Εξώδικο για σκυλιά


ichigo_gr

Member
3 Ιουλίου 2018
18
6
41
Παιδιά λίγο τα φώτα σας.
Επαρχία οι γονείς, πατέρας χρόνια κυνηγός. Λατρεία με τα σκυλιά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μικρό. Πάντα είχε 2-4 κυνηγόσκυλα τα οποία φρόντιζε και αγαπούσε υπερβολικά. Τους έχει φτιάξει σπιτάκια, με χώρο διαμονής και εξωτερικό χώρο με αποχέτευση! Δύο σπιτάκια στο οικόπεδο της οικίας μας και άλλα δυο σε διπλανό οικόπεδο άλλου ιδιοκτήτη που μας έχει παραχωρήσει το χώρο επειδή του προσέχουμε την οικία. Τα τελευταία 10 χρόνια μένει δίπλα τους μια γεροντοκόρη. Ξεκίνησε μια αντιπαλότητα για άσχετα θέματα, κυρίως από τη πλευρά της. Δε γούσταρε το αυτοκίνητο των δικών μου να εξέχει στη πλευρά της οικίας της, δεν ήθελε οι δικοί μου να καθαρίζουν το δρόμο γιατί δεν ήθελε να βλέπει νερά μπροστά από την οικία της (που οι δικοί μου καθάριζαν ακόμα και το κομμάτι της οικίας της μέχρι τη διασταύρωση), δε θέλει να κάθονται οι δικοί μου στην αυλή γιατί μιλάνε και δεν μπορεί να μείνει ήσυχη πίνοντας τον απογευματινό της καφέ στο μπαλκόνι της αλλά το πιο σημαντικό δεν της επέτρεψαν να υψώσει μπαλκόνι από τη πλευρά της οικίας των παππούδων μου γιατί στην ουσία θα εξείχε προς το μέρος της ιδιοκτησίας μας. Αυτή η εν λόγω γεροντοκόρη, έκανε κονέ με μια άλλη που διαμένει από την πίσω πλευρά της οικίας των γονιών μου (και η οποία διαμένει πολλά χρόνια εκεί) και εδώ και κανένα χρόνο κάνουν επίθεση στους δικούς μου στοχοποιώντας κυρίως τα σκυλιά του πατέρα μου. Φώναξαν την αστυνομία άπειρες φορές, φώναξαν το υγειονομικό. Τόσο η αστυνομία όσο και το υγειονομικό δεν ανέφεραν κάτι, τα σκυλιά γάβγισαν στη παρουσία της αστυνομίας και μόνο, και όταν τους είπε ο πατέρας μου να σταματήσουν σταμάτησαν, ενώ σε μια επόμενη κλήση τους από τη λεγάμενη προσέγγισαν απλά την οικία για να διαπιστώσουν αν τα σκυλιά γαβγίζουν (διατηρώντας μια απόσταση από αυτά για να μην τα ερεθίσουν) και δε διαπίστωσαν τίποτα ενώ και το υγειονομικό έπαθε τη πλάκα του όταν είδε ότι υπάρχει ακόμα και σύστημα αποχέτευσης στις οικίες τους. Το θέμα είναι ότι αυτές οι αγ@#$τες προχώρησαν το θέμα στέλνοντας εξώδικο αναφέροντας σε αυτό ψεύδη. Ότι τα σκυλιά και καλά φωνασκούν συνέχεια ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας και ότι μυρίζουν και ότι αναγκάζονται να κρατάνε τα σπίτια τους κλειστά. Η πλάκα είναι ότι στο συγκεκριμένο τετράγωνο και δη διπλανές τους οικίες έχουν και άλλοι ιδιοκτήτες κυνηγόσκυλα τα οποία επίσης διαταράσσουν όπως διαταράσσουν τα δικά μας (μόνο όταν υπάρχει λόγος π.χ ρομά έξωθεν οικοπέδου να κοιτάνε το σπίτι) και τα οποία επίσης θα μπορούσαν να τους ενοχλούν οι μυρωδιές τους. Αλλά δεν τους νοιάζουν αυτά και στοχοποιούν αποκλειστικά τους δικούς μου εξαιτίας των άλλων θεμάτων που έχουν μεταξύ τους (η δεύτερη γεροντοκόρη για παράδειγμα επειδή δε σέβεται καθόλου τον ιδιωτικό χώρο και προτιμά να κυκλοφορεί γυμνή στην αυλή της και να κρυφοκοιτάει από τις μπαλκονόπορτες των δικών μου "θίχτηκε" όταν νευριασμένος ο πατέρας μου τις έδειξε τα τέτοια του από τη κρεβατοκάμαρά του).
Σήμερα λοιπόν τους ήρθε το εξής:

"Όπως σαν είναι ήδη γνωστό είμαστε ιδιοκτήτριες όμορων οικοπέδων με δική σας ιδιοκτησία...
Εντός της ιδιοκτησίας σας, και δη σε χώρο του οικοπέδου σας όμορου μετα του οικοπέδου της πρώτης (γεροντοκόρης) από εμάς υφίσταται αυτόνομο κτίσμα εντός της οποίας διατηρείτε άγνωστο αριθμό σκυλιών (προφανώς δε ξέρουν και αριθμητική, λογικό αφού κοντεύουν τα 80 και σχολείο δεν, γιατί τα σπίτια είναι 2). Η ύπαρξη σκυλιών στο ανωτέρο χώρο προκαλεί έντονη δυοσμία ακόμη και εντός της οικίας μου (όταν ανοίγω τα παράθυρα εκείνης της πλευράς της οικίας μου που εφάπτεται με τον εν λόγω χώρο) (το οποίο επίσης δεν ισχύει γιατί η πλευρά της που είναι τα σκυλιά μας είναι τοίχος, και έχει μόνο παράθυρα και πόρτες από τη πλευρά του δρόμου και του κήπου της που κοιτάει επίσης δρόμο, το σπίτι της είναι γωνιακό) καθώς και συγκέντρωση μεγάλου αριθμού μυγών στον αύλειο μου χώρο (λογικά το χειμώνα όλες οι μύγες της Ελλάδας ξενιτεύονται στην οικία του πατέρα μου και τις βλέπει, να το έστελνε καλοκαίρι το εξώδικο να έλεγα), αλλά και θόρυβο ιδιαίτερα της μεσημεριανές ώρες κατά τις οποίες τα βγάζετε έξω προκειμένου να τα ταίσετε, με αποτέλεσμα να αποφεύγω να ανοίξω τα παράθυρα της οικίας μου ακόμη και τους θερινούς μήνες (είναι πριν την ώρα κοινής ησυχίας και εντός αυλής και κάνουν απλά χαρές στον πατέρα μου χωρίς να γαβγίζουν).
Επίσης σε όμορο οικόπεδο της ιδιοκτησίας σας το οποίο συνορεύει και με ιδιοκτησία της δεύτερης από εμάς (γεροντοκόρη βου) διατηρείτε σκυλιά (τα σπίτια των οποίων είναι πιο μακριά από τα σπίτι του ιδιοκτήτη της οικίας που εφάπτεται στο οικόπεδό της από μπροστά), από τα οποία δημιουργείτε έντονη δυσοσμία ακόμη και εντός της οικίας μου (όταν ανοίγω...μπλα μπλα μπλα κόπι πάστε...
Επειδή η ανωτέρω κατάσταση έχει πλέον καταστεί αφόρητη για εμάς.
Επειδή αν και έχετε οχληθεί επανειλημμένως από εμας για όλα τα ανωτέρω, ουδέν έχετε πράξει έως και σήμερα.
Επειδή στις παραινέσεις μας για να συμμορφωθείτε απαντάτε με τρόπο απαράδεκτο εξυβρίζοντας μας.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ (ταρα τα νταααααν)
Να απομακρύνεται τα σκυλιά τόσο από την ιδιοκτησία σας όσο και την όμορη με τη δική σας και τη δεύτερη από εμάς ιδιοκτησία στην οποία τα συντηρείτε ως ανωτέρω αναφέρουμε
ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ
Ότι σε αντίθετη περίπτωση θα προβούμε σε κάθε αναγκαία πράξη προς προάσπιση των νομίμων δικαιωμάτων μας.''

Παραθέτω και μια εικόνα να δείτε πάνω κάτω το χώρο. Με κόκκινο τα σπίτια των σκύλων όλων των κυνηγών σε οικίες διπλανές από τις δικές μας.
Για πείτε. Εγώ βασικά έχω εξαγριωθεί γιατί αναφέρουν ψέμματα στο εξώδικο. Ο πατέρας μου τα περιποιείται τα σκυλιά γιατί τα λατρεύει όσο τίποτα άλλο, τα καθαρίζει κάθε μέρα, πρόβλημα με δυσοσμίες δεν υπάρχει γιατί θα ενοχλούσαν και εμάς, το ίδιο και οι μύγες. Βλέπω δυο ηλικιωμένες που δε ξέρουν τι να κάνουν και ασχολούνται με αυτό (παλιά είχε ο Φώσκολος τη Λάμψη και κάπως ηρεμούσαν). Βλέπω να ενοχλούνται συγκεκριμένα με τα σκυλιά του πατέρα μου, έχουν πιάσει άλλους γείτονες και λένε ψεύδη για τους δικούς μου, με σκοπό να τους πάρουν με το μέρος τους, που εννοείται μετά το λένε οι άλλοι στους δικούς μου και καταλαβαίνουμε τι ακριβώς κάνουν.
Το θέμα είναι πως ξεμπλέκεις με αυτές μέχρι να τεθούν εκτός συστήματος με φυσικό τρόπο όπως ανέφερε ο Τσακαλώτος;
Νομικά πιστεύω δεν πρέπει να φοβούνται οι δικοί μου τίποτα γιατί τόσο η αστυνομία όσο και το υγειονομικό δεν ανέφεραν τίποτα. Τα φώτα σας.
1.jpg
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
σε αντίθετη περίπτωση θα προβούμε σε κάθε αναγκαία πράξη προς προάσπιση των νομίμων δικαιωμάτων μας.
Τι εννοεί με το "αναγκαία" πράξη;
Δεν είμαι νομικός, αλλά εγώ αυτό το ερμηνεύω ως απειλή για οποιαδήποτε πράξη (είτε νόμιμη είτε όχι).

Εγώ θα πήγαινα σε δικηγόρο χτες
 


ichigo_gr

Member
3 Ιουλίου 2018
18
6
41
Τι εννοεί με το "αναγκαία" πράξη;
Δεν είμαι νομικός, αλλά εγώ αυτό το ερμηνεύω ως απειλή για οποιαδήποτε πράξη (είτε νόμιμη είτε όχι).

Εγώ θα πήγαινα σε δικηγόρο χτες
Σήμερα την έχουν λάβει. Έχουν κανονίσει για Δευτέρα να μιλήσουν με δικηγόρο.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Irinichd

Member
27 Μαρτίου 2019
15
17
34
Αν ζητήσετε από τους άλλους γείτονες να βεβαιώσουν την καλή υγιεινή του χώρου κ ότι τα σκυλιά δεν ενοχλούν, θα το κάνουν? Αν το κάνουν, συν οι αναφορές από αστυνομία κ υγειονομικό νομίζω ότι είστε καλυμμένοι κ από τη στιγμή που ο πατέρας σου τα φροντίζει καλά Κ να έρθουν να ξανά ελεγξουν σε ανύποπτο χρόνο, πάλι καλυμμένοι θα είστε. Πιο πολύ με τρομάζει μην κάνουν τίποτα αυτές στα σκυλιά με τόση κακία που έχουν. Ώρες ώρες είναι να απορούμε ποιο είναι το πραγματικό "ζώο" τελικά.....
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επειδή κόλλησα κι εγώ σε αυτό που ανέφερε και ο @Yorkaddict , και ούτε δικηγόρος είμαι, ας ρωτήσουν τον δικηγόρο αν μπορεί να σταλεί χαρτί στις κυρίες (ή στην απάντησή τους σε αυτές) ότι για οτιδήποτε συμβεί στους σκύλους θα είναι εν δυνάμει ύποπτες βάσει και μόνο αυτής της φράσης τους. Γιατί από τη στιγμή που αφήνουν τόσο αόριστο αυτό το "αναγκαία πράξη" τα πάντα μπορεί να σημαίνουν, νόμιμα και παράνομα...
 


ichigo_gr

Member
3 Ιουλίου 2018
18
6
41
Αν ζητήσετε από τους άλλους γείτονες να βεβαιώσουν την καλή υγιεινή του χώρου κ ότι τα σκυλιά δεν ενοχλούν, θα το κάνουν? Αν το κάνουν, συν οι αναφορές από αστυνομία κ υγειονομικό νομίζω ότι είστε καλυμμένοι κ από τη στιγμή που ο πατέρας σου τα φροντίζει καλά Κ να έρθουν να ξανά ελεγξουν σε ανύποπτο χρόνο, πάλι καλυμμένοι θα είστε. Πιο πολύ με τρομάζει μην κάνουν τίποτα αυτές στα σκυλιά με τόση κακία που έχουν. Ώρες ώρες είναι να απορούμε ποιο είναι το πραγματικό "ζώο" τελικά.....
Οι περισσότεροι είναι κυνηγοί και οι περισσότεροι εκεί πέρα έχουμε συγγένειες. Όλοι διατηρούν τις ίδιες σχέσεις με τα σκυλιά τους. Και αυτό το λένε και μεταξύ τους. Φαντάσου μαζί πάνε και για κυνήγι. Το όλο θέμα ξεκίνησε όταν η μητέρα μου άρχισε να συνεργάζεται με τη φιλοζωική και επειδή σαν οικογένεια πάντα ήμασταν φιλόζωοι άρχισαν να ταΐζουν τα αδέσποτα βάζοντάς τους τροφή νερό έξω από την οικία μας και πάντα τηρώντας κανόνες υγιεινής. Οι συγκεκριμένες επειδή απότι πιστεύω εγώ δεν χωνεύουν τα ζώα, ίσως περισσότερο τα σκυλιά (η δεύτερη ειδικά θυμάμαι είχε κλέψει γάτο μας και τον είχε δέσει με λουρί σε αποθήκη όταν ήμουν μικρός και όταν το ανακαλύψαμε ισχυρίστηκε ότι το έπιασε και για να μην της φύγει το έδεσε, βέβαια τότε δεν της κάναμε τίποτα και είχαμε και πολλά σκηνικά με γατιά που εξαφανίζονταν) κάπου νευρίασαν. Κάνανε καταγγελίες, ανάγκασαν τη φιλοζωική να έρθει να μαζέψει τα αδέσποτα και να τα επανατοποθετήσει σε άλλο χωριό του δήμου. Αλλά, κάποια που γυρίζουν όλη την πόλη συνέχιζαν να περνάνε από το σπίτι κάθε απόγευμα. Ξέρανε ότι οι δικοί μου θα τους δώσουν νερό και ξηρά τροφή. Και οι καταγγελίες όμως συνεχίστηκαν, είχαμε και δύο κρούσματα φόλας όπου το ένα το βρήκαν οι δικοί μου νεκρό έξω από το σπίτι ενώ το άλλο η μητέρα μου το έσωσε τελευταία στιγμή. Νομίζω ότι έχουν κάνει ήδη πολλά για να μας τρομάξουν, το θέμα είναι ότι έχουν το θράσος να βγουν από πάνω. Αλλά φταίνε οι δικοί μου που δεν τους κάνανε καταγγελία τότε.
 


torres2008

Member
10 Μαρτίου 2019
11
9
χαλάρωσε φίλε μου το εξώδικο είναι στην ουσία μια μορφή διαμαρτυρίας με πιο επίσημη μορφή που συντάσσει δικηγόρος.Αντί λοιπόν οι κυρίες να βγούν να διαμαρτυρηθούν καταπρόσωπο στους δικούς σου βάλαν έναν δικηγόρο να το κάνει.
Συνήθως σε εξώδικο απαντάμε με εξώδικο (κοστίζει κανα 100ευρω,τα κακά νέα) που παραθέτουμε τις δικές μας απόψεις.
Απο εκεί και πέρα τώρα αν αποφασίσουν να κάνουν μήνυση (εξαρτάται το πόσο σοβαρό δικηγόρο έχουν και πόσα είναι διατεθημένες αυτές να δώσουν και πόσα ο δικηγόρος να τους φάει γιατί αυτή η ιστορία θα πάει αναβολή στην αναβολή τα επόμενα 10 χρόνια,βάλε και τις δικές σας μηνύσεις καταλαβαίνεις που φτάνουμε και πόσα θα κονομήσουν οι δικηγόροι)...
Χαλάρωσε οπλίσου με υπομονή κατα πάσα πιθανότητα δεν θα το τραβήξουν σε μηνύσεις απλά με το εξώδικο προσπαθούν να σας εκφοβίσουν,μην τις προκαλείτε μέχρι να πάρεις τις απαντήσεις που σου δίνω εγώ απο τον δικηγόρο σας επίσημα και κυρίως προσοχή στους δικούς σου μην ανεβάσουν καμια πίεση και τρέχετε σε γιατρούς (μια βεβαίωση απο γιατρό οτι κλονίστηκε η ψυχική σας υγεία εξαιτίας του εξωδίκου που λάβατε θα βοηθούσε την σύνταξη του δικού σας εξωδίκου:sneaky:) και κυρίως μην κάνει καμια λαλακία ο πατέρας σου με την καραμπίνα.
 


ichigo_gr

Member
3 Ιουλίου 2018
18
6
41
χαλάρωσε φίλε μου το εξώδικο είναι στην ουσία μια μορφή διαμαρτυρίας με πιο επίσημη μορφή που συντάσσει δικηγόρος.Αντί λοιπόν οι κυρίες να βγούν να διαμαρτυρηθούν καταπρόσωπο στους δικούς σου βάλαν έναν δικηγόρο να το κάνει.
Συνήθως σε εξώδικο απαντάμε με εξώδικο (κοστίζει κανα 100ευρω,τα κακά νέα) που παραθέτουμε τις δικές μας απόψεις.
Απο εκεί και πέρα τώρα αν αποφασίσουν να κάνουν μήνυση (εξαρτάται το πόσο σοβαρό δικηγόρο έχουν και πόσα είναι διατεθημένες αυτές να δώσουν και πόσα ο δικηγόρος να τους φάει γιατί αυτή η ιστορία θα πάει αναβολή στην αναβολή τα επόμενα 10 χρόνια,βάλε και τις δικές σας μηνύσεις καταλαβαίνεις που φτάνουμε και πόσα θα κονομήσουν οι δικηγόροι)...
Χαλάρωσε οπλίσου με υπομονή κατα πάσα πιθανότητα δεν θα το τραβήξουν σε μηνύσεις απλά με το εξώδικο προσπαθούν να σας εκφοβίσουν,μην τις προκαλείτε μέχρι να πάρεις τις απαντήσεις που σου δίνω εγώ απο τον δικηγόρο σας επίσημα και κυρίως προσοχή στους δικούς σου μην ανεβάσουν καμια πίεση και τρέχετε σε γιατρούς (μια βεβαίωση απο γιατρό οτι κλονίστηκε η ψυχική σας υγεία εξαιτίας του εξωδίκου που λάβατε θα βοηθούσε την σύνταξη του δικού σας εξωδίκου:sneaky:) και κυρίως μην κάνει καμια λαλακία ο πατέρας σου με την καραμπίνα.
Έχει ανεβάσει ήδη πίεση από το πρωί που ήρθε ο δικαστικός επιμελητής και του το είπα από τότε να πάει στο γιατρό για διατάραξη της ψυχικής του υγείας. Καραμπίνα όχι, κατεβάζει καντήλια απλά. Χαχαχαχα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αλλά φταίνε οι δικοί μου που δεν τους κάνανε καταγγελία τότε.
Ποτέ δεν είναι αργά!
Η κατάσταση είναι όντως ενοχλητική, και χρειάζεται ψυχραιμία και υπομονή, αλλά μέχρι εκεί.
Εχετε και δικαιώματα, εκτός από υποχρεώσεις.
Συμβουλευτείτε δικηγόρο και λογικά, όλα θα πάνε καλά.
Η καλύτερη άμυνα, είναι η επίθεση ;)
 
  • Like
Reactions: ichigo_gr


torres2008

Member
10 Μαρτίου 2019
11
9
Έχει ανεβάσει ήδη πίεση από το πρωί που ήρθε ο δικαστικός επιμελητής και του το είπα από τότε να πάει στο γιατρό για διατάραξη της ψυχικής του υγείας. Καραμπίνα όχι, κατεβάζει καντήλια απλά. Χαχαχαχα
Ψυχραιμία λοιπόν ο λαλάκας είναι ανίκητος,ο μόνος τρόπος να τον αντιμετωπίσεις είναι η υπομονή και η αδιαφορία,όταν τα πράγματα σοβαρέψουν και μπεί στην μέση το χρήμα (γιατί η μήνυση είναι ακριβό σπόρ πίστεψε με) η τρελίτσα τελειώνει.
Ηρεμήστε,μιλήστε με έναν δικηγόρο και σύντομα θα γελάτε με αυτή την ιστορία.
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Στείλτε απαντητικό εξώδικο με το οποίο θα αρνηθείτε το εξώδικο τους ως αναληθές, συκοφαντικό και προσβλητικό, ότι τόσο οι κανόνες ευζωίας των σκυλιών τηρούνται, όσο και οι κείμενες αστυνομικες διατάξεις περί ωρών κοινης ησυχίας. Κατόπιν απειλειστε τους οτι σε περίπτωση που δεν ανακαλέσουν εντός κάποιας προθεσμίας, θα προβείτε σε υποβολή έγκλησης για το τελεσθεν αδίκημα της συκοφαντικής δυσφήμισης και ότι θα ασκήσετε αγωγή για την ικανοποίηση κάθε ζημίας που έχετε ήδη ή υποστείτε στο μέλλον απο την παράνομη συμπεριφορά τους. Αν ξανακαλεσουν αστυνομία πηγαίνετε να υποβάλετε μήνυση.
Αν δεν στρώσουν πείτε στο δικηγόρο σας να τους κάνει ασφαλιστικά μέτρα προσωρινής ρύθμισης της κατάστασης ώστε να υποχρεωθουν δικαστικώς να μην έρχονται σε επαφές μαζί σας, και να τους πετάξει μια αγωγουλα αρσης προσβολης προσωπικότητας με ηθική βλαβη και χρηματική ποινή για καθε φορά που σας σπανε τα νεύρα. Όταν πονέσει η τσέπη τους θα στρώσουν.
 




stavpup

Member
25 Μαρτίου 2019
11
2
50
Μπλέξατε, αυτές δεν έχουν άλλη ασχολία και τώρα βρήκαν εσάς. Να είστε έτοιμοι για τα πάντα. Ζητήστε από τον ιδιοκτήτη που σας παραχωρεί το σπίτι ένα παραχωρητήριο για να είστε καλυμμένοι.
 
  • Like
Reactions: ichigo_gr


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Δεν ξερω να σου απαντησω για το θεμα του εξωδικου... θα πρεπει να απευθυνθειτε σε ενα δικηγορο. Φροντιστε απλα τα σκυλια να εχουν ολα τα νομιμα (τσιπακι δηλωμενο, ενημερωμενο βιβλιαριο κλπ) και οι χωροι που ζουν ετσι οπως πρεπει.
Ομως... οι χαρακτηρισμοι "γεροντοκορη" και "αγαμητη" ειναι τραγικοι - και συνεχομενοι ... Εαν η αντιμετωπιση σας προς αυτες τις δυο γυναικες ολο αυτο τον καιρο ειναι με αυτο το "τροπο σκεψης" καταλάβαινω απολύτα γιατι εχετε φτασει ως εδω.
 


ichigo_gr

Member
3 Ιουλίου 2018
18
6
41
Δεν ξερω να σου απαντησω για το θεμα του εξωδικου... θα πρεπει να απευθυνθειτε σε ενα δικηγορο. Φροντιστε απλα τα σκυλια να εχουν ολα τα νομιμα (τσιπακι δηλωμενο, ενημερωμενο βιβλιαριο κλπ) και οι χωροι που ζουν ετσι οπως πρεπει.
Ομως... οι χαρακτηρισμοι "γεροντοκορη" και "αγαμητη" ειναι τραγικοι - και συνεχομενοι ... Εαν η αντιμετωπιση σας προς αυτες τις δυο γυναικες ολο αυτο τον καιρο ειναι με αυτο το "τροπο σκεψης" καταλάβαινω απολύτα γιατι εχετε φτασει ως εδω.
Δυστυχώς δεν ήταν τέτοια η αντιμετώπιση. Αντιθέτως. Και είναι οι χαρακτηρισμοί κάποιου (για εμένα λέω) που είναι έξω από το σκηνικό. Εγώ απλά βλέπω τη γαιδουριά γιατί οι γονείς μου τρέχανε συνέχεια για αυτές. Η μια ερχόταν (από μικρό παιδί θυμάμαι) να ζητάει από τη μάνα μου να της βγάζει ματόκλαδα που είχαν βγει από τη μέσα πλευρά του βλεφάρου της με το τσιμπιδάκι, σε ότι ώρες να ήταν, μεσημέρι, αργά το βράδυ... "είσαι ο σωτήρας μου" της έλεγε. Όταν είχε χάσει συγγενικό της πρόσωπο η μάνα μου όλη μέρα για τις ετοιμασίες της κηδείας σπίτι της, είχε ξεχάσει το δικό μας. Και έχω και πολλά ακόμα. Το ότι δεν της έκαναν τίποτα που έκλεψε γάτο και το έδεσε, που χτυπούσε με καδρόνι στο κεφάλι ένα άλλο γατί μας με αποτέλεσμα να χάσει τα αυτιά του; Και οι δικοί μας δεν της κάνανε τίποτα επειδή πολύ απλά "είμαστε γείτονες και δεν πρέπει". Και αυτά είναι μόνο για τη μια. Θες και την άλλη; Που όταν χτιζόταν το σπίτι της την βοηθούσε ο πατέρας μου σε ότι ήθελε; Που ξεκίνησε να πλένει και το δρόμο της μπροστά επειδή εκείνη δεν το έκανε και όταν έβλεπε τον πατέρα μου του έλεγε "Κώστα, μπορείς σε παρακαλώ να καθαρίσεις και σε εμένα μπροστά;" Και ότι όλο το σκηνικό άλλαξε όταν ζήτησε να της παραχωρήσουν το ελεύθερο να χτίσει μπαλκόνι στη πλευρά των παππούδων μου; Και άρχισε να της φταίνε τα πάντα και βρήκε και την άλλη και ποιος ξέρει τι άρχισε να της λέει και την έκανε "σύμμαχο". Ναι για εμένα καθαρά φταίνε οι αγαμίες και το ότι είναι γεροντοκόρες και έχουν περάσει από μια ηλικία που πλέον βγαίνουν οι κακές παραξενιές τους προς τα έξω. Και όταν αυτές οι παραξενιές ανεβάζουν την πίεση στους δικούς μου με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν πλέον και σε θέμα υγείας, νομίζω πως μπορώ να της χαρακτηρίσω όπως θέλω. Το σεις και το σας συγκεκριμένα για τις συγκεκριμένες από εμένα τελείωσε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3