Εξετάσεις Λεισμανίασης & Ερλιχίας


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Απο'τι εχω διαβασει οι περισσοτεροι κανουν εξετασεις για καλαζαρ και ερλιχια 2 φορες τον χρονο,αρχες ανοιξης(Μαρτιο-Απριλιο)και αρχες χειμωνα(Οκτωβριο-Νοεμβριο).Εχω τον σκυλο μου απο το Μαρτιο και δεν του εχω κανει αυτες τις 2 εξετασεις,τωρα ειναι 9 μηνων και σκεφτομαι να τις κανω.Ειναι καταλληλη ομως η εποχη?Ακομα εχουμε υψηλες θερμοκρασιες για την εποχη και υπαρχουν ακομα κουνουπια.Θα ηταν καλυτερα να περιμενω λιγο ακομα?Εκτος απο τις 2 αυτες εξετασεις,θα μπορουσα να του κανω καποια αλλη,οπως γενικες αιματος,η θα ηταν υπερβολη?Απο την αποψη οτι ο σκυλος ειναι μικρος σε ηλικια...
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Κι εγω περιμένω ακομα γιατι εχουμε ακομα κουνουπια, πραγμα παρα πολυ περιεργο για την εποχη.
Ευελπιστω μεσα στο Δεκεμβρη να έχουν εξαφανιστει και να τις κανω τότε.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω θα τις εκανα τωρα... μια χαρα εποχη ειναι.. κατα την αποψη μου εχει την καταλληλη ηλικια για τις πρώτες εξετασεις.

Κι εγω περιμένω ακομα γιατι εχουμε ακομα κουνουπια, πραγμα παρα πολυ περιεργο για την εποχη.
Ευελπιστω μεσα στο Δεκεμβρη να έχουν εξαφανιστει και να τις κανω τότε.​
Kουνούπια οντως εχει! Σκνίπα εχω να δω απο αρχές Οκτώβρη ομως.
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ πριν μερικές μέρες έκανα.
Πάντως να τα προσέχετε αυτά γιατί καθώς μίλαγα με τον κτηνίατρο μου έδειχνε κάτι τίτλους 1/1600...
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Απο'τι εχω διαβασει οι περισσοτεροι κανουν εξετασεις για καλαζαρ και ερλιχια 2 φορες τον χρονο,αρχες ανοιξης(Μαρτιο-Απριλιο)και αρχες χειμωνα(Οκτωβριο-Νοεμβριο).Εχω τον σκυλο μου απο το Μαρτιο και δεν του εχω κανει αυτες τις 2 εξετασεις,τωρα ειναι 9 μηνων και σκεφτομαι να τις κανω.Ειναι καταλληλη ομως η εποχη?Ακομα εχουμε υψηλες θερμοκρασιες για την εποχη και υπαρχουν ακομα κουνουπια.Θα ηταν καλυτερα να περιμενω λιγο ακομα?Εκτος απο τις 2 αυτες εξετασεις,θα μπορουσα να του κανω καποια αλλη,οπως γενικες αιματος,η θα ηταν υπερβολη?Απο την αποψη οτι ο σκυλος ειναι μικρος σε ηλικια...
Οι εξετάσεις που κάνουμε το φθινόπωρο είναι για να πιάσουμε την αρρώστια που ξεκίνησε την άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού. Δε βλέπω γιατί να καθυστερήσετε. Αν χτύπα ξύλο το κακό γίνει τώρα το Δεκέμβριο, θα το πιάσετε στις ανοιξιάτικες εξετάσεις. Είμαι της άποψης να μην καθυστερούμε, αλλά πάντα κατάλληλος για ν'απαντήσεισε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος. :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Οι εξετάσεις που κάνουμε το φθινόπωρο είναι για να πιάσουμε την αρρώστια που ξεκίνησε την άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού. Δε βλέπω γιατί να καθυστερήσετε. Αν χτύπα ξύλο το κακό γίνει τώρα το Δεκέμβριο, θα το πιάσετε στις ανοιξιάτικες εξετάσεις. Είμαι της άποψης να μην καθυστερούμε, αλλά πάντα κατάλληλος για ν'απαντήσεισε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος. :)
Συμφωνώ. Και εππλέον κάνουμε και το πακετάκι των γενικών εξατάσεων αίματος για να δούμε ότι όλα βαίνουν καλώς με συκώτια, νεφρά κλπ. και για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Περασα χθες απο τον κτηνιατρο για να ρωτησω ποσο θα κοστισουν οι εξετασεις και πηρα και το χαπι αποπαρασιτωσης γιατι εχουν περασει 3 μηνες,το εδωσα σημερα.Μαλλον θα τον παω Δευτερα-Τριτη και θα του κανω και γενικες αιματος για να εχω να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Οντως δεν εχει πλεον σκνιπες?
Η ασθενεια Heartworms(σκουληκι της καρδιας) πως εντοπιζεται?
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν και εκτός θέματος τα σκουλίκια της καρδιάς εντοπίζονται απο εξέταση αίματος.
Τι αντιπαρασιτικό του δίνεις? Μερικά είναι και για heartworms.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Του εδωσα Milbemax 1 φορα οταν ηταν 2 μηνων,μετα απο 4 μηνες Dosalid και αλλη 1 φορα Dosalid μετα απο 3 μηνες,αυτο που του εδωσα χθες...Πιστευω οτι καθε 3 μηνες ειναι καλυτερα.Ειχα διαβασει στο Forum οτι το Milbemax για να δρασει στο σκουληκι της καρδιας πρεπει να δοθει ανα 2 μηνο ισχυει?Δεν ειναι λιγο μικρο το διαστημα ειδικα για τα κουταβια?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απο ότι ξέρω το Dosalid δεν καταπολεμα την διροφιλαρίωση.
Το Milbemax δρα για ένα μήνα περίπου αν θυμάμαι καλά.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Απο ότι ξέρω το Dosalid δεν καταπολεμα την διροφιλαρίωση.
Το Milbemax δρα για ένα μήνα περίπου αν θυμάμαι καλά.
Το Dosalid και το Drontal εχουν την ιδια δραση αλλα δεν προστατευουν απο την διροφιλαριωση.Το Milbemax προστατευει οτι και τα αλλα 2 συν την διροφιλαριωση.Αυτο ειχα διαβασει με 1 προχειρο ψαξιμο στο internet se 1 site που τα πουλουσε.
Επισης υπαρχει και η αποψη οτι ειναι καλο να δινουμε στον σκυλο διαφορετικες μαρκες χαπιων καθε φορα για να πιασει καλυτερα κατα των παρασιτων,δεν ξερω αν ισχυει...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τελικα καθυστερησα να του κανω εξετασεις και του εκανα χθες που εκλεισε χρονο κιολας.Τον πηγα στον κτηνιατρο και του πηρε αιμα.Επελεξα να εξεταστει για γενικες αιματος,καλαζαρ,ερλιχια και για διροφιλαριωση αν και λιγο σπανιο λιγο το τελευταιο...Ηταν να βγουν σημερα πριν λιγο αλλα τελικα θα βγουν αυριο,δεν προλαβαν απο'τι μου ειπε ο κτηνιατρος.
Μπορειτε να μου λυσετε 1 απορια?Το Heartworm εντοπιζεται απο τις γενικες αιματος,η πρεπει να γινει ειδικη εξεταση η οποια γινεται εξισου απο το αιμα?Ο 1 κτηνιατρος μου ειπε το 1ο και ο αλλος κτηνιατρος στον οποιο πηραμε αιμα για τις εξετασεις το 2ο,που σημαινει οτι θα την χρεωσει εξτρα οπως μου ειπε...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.038
Μέλη
19.945
Νεότερο μέλος
Gskag