Εξέλιξη εκπαιδευτικών μεθόδων...


Status
Κλειδωμένο θέμα
S

SwkDoG

Guest
"Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια η εκπαίδευση χωρίς πίεση και καταναγκασμό κερδίζει έδαφος. Είναι πολύ πιο ευχάριστο, να εκπαιδεύσεις ένα σκύλο βασιζόμενος κυρίως στην επιθυμία του για φαγητό ή παιχνίδι"
Αυτό,αν δεν κάνω λάθος,είναι απο την παρακάτω σελίδα,μια σελίδα που αξίζει να την επισκεφθείτε...

http://users.otenet.gr/~ksakel/Pages/index.htm

Και έγω συμφωνώ πως πολλά άλλαξαν τα τελευταία 15-20 χρόνια,μάλλον προς το καλύτερο.
Αλλά όπως κάθε είδους "εξέλιξη",έφερε και καλά και λιγότερο καλά στοιχεία.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Δεν είμαι ιδικός, νομίζω ότι παλιά μέθοδος εκπαίδευσης έκανε τα σκυλιά μας να κάνουνε όλες επιθυμητές εντολές από φόβο – ΄΄ να κάνω κάτι στραβό να φάω ξύλο ΄΄ :(
Μέθοδοι που βασίζονται στην βραβεύσει επιθυμητών συμπεριφορών φτιάχνουν εμπιστοσύνη μεταξύ ανθρώπου και σκύλου και έτσι το τετράποδο εντολές που του δίνουμε κάνη με χαρά, ξέροντας ότι πάντα το περιμένει κάτι ευχάριστο :wink: (λιχουδιά, παιχνίδι, μπαλάκι, χάδια)
 


S

SwkDoG

Guest
Έχεις δίκιο magi.
Όταν ο σκύλος υπακούει από φόβο και φαίνετε αλλά και δεν είναι ποτέ ικάνος να "δώσει" το 100% για τον ιδιοκτήτη του.
Όταν όμως το κάνει από ευχαρίστηση τότε είναι που μπορείς να φτάσεις σε πραγματικά υψηλά επίπεδα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Η διαφήμιση είναι ξεκάθαρη.
Εκπαίδευση σκύλου χωρίς βία και πνίχτες.
Εσείς φυσικά πειθόσαστε από αυτήν και πηγαίνετε το αγαπημένο σας σκυλί για εκπαίδευση.
Τι εξασφαλίσεις έχετε ότι η διαφήμιση λέει την αλήθεια?????
Από προσωπική μου εμπειρία και ότι έχουν δει τα μάτια μου σε πολλούς εκπαιδευτες θα σας έλεγα καμία.
Η προτροπή μου είναι να μην αφήνεται το σκυλί σας ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ όσο γνωστός και μεγάλο όνομα και εαν είναι. Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι σωστοί αλλά ποιοί είναι και πως τους βρίσκεις????
Η χρήση πνιχτών είτε απλών είτε αγκαθωτών είναι επιβεβλημένη???
Κατά την άποψη μου και με όσα ξέρω μέχρι τώρα ναι.Σε ορισμένες όμως περιπτώσεις και υπό ορισμένους όρους.
Ο πνίχτης είναι ένα εργαλείο το οποίο σε σωστά χέρια μπορεί να βοηθήσει και σε λάθος να καταστρέψει ή στην χειρότερη να σκοτώσει.
Ποτέ δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθουν από λάθος ανθρώπους και για λάθος σκοπό. Π.χ το σκυλί με τραβάει στην βολτά και του βάζω πνίχτη για να τον κόψω.
Πιστεψτε με σε λίγο καιρό και μόλις το συνιθισει ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και το τράβηγμα θα συνεχίσει.
Το σκυλί μου εκπαιδεύεται με χρήση πνίκτη και πίεσης (ΟΧΙ ΒΙΑΣ).
Θα σας πρότεινα λοιπόν σε όσους έχουν σκοπό να εκπαιδεύσουν το σκυλί τους να κάνουν μαθήματα ΜΑΖΙ με το σκυλί τους σε ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ-ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΥΣ εκπαιδευτές και όχι στον γείτονα που βολεύει επειδη είναι κοντά ή στον ανώνυμο εκπαιδευτή που βρήκαμε στην εφημερίδα και το μόνο που ξέρουμε για αυτόν είναι το νούμερο του κινητού του.
Παρακάτω σας βάζω παράδειγμα εκπαίδευσης λαγόσκυλου από εκπαιδευτή ‘ χωρίς πνίχτη΄

Το σκυλί φοράει ΜΟΝΟ ένα απλό δερματίνο περιλαίμιο. Αφήνεται στο βουνό και αρχίζει την ιχνηλασία.
Βγάζει αλεπού την οποία και καταδιώκη. Ο κυνηγός-εκπαιδευτής σκοτώνει την αλεπού.
Αφού το σκυλί γυρίσει σε αυτόν τον ΚΡΕΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΦΑΡΙ ΤΗΣ ΑΨΥΧΗΣ ΑΛΕΠΟΥΣ.
Έτσι απλά και χωρίς την χρήση πνίκτη το σκυλί μας εκπαιδεύεται να μην πηγαίνει στην αλεπού!!!!!!!!!!
Για αυτό την επόμενη φορά που θα ακούσεται ωραία λόγια και υποσχέσεις σκεφτήτε το διπλά.

Προσωπικά είμαι υπέρ της μεθόδου εκπαίδευσης με θετικούς τρόπους ,αλλά επειδή και εκεί έχω κάποιες επιφυλάξης θα σας πω όταν το δω από κοντά .
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
magi said:
Δεν είμαι ιδικός, νομίζω ότι παλιά μέθοδος εκπαίδευσης έκανε τα σκυλιά μας να κάνουνε όλες επιθυμητές εντολές από φόβο – ΄΄ να κάνω κάτι στραβό να φάω ξύλο ΄΄ :(
Μέθοδοι που βασίζονται στην βραβεύσει επιθυμητών συμπεριφορών φτιάχνουν εμπιστοσύνη μεταξύ ανθρώπου και σκύλου και έτσι το τετράποδο εντολές που του δίνουμε κάνη με χαρά, ξέροντας ότι πάντα το περιμένει κάτι ευχάριστο :wink: (λιχουδιά, παιχνίδι, μπαλάκι, χάδια)
ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα.
και ευτυχως υπαρχουν εκπαιδευτες που βασιζονται σε αυτο, με αποδειξεις :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Το σκυλί μου εκπαιδεύεται με χρήση πνίκτη και πίεσης (ΟΧΙ ΒΙΑΣ).
MAKH να ρωτήσω: το σκυλί σου είναι τόσο δύσκολο και σκληρό που πρέπει να εκπαιδεύεται με χρίση πιέσεις και πνίχτη ??
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
σε κανενα σκυλι δεν πρεπει να χρησιμοποιειται πνιχτης. και ακομη περισσοτερα στα "δυσκολα" σκυλια γιατι ετσι αναπτυσσονται ακομα περισσοτερο τα αγρια ενστικτα τους.

με τον πνιχτη το σκυλι παιρνει παντελως λαθος μηνυματα.
για παραδειγμα, "οταν προσπαθω να παω κοντα σε ενα αλλο σκυλι ποναω. αρα κακο το αλλο σκυλι..."
"οταν προσπαθω να πλησιασω εναν ανθρωπο ποναω, αρα κακοι οι αλλοι ανθρωποι"

και παει λεγοντας.....
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS

o μακης εγραψε..

Ποτέ δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθουν από λάθος ανθρώπους και για λάθος σκοπό. Π.χ το σκυλί με τραβάει στην βολτά και του βάζω πνίχτη για να τον κόψω.
Πιστεψτε με σε λίγο καιρό και μόλις το συνιθισει ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και το τράβηγμα θα συνεχίσει.
οποτε μαλλον...κατι δεν διαβασαμε καλα .. :D .....παλι!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Προσωπικά είμαι υπέρ της μεθόδου εκπαίδευσης με θετικούς τρόπους ,αλλά επειδή και εκεί έχω κάποιες επιφυλάξης θα σας πω όταν το δω από κοντά
Έτσι τέλειωσα το post μου και πιστεύω ότι είναι απόλυτα κατανοητό.
Να ξεκαθαρίσουμε όμως κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό. Όπως το νυστέρι στα χέρια ενός τρελού μπορεί να σκοτώσει έτσι στα χέρια ενός γιατρού μπορεί να δώσει ζωή.
Έγραψα
Ο πνίχτης είναι ένα εργαλείο το οποίο σε σωστά χέρια μπορεί να βοηθήσει και σε λάθος να καταστρέψει ή στην χειρότερη να σκοτώσει.
Ποτέ δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθουν από λάθος ανθρώπους και για λάθος σκοπό
.

Επίσεις πρέπει να ξεκαθαρίσουμε το είδος της εκπαίδευσης.
Κάποιος είναι ικανοποιημένος με το να μην τον τραβάει το σκυλί στην βόλτα και κάποιος με το 100 στην προχωρημένη υπακοή.
Μην ξεχνάτε ότι εγώ εκπαιδεύω το σκυλί σε άθλημα (schH ) το οποίο απαιτεί ΠΛΗΡΗ ΥΠΑΚΟΗ.
Το σκυλί μου πρέπει να κάνει μακρινή επίθεση σε απόσταση 30 μέτρων σε αυτον που θα του δείξω (και όχι στον κακόμοιρο θεατή που κάθεται δίπλα), πρέπει να αφήσει αμέσως μόλις του πω και δεδομένο ότι το σκυλι εκπαιδεύεται να κάνει αυτό για το οποίο εκτράφηκε, ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 100% ΥΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΜΟΥ.Μορφή πίεσης είναι και το μη παιχνίδι μαζί του.
Το μη παίξιμο με το αγαπημένο μπαλάκι του.
Ευτυχώς το σκυλί μου είναι ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟ μαζί μου (ας είναι καλλά τα γονίδια που κουβαλάει και τα 100 και πλέον χρόνια επιλεκτικής εκτροφής) και για αυτό το λόγο δεν χρειάζεται να τον διορθώνω ούτε πολύ ούτε αυστηρα.
Το σκυλί μου έχει ΤΕΛΕΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. Σε αυτο εκτός της εκτροφής όμως συνετέλεσε και το ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΚΑΙ ΘΕΣΕΩΣ που είχα μαζί του από μικρό.
Επαναλαμβάνω ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΒΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΚΥΛΙ .
Όταν θα κατέβω στις επόμενες εξετάσεις θα σας καλέσω να δείτε με τα μάτια σας το πως δουλεύει-συνεργάζεται μαζί μου.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Εγω στο ειπα απο την αρχη βαζε παραγραφους και Bold...τωρα θα σε καταλαβαινουμε ολοι..... :D


Μην ξεχνάτε ότι εγώ εκπαιδεύω το σκυλί σε άθλημα (schH ) το οποίο απαιτεί ΠΛΗΡΗ ΥΠΑΚΟΗ.
ετσι ακριβως!!!! οποτε η χρηση πνιχτη, η καλιτερα του prong colar(αλυσιδα με γυρτα σιδερακια σαν καρφια) ειναι μερικες φορες κατι παραπανω απο απαραιτητη για τις διορθωσεις που θα χρειαστει να κανεις...


....αν και καποια στιγμη τους "καλους" πρεπει να τους διαφημησουμε και τους "κακους" να τους κραξουμε....στειλε μου αν θες με Pm απο που εχεις παρει τα σκυλια σου και που τα εκπαιδευεις....

οσο για τις επομενες εξετασεις ,πιστευω να ειμαι εκει σαν θεατης(για αλλη μια φορα :cry: ) αν θα κατεβεις προσεχως let us know...[/i]

τελειωνοντας.....

σε κανενα σκυλι δεν πρεπει να χρησιμοποιειται πνιχτης. και ακομη περισσοτερα στα "δυσκολα" σκυλια γιατι ετσι αναπτυσσονται ακομα περισσοτερο τα αγρια ενστικτα τους.

πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι ο "πνιχτης" ειναι εργαλειο...και οτι βια εκφραζει περισσοτερο η λεξη.."πνιχτης" παρα το αλυσιδακι..
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
η αλυσιδαρα με τα καρφια εννοεις. να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

τα σπορ πρεπει ναναι διαδικασια κεφατη για το σκυλι ΚΥΡΙΩΣ, οχι επιπονη για να ικανοποιηθει ο εγωισμος του χειριστη, απο το αποτελεσμα.

και αν δεν πετυχαινεις ΠΛΗΡΗ ΥΠΑΚΟΗ με μη-επωδυνες μεθοδους, τοτε ή απευθυνσου σε εναν φιλοτιμο επαγγελματια εκπαιδευτη ή ασε τα αθληματα στην ακρη ...............
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
για τους εγωισμους των χειριστων ,ειτε αυτοι εχουν να κανουν με αγωνες εργασιας Η με εκθεσεις μορφολογιας ,να μιλησουμε σε ενα αλλο θεμα....


τωρα για το Prong collar ....επιμενω...και σου συνιστω να διαβασεις καποια ποστ ...παλαια και νεα απο την αρχη...

εχεις δει να την χρησιμοποιουν ..και σε τρομαξε κατι???? η απλα και μονο στην θεα της , την βλεπεις βιαιη???

εσυ εαν εκπαιδευες τον σκυλακο σου ...τι θα του εβαζες στο λαιμο???
Α) ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΛΟΥΡΙ
Β) ΣΤΗΘΟΛΟΥΡΟ
Γ) CHOKE CHAIN- PRONG COLLAR
4) KATI ΑΛΛΟ

μην τα βλεπεις ολα ασπρο-μαυρο.....και μην εχεις στο μυαλο σου οτι στα σπορ ασχολουνται μεγαλοσωμοι αντρες που συμπεριφερονται με βια ,τραβολογοντας τα σκυλια τους με τους πνιχτες και τις αλυσιδαρες οπως λες....
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
εσυ εαν εκπαιδευες τον σκυλακο σου ...τι θα του εβαζες στο λαιμο???
Α) ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΛΟΥΡΙ
Β) ΣΤΗΘΟΛΟΥΡΟ
Γ) CHOKE CHAIN- PRONG COLLAR
4) KATI ΑΛΛΟ
ΣΤΗΘΟΛΟΥΡΟ (καλής ποιότητας, δεν κάνουν όλα) - τουλάχιστον στο εξωτερικό περισσότερη εκπαιδευτές με αυτό δουλεύουν σε άθλημα schH και άλλα, και πολλές φόρες ο χειρισθείς είναι κοπέλα πχ. 40 κιλά.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Όπως είπα και στο προηγούμενο post στην επόμενη εξέταση που θα δώσω θα σας καλέσω ΟΛΟΥΣ ώστε να δείτε πως δουλεύει-συνεργάζεται το σκυλί μαζί μου.
Το θέμα της προπόνησης (εκεί που φαίνεται ΠΩΣ προετοιμάζεται το σκυλί) είναι ένα άλλο θέμα.
Εκεί είστε όλοι ευπρόσδεκτοι από τα μέσα Σεπτέμβρη και ύστερα, να δείτε και ίσως να δουλέψετε τα σκυλιά σας.
Ίσως τότε μακριά από την ασφάλεια της ανωνυμίας, του πληκτρολογίου και της άνεσης του καναπέ σας αλάξετε άποψη για όλα όσα ξέρετε (ή τουλάχιστον νομίζετε ότι ξέρετε).
Φυσικά και δεν σας παρεξηγώ γιατί ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Μέχρι που μπήκα στον στίβο. Εάν δεν ιδρώσεις μήνα Ιανουάριο μέσα στο χιόνι δεν μπορείς να καταλάβεις.
Και εγώ ήμουν (και είμαι κατά ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΠΝΙΚΤΩΝ).
Η διαφορά είναι ότι πριν είμουν κατά της χρήσης γενικά . Τώρα είμαι κατά της χρήσης ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.
Φυσικά και ένας από τους λόγους που το κάνω είναι η ικανοποίηση του εγωισμού μου.
Ενός εγωισμού ο οποίος θα πληγωθεί πάρα πολύ εάν δώσω κουτάβια με τα ίδια χαρακτηριστικά που είχαν τα πρώτα μου σκυλιά (σκυλιά που αγόρασα ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ).
Η ικανοποίηση ότι το κουτάβι που θα δώσω εκτός από υγειές (εκτός από ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ σε άλλο post) θα είναι και ψυχικά υγείες, θα προέρχεται δηλαδή από γονείς οι οποίοι θα είναι και ΙΣΣΟΡΟΠΗΜΕΝΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ-ΕΡΓΑΤΕΣ.
Ότι δηλαδή περιμένει κάποιος από ένα rottweiler.
Κουτάβι από εμένα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ένα εκφυλισμένο πλάσμα που θα θυμίζει κάτι απο την ράτσα του.
Το κουτάβι που πήρες σου βγήκε άρρωστο και τώρα προτείνεις στους άλλους να ελεγχούν τα ποιστοποιητικά υγείας των προγόνων τους.
Εάν το επόμενο σου βγεί φοβικό-δειλό-μη ισσοροπημένο τότε ΙΣΩΣ καταλάβεις και την αναγκαιότητα της εργασίας.
Το πόσο επίπονη ΚΑΙ ΕΠΏΔΥΝΗ είναι ο τρόπος που ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ απάντησα. ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.
Φιλότιμοι επαγγελματίες υπάρχουν παντού.
ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΤΕ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΗΣ???????


Magi
ΣΤΗΘΟΛΟΥΡΟ (καλής ποιότητας, δεν κάνουν όλα) - τουλάχιστον στο εξωτερικό περισσότερη εκπαιδευτές με αυτό δουλεύουν σε άθλημα schH και άλλα, και πολλές φόρες ο χειρισθείς είναι κοπέλα πχ. 40 κιλά
Το χειμώνα είμουν Γερμανία και έχω τραβήξει βίντεο από hundeplatz (μέρος όπου μέλοι διαφόρων ομίλων εκπαιδεύουν τα σκυλιά τους) .
20 Δεκεμβρίου, θερμοκρασία κοντά στο μηδέν, χιόνι και λάσπη στον στοίβο.
Αυτό που μου έκανε τρομέρη εντύπωση ήταν το πόσες πολλές γυναίκες δούλευαν ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ (και όχι τα καχέκτυπα τους) .
Όλες σε υψηλό επίπεδο και όλες για εργασία.
Ιδιαίτερη εντύπωση μάλιστα μου έκανε μιά η οποία ήταν τόσο κοντή, που το ΤΕΡΑΣΤΙΟ γερμανικό που δούλευε στην θέση FUSS (δίπλα) είχε το κεφάλι του κολλημένο στο στήθος της.
Ίσως κάτι τέτοιο θα έχεις στο μυαλό σου όταν μιλάς για γυναίκα 40 κιλά.
Πραγματικά εντυπωσιάστηκα και ταυτόχρονα μελαγχόλησα που δεν έχουμε και στην Ελλάδα περισσότερες γυναίκες να ασχολούντε με εργασία.
Το άλλο πράγμα που με εντυπωσίσε ήταν το πόσο ΠΟΛΥ και ΠΟΣΟ ΏΡΑΙΑ΄δούλευαν τα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΟΛΛΑΡΑ ΤΟΥΣ.
ΟΛΑ ΦΟΡΑΓΑΝ ΤΟΝ ΠΝΙΚΤΗ ΜΕ ΚΑΡΦΙΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΟΛΛΑΡΟ.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΦΌΡΑΓΕ ΣΤΗΘΟΛΟΥΡΟ.
Εκεί γνώρισα και μίλησα με πολλούς εκπαιδευτές και με ιδιοκτήτες.
Όλοι μου έλεγαν ΠΩΣ ( με ποιό τρόπο) χρησημοποιούν πλέον το ηλεκτρικό κολάρο ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΝ.
Όπως σου είπα έχω βίντεο που τράβηξα ΕΓΩ.
Εσύ τι ανάλογες εμπειρίες έχεις όταν αναφέρεσαι σε εκπαιδεύσεις και εκπαιδευτές (εργασιακούς) στο εξωτερικό???????
 












FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@Maki
Ego pistevo, oti eides ayto pou perigrafeis, stin Germania!
Alla ksereis, oti to Teletakt (innotec i opos kai tha legetai) apagorevontai apo ton nomo?
Tha isoun mallon se ena spanio Hundeplatz!!

Eidika stin germania echoun ksefytrosei apeires scholes, me apeirous methodous! Click an Tread, Methodo Feldman von Schroeder klp.
Episis kai polla boithititika : Clicker, Disc's, Halti kai polla alla!

Kai to apotelsema?: Olo kai pio polla skylia me problimata symperiforas, idiotktites skylos pou den einai ikanoi na elegsoun ta skylia tous kai ta Tierheim gemata!!
Psychologoi kai Psychotherapeutes gia skylia me problimatiki symperifora einai tora i kainourgia moda, kai bgazoun trela lefta!!

Me stitholouro pantos den echo dei oute ego na sobaron ekpaidevti na afinei na doulevoun ta skylia stin germania (kai mporo na miliso mono gia ekei, pou ksero kala). Mono se kati perierges scholes to synistoyn!

Ego prepei na paradechto, oti eimai mallon tis palias scholis!
Den mou leei p.x kati, na trabao ton skylo gia evdomades me tin miti se mia lichoudia, i akoma kai na gyrnao, otan travaei se alli kateythinsi!
Ego tou dino na katalabei mesa se 10 letpa, apo pou fissaei o anemos kai meta apo 2 ores echo skylo pou den travaei pia! Mesa se liges meres paei tote apsoga "bei Fuss"! Choris xylo i kati tetio bevaia!

Mechri symera echo ekpaidevsei mechri Schutzhund III 3 skylia dika mou! Ton proto, enan Schnautzer Gigas, otan imoun 16 chronon!
Imastan chronia ston DVG.
Me enan allon mou skylo (lagoniko toy Afghanistan) ekana Obedience (kai as fainetai apistevto)
Kai to galliko mou symera, echei BH (pou bgalame apo peisma, epeidi mas eichan pei kapoioi idioktites megalosomon skylon, oti ta gallika einai mono gia na klanoun ston kanape!! :roll: ) kai tin eicha ksekinisei Obedience kai Dog Dancing, alla ta paratisame, epeidi barietai na kounithei!

Ego doulevo mono stin archi me lichoudies kai tetia.
Otan o skylos mou echei mathei kati, den ton epibravevo, para mono me foni pia, gia na ektelei mia entoli! Epeidi ego eimai o archigos, PREPEI na tin ektelesei!
Kai ochi, epeidi ton symferei!
Mechri tora avto mou apedose skylia afosiomena, choris problimata, ypakoua se kathe periptosi!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3