Επίθεση στο Βουνό


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
..κι ενώ έχουμε βγει την καθιερωμένη μας βόλτα και είμαστε έτοιμοι να επιστρέψουμε, η Δάφνη, ο Πάρης κι εγώ, εμφανίζονται τρία τύπου Ελλ. Ποιμενικού από το πουθενά με άγριες διαθέσεις και ταχύτητα που σε παραπέμπει σε μονοθέσια. Κάτι είχα καταλάβει από την συμπεριφορά των δικών μου αλλά πίστεψα πως θα είναι τίποτα αλεπούδες ή κάτι τέτοιο. Ούτε κουδούνες από γίδια-κατσίκια άκουσα για να ψιλιαστώ κάτι, ούτε ακαθαρσίες είδα στην διαδρομή. Συνήθως τα παρακολουθώ αυτά και κάνω μεταβολή. Ποτέ δεν είχαμε πετύχει σκύλο ελεύθερο στη στην συγκεκριμένη βόλτα.
Με νύχια και με δόντια που λέτε κρατάω τα δικά μου φωνάζοντας δυνατά για να φύγουν αλλά αυτά τίποτα. Ερχόντουσαν προς τα εμάς. Ο Πάρης μου είχε αφηνιάσει στην κυριολεξία. Πρώτη φορά τον ειδα έτσι. Μόλις πλησίασαν στα δυο μέτρα κι ενώ ήμουν έτοιμος να τα αφήσω (και δεν μπορούσα πλέον αλλά και φοβήθηκα) τα αφήνω στην αρχή να φύγουν μπροστά μου κρατώντας τους οδηγούς όσο ακόμη άντεχα και αυτό που συνέβη ήταν πραγματικά απίστευτο! Φρενάρουν και τα τρία συγχρόνως και αρχίζουν να τρέχουν από εκεί που ήρθαν με γρυλίσματα (σαν αυτά που κάνουν τα κουτάβια όταν τους πουλούν τσαμπουκά μεγαλύτερα σκυλάκια) ενώ εγώ συνέχισα να φωνάζω.
Αυτό ήταν. Τα έχασα μετά και μόνο ο Πάρης ήθελε να τρέξει προς την κατεύθυνση που έτρεξαν. Η Δάφνη συνέχισε κανονικά σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Εγώ άναψα ένα τσιγάρο να συνέλθω και επιστρέψαμε σπίτι σώοι και ασφαλή.
Τώρα πιθανόν να τα φώναξε και κάποιος τα σκυλιά και να τρέξανε πίσω. Με τη βαβούρα δεν άκουγα τίποτα.
Αυτά τα λίγα.
 










epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μου εχει τυχει κι εμενα!
Οπως απεδειχθη, εκ των υστερων βεβαια, δεν ειχαν προθεση να επιτεθουν, αλλα να προειδοποιησουν μην και μπουμε στον χωρο τους!
Υποχωρησαμε το κατα δυναμιν προσεκτικα και εμειναν εκει συνεχιζοντας τα μπινελικια.
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Τα χριστουγεννα ημουν βουνο, παρκαρουμε στο δρόμο και ξεκινάμε για περπατημα με ενα φιλο. Σκανε 2 τσοπανοσκυλα, απο μακριά να χαλανε το κόσμο, να ορμάνε σε οτι αυτοκίνητο περνάει και έρχονται τρέχοντας αγριεμένα προς τα εμάς...Μολις φτανουν στο μέτρο (ο αλλος ηταν πιο χαλαρος, εγω ειχα παγώσει δε το κρυβω) επεσαν κάτω και μου γυριζαν τη κοιλιά, έπεφταν πανω με το βαρος τους στα πόδια μου και τριβόντουσαν, το ένα κατουρηθηκε ή με σημάδεψε δε κατάλαβα...Γενικα εν τελει οι λύκοι ηταν αρνάκια, ηταν μετα τις φωτιες που απαγορευετε η βοσκη και τα τσοπανοσκυλα τα ειχαν ψιλοπαρατημενα χωρις δουλεια, σκυλοβαριοντουσαν και ειχαν βγει τσάρκα.
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Ψευτοτσαμπουκας στο βουνο θα επρεπε να το ονομασεις το θεμα. :LOL:

Μου χει τυχει και μενα παρομοια φαση στο χωριο. Καταλαβαινω ακριβως πως αισθανθηκες.
Μα κι εμένα μου έχει τύχει ξανά αλλά συνήθως με τις φωνές και τα χέρια έφευγαν.

Τα χριστουγεννα ημουν βουνο, παρκαρουμε στο δρόμο και ξεκινάμε για περπατημα με ενα φιλο. Σκανε 2 τσοπανοσκυλα, απο μακριά να χαλανε το κόσμο, να ορμάνε σε οτι αυτοκίνητο περνάει και έρχονται τρέχοντας αγριεμένα προς τα εμάς...Μολις φτανουν στο μέτρο (ο αλλος ηταν πιο χαλαρος, εγω ειχα παγώσει δε το κρυβω) επεσαν κάτω και μου γυριζαν τη κοιλιά, έπεφταν πανω με το βαρος τους στα πόδια μου και τριβόντουσαν, το ένα κατουρηθηκε ή με σημάδεψε δε κατάλαβα...Γενικα εν τελει οι λύκοι ηταν αρνάκια, ηταν μετα τις φωτιες που απαγορευετε η βοσκη και τα τσοπανοσκυλα τα ειχαν ψιλοπαρατημενα χωρις δουλεια, σκυλοβαριοντουσαν και ειχαν βγει τσάρκα.
Παρόμοια περιστατικά έχω κι εγώ αλλά χωρίς τα σκυλιά μου.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι, πάλι πριν λίγες μέρες μου την έπεσε "φρέσκο" αδέσποτο, χωρίς ίχνος φιλικών διαθέσεων ενώ κατέβηκα να τους βάλω νερό και φαγητό κοντά στην περιοχή μου όπως συνηθίζω. και η πλάκα είναι πως το είδαν και τα υπόλοιπα που μέχρι την προηγούμενη μου κουνούσαν ουρίτσα και μου γάβγιζαν κι αυτά. Χωρίς βέβαια επιθετικές διαθέσεις.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Σε λίγο θα φύγω μόνος με το αυτοκίνητο να πάω στο σημείο.
Μου έχουν μπει.. ιδέες αφού πέρασα πριν λίγο από ένα σπίτι επίτηδες (το ένα μου θύμισε πολύ ένα σκυλί που έχω δει αλυσοδεμένο στο σπίτι αυτό και έχω μέρες να το δω.)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.120
4.785
"Βουνό" λέω την εξοχική βόλτα κοντά στην περιοχή μου.
Η συγκεκριμένη είναι ένα ύψωμα ανάμεσα στο Καπανδρίτι και Αγία Τριάδα αν γνωρίζει κάποιος.
Αγια Τριαδα, Αγια Κυριακη... κλασικες τοποθεσιες για ξεφορτωμα εκει πανω :(
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έτσι όπως τα περιγράφετε κάποιοι μου θυμίζετε αυτό :


Εγώ πάντως, αν ήμουν μόνη με τσοπανόσκυλα απέναντι και τον Ερμή στο λουρί ....θα είχα βάλει φτερά στα πόδια :LOL::D
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Σε λίγο θα φύγω μόνος με το αυτοκίνητο να πάω στο σημείο.
Μου έχουν μπει.. ιδέες αφού πέρασα πριν λίγο από ένα σπίτι επίτηδες (το ένα μου θύμισε πολύ ένα σκυλί που έχω δει αλυσοδεμένο στο σπίτι αυτό και έχω μέρες να το δω.)
Άκυρο. Εκεί είναι ακόμη. Καλώς ή κακώς.. δεν ξέρω.

Αγια Τριαδα, Αγια Κυριακη... κλασικες τοποθεσιες για ξεφορτωμα εκει πανω :(
Αυτό ακριβώς, κυρίως αυτόν τον καιρό.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Τρόμαξα πάρα πολύ μέχρι να φτάσω προς το τέλος..Με προϊδέασε και ο τίτλος. Τέλος καλό όλα καλά και πραγματικά ούτε θέλω να φαντάζομαι πως θα ένιωσες εκείνη την ώρα. Τελικά αυτά τα χουν παρατήσει γιατι δεν κατάλαβα
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.120
4.785
Παντως για να ειμαστε ακριβεις επιθεση δεν ηταν :cool:

Ειμαστε στο δρομο για το εκκλησακι της Αγιας Παρασκευης στο Ξηρομερο Αιτωλοακαρνανιας. Χωματοδρομος κανα 10χλμ στο βουνο. Σταματαω , κοιταω γυρω και κατεβαζω τα σκυλια να τρεξουν. Ο Ντ χρονιαρης η Ιρινα μεγαλυτερη... αφου τρεχουν 3-4χλμ πισω απο το αμαξι λεω ας τα βαλω μεσα αρκετα κουραστηκαν. Λιγακι παραπανω ακουω κουδουνια. Λεω παλι καλα. 4-5 τσοπανια κατεβαινουν τρεχοντας απο 50 μετρα αποσταση που φαινοταν ενα τυπου μαντρι και με παιρνουν στο κυνηγι κανα 100αρι μετρα.. Μου ξηλωσαν ολο τον προφυλακτηρα. Μεσα εσπασαν την εταζερα τα δικα μου.
 




panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Παντως για να ειμαστε ακριβεις επιθεση δεν ηταν :cool:

Ειμαστε στο δρομο για το εκκλησακι της Αγιας Παρασκευης στο Ξηρομερο Αιτωλοακαρνανιας. Χωματοδρομος κανα 10χλμ στο βουνο. Σταματαω , κοιταω γυρω και κατεβαζω τα σκυλια να τρεξουν. Ο Ντ χρονιαρης η Ιρινα μεγαλυτερη... αφου τρεχουν 3-4χλμ πισω απο το αμαξι λεω ας τα βαλω μεσα αρκετα κουραστηκαν. Λιγακι παραπανω ακουω κουδουνια. Λεω παλι καλα. 4-5 τσοπανια κατεβαινουν τρεχοντας απο 50 μετρα αποσταση που φαινοταν ενα τυπου μαντρι και με παιρνουν στο κυνηγι κανα 100αρι μετρα.. Μου ξηλωσαν ολο τον προφυλακτηρα. Μεσα εσπασαν την εταζερα τα δικα μου.
Δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω από τον τρόπο που έτρεχαν προς τα εμάς πως θα είχα πολύ άσχημα μπερδέματα. Τσαμπουκάδες μας έχουν κάνει εκατοντάδες, αυτό όμως ήταν κάτι άλλο.
Με τσοπάνηδες έχω αρκετά περιστατικά.
Και με σκυλιά αλλά και με ποδήλατο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3