Εξετάσεις και κρεατινίνη


8 Φεβρουαρίου 2021
5
2
28
Καλημέρα σε όλους και όλες
Είμαι καινούρια εδώ και έχω ένα ημίαιμο κοκονακι 15 κιλά 5,5 ετων. Στις εξετάσεις μας που κάναμε πρόσφατα γενικές βιοχημικές κτλ για έλεγχο ήταν όλα σε τελεία εκτός από μια πολύ μικρή αύξηση της κρεατινίνης τι εννοώ οι φυσιολογικές τιμές έφταναν μέχρι το 1,43 και η σκυλίτσα μου είχε 1,47. Ουρία και όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς η κλινική εικόνα της είναι εξαιρετική ούτε έχει προβλήματα με νερό ούρηση ούτε με την όρεξη της θα κάνουμε όμως και μια εξέταση ούρων για ασφάλεια και μια επανάληψη εξετάσης σε ένα μήνα. Επίσης είναι αρνητική σε καλαζαρ ερλιχια. Παρόλα αυτά έχω λίγο αγχωθει πίστευετε ότι μπορεί αν υπάρξει κάποιο θέμα;
Ευχαριστώ
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
οι κτηνιατροι σαφως μπορει να κανουνε λαθη, ανθρωποι ειναι, αλλα για μια τοσο μικρη αποκλιση δεν πιστευω πως επεσε τοσο εξω ο ανθρωπος με το να πει πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. και εγω ταραζομαι υπερβολικα με κατι τετοια, αλλα καλο ειναι να ακουμε τους κτηνιατρους και να μην στρεσαριζομαστε, γιατι ετσι κανουμε κακο μονο στον εαυτο μας και το μεταφερουμε και στα σκυλια μας.
 
  • Like
Reactions: Εβελίνα


8 Φεβρουαρίου 2021
5
2
28
οι κτηνιατροι σαφως μπορει να κανουνε λαθη, ανθρωποι ειναι, αλλα για μια τοσο μικρη αποκλιση δεν πιστευω πως επεσε τοσο εξω ο ανθρωπος με το να πει πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. και εγω ταραζομαι υπερβολικα με κατι τετοια, αλλα καλο ειναι να ακουμε τους κτηνιατρους και να μην στρεσαριζομαστε, γιατι ετσι κανουμε κακο μονο στον εαυτο μας και το μεταφερουμε και στα σκυλια μας.
Συμφωνώ του εχω απόλυτη εμπιστοσύνη το κτηνιάτρου και είναι το πρώτο μου σκυλί και αγχωθηκα λίγο παραπάνω πιστεύω οι εξετάσεις ούρων και οι επαναληπτικές σε ένα μήνα θα δώσουν καλύτερη εικόνα
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η κρεατινίνη είναι από τις εξετάσεις των οποίων τα αποτελέσματα επηρεάζονται από το φαγητό (σίγουρα και το ζάχαρο και η ουρία, δε θυμάμαι ποιες άλλες). Αν δεν το κάνεις ήδη, για την επόμενη αιμοληψία ο σκύλος ας είναι σε κατάσταση νηστείας για ένα 12ωρο.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δε είναι κάτι τόσο ανησυχητικό πιστευω εφόσον οι αλλες τιμές είναι οκ. Εμενα έχει σηκώσει ως 1,97 και ηταν απο διατροφή. Μόλις βελτίωσα κάποια πράγματα επανήλθε στο 1.
Ρώτα τον γιατρό αν εχει καμια σύσταση να σου κάνει για την διατροφή, δεν γνωρίζουμε και τι ταίζεις. Και πρόσεξε και τις λιχουδιές που δίνεις ή και κοψε ολα τα εξτρα για ενα διάστημα. Καμια φορα μικρες λιχουδίτσες φαινομενικά αθώες επηρεάζουν.

Επίσης οπως σου έγραψαν πάντα όταν κάνουμε εξετάσεις , πριν δεν ταίζουμε ενα 12ωρο. Πιθανά αν είχες ταίσει πριν επηρέασε.
 
Last edited:


8 Φεβρουαρίου 2021
5
2
28
Δε είναι κάτι τόσο ανησυχητικό πιστευω εφόσον οι αλλες τιμές είναι οκ. Εμενα έχει σηκώσει ως 1,97 και ηταν απο διατροφή. Μόλις βελτίωσα κάποια πράγματα επανήλθε στο 1.
Ρώτα τον γιατρό αν εχει καμια σύσταση να σου κάνει για την διατροφή, δεν γνωρίζουμε και τι ταίζεις. Και πρόσεξε και τις λιχουδιές που δίνεις ή και κοψε ολα τα εξτρα για ενα διάστημα. Καμια φορα μικρες λιχουδίτσες φαινομενικά αθώες επηρεάζουν.

Επίσης οπως σου έγραψαν πάντα όταν κάνουμε εξετάσεις , πριν δεν ταίζουμε ενα 12ωρο. Πιθανά αν είχες ταίσει πριν επηρέασε.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ήταν εξαιρετικά χρήσιμες είμαι σε επικοινωνία με κτηνίατρο για το θέμα της διατροφής και πιστεύω όλα θα πάνε καλά ευχαριστώ και πάλι
 
  • Like
Reactions: medusa


8 Φεβρουαρίου 2021
5
2
28
Δε είναι κάτι τόσο ανησυχητικό πιστευω εφόσον οι αλλες τιμές είναι οκ. Εμενα έχει σηκώσει ως 1,97 και ηταν απο διατροφή. Μόλις βελτίωσα κάποια πράγματα επανήλθε στο 1.
Ρώτα τον γιατρό αν εχει καμια σύσταση να σου κάνει για την διατροφή, δεν γνωρίζουμε και τι ταίζεις. Και πρόσεξε και τις λιχουδιές που δίνεις ή και κοψε ολα τα εξτρα για ενα διάστημα. Καμια φορα μικρες λιχουδίτσες φαινομενικά αθώες επηρεάζουν.

Επίσης οπως σου έγραψαν πάντα όταν κάνουμε εξετάσεις , πριν δεν ταίζουμε ενα 12ωρο. Πιθανά αν είχες ταίσει πριν επηρέασε.
Επίσης επειδή ρώτησες τι ταιζω γενικά επειδή είναι το πρώτο μου σκυλί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τις τροφες από τότε που την έχω δίνω ξηρά τροφή μόνο συγκείμενα της gemon με τον σολωμό γιατί την βοηθάει πάρα πολύ στο τρίχωμα επίσης δεν είχα ποτέ θέμα με την τροφή αυτή την δίνω τα τελευταία χρόνια όμως ίσως μακροπρόθεσμα να μην είναι τόσο καλη και ίσως σκεφτώ να πάρω κάτι πιο καλό εννοείται θα το συζητήσω και με τον κτηνίατρο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf