εξεταστηριο, να σαι πολυ ηρεμη, κ μετα επιβραυε τον κ φευγε. ετσι θα το συνδιασει με επιβραβευση κ δεν θα φοβαται τοσο πριν κ μετα την ενεση( για να μην συνδιασει το γιατρο μονο με ασχημα περιστατικα κ τον τυχον πονο του ιμιζολ).αν δεν σε βρισει ο κτηνιατρος λεγε του να δινει κ αυτος καμια λιχουδια στο ζουζουνι σου!:p:p:D:D
αντε καλη δυναμη κ κουραγιο!!!:D:D:D:D
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
kopritis, ευχαριστώ για την απάντηση, είπα να συνεχίσω εδώ που είναι το ίδιο θέμα.

Η τζίνα (ημίαιμο μεσαίο), βγήκε πρώτη φορά θετική στην ερλίχια τον οκτώβριο του 2002, σε προληπτικές εξετάσεις έκανε θεραπεία 1 μήνα με vybramicin, από τότε έκανε κάθε χρόνο έξετάσεις άλλα δεν θυμάμαι τι έγινε, νομίζω ότι ξαναέκανε ένε κύκλο με vybramicin κάποια στίγμη.

Τον Μάρτιο του 2006 ήταν θετική με δείκτη 1/800 και πήρε άλλο ένα μήνα vybramicin,
τον σεπτέβριο του 2006 ήταν πάλι θετική με δείκτη 1/400 πήρε για 6 εβδομάδες ronaxan και έκανε και δυο ενέσεις ιμιζολ.
Τον Ιούνιο του 2007 ήταν πάλι θετική με δείκτη 1/800 και πήρε 6 εβδομάδες ronaxan χωρίς ενέσεις.
Τον Φεβρουάριο του 2008 ήταν και πάλι θετική με δείκτη 1/400 και ξαναπήρε 6 εβδομάδες ronaxnan και
τώρα είναι πάλι θετική (δεν ξέρω τον δείκτη) και της ξαναδίνω ronaxan. Όλες η θεραπείες ήτανσύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. κάθε φορά κάνουμε και εξέτασεις για καλάζαρ και έιναι πάντα αρνητική.

Το σκυλί δεν έχει κανένα σύμπτωμα, τρώει κανονικά, παίζει, τρέχει και είναι ευδιάθετη. Τα χάπια τις τα βάζω στο στόμα και είμαι απόλυτα σίγουρη πως τα καταπίνει.

έχει περάσει κάνεις κάτι τέτοιο σε αυτό τον βαθμό ????
Μήπως κάνω κάτι λάθος.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
kopritis, ευχαριστώ για την απάντηση, είπα να συνεχίσω εδώ που είναι το ίδιο θέμα.

Η τζίνα (ημίαιμο μεσαίο), βγήκε πρώτη φορά θετική στην ερλίχια τον οκτώβριο του 2002, σε προληπτικές εξετάσεις έκανε θεραπεία 1 μήνα με vybramicin, από τότε έκανε κάθε χρόνο έξετάσεις άλλα δεν θυμάμαι τι έγινε, νομίζω ότι ξαναέκανε ένε κύκλο με vybramicin κάποια στίγμη.

Τον Μάρτιο του 2006 ήταν θετική με δείκτη 1/800 και πήρε άλλο ένα μήνα vybramicin,
τον σεπτέβριο του 2006 ήταν πάλι θετική με δείκτη 1/400 πήρε για 6 εβδομάδες ronaxan και έκανε και δυο ενέσεις ιμιζολ.
Τον Ιούνιο του 2007 ήταν πάλι θετική με δείκτη 1/800 και πήρε 6 εβδομάδες ronaxan χωρίς ενέσεις.
Τον Φεβρουάριο του 2008 ήταν και πάλι θετική με δείκτη 1/400 και ξαναπήρε 6 εβδομάδες ronaxnan και
τώρα είναι πάλι θετική (δεν ξέρω τον δείκτη) και της ξαναδίνω ronaxan. Όλες η θεραπείες ήτανσύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. κάθε φορά κάνουμε και εξέτασεις για καλάζαρ και έιναι πάντα αρνητική.

Το σκυλί δεν έχει κανένα σύμπτωμα, τρώει κανονικά, παίζει, τρέχει και είναι ευδιάθετη. Τα χάπια τις τα βάζω στο στόμα και είμαι απόλυτα σίγουρη πως τα καταπίνει.

έχει περάσει κάνεις κάτι τέτοιο σε αυτό τον βαθμό ????
Μήπως κάνω κάτι λάθος.
Λοιπόν θα σου πω αυτό που κατάλαβα μετά από πολύ ψάξιμο και ερωτήσεις σε πολλούς κτηνιάτρους:

Τα αντισώματα κατά της ερλίχιας παίρνουν πολύ πολύ καιρό να πέσουν! Πάνω από χρόνο. (Μου το επιβεβαίωσε και προσφατα ο κτηνίατρος του καταφυγίου, που εχει πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα και μάλιστα κάνει και έρευνα επ'αυτου). Δεν έχει νόημα να την ταράζεις στις αντιβιώσεις κάθε τρεις και λίγο. Κι εγώ είχα φρικάρει στην αρχή, αλλά τώρα το αντιμετωπίζω πιο ψύχραιμα το θέμα. Στο καταφύγιο έχουν και σκυλιά των οποίων τα αντισώματα δεν πεφτουν ποτέ, και παρολα αυτά δεν εμφανίζουν κανένα σύμπτωμα της αρρώστιας. Είναι γεγονός ότι είναι ύπουλη η ερλιχίωση και δε βλάπτει να επαναληφθεί μια δυο φορές ο κύκλος της αντιβίωσης, αλλά όχι κάθε τρεις και λίγο.

Εγω δεν του έχω ξανακάνει εξετάσεις από τον Οκτώβριο... περιμένω να περάσει τουλάχιστον εξάμηνο και βάλε, γιατι και θετικό να βγει, δεν του ξαναδίνω αντιβίωση τωρα. Νομίζω ότι είμαστε στην ίδια κατηγορία, δηλαδή το πιάσαμε νωρίς πριν εμφανιστούν συμπτωματα και γίνει ζημιά στα οργανα του σκύλου.

Α και κάτι τελευταίο, ροναξαν και vibramycin είναι το ίδιο αντιβιωτικό, μόνο που το ενα το κτηνιατρικό κοστίζει πολύ περισσότερο. Να προτιμάς το vibramycin.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπόν μιας και το επαναφέραμε το θέμα προσφατα και για να κλείσουμε την ιστορία, τουλάχιστον του Γκογκόλ, κάναμε ξανά εξετάσεις προχθές (μαζί με τα εμβόλια που χρωστούσε) και τα αντισώματα της ερλίχιας είναι πλέον αρνητικά. Επίσης οι αιματολογικές του είναι τζάμι. :) Πάντως οπως είπα και παραπάνω, και θετικά να βγαίνανε, δε θα του ξανάδινα μάλλον αντιβίωση τώρα (είπε και ο κτηνίατρος)..... αλλά δε με χαλάει που είναι αρνητικά!:p
Συμπέρασμα:
Να μην περιμένουμε μείωση των αντισωμάτων αμέσως μετά τον κύκλο της αντιβίωσης... παραμένουν πολλές φορές και χρόνια, χωρις συμπτώματα.
 


Νίκη

New Member
10 Ιουλίου 2009
1
0
καλησπερα σε ολες και ολους!
εχω εναν γκριφονακο 7 ετων και 7 κιλων. διαγνωστηκε με ερλιχιωση χωρις ομως να εμφανιζει ακομα κανενα συμπτωμα. το απογευμα προκειται να τον παμε να κανει καποια ενεση οπως μας ειπε ο κτηνιατρος. προσθεσε ομως οτι θα πρεπει να παραμεινουμε εκει για περιπου 40 λεπτα γιατι η ενεση αυτη εχει παρενεργειες (εμετους, σαλορροια κλπ). ανησυχω αρκετα. μηπως ξερει καποιος για τις παρενεργειες της ενεσης αυτης;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Aν αναφέρεσαι στην Imizol, τα λεμε παραπάνω... αλλά έτσι γενικά που ρωτάς για κάποια ένεση, χωρις να ξέρεις ούτε εσύ, ούτε κι εμείς περι τίνος πρόκειται, πως να σου απαντήσουμε πιο συγκεκριμένα? Πάντως το πιο σημαντικό στην ερλιχίωση είναι η αντιβίωση (σωστή ποσότητα κάθε μέρα για κανα μήνα). Την Ιμιζολ κάποιοι κτηνίατροι την κάνουν κάποιοι οχι.

Μην ανυσηχείς, φαίνεται οτι τον πρόλαβες νωρίς, οπότε όλα θα πάνε καλά.:)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
καλώς ήρθαμε στο κλάμπ!:(:(
Το Φριντουλίνι με δείκτη 1/200 ξεκινά θεραπεία με Ronaxan.

Εκεί που σκάω, είναι που οι γενικές αίματος που κάναμε το καλοκαίρι που μας πέρασε ενω έδειξαν χαμηλά λευκά (191), ο προηγούμενος κτηνίατρός μας τα αξιολόγησε ως στα πλαίσια του φυσιολογικού, για επιπλέον εξέταση μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος και εμείς μείναμε ήσυχοι.
Σε επαναλληπτικές που κάναμε τώρα σε άλλον κτηνίατρο πια (πιο δύσπιστοι πλέον)τα λευκά ήταν ελαφρώς ακόμα πιο χαμηλά ,έγινε παράλληλα και εξέταση για ερλίχια που έδειξε το παραπάνω αποτέλεσμα.
Συμπτώματα δεν έχει καθόλου.Είναι ευδιάθετη,τρώει, παίζει. Εγω όμως έχω σκάσει....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Απ΄ότι θυμάμαι έχετε άλλα τρία; Αυτά είναι εντάξει; Πάντως 1/200 είναι πολύ χαμηλός δείκτης. Δεν αξίζει να στενοχωριέσαι. Θα το ξεπεράσετε γρήγορα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3