Ενήλικος σκύλος πρώτη φορά μεσα σε σπίτι


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Με το συρμάτινο, θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ. Απαιτεί πολύ χώρο, για να ανοίξει, και να τοποθετηθεί, καθώς επίσης και δική σου εξοικείωση. Αν αποφασίσεις να το βάλεις συναρμολογημένο μέσα στο τραίνο, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις κάποιον να σε βοηθήσει να το κουβαλήσετε, τόσο στο έμπα, όσο και στο έβγα.
Να έχεις ένα σεντόνι μαζί σου, να την κουκουλώσεις, όποιο κι αν χρησιμοποιήσεις τελικά. Οχι μικρό "σεμεδάκι", μεγάλο να το καλύπτει όλο. Το να μην έχουν ορατότητα τριγύρω, τα βοηθάει να μην φρικάρουν ή να μην εξιτάρρονται, και άρα να είναι (πιο) ήσυχα. Εννοείται νηστική, οπωσδήποτε για 12 ώρες. Βόλτα για τσίσα/κακά ΚΑΙ αμέσως πριν μπείτε στο τραίνο. Πάνα/χαρτί κουζίνας/μωρομάντηλα/σκατοσακούλια για...τυχόν ατύχημα. Και νεράκι ελάχιστο, μπορείς να της δίνεις κι εσύ στην πορεία.
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Με το συρμάτινο, θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ. Απαιτεί πολύ χώρο, για να ανοίξει, και να τοποθετηθεί, καθώς επίσης και δική σου εξοικείωση. Αν αποφασίσεις να το βάλεις συναρμολογημένο μέσα στο τραίνο, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις κάποιον να σε βοηθήσει να το κουβαλήσετε, τόσο στο έμπα, όσο και στο έβγα.
Να έχεις ένα σεντόνι μαζί σου, να την κουκουλώσεις, όποιο κι αν χρησιμοποιήσεις τελικά. Οχι μικρό "σεμεδάκι", μεγάλο να το καλύπτει όλο. Το να μην έχουν ορατότητα τριγύρω, τα βοηθάει να μην φρικάρουν ή να μην εξιτάρρονται, και άρα να είναι (πιο) ήσυχα. Εννοείται νηστική, οπωσδήποτε για 12 ώρες. Βόλτα για τσίσα/κακά ΚΑΙ αμέσως πριν μπείτε στο τραίνο. Πάνα/χαρτί κουζίνας/μωρομάντηλα/σκατοσακούλια για...τυχόν ατύχημα. Και νεράκι ελάχιστο, μπορείς να της δίνεις κι εσύ στην πορεία.
Βοήθεια πιστεύω θα χρειαστώ όποιο και να πω ότι θα πάρω για αυτό σκέφτομαι να πω και κάποιο ακόμα άτομο να έρθει μαζί μου. Το σκεφτόμουν και εγώ να κάλυπτα με κάτι το κλουβι για να είναι πιο ήσυχη και να μην τρομάζει με ότι βλέπει το σεντόνι που μου είπες μου έδωσε μια ιδέα στο τι μπορώ να κάνωσε ευχαριστω. Οσο για το να μην έχει φάει 12 ώρες εννοείς 12 ώρες πριν το ταξίδι? Γιατί αν λες αυτό δεν ειμαι σίγουρη επειδή το ταξίδι θα διαρκέσει 10 ώρες περίπου στο σύνολο και αν δεν έχει φάει και τις προηγούμενες 12 θα εχει να φάει ενα 24ωρο σχεδόν μήπως θα εχει θεμα μετά?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Κανένα θέμα δεν θα έχει.
Έχε λιχουδιές (στεγνές) να τις δίνεις που και που.
Όχι όταν θα γκρινιάζει, ή (θου Κύριε :p ) θα κλαίει γοερά ή θα χτυπιέται να βγει.
Οσο θα είναι ήσυχη. Επιβράβευση τύπου.
Σκέψου μήπως της βάλεις μέσα, κανά παιχνίδι kong, με πολύ μεγάλη δυσκολία, στο να καταφέρει να βγάλει την τροφή. Να την κρατήσει όσο γίνεται απασχολημένη. Θα πεινάει κιόλας, καλό θα της κάνει.
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Κανένα θέμα δεν θα έχει.
Έχε λιχουδιές (στεγνές) να τις δίνεις που και που.
Όχι όταν θα γκρινιάζει, ή (θου Κύριε :p ) θα κλαίει γοερά ή θα χτυπιέται να βγει.
Οσο θα είναι ήσυχη. Επιβράβευση τύπου.
Σκέψου μήπως της βάλεις μέσα, κανά παιχνίδι kong, με πολύ μεγάλη δυσκολία, στο να καταφέρει να βγάλει την τροφή. Να την κρατήσει όσο γίνεται απασχολημένη. Θα πεινάει κιόλας, καλό θα της κάνει.
Ναι αν της δώσω κάποιο παιχνίδι Kong θα ασχολείται αρκετά λογικά και έτσι μπορεί να μην της είναι τόσο δυσάρεστο το ταξίδι τουλάχιστον θα ξεχνιέται. Ελπίζω όλα να έρθουν Καλά.
 
  • Like
Reactions: mareco


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Καλησπέρα σας! Έχουν περάσει αρκετές μέρες και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα νέα. Μέσα σε αυτό το διάστημα έγιναν διαφορά και ήρθαν κάποιες δυσκολίες θα τα πάρω από την αρχή λοιπόν. Αρχικά να πω ότι είχα αποφασίσει να την μεταφέρω με το τρένο γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Ρώτησα για τα εμβόλια και για βιβλιάριο υγείας και δεν είχε οπότε έπρεπε να βρω τρόπο να την μεταφέρω σε κτηνίατρο με αμάξι γιατί δεν έχει η περιοχή που ήταν ο σκυλος. Την πήγα στον κτηνίατρο έκανε κάποια εμβόλια βάλαμε και τσιπάκι ήταν πολύ καλή η αλήθεια είναι αν και ήταν φοβισμένη δεν παραπονέθηκε ούτε με ζόρισε πολύ όταν την έκανε την ένεση και την έβαλε το τσιπάκι την είδα να με κοιτάει με αυτά τα μάτια πόνεσε η καρδιά μου την έκανα αγκαλιές της έλεγα μπράβο και της έδωσα και λιχουδιά . Τελικά η κτηνίατρος είπε ότι έχει ψευδοκυηση και μάλλον πάει να κάνει ωτίτιδα στο ένα αυτι της και να το παρακολουθήσω όταν πάμε στην πόλη μας. Την ψευδοκυηση την ξεπεράσαμε ευτυχώς με τη βοήθεια του κτηνιάτρου αν και θέλω όταν πάμε με το καλό να την πάω ξανά σε έναν κτηνίατρο και για την ωτίτιδα και γενικά να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά. Μετά από κάποιες μέρες έμαθα ότι θα πάει κάποιο γνωστό μου ατομο στην πόλη με αμάξι οπότε τελικά το γλιτώσαμε το πολύωρο ταξίδι με τρένο και θα μεταφερθεί το σκυλάκι με αυτοκίνητο. Αν όλα πάνε καλά που το εύχομαι από την αρχή της άλλης εβδομάδας θα είμαστε μαζί με την Άρτεμις. Επίσης πριν λίγες μέρες πήγα να την δω και να ενημερώσω και το άτομο που την προσέχει προσωρινά το πότε μπορώ να την πάρω καθώς έπαιζα μαζί της παρατήρησα ότι στο ενα της πόδι ανάμεσα στα 2 δάχτυλα της έχει μια κοκκινιλα αρκετά έντονη και με ανησύχησε αρκετά αυτό καθώς μέχρι να την πάρω δεν υπάρχει δυνατότητα να την πάω στον κτηνίατρο ξανα. Αύριο θα πάω να την δω ξανά οποτε θα την κοιτάξω πάλι να δω πως είναι αλλά με έχει ανησυχήσει. Τελος να πω οτι σχεδόν όλα είναι έτοιμα για τον ερχομό της στο σπίτι της έχω πάρει μπολακια νερού φαγητού, λουράκι, πετσέτα, μια μεγάλη κουβέρτα για να είναι σαν κρεβατάκι της ουσιαστικά και να ξαπλώνει σε αυτή, χτένα και πάρκο περιορισμού αποφάσισα να την έχω περιορισμένη όσο θα λείπω αλλά όχι σε κλουβακι ώστε να είναι και μεγαλύτερος ο χώρος και να μην είναι τόσο εγκλωβισμένη μου μένει να παρω τροφή στην οποία προβληματίζομαι αρκετά και δεν έχω ιδέα ποια να επιλέξω δεν ξερω αν εχω ξεχασει να παρω κατι που χρειάζεται αν ξεχνάω κάτι πείτε μου. Θα ήθελα να σας πω ότι όσο πλησιάζουν οι μέρες έχω τρομερό άγχος για το πώς θα πάνε τα πράγματα και πως θα αντιδράσει η μικρή με το τελείως διαφορετικό και νέο περιβάλλον. Φοβάμαι μην κάνω λάθη που θα με δυσκολέψουν μετά να τα διορθώσω γενικά έχω αγχωθεί λιγάκι. Αυτά τα νέα ολοκληρο κατεβατό εγραψα με συγχωρείτε αν σας κούρασα. Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήθελα πολύ να την ακούσω διότι σαν νέα σκυλομαμα έχω τρομερό άγχος.:giggle:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Κολάρο, ταυτότητα, λουρί, ταυτότητα, μπωλ φαγητού/νερού, ταυτότητα, σκατοσακούλια, ταυτότητα, τροφή. Μη ξεχάσω ταυτότητα. Για αρχή, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.
Αν μείνει μέσα στο πάρκο, θα είσαι τυχερή.
Ταυτότητα, είπαμε; :unsure:
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Κολάρο, ταυτότητα, λουρί, ταυτότητα, μπωλ φαγητού/νερού, ταυτότητα, σκατοσακούλια, ταυτότητα, τροφή. Μη ξεχάσω ταυτότητα. Για αρχή, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.
Αν μείνει μέσα στο πάρκο, θα είσαι τυχερή.
Ταυτότητα, είπαμε; :unsure:
Κολάρο δεν έχω πάρει ακόμα εχω σαμαρακι αλλά σκοπεύω να τις πάρω και κολάρο , λουρί και μπωλ της έχω πάρει και ταυτότητα της πήρα ξέχασα να το αναφέρω έχει επάνω όνομα και τηλέφωνο χαραγμένα σακουλακια δε πηρα θελω να παρω και τροφη δεν έχω πάρει γιατί δεν ξέρω ποια να πάρω αλλά μια από αυτές τις μερες πρέπει να τα πάρω και αυτά. Το παρκο ειναι αρκετά πιο ψιλό και φαντάζομαι δεν θα μπορεί να βγει από πάνω η Άρτεμις είναι περίπου 60 εκατοστά ψηλή από κάτω την έχω μετρήσει μέχρι τέρμα εκεί που τελειώνει το κεφάλι της και είναι λίγο παραπάνω από 60 εκατοστά το πάρκο είναι 95 περίπου εκατοστά ψιλό μπορεί και 100 δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπου εκεί. Λες να μπορεί να βγαίνει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Αν θέλει να βγει, θα βγει εύκολα.
Άστο και βλέπεις.
Βρες το κοντινότερό σου pet shop που δεν πουλάει ζώα και πήγαινε να δεις, τι τροφές εμπορεύεται. Και ότι σηκώνει η τσέπη σου. Οσο μεγαλύτερη η συσκευασία, τόσο οικονομικότερη αναλογικά, συνήθως.
 
  • Like
Reactions: My dog and i




My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Ήρθε! Μόλις την πήρα κάναμε βόλτα και μόλις βρήκε χορτάρι έκανε την ανάγκη της, καποια στιγμή βρήκαμε ένα σκυλάκι που μας έπαιρνε από πίσω και μετά ήρθαμε σπίτι και δεν έμπαινε μέσα στην πολυκατοικία με τίποτα και σιγά σιγά μπήκε μετά δεν έμπαινε στο ασανσέρ ούτε στις σκάλες πήγαινε γενικά δεν κουνιόταν καθόλου σιγά σιγά ανεβήκαμε στο σπίτι στο οποιο μπήκε σχετικά εύκολα δεν ειχε τόσο θέμα όσο με το να μπει στην πολυκατοικία. Μόλις μπήκε ξάπλωσε κατευθείαν κάτω και δεν έχει κουνηθεί καθόλου από τότε μόνο με κοιτάει συνέχεια που πάω τι κάνω και αν της μιλήσω μου κουνάει την ουρά την φώναξα μερικές φορές όταν ήμουν πιο πέρα να έρθει αλλά δεν ήθελε να σηκωθεί με τίποτα. Τώρα κάθησα στο πάτωμα δίπλα της και πλησίασε ακούμπησε το ποδαράκι της πάνω μου και κοιμήθηκε αλλά αν ακούσει να πάω να κουνηθώ κατευθείαν ξυπνάει σε λίγο θα την κάνω μπάνιο γιατί είναι χάλια έχει και λάσπες σε διάφορα σημεία και μυρίζει πολύ. Λογικά θα έχει θέμα με το μπάνιο αλλά δεν μπορώ να την αφήσω έτσι είναι πολύ βρώμικη. Σκέφτομαι να της ανοίξω δικό της θέμα να σας την συστήσω κιόλας!
 
Last edited:


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Καλώς τη δέχτηκες! Καλή αρχή για μια υπέροχη συμβίωση σας ευχομαι.! (Περιμένουμε φωτογραφίες της) :)
 
  • Like
Reactions: My dog and i


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Καλώς τη δέχτηκες! Καλή αρχή για μια υπέροχη συμβίωση σας ευχομαι.! (Περιμένουμε φωτογραφίες της) :)
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα ανεβάσω και φωτογραφίες της να τη δείτε. :giggle:
 
  • Like
Reactions: Vania


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Τι μου θυμίζουν όλα αυτά.. όμορφες αναμνήσεις.

Θέλει λίγο τον χρόνο της, είναι όλα τόσο καινούργια γι αυτήν. Κάθεται και παρατηρεί τον χώρο, εσένα, λογικό είναι. Σε πρώτη φάση άσε την λίγο στην ησυχία της. Σήμερα θα είναι λίγο πιο άνετη απο χθες, αύριο θα είναι πιο άνετη απο σήμερα κοκ.
 
  • Like
Reactions: My dog and i




My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Τι μου θυμίζουν όλα αυτά.. όμορφες αναμνήσεις.

Θέλει λίγο τον χρόνο της, είναι όλα τόσο καινούργια γι αυτήν. Κάθεται και παρατηρεί τον χώρο, εσένα, λογικό είναι. Σε πρώτη φάση άσε την λίγο στην ησυχία της. Σήμερα θα είναι λίγο πιο άνετη απο χθες, αύριο θα είναι πιο άνετη απο σήμερα κοκ.
Ναι όσο περνάνε οι ώρες συνηθίζει περισσότερο γενικά δεν την ζοριζω και όταν θέλω να κάνει κάτι με υπομονή επιβράβευση και λιχουδιές σιγά σιγά τα καταφέρνουμε :giggle:
 
  • Like
Reactions: Pepev50




My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
24
Χθες τελικά την έκανα μπάνιο δεν της άρεσε καθόλου και ήθελε να βγει όταν τελείωσε το μπάνιο είχε γίνει λίμνη και εγω μούσκεμα μετά έφαγε και κοιμήθηκε μέχρι να την πάω βόλτα . Όταν στέγνωσε έγινε πολύ φουντωτη και δενόταν χοντρούλα :LOL: το βράδυ όταν γυρίσαμε κοιμήθηκε κατευθείαν και δεν ακούστηκε καθόλου όλο το βράδυ. Μέχρι στιγμής κάνει μόνο έξω την ανάγκη της και μόνο πάνω σε χόρτο πουθενά αλλού και αυτό με κάνει παρά πολύ χαρούμενη και ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Το παρκο το δέχτηκε αρκετά εύκολα με λιχουδιές μπήκε μέσα της έδωσα να φάει και την άφησα μέσα με κλειστή πόρτα μέχρι τη βόλτα και απλά κοιμήθηκε το ίδιο και το βράδυ όταν γυρίσαμε την έβαλα μέσα και απλά ξάπλωσε και κοιμήθηκε και αυτό ελπίζω να μην αλλάξει μέχρι στιγμής δεν με έχει ζορισει ιδιαίτερα είναι υπάκουη και ήσυχη μέσα στο σπίτι. Το σπίτι το συνήθισε και δεν έχει πρόβλημα περπατάει κανονικά μπαίνει εύκολα μέσα και γενικά δεν έχει θέμα. Το μεγάλο μας θέμα είναι το να βγει από το σπίτι να μπει στο ασανσέρ και μετά όταν γυρνάμε να μπει μέσα στην πολυκατοικία και πάλι στο ασανσέρ δεν θέλει με τίποτα τραβάει από την άλλη ξαπλώνει κάτω ούτε οι λιχουδιές δεν βοηθανε. Επίσης με τα άλλα σκυλιά μερικές φορές ψιλό φοβάτε αλλά όχι πάντα εχθές συναντήσαμε 6 σκυλακια και με τα 4 ήταν πολύ καλά χαρούμενα και με τα άλλα 2 ψιλό φοβήθηκε και πήγε να γαυγισει. Τέλος ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα αντέχει 10 ώρες να μην βγει ή θα σκάσει και την ζοριστω πολύ? Γιατί εχθές την έβγαλα στις 12 και κάτι έξω την τελευταία βόλτα της και σήμερα την έβγαλα ξανά στις 10 το πρωί θα έχει θέμα ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Εσύ πες μας. Κρατήθηκε; Τα έκανε μέσα; Ακριβώς την εξώπορτα; Λίγο παραπέρα; :sneaky:
Με άλλα σκυλιά, δεν χρειάζεται να συναναστραφεί. Ακόμη τουλάχιστον.
Βολτούλες οι δυό σας.
Στο μεταξύ, φωτό δεν έχουμε δει ακόμη :rolleyes:
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Θεωρητικά δεν έχει θέμα να κρατηθεί για 10 ώρες δεδομένων των παρακάτω :
στην τελευταία βόλτα έχει στραγγίξει απο κατούρημα και απο το άλλο
οι 10 ώρες είναι βράδυ, άρα δεν θα πιει πολύ νερό καθώς θα κοιμάται

Προσπάθησε να βγαίνει έξω σταθερές ώρες. Δηλαδή στάνταρ ώρα το πρωί, το μεσημέρι και το βράδυ. Έτσι θα καταλάβει και αυτή οτι αν δεν τα κάνω τώρα που είμαι έξω θα κρατιέμαι για πόσες ώρες.
Τα σκυλιά νομίζω λατρεύουν την ¨ρουτίνα¨. Να ξέρει πότε θα βγει βόλτα, να ξέρει πότε θα φάει κλπ
Έτσι προσαρμόζεται και αυτή. Αν κάποια στιγμή λερώσει μέσα πονηρεύεσαι και συ οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο πχ ουρολοίμωξη. Έχε υπόψη σου οτι τα σκυλιά καταλαβαίνουν την ώρα με τον ήλιο ή το φυσικό φωτισμό τεσπα. Καλό είναι να μπαίνει φυσικό φως στον χώρο της.

Ίσως τώρα στην αρχή, μέχρι να γνωριστείτε καλύτερα μην την μπουκώνεις ερεθίσματα. οκ η πολυκατοικία, το ασανσέρ είναι αναπόφευκτα, αλλά αν μπορείς να αποφύγεις μέρη με σκυλιά κάντο. Σε λίγο καιρό ξαναδοκιμάζεις. Η συμπεριφορά της σήμερα με τα άλλα σκυλιά-γατιά ενδέχεται να είναι πολύ διαφορετική απ ότι σε 1 μήνα.
Σχετικά με την διστακτικότητα που παρουσιάζει στην είσοδο της πολυκατοικίας, το ασανσέρ κλπ. Αφού δεν πιάνουν οι λιχουδιές σημαίνει οτι στρεσάρεται πολύ. Δεν ξέρω και τι εμπειρίες μπορεί να είχε στο παρελθόν. πχ μπορεί να τις είχαν πετάξει κανα κουβά νερό απο μια παρόμοια είσοδο.
Μην κάνεις το λάθος να την πάρεις στα χέρια ή να κάτσεις κάτω μαζί της και να την αρχίσεις στα χάδια μπας και σηκωθεί. Το σκυλί θα καταλάβει οτι κάνει κάτι καλό και το χάδι είναι το μπράβο που της λες.
Εγω θα την τράβαγα ήρεμα αργά και σταθερά ωστε να ξεκολλήσει μαζί με την εντολή πάμε. Μόλις ερχόταν (έστω και συρτή) θα κάναμε παρτάκι (χάδια, λιχουδιά, μπράβο-μπράβο και πολύ ενθουσιασμό).
Αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι, δεν πρέπει να είσαι πολύ αυστηρή αλλά ούτε και προβληματισμένη. Πρέπει να της εμπνεύσεις σιγουριά και ασφάλεια. Πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός αυτός ο χειρισμός, δεν θέλεις να χάσει την όποια εμπιστοσύνη σου έχει εως τώρα.
Βάλε και μια φωτό να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε πάνω κάτω.