Ενήλικος σκυλός ουρεί μέσα στο σπίτι




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι θα καταφέρει με το μάλωμα; Ο σκύλος ήδη πάει και κρύβεται για να κατουρήσει. Θα γίνει χειρότερα.
Δεν σημαίνει βρε συ απαραιτήτως, ότι φοβάται που το κάνει, επειδή κρύβεται.
Ξέρει ότι δεν είναι σωστό. Και από τα λεγόμενα, δεν παίζει να μην μπορεί να κρατηθεί.
Και όσο δεν υπάρχει αντίδραση, τόσο θα συνεχίσει να το κάνει.
Προσωπικά πιστεύω, πως είναι κάποιου είδους αντίδραση, για κάποιο λόγο.
Τι προτείνεις; Να μην ασχοληθούν καν; Να το αφήσουν να συμβαίνει;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν σημαίνει βρε συ απαραιτήτως, ότι φοβάται που το κάνει, επειδή κρύβεται.
Ξέρει ότι δεν είναι σωστό. Και από τα λεγόμενα, δεν παίζει να μην μπορεί να κρατηθεί.
Και όσο δεν υπάρχει αντίδραση, τόσο θα συνεχίσει να το κάνει.
Προσωπικά πιστεύω, πως είναι κάποιου είδους αντίδραση, για κάποιο λόγο.
Τι προτείνεις; Να μην ασχοληθούν καν; Να το αφήσουν να συμβαίνει;
Εγώ την πρότασή μου την έγραψα ;)
Επίσης δεν έχω πειστεί ότι δεν συντρέχει κάποιο θέμα υγείας. Ο σκύλος είναι μεγαλούτσικος, 8 χρονών, επίσης στειρωμένο θηλυκό. Μερικές φορές συμβαίνει

Επίσης, μπορεί να υπάρχει και θέμα άνοιας.

Για αρχή, θα έβγαζα το σκύλο έξω (μόνο για ανάγκη) περισσότερες φορές τη μέρα. Επίσης θα τον περιόριζα και θα έβλεπα τη συμβαίνει. Καλό να πάρει και συμβουλή κάποιου εκπαιδευτή. Αν δεν γίνει τίποτα, τότε πάλι σε κτηνίατρο γιατί τότε υπάρχει θέμα υγείας που δεν έχει διαγνωστεί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ο σκύλος είναι μεγαλούτσικος, 8 χρονών, επίσης στειρωμένο θηλυκό.
Μη ξεχνάς, ότι το κάνει, σύμφωνα με τα γραφόμενα, από 4 χρονών.

Επίσης θα τον περιόριζα και θα έβλεπα τη συμβαίνει. Καλό να πάρει και συμβουλή κάποιου εκπαιδευτή. Αν δεν γίνει τίποτα, τότε πάλι σε κτηνίατρο γιατί τότε υπάρχει θέμα υγείας που δεν έχει διαγνωστεί.
Ε εντάξει, τα ίδια λέμε!
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Εγώ την πρότασή μου την έγραψα ;)
Επίσης δεν έχω πειστεί ότι δεν συντρέχει κάποιο θέμα υγείας. Ο σκύλος είναι μεγαλούτσικος, 8 χρονών, επίσης στειρωμένο θηλυκό. Μερικές φορές συμβαίνει

Επίσης, μπορεί να υπάρχει και θέμα άνοιας.

Για αρχή, θα έβγαζα το σκύλο έξω (μόνο για ανάγκη) περισσότερες φορές τη μέρα. Επίσης θα τον περιόριζα και θα έβλεπα τη συμβαίνει. Καλό να πάρει και συμβουλή κάποιου εκπαιδευτή. Αν δεν γίνει τίποτα, τότε πάλι σε κτηνίατρο γιατί τότε υπάρχει θέμα υγείας που δεν έχει διαγνωστεί.
Για το θέμα υγείας έχω πάει σε 3 γιατρούς και εχω κάνει εξετάσεις εξειδικευμένες γι αυτό το θέμα αποκλειστικά. Επίσης είναι μια συμπεριφορά που την έχει πολλά χρόνια και σταδιακά επιδεινώνεται.
Για την άνοια που λέτε, την ξέρω πάρα πολύ καλά, είχα σκύλο με άνοια πολλά χρόνια και το παρακολουθώ ούτως η άλλως.
Επίσης στις διακοπές είναι πάρα πολλές ώρες έξω και συνεχίζει και έχει αυτή τη συμπεριφορά.
Για το μάλωμα και εγω δε νομιζω ότι βοηθάει. Έχω διαβάσει ότι μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα. Αν πχ ο σκύλος το κάνει απο στρες και τον μαλώσεις ενδεχομένως να αυξήσει τα επιπέδα στρες που έχει και να χειροτερέψει η κατάσταση.
Θα μιλήσω οπωσδήποτε με εκπαιδευτή, αν έχετε να συστήσετε και κάποιον/α θα με βοηθούσε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θα μιλήσω οπωσδήποτε με εκπαιδευτή, αν έχετε να συστήσετε και κάποιον/α θα με βοηθούσε.
Προς Θεού, μη σε ψήσουν, να μπλέξεις με συμπεριφοριστές, θετικούς και άλλα ταμπελάκια.
Να βρεις έναν ΚΑΝΟΝΙΚΟ εκπαιδευτή.
Πιστεύω πως περίπου τα ίδια θα σου πει, αλλά θα έχει την σημασία του, να στα πει από κοντά, αφού σας δει από κοντά. Μπορεί να δει κάτι που να εξηγεί την κατάσταση, και εμείς δεν βλέπουμε.
Πες αν θέλεις σε ποιά πόλη είσαι, αν θέλει κάποιος, να σου συστήσει.
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Βρίσκομαι στην Αθήνα, συγκεκριμένα στον Πειραιά.
Σίγουρα ένας ειδικός θα καταλάβει περισσότερα και θα προτείνει μια λύση.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σίγουρα ένας ειδικός θα καταλάβει περισσότερα και θα προτείνει μια λύση.
Σίγουρα...όχι απαραίτητα.
Θα προτείνει δοκιμαστικές λύσεις επίσης. Μην περιμένεις θαύματα.

Ελενα Τσαλικίδου 6979886321
 




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
μαλλον δεν εμαθε καλα/σωστα την διαδικασια. κανε reset. την εχεις μαζι σου συνεχεια και οταν παει να σηκωθει την βγαζεις στο μπαλκονι σε πανα. αν κανει τσισα, λες "τσισα" οταν τα κανει κι επιβραβευεις οταν τελειωσει. καθε 1 ωρα αυτο. και στην βολτα, οταν κανει τσισα, λες παλι "τσισα" κι επιβραβευεις. ειναι πολυ σημαντικο να μαθει τη λεξη, για να τα κανει οποτε της το ζητας και να το εμπεδωσει οτι τα τσισα ειναι μονο εξω.
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Τι θα καταφέρει με το μάλωμα; Ο σκύλος ήδη πάει και κρύβεται για να κατουρήσει. Θα γίνει χειρότερα.
Νομίζω, ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κανείς στις περισσότερες περιπτώσεις με τα σκυλιά, είναι να τους ξεκαθαρίσει τι αρέσει και τι δεν αρέσει στο αφεντικό τους.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Για το θέμα υγείας έχω πάει σε 3 γιατρούς και εχω κάνει εξετάσεις εξειδικευμένες γι αυτό το θέμα αποκλειστικά. Επίσης είναι μια συμπεριφορά που την έχει πολλά χρόνια και σταδιακά επιδεινώνεται.
Για την άνοια που λέτε, την ξέρω πάρα πολύ καλά, είχα σκύλο με άνοια πολλά χρόνια και το παρακολουθώ ούτως η άλλως.
Επίσης στις διακοπές είναι πάρα πολλές ώρες έξω και συνεχίζει και έχει αυτή τη συμπεριφορά.
Για το μάλωμα και εγω δε νομιζω ότι βοηθάει. Έχω διαβάσει ότι μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα. Αν πχ ο σκύλος το κάνει απο στρες και τον μαλώσεις ενδεχομένως να αυξήσει τα επιπέδα στρες που έχει και να χειροτερέψει η κατάσταση.
Θα μιλήσω οπωσδήποτε με εκπαιδευτή, αν έχετε να συστήσετε και κάποιον/α θα με βοηθούσε.

Καλησπέρα σας,
Νομίζω ότι για αρχή έχετε εντοπίσει πολύ σωστά κάποια ζητήματα όπως το κατούρημα ως ένδειξη στρες, ανάγκη προσοχής κι ενασχόλησης μαζί του. Το γεγονός ότι το κάνει από 4 ετών, δεν λέει τίποτα παραπάνω από το οτι με κάποιο τρόπο η συμπεριφορά έχει ενισχυθεί και έχει γίνει συνήθεια.

Προσωπικά έκανα και μία άλλη σκέψη. Πώς είναι με το εξωτερικό περιβάλλον; Είναι ένα σκυλάκι με αυτοπεποίθηση που της αρέσει να βγαίνει έξω; Προσέξτε, αυτό γιανα το απαντήσετε μεβεβαιότητα θα πρέπει να λάβετε αρκετές μεταβλητές υπόψη όπως γλώσσα σώματος κατα τη διάρκεια της βόλτας και αντιδράσεις στα ερεθίσματα που υπάρχουν στο περιβάλλον που συνήθως κάνετε τη βόλτα σας.

Πολλά σκυλιά που δείχνουν ενδείξειςφόβου ή μη άνεσης με το εξωτερικό περιβάλλον, επιλέγουν πολύ συχνά να ουρήσουν στο σπίτι καθώς αποτελεί ασφαλές μέρος για αυτά.

Αυτό μπορεί να δουλευτεί με αλλαγές στις βόλτες σας και θετική ενίσχυση - καλύτερα να σας εξηγήσει ένας εκπαιδευτής.

Κι εδώ θα συμφωνήσω με τη Mageco ότι χρειάζεστε έναν ΚΑΝΟΝΙΚΌ εκπαιδευτή, δηλαδή έναν ενημερωμένο και καταρτισμένο επαγγελματία που δεν εφαρμόζει στα σκυλιά μεθόδους πνιγμού και τιμωρία καθώς πλέον έχει αποδειχτεί από την ακαδημαϊκή έρευνα πως ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ καθώς απλά καταστέλλει την αρνητική συμπεριφορά αλλά και τον ίδιο τον σκύλο.

Αν βρίσκεστε Αθήνα εχω να σας προτείνω δύο εξαιρετικούς επαγγελματίες.

*Εδώ να σημειώσουμε επίσης ότι ένας σκυλος δεν έχει την νοημοσύνη "να καταλάβει ότι το κατούρημα στο σπίτι δεν είναι καλό και για αυτό κρύβεται". Ενας σκύλος καταλαβαίνει ότι μία λίμνη με ούρα στο σπίτι σημαίνει αρνητική αντίδραση από τον κηδεμόνα του κι άρα συσχετίζει το γεγονός με τον δικό μας θυμό για παράδειγμα και σίγουρα δεν έχει την ευφυία να αξιολογήσει μία συμπεριφορά του ως καλή ή κακή. Οι σκυλοί έχουν δυαδική σκέψη. Κάνω κάτι που λειτουργεί ή δεν λειτουργεί. Όλα τα αλλα είναι ο δικός μας τρόπος να εξηγήσουμε την συμπεριφορά του (ανθρωπομορφισμός).

Δεν τα λέω εγω αυτά. Η επιστήμη τα λέει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aν θέλεις γράφε εδώ τα βήματα που ακολουθείς και την εξέλιξη/βελτίωση που είδες αν δεις.
Έχει ενδιαφέρον και σίγουρα θα έχει και στο μέλλον να δούμε πως λύνεται ένα τέτοιο πρόβλημα που είναι πολύ δύσκολο στην καθημερινότητα.
 
  • Like
Reactions: Σπόρος


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Η επιστήμη τα λέει...
Αυτά τα claim παρακαλώ πολύ, άσχετα από την ορθότητα των συστάσεων στις οποίες άπτονται, να συνοδεύονται από αναφορές στις αντίστοιχες δημοσιευμένες πηγές (ερευνητικές, peer reviewed, δημοσιεύσεις), ή έστω σε συγκεντρωτικά άρθρα που απαραίτητα περιέχουν τις αντίστοιχες αναφορές, αλλιώς να αποφεύγονται. Είναι βασική αρχή, για να τεκμηριωθεί επίκληση στην επιστήμη.

Π.χ., εν προκειμένω, σχετικό: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1558787817300357
 
  • Like
Reactions: Moussie and mareco