Ενδιαφέρον- Ερώτηση


Maryloo

New Member
24 Μαϊου 2021
1
0
21
Καλησπέρα σας! Μόλις ανακάλυψα την σελίδα και θα ήθελα παρα πολύ την άποψη σας.
Γενικά είμαι φοιτήτρια που αυτό σημαίνει ότι από τον Σεπτέμβριο κάποιες ώρες θα χρειάζεται να λείπω από το σπίτι και καμία φορά να μετακινούμαι με τον προαστιακό. Θέλω παρα πολύ καιρό ένα σκυλάκι και καθημερινά μαθαίνω ολοένα πράγματα για τη ζωή με έναν σκύλο. Άλλοι μου λένε ότι δεν θα έχω χρόνο και άλλοι μου λένε ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα αν το θέλω πραγματικά (που αυτό και ισχύει).
Μέχρι ώρας ήθελα ένα μικρόσωμο σκυλάκι ώστε να μπορεί να ζήσει σε ένα διαμέρισμα και να μπορώ να το μετακινώ με ευκολία. Θα ήταν σωστό να υιοθετήσω η να αγοράσω κάποιο μικρόσωμο σπιτιού ( μου αρέσουν παρα πολύ τα λαμπραντορ μάλιστα ) ή να κάνω απλα υπομονή για να μην ταλαιπωρήσω κανένα σκυλάκι και πιθανόν τις 3 4 ώρες που θα μενει μόνο του να μην αντέχει ;
καποις γνώμη είτε για ράτσα είτε και γενικά για την απόκτηση του
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Το labrador βρε παιδί μου, δεν είναι μικρόσωμο σκυλάκι. Επίσης δεν είναι μόνο σπιτιού. Είναι κυνηγόσκυλα με μεγάλα επίπεδα ενέργειας.

Ξεκίνα πρώτα τα μαθήματά σου. Βάλε αυτό το κομμάτι της ζωής σου σε ροή. Συγχρόνως συνέχιζε να διαβάζεις στο φόρουμ όσα περισσότερα θέματα μπορείς. Εντρύφησε στο πως και από που αποκτούμε ένα σκυλάκο και όλα θα έρθουν στην ώρα τους, αν εξακολουθείς να το θέλεις πολύ.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
ενα σκυλι θελει χρονο, λεφτα, εκτονωση, σωστη εκπαιδευση, και αλλα πολλα. μπορεις να τα παρεχεις ολα αυτα? εαν κατι τυχει και χρειαστουν εξοδα κτηνιατρου που δεν ηταν στον συνηθες προυπολογισμο, θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις? δεν ειναι μονο το κομματι του χρονου που πρεπει να σκεφτεις. ειναι ολα. το παλιο κακο "ελα μωρε τα σκυλακια ενα πιατακι φαγακι και ενα χαδακι θελουν και σου δινουν ολη την αγαπη τους" ειναι αρλουμπα.... ενα σκυλι θελει παρα πολλα πραγματα, οπως ακριβως ενα παιδι. εαν καποιος εν γνωση του δεν μπορει να καλυψει εστω και ενα απο αυτα, καλυτερα να περιμενει μεχρι να ειναι σε θεση.

ΥΓ: τα λαμπραντορ μονο μικρα δεν τα λες.... θελουν εκτονωση και να εχουν κατι να κανουν. λατρευουν να κανουν τον ιδιοκτητη τους χαρουμενο. ειναι τοσο καλα ζωα, αλλα εχω γνωρισει λαμπραντορ που ηταν εξαιρετικα επιθετικο και ειχε σκοτωσει ενα αλλο σκυλακι, επειδη η κοπελια που το ειχε δεν του ειχε μαθει τιποτα, και ετρωγε και το ξυλο της αρκουδας. ενα κοριτσακι 1,50, την εσερνε στην βολτα....
 
  • Like
Reactions: GSD92


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δες και αυτο το θέμα, απο κατω στις απαντησεις θα βρεις λινκ και για αλλα θέματα σχετικα με φοιτητικη ζωη και σκυλο που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.

Και γενικά μελέτησε διάφορα, στο φορουμ θα βρεις τα παντα απο μηνιαια εξοδα , μετακίνηση και δυσκολίες, ανάγκες που μπορεί να προκύψουν , τρόποι απόκτησης κ.τ.λ και μη βιαστείς.Είναι μια απόφαση που δεν έχει γυρισμό.
 
Last edited:


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Η δική μου γνώμη είναι να κάνεις υπομονή. Ένας τωρινός ενθουσιασμός μπορεί να στοιχίσει πολλά σε σένα και ακόμη περισσότερα στο σκυλάκι σου. Δεν είναι παιχνίδι που το ξεχάσαμε στο σπίτι, γιατί "έμπλεξα" (δεν είναι μομφή προς το πρόσωπό σου).
Και πίστεψέ με, στην φοιτητική σου ζωή και στα πρώτα εργασιακά σου χρόνια το "έμπλεξα" θα το λες σχεδόν κάθε μέρα.
Η μόνη περίπτωση φοιτητής να πάρει σκυλί είναι να μένει με τους δικούς του. Έχεις τόσες προτεραιότητες αυτή την στιγμή στην ζωή σου, που πίστεψέ με η κατοχή ενός ζωντανού είναι η τελευταία.
 
  • Like
Reactions: GSD92


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι με τα κριτήρια μου, κανείς δεν θα έπρεπε να έχει σκύλο. Άντε μόνο κανας συνταξιούχος ή εισοδήματος. Επειδή αυτό δεν γίνεται τότε κάνω υποχωρήσεις και τα βλέπω λίγο πιο "σφαιρικά".

Εγώ δουλεύω καθημερινά μπορεί και 28-29 μέρες την βδομάδα. Από αυτές τις μέρες θα φύγω πρωί για να γυρίσω βράδυ. Μπορεί να φύγω εκτός 20μερες. Η σύντροφος μου είναι σε πιο νορμάλ ρυθμο. Οι υποχρεώσεις ποτέ δεν σταματάνε οπότε δεν υπολογίζω το "είσαι φοιτητής, δεν έχεις χρόνο". Λες κι εγω εχω που κοιμάμαι 5ωρα συνέχεια

Απλά παίρνοντας τον σκύλο πρέπει να σκεφτείς "ωχ, τώρα έχω μια σοβαρή υποχρέωση". Αν σου πουν οι φίλες σου έλα μετά την δουλειά για ποτό, εσύ θα λες σορυ έχω το σκυλί στο σπίτι.
Επίσης το κόστος είναι σαν δεύτερο άτομο στο σπίτι. Ένα 50αρι για τροφή το μήνα θα φύγει σίγουρα σε Labrador. Βάλε κάνα 20€ για καμιά σαχλαμάρα, βάλε τυχόν κάνα 50αρι για επίσκεψη σε κτηνίατρο. Περισσότερο τα χρήματα θα με απασχολούσαν στην θέση σου
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Maryloo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3