Εξογκωματακια στο δεμρα


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Καλησπέρα σας, ο μικρός μου σήμερα έχει γεμίσει εξογκώματα στο δέρμα.. Έχει και μεγάλα αλλα και μικρά..
Πως είναι όταν μας τσιμπάνε κουνούπια εμάς και δημιουργούνται σκληρά εξογκώματα έτσι κ σε αυτόν... Δν έχει στην περιοχή της κοιλιάς καθόλου, έχει στη μέση πλάτη κ πλευρά... Σας παραθέτω μια Φωτο Να δείτε πάνω κάτω... Δν φαίνεται καλά από τη καμερα
 

Attachments



Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Φαίνονται πως δεν φαινονται.....απο κοντά ειναι χειροτερα δηλαδη;;;; εμφανιστηκαν ξαφνικα;;;;απο διαθεση πως ειναι;;;

Το κτηνίατρο πάρε τηλεφωνο....
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Παρε τηλ σιγουρα. Στη θεση σου επίσης θα εψαχνα καλα για αλλα σημαδια και θα ψηλαφιζα να δω αν ειναι επωδυνα ωστε να δωσεις περισσοτερα στοιχεια στο γιατρο. Σκεψου επίσης και ανεφερε στο γιατρο αν αλλαξε οτιδηποτε στις συνηθεις του τις τελευταιες μερες, φαγητο, νεο παιχνιδι και αν τριφτηκε καπου, πχ σε φρεσκοκουρεμενο γκαζον, σε μια νεα επιφανεια κ.τ.λ, οτιδηποτε οσο χαζο και αν σου φαινεται.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Πήρα τη γιατρό τηλέφωνο κ μ έστειλε να πάρω ένεση σολυκορτεφ... Του την έκανα μόλις; τώρα... Η καρδιά μου παίζει να έφτασε 200 παλμούς.. Μαλλον κάτι τον πείραξε μ είπε από απορριπαντικο ρούχων μέχρι κάτι να έφαγε.. Όρεξη έχει κ τρώει απλά έχει γεμίσει και αυτά άρχισαν να πολλαπλασιαζονται
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ευχομαι να ηταν όντως κατι αλλεργικο και να του περασει με την ενεση.

Και εγω 200 παλμους θα χα φτασει στη θεση σου.

Μηπως πρεπει καπως να τον περιορισεις ομως εφόσον δε ξέρεις αν είναι κάτι στο σπίτι μέσα? Και μολις ηρεμησεις σκεψου αν αλλαξε κατι. Γιατι αν συνεχίζεται η εκθεση σε οτι τον πείραξε θα εμφανιστούν ξανα μολις περάσει η δραση της ένεσης.

(Και μολις γινει καλα, φτιαξε και ενα μικρο φαρμακειο σπιτι να εχεις τα παντα στο μελλον για να μη χάνεις πολύτιμο χρόνο και ψάχνεις αν ξαναχρειαστεί , καπου εχει ενα θεμα σχετικο στο φορουμ. Αχρειαστο να ναι αλλα ας υπάρχει)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: sake


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Αρχίζουν κ υποχωρουν.. Έχουμε μείνει μόνο τα μεγάλα, λογικά σε λίγο δν θα υπάρχουν ούτε αυτά.. Ποπό έχασα κάτι χρονάκια από τη ζωή μου αλλά τώρα είναι καλύτερα
 

Attachments

  • Like
Reactions: medusa


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καλημερα...δυστυχως σημερα ο μικρος μου ξανα εβγαλε..ετρεχα πρωι πρωι σε φαρμακεια και παλι ενεσεις...τον πηγαμε στο γιατρο και μας εδωσε medrol..το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε τι τον πειραξε...εχεις κανεις καποιο παρομοιο περιστατικο? καποια ιδεα...εχω σπασε το κεφαλι μου αλλα δεν εχει αλλαξει κατι σπιτι μου..
 




ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Ειχε βγαλει η δικια μου. Η γιατρος μου ειπε να της δωσω το bravecto και να την κανω μπανιο. Δεν εγινε τιποτα και σε μια εβδομαδα περιπου το σκυλακι φουντωνε ακομα ποιο πολυ και καθε μερα που επερνα την γιατρο τηλ να της το πω η.απαντηση της ηταν, κανε την μπανιο. Αφου φουντωνε και δεν υποχωρουσαν την πηρα και την πηγα στο χαλανδρι στο Μαραγκο. Απο την εικονα του σκυλου θεωρησε αλλεργια, την ναρκωσε με μεθη και της πηρε δερμα για να το στειλει για εξετασεις (οπου μετα απο 5 ημερες εδειξε το τεστ αλλεργια) της εκανε εκεινη την ημερα μια αντισταμινηκη ενεση και πηρε για 10 ημερες το χαπι tsefalen (οχι ολοκληρο). Τα σπυρια αρχισαν απ την αλλη μερα να υποχωρουν μεχρι που εφυγαν εντελως σε 2- 3 ημερες περιπου
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
την τελευταια βδομαδα του δινω ξηρα(πριν του εδινα μπαρφ), η αλλαγη εγινε τη δευτερα περιπου και χθες μου τα εμφανισε 1η φορα kai σημερα το πρωι 2η.. δεν ξερω τι γινετε...εχω αγχωθει γιατι δεν ξερω τι τον πειραξε
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
οχι δεν ειναι..οσο αφορα τη τροφη εχουμε τεραστιο θεμα...του εχω παρει τις καλυτερες τροφες δεν ετρωγε καμμια και μια μερα εφαγε μια κατι ξεμπαρκες απο το γαλαξια σχτικα οικονομικες και ξετρελαθηκε...ε και λεω απο το να μην τρωει καθολου του εδωσα αυτες... λες να εμφανισε προβλημα η τροφη μια βδοαμδα μετα?
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ειναι αυτο που σου ειπα...του εχω παρει τις καλυτερες και δεν ετρωγε ο μαλακακος ! θα παω σημερα να του παρω...
παιδια ηξερα οτι εχει ευθυνη ο σκυλος. τετοιο αγχος ομως αστα να πανε
 




ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Συμφωνω για την ευθυνη και το αγχος αλλα να προσθεσω και την χαρα. Βρες μια τροφη που να την τρωει και να ειναι grain free. Την barf γιατι την σταματησες;
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
γιατι μεσα σε μηνα εχανε συνεχως κιλα...απλα δν την ετρωγε..ξαφνικα του βρωμαγε...
τον εχω καλομαθει ισως, δεν ξερω αλλα με τρωει το αγχος και πεφτω στη παγιδα
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
πηγα και του πηρα ξηρα overbaked λεγεται για κουταβια με κοτοπουλο(grain free) οπως με συμβουλεψατε ηταν ακριβη σχετικα και εδειχνε να την τρωει με ορεξη ! επλυνα ολα τα σκεπασματα στους καναπαδες με το παλιο μαλλακτικο... σφουγγαρισμα ολο το σπιτι και ο θεος βοηθος !
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Επειδή μάλλον είναι λίγο κακομαθημένος...στην αρχή λόγω αλλαγής θα φάει με όρεξη και μετά δε θα τρώει πάλι ελπίζοντας να αλλάξει...θα βάζεις φαγητο στο μπολ και θα το αφήνεις 10 λεπτά με το ρολόι,φάει δε φάει και μετά θα το παίρνεις.Αυτό θα το κάνεις 3 φορές τη μέρα(ή 2 ανάλογα πόσες φορές θες να ταίζεις).Δε θα αφήνεις ποτέ φαγητό για να τρώει όποτε θέλει.Αν το κάνεις αυτό θα στρώσει....Επίσης αν είναι αλλεργία λόγω δημητριακών θα φτιάξει και το δέρμα,αλλιώς πρέπει να πας στο γιατρό(όχι τηλεφωνική διάγνωση) να τον εξετάσει να δεί τι μπορεί να είναι.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ευχαριστω πολυ φιλε μου.... ειναι κακομαθημενος απλα παντα ειχα στο κολλημενο κεφαλι μου να να ειναι δυνατος με κιλακια! γιαυτο του εκανα τα χατιρια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3