Ενήλικος σκύλος πρώτη φορά μεσα σε σπίτι


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Καλησπερα σας, διαβάζω το φόρουμ πολύ καιρό τώρα (Χρόνια για την ακρίβεια) διάβαζα διαφορά θέματα αν και δεν έχω σκύλο αλλά ήθελα πολύ να αποκτήσω. Εγώ μεγάλωσα με αρκετά μεγαλόσωμο σκυλο μέχρι το Γυμνάσιο και μετά δυστυχώς πέθανε σε ηλικία 13 ετών και στεναχωρήθηκα παρά πολύ από τότε δεν είχαμε ξανά σκυλο και έπειτα ούτε εγώ απέκτησα αν και ήθελα. Ο σκύλος που είχαμε εμένε εκτός σπιτιού στην αυλή κοιμόταν ήταν εκπαιδευμένος και τον βγάζαμε καθημερινά βόλτα. Πλέον είμαι φοιτήτρια και ζω σε ένα μικρό διαμέρισμα. Τώρα θα μου πείτε και τι μας τα λες όλα αυτά. Λοιπόν τα λέω για να καταλήξω στο ότι παρόλο που είχαμε σκυλο όταν ήμουν μικρή δεν ήταν στο σπίτι οπότε δεν έχω ζήσει με σκυλο στο σπίτι για να ξέρω πώς είναι τα πράγματα και τι δυσκολίες θα υπάρχουν. Σε λίγες μέρες το πιο πιθανό ειναι να έχω σκύλο ο οποίος θα είναι ενήλικος(4 χρονών) και δεν έχει ξαναζήσει σε σπίτι. Είναι θηλυκό και τη λένε Άρτεμις και είναι το σκυλί ενός πολύ στενού συγγενικού προσώπου το οποίο πλέον για σοβαρούς λόγους δεν μπορεί να τη φροντίζει και δεν υπάρχει κάποιος άλλος που να θέλει να το προσέχει και αν δεν το πάρω εγώ δεν ξέρω που μπορεί να καταλήξει. Η Άρτεμις με ξέρει πολύ καλά γιατί πηγαίνω πολύ συχνά και ασχολούμαι μαζί της από όταν ήταν κουτάβι και την έχω εκπαιδεύσει και στις βασικές εντολές από όταν ήταν σε μικρή ηλικία (πιο συγκεκριμένα στο κάτσε,ελα,ξάπλωσε,πάμε,να περπατάει με λουρί την έχω βγάλει και βόλτα αρκετές φορες). Είναι λοιπόν 4 χρόνων και περίπου 20-22 κιλά δεν είναι κάποια ράτσα συγκεκριμένη καθώς την είχανε βρει παρατημενη όταν ήταν μικρο κουταβακι δεν έχει ζήσει ποτέ μεσα στο σπίτι. Εγώ ζω μόνη μου σε μικρο διαμέρισμα και εχω την σχολη που ειναι περίπου 5 ώρες την ημέρα Δευτέρα με Παρασκευή και δουλεύω ταυτόχρονα 4 φορές την εβδομάδα για περίπου 4-5 ώρες. Και σκέφτομαι να την πάρω εγώ επειδή έχω δεθεί μαζί της και έχουμε μια ιδιαίτερη σχέση και κανένας άλλος δεν θέλει αυτή τη στιγμή να τη πάρει. Το σκέφτομαι όμως πολύ γιατί σκέφτομαι τις δυσκολίες που θα έχει και το αν θα τα καταφέρω να τα βγάλω πέρα και με την σχολή και με τη δουλειά και με το σκύλο. Το πρόγραμμα μου είναι κάπως φορτωμένο και κάποιες μέρες μέσα στην εβδομάδα μπορεί να χρειαστεί να λείπω και 10 ώρες (Όχι κάθε μέρα φυσικά) και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω. Εσείς τι με συμβουλεύεται? Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας . Και αν κάποιος έχει ζήσει κάτι αντίστοιχο να έχει δηλαδή μεγαλόσωμο σκύλο σε διαμέρισμα και να λείπει αρκετές ώρες από το σπίτι. Παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά και στο ίντερνετ αλλά και βιβλία και ένιωθα και πίστευα ότι θα είμαι προετοιμασμένη για σκυλο όσο πλησιάζουν οι μέρες νιώθω ανασφάλεια και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω ότι θα κάνω λάθη, φοβάμαι ότι μπορεί να μην είναι χαρούμενη και ευτυχισμένη η Άρτεμις με τη νέα ζωή της και με αυτά που μπορώ να κάνω εγω για αυτήν. Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας να μου δώσετε συμβουλές και να με βοηθήσετε. Συγγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατό ήθελα να σας εξηγήσω ακριβώς πως είναι η κατάσταση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Η ώρα είναι κάπως δύσκολη και τα κουράγια ελάχιστα!
Ήθελα όμως τουλάχιστον να σε καλωσορίσω στο φόρουμ, γιατί λόγω του γραπτού σου, θα πάω με χαμόγελο για ύπνο.
Θα επανέλθω στην συζήτηση, με το φως της ημέρας :)
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Η ώρα είναι κάπως δύσκολη και τα κουράγια ελάχιστα!
Ήθελα όμως τουλάχιστον να σε καλωσορίσω στο φόρουμ, γιατί λόγω του γραπτού σου, θα πάω με χαμόγελο για ύπνο.
Θα επανέλθω στην συζήτηση, με το φως της ημέρας :)
Σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! Καλό βράδυ!:)
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Καλωσόρισες και καλημέρα..
Το ότι είναι ενήλικος ο σκύλος είναι θετικό κατα τη γνώμη μου. Ναι μεν έχει μάθει αλλιως αλλά προσαρμόζονται και επικοινωνεις και καλυτερα με τα ενήλικα. Συμφωνα με τη δική μου εμπειρία δεν έχουν τόσο σημασία οι ώρες που λείπεις αλλα πως τις διαχειρίζεσαι. Το βασικό για μένα είναι να φτιάξεις μια σταθέρη ρουτίνα βόλτα ταισμα. Το σκυλί θέλει σταθερότητα για να νιώθει ασφάλεια. 3 χρόνια η ρουτίνα μας ήταν ξυπνημα 5 το πρώι βολτα ταισμα,τον εδενα στην αυλη και εφευγα δουλεια κατα τις 6..γύρναγα από τη δουλεια 5-6 το απόγευμα και κατευθειαν βολτα ταισμα..αυτό γινόταν 6 μέρες την εβδομάδα..για να μην χαλασω τη ρουτίνα ιδιες ώρες και κυριακες και αργιές..έβρεχε χιόνιζε η ρουτίνα πανω από ολα..είχα μεγαλες αμφιβολιες για το πόσο ησυχο είναι το σκυλί μου η ευτυχισμενο με τις τόσες ώρες που ελειπα και κάποια στιγμη έμαθα..ξυπνήσαμε βολτα ταισμα τον έδεσα στην αυλή (η μάλλον έτσι νόμιζα) και εφυγα για δουλεια..οταν γύριζα με σταματάει η γειτονισσα και μου λέει ο σκύλος σου όλη μέρα περίμενε στη βεραντα και εβλεπε το δρομο..η αλυσίδα του δεν ηταν σπασμένη οποτε υποθέτω εγω δεν τον έδεσα σωστα και αυτός ενω υπηρχαν σημεια απο τα οποια θα μπορούσε να φύγει στο δρόμο, απλα απο την πισω αυλη πηγε στη βεραντα και κοιταγε το δρόμο γιατί ήξερε οτι θα γυρίσω και μαλιστα και τι ώρα..μακρυγορησα λίγο αλλα είναι πολύ σημαντικό να έχεις ρουτινα..δες ποιες ώρες σε βολευουν για ταισμα και βόλτες μείνε σταθερή όσο είναι εφικτο σε αυτές και το σκυλί σου δεν θα χει ιδιαίτερο προβλημα αν λειψεις είτε 6 ειτε 10 ώρες..

Δευτερο σημαντικό από την πρώτη μέρα να του θέσεις τους κανονες του σπιτιου πχ σε αυτον τον καναπε δεν ανεβαινεις, σε αυτο το δωματιο δεν μπαινεις κτλ..αυτα τα κόλπα "να τον πάρω με το καλο πρωτες μερες" και διαφορα άλλα καλοπιασματα είναι λάθος..αποφάσισε απο πριν τι επιτρεπεις στο σκυλι και τι όχι και απο την πρώτη ώρα εφαρμογη..και εγώ ενηλικο πήρα τον πρώτο μου και τα καλοπιασματα της πρώτης εβδομάδας μου πήρε 1 χρονο να τα κοψω τελειως..τα σκυλιά όσο διαστημικο και αν ακούγεται σε πολλους σεβονται (και νιώθουν ασφαλεια) πολυ περισσοτερο κάποιον που θέτει όρια και κανόνες απο καποιον που δεν τους χαλαει χατηρι..

Λάθη κάνουν όλοι..σημασία έχει να χεις όρεξη να τα περιορίσεις και να τα διορθώσεις..να μην αγχώνεσαι .. όλα καλά θα πάνε..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: My dog and i


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Καλωσόρισες και καλημέρα..
Το ότι είναι ενήλικος ο σκύλος είναι θετικό κατα τη γνώμη μου. Ναι μεν έχει μάθει αλλιως αλλά προσαρμόζονται και επικοινωνεις και καλυτερα με τα ενήλικα. Συμφωνα με τη δική μου εμπειρία δεν έχουν τόσο σημασία οι ώρες που λείπεις αλλα πως τις διαχειρίζεσαι. Το βασικό για μένα είναι να φτιάξεις μια σταθέρη ρουτίνα βόλτα ταισμα. Το σκυλί θέλει σταθερότητα για να νιώθει ασφάλεια. 3 χρόνια η ρουτίνα μας ήταν ξυπνημα 5 το πρώι βολτα ταισμα,τον εδενα στην αυλη και εφευγα δουλεια κατα τις 6..γύρναγα από τη δουλεια 5-6 το απόγευμα και κατευθειαν βολτα ταισμα..αυτό γινόταν 6 μέρες την εβδομάδα..για να μην χαλασω τη ρουτίνα ιδιες ώρες και κυριακες και αργιές..έβρεχε χιόνιζε η ρουτίνα πανω από ολα..είχα μεγαλες αμφιβολιες για το πόσο ησυχο είναι το σκυλί μου η ευτυχισμενο με τις τόσες ώρες που ελειπα και κάποια στιγμη έμαθα..ξυπνήσαμε βολτα ταισμα τον έδεσα στην αυλή (η μάλλον έτσι νόμιζα) και εφυγα για δουλεια..οταν γύριζα με σταματάει η γειτονισσα και μου λέει ο σκύλος σου όλη μέρα περίμενε στη βεραντα και εβλεπε το δρομο..η αλυσίδα του δεν ηταν σπασμένη οποτε υποθέτω εγω δεν τον έδεσα σωστα και αυτός ενω υπηρχαν σημεια απο τα οποια θα μπορούσε να φύγει στο δρόμο, απλα απο την πισω αυλη πηγε στη βεραντα και κοιταγε το δρόμο γιατί ήξερε οτι θα γυρίσω και μαλιστα και τι ώρα..μακρυγορησα λίγο αλλα είναι πολύ σημαντικό να έχεις ρουτινα..δες ποιες ώρες σε βολευουν για ταισμα και βόλτες μείνε σταθερή όσο είναι εφικτο σε αυτές και το σκυλί σου δεν θα χει ιδιαίτερο προβλημα αν λειψεις είτε 6 ειτε 10 ώρες..

Δευτερο σημαντικό από την πρώτη μέρα να του θέσεις τους κανονες του σπιτιου πχ σε αυτον τον καναπε δεν ανεβαινεις, σε αυτο το δωματιο δεν μπαινεις κτλ..αυτα τα κόλπα "να τον πάρω με το καλο πρωτες μερες" και διαφορα άλλα καλοπιασματα είναι λάθος..αποφάσισε απο πριν τι επιτρεπεις στο σκυλι και τι όχι και απο την πρώτη ώρα εφαρμογη..και εγώ ενηλικο πήρα τον πρώτο μου και τα καλοπιασματα της πρώτης εβδομάδας μου πήρε 1 χρονο να τα κοψω τελειως..τα σκυλιά όσο διαστημικο και αν ακούγεται σε πολλους σεβονται (και νιώθουν ασφαλεια) πολυ περισσοτερο κάποιον που θέτει όρια και κανόνες απο καποιον που δεν τους χαλαει χατηρι..

Λάθη κάνουν όλοι..σημασία έχει να χεις όρεξη να τα περιορίσεις και να τα διορθώσεις..να μην αγχώνεσαι .. όλα καλά θα πάνε..
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου με εκανε να νιωθω λιγακι πιο σιγουρη. Η αληθεια ειναι οτι επειδη το ξερω οτι στα σκυλια αρεσει η ρουτινα αυτος ειναι και ενας λογος που ανυσηχω γιατι οπως ανεφερα ειμαι φοιτητρια και το προγραμμα αλλαζει καθε 6 μηνες , δεν εχω τις ιδιες ωρες μαθημα καθε μερα πχ 10-2 αλλα τη μια μπορει να ειναι 9-1 την επομενη 2-6 και αυτο ειναι κατι που σκεφτομαι για το πως θα μπορεσω να φτιαξω το προγραμμα ξερω οτι οι ωρες που θα λειπω θα ειναι σιγουρα διαφορετικες αλλα θελω να εχει σιγουρες τις ωρες που θα την βγαζω βολτα καθε μερα και την ωρα που θα τρωει. Μονο αυτα θα μπορεσω να κρατησω σιγουρα καθε μερα ομως σκεφτομαι οτι αν το επομενο εξαμηνο ειναι διαφορετικο ισως να πρεπει αναγκαστικα να της αλλαξω κατι πχ την ωρα που θα βγαινει βολτα 2η φορα και αυτο ειναι κατι που το σκεφτομαι αρκετα οτι μπορει να χρειαστει να της αλλαξω το προγραμμα της και το πως θα αντιδρασει σε αυτο. Φοβαμαι μηπως εχει καποιο θεμα και δεν προσαρμοστει. Επισης θα ηθελα να αναφερω και κατι ακομα με ανησυχει το θεμα τουαλετα γιατι παραλο που την εβγαζε βολτα μια φορα την ημερα γενικα την αναγκη της την εκανε στην αυλη οποτε ανχονομαι για το πως θα την μαθω να κανει μονο εξω απο το σπιτι συγκεκριμενα τις φορες που θα την βγαζω βολτα. Και σκεφτομαι αν θα αντεξει να κρατηθει 9-10 ωρες αν χρειαστει να λειπω τοσο , διοτι ζω σε διαμερισμα και δεν εχω αυλη να την βγαζω εξω οσο λειπω. Παλι κατεβατο εγραψα συγνωμη:)
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Μόνη σου απάντησες στο πρώτο..το πραγραμμα σου αλλαζει καθε 6 μήνες..για 6 μήνες λοιπον ξερεις πάνω κάτω τι ώρες θα λείπεις..φτιάξε την ρουτίνα ανάλογα..δες το προγραμμα σου και προσπαθησε να είναι ψιλοπαρόμμοιες οι ωρες..με 1 αντε 2 ωρες συν πλην δεν θα χεις προβλημα..ακραιες αλλαγες μην κανεις..δηλαδη σημερα βολτα στις 8 το πρωι και αυριο ξυπνησα αργα ας βγουμε 12 το μεσημερι..το επομενο εξαμηνο με το καινουργιο προγραμμα βρες τις νεες ωρες παλι και θα προσαρμοστει μια χαρα..

Τα δικα μου αντεχουν τόσες ώρες..δεν νομιζω να χεις προβλημα σε αυτο..τώρα για μέσα στο δεν μπορω να σου πω οτι αποκλειεται να χεις καποιο ατυχημα μια που το σκυλι δεν εμαθε να κρατιεται αλλα τα ξεφουρνιζε οποτε ηθελε στην αυλη..αλλα με σιγουρια μπορω να σου πω οτι το σκυλι θελει περισσοτερο απο σενα να Μήν τα κανει στο χωρο του..οποτε και κανα ατυχημα να χεις το δουλευεις λιγες μέρες και θα σαι οκ..
 
  • Like
Reactions: My dog and i


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Λοιπόν...your dog and you :giggle: με εικασίες μόνο μπορούμε να τοποθετηθούμε, σε όλα αυτά που σε φοβίζουν, γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει, πως θα συμπεριφερθεί η σκυλίτσα σου, μέχρι να το δούμε στην πράξη, και τότε αναλόγως θα συσκεφθούμε και πάλι :D

* Χίλια μπράβο σου, που την σκέφτεσαι και στενοχωριέσαι για το τι θα απογίνει. Αλήθεια, παίζει να βρεθεί στον δρόμο; Γιατί σ'αυτή την περίπτωση, το μικρό σου διαμέρισμα και οι λίγες ώρες που θα μπορείς να είσαι μαζί της, ισοδυναμούν με την ζωή της. Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα πάνω σ'αυτό. Είναι ξεκάθαρα, ότι καλύτερο, μπορεί να της συμβεί.

* Το ότι είναι ενήλικη, είναι πάρα πολύ σημαντικό. Σε έχει ήδη σώσει, από πολλούς μπελάδες. Οι μόνοι σου προβληματισμοί, που είναι όμως, πάρα πολύ σημαντικοί, είναι αν θα κάνει ζημιές και αν θα κάνει σαματά, τις ώρες που θα είναι μόνη. Με τις ανάγκες της μην ασχολείσαι προς το παρόν. Σωματικά, είναι σε θέση, να κρατηθεί για πολλές ώρες. Ισως χρειαστεί να σκεφτείς την χρήση crate για τις ζημιές. Αλλά αυτό, μένει να το δούμε. Μπορεί να είσαι τυχερή και να είναι αγγελάκι, για όσο κι αν λείπεις. Με 40 ευρώ πάνω-κάτω, βάζεις και μια wi-fi καμερούλα και την παρακολουθείς, για να ξέρεις τι γίνεται.

* Θα είναι το παρεάκι σου, και ο λόγος, να λαχταράς να γυρίσεις στο σπίτι σου, από την δουλειά και από τα μαθήματά σου. Βέβαια, αν στις πολλές ώρες μαθημάτων και δουλειάς, προστεθεί προσωπική και κοινωνική ζωή, το πράγμα θα δυσκολέψει λίγο. Πόσο διατεθειμένη είσαι, να ΜΗΝ βγαίνεις πχ καθημερινά, μετά την δουλειά, ή μετά την σχολή και για βόλτα/φαγητό/καφέ/ποτό; Γιατί, ok να βγεις μια στις τόσες, αλλά αν θα ήθελες να βγαίνεις κάθε μέρα, καταλαβαίνεις ότι θα είναι άδικο για την μικρή. Και αν θα ήθελες να βγαίνεις, αλλά δεν το κάνεις για χάρη της, είναι άδικο για σένα. Εσύ ξέρεις, ποιές παραχωρήσεις είσαι πάρα πολύ σίγουρη, ότι προτίθεσαι να κάνεις.

* Για την ρουτίνα της μην ανησυχείς. Ισχύει ότι τα σκυλιά, έχουν βιολογικό ρολόι, για όλα όσα "αναγκάζονται" να συνηθίσουν, λόγω της συμβίωσής τους μαζί μας. Αλλά το ρολόι αυτό, προσαρμόζεται εύκολα, σε όποια αλλαγή και να κάνουμε, όσο συχνά, και παραμένουν χαρούμενα. Είναι θαυμαστά πλάσματα.

* Οικονομικά πιστεύεις θα μπορείς να ανταπεξέλθεις; Μεταφορικό μέσο έχεις; Δεν είναι σκυλάκι που το παίρνεις παραμάσχαλα και πας. Αν χρειαστεί να λείψεις, θα μπορείς να την πάρεις μαζί, ή να την αφήσεις κάπου; Πρέπει να τα σκεφτείς αυτά.
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Λοιπόν...your dog and you :giggle: με εικασίες μόνο μπορούμε να τοποθετηθούμε, σε όλα αυτά που σε φοβίζουν, γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει, πως θα συμπεριφερθεί η σκυλίτσα σου, μέχρι να το δούμε στην πράξη, και τότε αναλόγως θα συσκεφθούμε και πάλι :D

* Χίλια μπράβο σου, που την σκέφτεσαι και στενοχωριέσαι για το τι θα απογίνει. Αλήθεια, παίζει να βρεθεί στον δρόμο; Γιατί σ'αυτή την περίπτωση, το μικρό σου διαμέρισμα και οι λίγες ώρες που θα μπορείς να είσαι μαζί της, ισοδυναμούν με την ζωή της. Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα πάνω σ'αυτό. Είναι ξεκάθαρα, ότι καλύτερο, μπορεί να της συμβεί.

* Το ότι είναι ενήλικη, είναι πάρα πολύ σημαντικό. Σε έχει ήδη σώσει, από πολλούς μπελάδες. Οι μόνοι σου προβληματισμοί, που είναι όμως, πάρα πολύ σημαντικοί, είναι αν θα κάνει ζημιές και αν θα κάνει σαματά, τις ώρες που θα είναι μόνη. Με τις ανάγκες της μην ασχολείσαι προς το παρόν. Σωματικά, είναι σε θέση, να κρατηθεί για πολλές ώρες. Ισως χρειαστεί να σκεφτείς την χρήση crate για τις ζημιές. Αλλά αυτό, μένει να το δούμε. Μπορεί να είσαι τυχερή και να είναι αγγελάκι, για όσο κι αν λείπεις. Με 40 ευρώ πάνω-κάτω, βάζεις και μια wi-fi καμερούλα και την παρακολουθείς, για να ξέρεις τι γίνεται.

* Θα είναι το παρεάκι σου, και ο λόγος, να λαχταράς να γυρίσεις στο σπίτι σου, από την δουλειά και από τα μαθήματά σου. Βέβαια, αν στις πολλές ώρες μαθημάτων και δουλειάς, προστεθεί προσωπική και κοινωνική ζωή, το πράγμα θα δυσκολέψει λίγο. Πόσο διατεθειμένη είσαι, να ΜΗΝ βγαίνεις πχ καθημερινά, μετά την δουλειά, ή μετά την σχολή και για βόλτα/φαγητό/καφέ/ποτό; Γιατί, ok να βγεις μια στις τόσες, αλλά αν θα ήθελες να βγαίνεις κάθε μέρα, καταλαβαίνεις ότι θα είναι άδικο για την μικρή. Και αν θα ήθελες να βγαίνεις, αλλά δεν το κάνεις για χάρη της, είναι άδικο για σένα. Εσύ ξέρεις, ποιές παραχωρήσεις είσαι πάρα πολύ σίγουρη, ότι προτίθεσαι να κάνεις.

* Για την ρουτίνα της μην ανησυχείς. Ισχύει ότι τα σκυλιά, έχουν βιολογικό ρολόι, για όλα όσα "αναγκάζονται" να συνηθίσουν, λόγω της συμβίωσής τους μαζί μας. Αλλά το ρολόι αυτό, προσαρμόζεται εύκολα, σε όποια αλλαγή και να κάνουμε, όσο συχνά, και παραμένουν χαρούμενα. Είναι θαυμαστά πλάσματα.

* Οικονομικά πιστεύεις θα μπορείς να ανταπεξέλθεις; Μεταφορικό μέσο έχεις; Δεν είναι σκυλάκι που το παίρνεις παραμάσχαλα και πας. Αν χρειαστεί να λείψεις, θα μπορείς να την πάρεις μαζί, ή να την αφήσεις κάπου; Πρέπει να τα σκεφτείς αυτά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. :)
Λοιπόν θα τα πάρω με τη σειρά.

Ναι υπάρχει και η πιθανότητα να βρεθεί στο δρόμο αλλά το πιο πιθανό είναι πιστεύω να μείνει εκεί που είναι και κάποιος 1 φορά την ημέρα να πηγαίνει να την βάζει τροφή αλλά δεν αποκλείεται και το ενδεχόμενο να βρεθεί και στο δρόμο. Με ενδιαφέρει πολύ το τι θα γίνει με αυτή γιατί όπως ειπα την ξέρω από κουτάβι και πήγαινα συχνά και την έβλεπα υπήρχαν διαστήματα που μπορούσα και πήγαινα κάθε μέρα οπότε έχω δεθεί μαζί της. Φυσικά και να μην συνέβαινε αυτό πάλι θα ενδιαφερομουν αλλά τώρα ακόμα περισσότερο.

Και εγώ το σκέφτηκα για το crate αλλά αν κάποια μέρα είναι να λείπω πχ 8-9 ή ακόμα και 10 ώρες τι θα κάνει τόσες ώρες κλεισμένη εκεί. Όπως επισης μπορεί να θέλει να βγει κάποια στιγμή που θα λείπω και να αρχίσει να γαβγίζει. Εγώ σκέφτηκα στην αρχή να βγαίνω έξω από το σπίτι για 10-15 λεπτά και να αφήνω το κινητό να τραβάει βίντεο και μετά να μπαίνω και να βλέπω τι έκανε αλλά άλλο είναι 15 λεπτά άλλο 5 ώρες η λύση της καμερουλας μου άρεσε αρκετά.

Γενικά δεν είχα και πολύ χρόνο να βγαίνω με τη σχολή και με τη δουλειά δεν έβγαινα γενικά πολύ ήμουν και κουρασμένη τις περισσότερες φορές και δεν είχα όρεξη γιατί φαντάσου τύχαινε κάποιες μερες να ξυπνάω να φεύγω σχολή κατά τις 10-11 να γυρνάω κατά τις 3 και μετά από μια με δυο ώρες να πρέπει να φύγω για δουλειά και να γυρνάω κατά τις 9-10 το μόνο που ήθελα ήταν να πάω σπίτι να ξεκουραστώ.
Δεν λέω ότι δεν έβγαινα και καθόλου εννοείτε δεν ήμουν κλεισμένη μέσα περίπου 2 ή 3 φορές την εβδομάδα έβγαινα για καμία βόλτα ή κάνα καφε όταν ήμουν πιο χαλαρά μέσα στη μέρα μου. Οπότε και χωρίς σκυλο που ειμαι δεν βγαίνω πολύ έξω.

Οικονομικά πιστεύω οτι μπορώ να ανταπεξέλθω. Μεταφορικό μέσο δεν έχω και είναι και αυτό λίγο πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να τη μεταφέρω καθόλου εύκολα μόνο με τρένο μπορεί να ταξιδέψει (Καλά και με πλοίο φαντάζομαι αλλά δεν με απασχολεί προς το παρον) και το τρένο κάνει παρα πολλές ωρες. Γενικά η μεταφορά με το σκύλο αν δεν έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο είναι πολύ δύσκολη αν δεν είναι μικρόσωμος Δεν χρειάζεται να λειψω συχνά μια στο τόσο αλλά Ναι έχω που να την αφήσω σε περίπτωση που θα χρειαστεί να λείψω.

Η αλήθεια είναι ότι όταν σκέφτομαι να την έχω στο σπίτι και να ζούμε μαζί νιώθω χαρα και ενθουσιασμό αλλά μετά προσγειώνομαι κάπως γιατί σκέφτομαι ότι δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Στην πραγματικότητα, μόλις περάσει η περίοδος εκατέρωθεν προσαρμογής, είναι πολύ πιο απλά, απ'ότι νομίζεις. Θα αλλάξει η ζωή σου θεαματικά και ριζικά προς το πληρέστερο και ευτυχέστερο...ανεπιστρεπτί!
Οπότε, σου εύχομαι, να σε καλωσορίσουμε τελικά και στον μοναδικό σκυλοκόσμο μας.
 
  • Like
Reactions: My dog and i


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Στην πραγματικότητα, μόλις περάσει η περίοδος εκατέρωθεν προσαρμογής, είναι πολύ πιο απλά, απ'ότι νομίζεις. Θα αλλάξει η ζωή σου θεαματικά και ριζικά προς το πληρέστερο και ευτυχέστερο...ανεπιστρεπτί!
Οπότε, σου εύχομαι, να σε καλωσορίσουμε τελικά και στον μοναδικό σκυλοκόσμο μας.
Και εγώ το πιστεύω αυτό ότι θα είναι δύσκολο στην αρχή αλλά μετά θα φτιάξουν τα πράγματα και θα είμαι και εγω χαρούμενη και αυτή. Αλλά είναι λογικό να φοβάμαι και να αγχώνομαι για το αν θα τα καταφέρω και πως θα αντιμετωπίσω τα προβληματα που θα προκύψουν. Ελπίζω ότι όταν με το καλό την πάρω να με βοηθήσετε και σε εσείς σε ότι προβλήματα προκύψουν γιατί θα είναι όλο πολύ καινούργιο για εμένα και παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά είναι πολύ διαφορετικά όλα στην πράξη. Και εγώ το εύχομαι να γίνει αυτό και να πάνε όλα καλά με την μικρή και να τα καταφέρουμε! :giggle:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Τιποτα δεν ειναι τοσο απλο οσο αρχικα δειχνει (και ολα ειναι πολυ πιο απλα απο οσο φοβιμαστε). Ολα κ την αναποδια τους θα χουν κ δουλεια κ κοπο θελουν για να πετυχουν. Μια χαρα θα τα περασετε μαζι, δειχνεις υπευθυνο παιδι. Παρτην, μην το σκεφτεσαι. Και κυριως να θυμασαι: να μην εισαι φοβισμενη για τιποτα, γιατι αυτο θα σας δημιουργησει προβληματα που δεν θα καταλαβεις οτι προερχονται απο κει, αλλα να εισαι προετοιμασμενη για παν ενδεχομενο.

Με το καλο να μας τη γνωρισεις.
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Τιποτα δεν ειναι τοσο απλο οσο αρχικα δειχνει (και ολα ειναι πολυ πιο απλα απο οσο φοβιμαστε). Ολα κ την αναποδια τους θα χουν κ δουλεια κ κοπο θελουν για να πετυχουν. Μια χαρα θα τα περασετε μαζι, δειχνεις υπευθυνο παιδι. Παρτην, μην το σκεφτεσαι. Και κυριως να θυμασαι: να μην εισαι φοβισμενη για τιποτα, γιατι αυτο θα σας δημιουργησει προβληματα που δεν θα καταλαβεις οτι προερχονται απο κει, αλλα να εισαι προετοιμασμενη για παν ενδεχομενο.

Με το καλο να μας τη γνωρισεις.
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Νιωθω λιγο πιο σιγουρη για την αποφαση μου και προβληματα να ερθουν θα τα παλεψω μαζι της και θελω να πιστευω θα τα καταφερουμε. Νομιζω ειναι η καλυτερη λυση ειδικα για αυτην αλλα και για εμενα. Αν δεν προσπαθησω μετα θα εχω τυψεις που δεν προσπαθησα για αυτην. Οσο πιο πολυ το σκεφτομαι τοσο καταληγω στο οτι θα ειναι δυσκολα αλλα ολα καλα θα πανε. Εχω σκοπο να σας συμβουλευομαι αρκετα ειναι η αληθεια για οτι προβληματα προκυψουν γιατι ολα ειναι πολυ πρωτογνωρα για εμενα καθως θα ειναι ο πρωτος ουσιαστικα σκυλος που θα εχω εγω και εχω αρκετες αποριες.
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε εσείς κάτι γιατί εγώ έχω αρχίσει να απογοητεύομαι ειλικρινά. Τελικά αποφάσισα να την πάρω την μικρή αλλά δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο και έτσι θα πρέπει να ταξιδέψουμε με τρένο γιατί στο λεωφορείο δεν δέχονται σκυλιά άνω των 10 κιλών. Και ενώ πίστευα ότι όλα θα είναι μια χαρά και θα μπορεί κανονικά να ταξιδέψει γιατί είχα μπει στην ιστοσελίδα και είχα δει ότι και τα μεγαλόσωμα άνω των 10 κιλων επιτρέπονται με όλα τα απαραίτητα χαρτιά εννοείται (βιβλιάριο τσιπάκι κλπ) μπήκα εχθές ξανα επειδη ήθελα να δω αν χρειάζεται κάτι παραπάνω και να τα διαβάσω καλύτερα και διάβασα κάπου ότι τα σκυλιά άνω των 10 κιλών επιτρέπονται σε συγκεκριμένα δρομολόγια που από ότι κατάλαβα είναι αρκετές ώρες και σήμερα προσπαθούσα να πάρω τηλέφωνο και δεν μπορούσα γιατί στο ένα δεν έβγαζα άκρη διότι δεν το σήκωναν το άλλο ήταν μόνο για παράπονα και ένα που πήρα σε συγκεκριμένο σταθμό δεν χτυπούσε καν. Δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω ώστε να ρωτήσω αν στο δρομολόγιο μου θα επιτρέπονται μεγαλωσωμοι σκύλοι. Ξέρει κανένας αν σε όλα τα δρομολόγια επιτρέπονται σκύλοι άνω των 10 κιλών και αν όχι σε ποια επιτρέπονται? Ή αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση σχετικά με το τι μπορώ να κάνω και πως να επικοινωνήσω. Σκέφτηκα να πάω και από το σταθμό της πόλης μου να ρωτήσω εκεί. Εσείς τι λέτε τι μπορώ να κάνω?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
σε ποια περιοχή μένεις ? μήπως υπάρχει κανενα πετ ταξι η βάλεις στο φβ οτι χρειαζόσαστε μεταφορά και βρεθει καποιος και στην φερει
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
σε ποια περιοχή μένεις ? μήπως υπάρχει κανενα πετ ταξι η βάλεις στο φβ οτι χρειαζόσαστε μεταφορά και βρεθει καποιος και στην φερει
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα προσπαθήσω αν βρω κάποιον για μεταφορά γιατί δεν έχουμε εδώ pet taxi αλλά πρώτα θα πάω σήμερα τώρα το απόγευμα από το σταθμό για να ρωτήσω και να δω τι θα μου πουν
 




My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Πήγα από το σταθμό και ευτυχώς εκεί ήταν μια παρά πολύ καλή κοπέλα και μου είπε ότι επιτρέπεται να πάρω μαζί μου το σκύλο και να είναι μεγαλύτερος από 10 κιλά αρκεί να ειναι μέσα σε κλουβί μεταφορας . Δεν ξερω βέβαια για τα υπόλοιπα δρομολόγια τι γίνετε και αν επιτρέπονται ή οχι μόνο για το δικό μου με είπε. Εγώ για να είμαι εντελώς σίγουρη όταν κλείσω τα εισιτήρια θα ρωτήσω ξανά για να είμαι και πιο ήρεμη. Κάτι ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω που έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Το κλουβί μεταφοράς μπορεί να είναι και σιδερένιο ή οχι γιατί είδα κάποια τα οποία νόμιζα ότι ήταν crate και έλεγε ότι είναι κλουβί μεταφοράς. Επίσης γίνετε το crate να χρησιμοποιηθεί και σαν κλουβί μεταφοράς? Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :giggle:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Λογικά θα μπορεί δεν βρίσκω το λόγο γιατί όχι. Πρόσεχε μόνο μην σου πει ο οδηγός να βάλει το σκυλάκι εκεί που βάζουν και τις βαλίτσες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Το κλουβί μεταφοράς μπορεί να είναι και σιδερένιο ή οχι γιατί είδα κάποια τα οποία νόμιζα ότι ήταν crate και έλεγε ότι είναι κλουβί μεταφοράς. Επίσης γίνετε το crate να χρησιμοποιηθεί και σαν κλουβί μεταφοράς?
Ποιός ακριβώς είναι ο προβληματισμός σου;
Crate λέμε τα συρμάτινα. Είναι φθηνότερα, αλλά βαριά και δύσχρηστα και γι'αυτό δεν ενδείκνυνται ως μεταφοράς, για τα ΜΜΜ. Παίρνουν ροδάκια.
Βολικότερα των συρμάτινων, είναι τα πλαστικά box. Επίσης παίρνουν ροδάκια, και είναι ακριβότερα.
Τα πρακτικότερα όλων, γιατί είναι πολύ ελαφριά και άρα εύκολα στην μεταφορά τους, και γι'αυτό, ακριβότερα όλων, είναι τα soft crates. Το μειονέκτημά τους, είναι ότι καταστρέφονται εύκολα, αν ο σκύλος το αποφασίσει. Και γενικά, θα πρέπει η σκυλίτσα να κάνει μια εξάσκηση πριν έρθει η ώρα του ταξιδιού, γιατί αν δεν έχει ξαναμπεί ποτέ, μπορεί και να αντιδράσει άσχημα. Και το ταξίδι σας, θα μετατραπεί σε μαρτύριο όλων.
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Ποιός ακριβώς είναι ο προβληματισμός σου;
Crate λέμε τα συρμάτινα. Είναι φθηνότερα, αλλά βαριά και δύσχρηστα και γι'αυτό δεν ενδείκνυνται ως μεταφοράς, για τα ΜΜΜ. Παίρνουν ροδάκια.
Βολικότερα των συρμάτινων, είναι τα πλαστικά box. Επίσης παίρνουν ροδάκια, και είναι ακριβότερα.
Τα πρακτικότερα όλων, γιατί είναι πολύ ελαφριά και άρα εύκολα στην μεταφορά τους, και γι'αυτό, ακριβότερα όλων, είναι τα soft crates. Το μειονέκτημά τους, είναι ότι καταστρέφονται εύκολα, αν ο σκύλος το αποφασίσει. Και γενικά, θα πρέπει η σκυλίτσα να κάνει μια εξάσκηση πριν έρθει η ώρα του ταξιδιού, γιατί αν δεν έχει ξαναμπεί ποτέ, μπορεί και να αντιδράσει άσχημα. Και το ταξίδι σας, θα μετατραπεί σε μαρτύριο όλων.
Η απορία μου ήταν αν γίνεται το crate να είναι το κλουβί μεταφοράς του σκυλου γιατί σκέφτομαι ότι θα με βολέψει περισσότερο και μετά για μέσα στο σπίτι να το έχει σαν φωλια κάπως ενώ αν είναι το πλαστικό δεν βολεύει, για αυτό αναρωτιόμουν αν μπορώ να τη μεταφέρω με το crate γιατί δεν ήξερα αν γίνετε. Το είχα συνδυάσει περισσότερο ότι είναι για το σπίτι και να το έχει ως σκυλος σαν δικό του χώρο και όχι τόσο για τη μεταφορά. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Το σκέφτηκα και εγω ότι θα πρέπει να το συνηθίσει πρώτα αλλά και πάλι αλλιώς θα είναι μέσα στο τρένο και φοβάμαι λίγο για το αν θα γαβγίζει και πως θα αντιδράσει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3