Επειγον! Φιλοξενια για 5-6 μερες!


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Καλησπερα σε ολους.Δευτερα πρωι (17/08)θα φυγω ταξιδι και ο γνωστος μου που ειχε αναλαβει να κρατησει το σκυλακι μου με κρεμασε κυριολεκτικα την τελευταια στιγμη..μου ειπε οτι τελικα δεν μπορει να το κρατησει μολις 3 μερες πριν φυγω! Καποιον αλλον δεν μπορω να βρω αυτη τη στιγμη γιατι ολοι οσοι ξερω λειπουν διακοπες...Μαζι μου δεν μπορω να το παρω γιατι εκει που θα μενουμε δεν επιτρεπονται κατοικιδια και για να το παω σε πανσιον επρεπε να το εχω κλεισει καποιες ημερες πριν. Το σκυλακι ειναι ημιαιμο λαμπραντορ 4 μηνων και τα πηγαινει πολυ καλα με αλλους σκυλους αλλα και με τους ανθρωπους.Το μονο που θελει ειναι χαδια και παιχνιδι! Ψαχνω φιλοξενια απο την Κυριακη 16/8.Σας παρακαλω αν υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να με βοηθησει ας μου στειλει πμ..Εννοειται οτι η φιλοξενια θα ειναι με αμοιβη..μοναδικη προυποθεση να ειναι καποιος απο Αθηνα.




19615803215_0e1ef058c1_o.jpg
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μόνο σε πανσιον.... Θα βρεις σίγουρα.

Πώς θα εμπιστευτείς τον οποιονδήποτε να σου κρατήσει το σκυλι? Ξέρεις πώς θα βρεις το σκυλι? Αν το χτυπήσει αμάξι, αν φάει καλωδιο, αν φάει φόλα, αν... αν... αν...
 
  • Like
Reactions: Orilis and *Kiara*


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Πιστεύω πως θα βρεις σε κάποια πανσιόν να το αφήσεις, πάρε πολλά τηλέφωνα! Δε συγκρίνεται με τίποτα ένα ξενοδοχείο ζώων με τη φιλοξενία από κάποιον άγνωστο...
 
  • Like
Reactions: Orilis


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
apo 16 μεχρι ποτε.....
για ποσες μερες...
το σκυλακι τι ηλικια εχει? τι ιδιαιτερότητες λερωνει εξω η όχι...
εχει μαθει βασικα να λερωνει?
καθεται ευκολα φρονιμο η θελει συνεχεια προσοχη..
δψσε λιγα στοιχεια αν βρεθει ιιδιωτης θα τιχει σπιτι ου βασικα...
 
  • Like
Reactions: johnk


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Βρηκα τελικα ετυχε και γυρισε μια φιλη μου νωριτερα απο διακοπες οποτε θα το αφησω σε εκεινη που την ξερω κιολας (εχει και η ιδια σκυλακι αλλωστε) Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Το μονο μου θεμα ειναι πως θα το παω μεχρι εκει μια και δεν υπαρχει μεταφορικο μεσο! Ξερει κανεις καποιο ραδιο ταξι που να δεχεται κατοικιδια? Μην μου πειτε για pet taxi πηρα και ρωτησα και μου ειπαν 25ευρω για μια διαδρομη το πολυ 15-20 λεπτων...εκτος αν γνωριζετε καποιο πιο οικονομικο η αν εχετε κανενα γνωστο σας ταξιτζη να μου προτεινετε..
 


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Θα αφησεις σε οποιον ναναι το σκυλο σου γιανα μη χάσεις τις διακοπες σου?
Καλο θα ηταν οταν καποιος ζηταει βοηθεια στο forum να απαντατε οταν εχετε κατι ουσιαστικο να προτεινετε οπως εκαναν τα υπολοιπα παιδια εδω και οχι απλα για να την πειτε στον αλλον! Εννοειται οτι δεν ηθελα να το αφησω σε οποιον ναναι γι αυτο και μπηκα σε μια σελιδα φιλοζωων να ρωτησω με το σκεπτικο οτι τα περισσοτερα μελη της σελιδας εχουν σκυλια οποτε ξερουν πως να φροντισουν ενα σκυλακι. Αλλιως ειχα και την ευκολη λυση να το αφησω σε καποιους γειτονες που προσφερθηκαν αλλα δεν τους εμπιστευομαι γιατι δεν ξερουν τιποτα απο σκυλια!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Όλα τα ραδιοταξί δέχονται κατοικίδια, εφόσον έχεις ενημερώσει κατά την κλήση σου, ώστε να διαλέξουν οδηγό που δεν έχει θέμα να το βάλει στο αυτοκίνητο. Καλό είναι επίσης να τους πεις αν θα είναι σε κλουβί ή στα πόδια σου και περίπου το μέγεθος. Ρώτα για έξτρα χρέωση. Παλιά ήταν 5 ευρώ, τώρα μπορεί να μην ισχύει σε όλες τις εταιρείες (να είναι λιγότερο ή να την έχουν καταργήσει).
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πρόσφατα που μπήκα εγω με τη μικρή σε ραδιοταξί (στα πόδια μου) με χρέωσαν έξτρα 2 ευρώ για το οποίο με είχαν ήδη ενημερώσει απο το τηλέφωνο.

Γενικά άψογη εξυπηρέτηση και απο το τηλεφωνικό κέντρο και ο άνθρωπος πολύ εξυπηρετικός, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
 


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Αν ειναι ετσι θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω..Ευχαριστω πολυ και παλι!Εγω νομιζα οτι πρεπει να εχεις οποσδηποτε κλουβι για να σε δεχτουν με το σκυλο. Παντως νομιζω οτι τα pet taxi το εκμεταλευονται ελαφρως δεν νομιζετε? Το ηξερα οτι θα πληρωνα παραπανω απο οτι σε ενα κανονικο ταξι αλλα οχι και 25 ευρω!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν ειναι ετσι θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω..Ευχαριστω πολυ και παλι!Εγω νομιζα οτι πρεπει να εχεις οποσδηποτε κλουβι για να σε δεχτουν με το σκυλο. Παντως νομιζω οτι τα pet taxi το εκμεταλευονται ελαφρως δεν νομιζετε? Το ηξερα οτι θα πληρωνα παραπανω απο οτι σε ενα κανονικο ταξι αλλα οχι και 25 ευρω!
Το να μην χρειάζεσαι κλουβί προϋποθέτει να είναι το σκυλί σε μέγεθος που να μπορείς να το έχεις στην αγκαλιά σου. Αν είναι 15 κιλά ο σκύλος σου βέβαια και χρειάζεσαι κλουβί μεταφοράς.

Όσον αφορά το pet taxi δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε γνωρίζω τι παραπάνω υπηρεσίες προσφέρουν συγκριτικά με τα συμβατικά ώστε να αξιολογήσω την τιμή.

:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Έχω βάλει σκυλί σε ραδιοταξί χωρίς κλουβί, απλά με ένα σεντόνι κάτω για τις πολλές τρίχες. Το είχα συνεννοηθεί όμως από πριν. Έξτρα χρέωση δεν είχα.
 
  • Like
Reactions: vas


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Έχω βάλει σκυλί σε ραδιοταξί χωρίς κλουβί, απλά με ένα σεντόνι κάτω για τις πολλές τρίχες. Το είχα συνεννοηθεί όμως από πριν. Έξτρα χρέωση δεν είχα.
Πολύ ευχάριστο αυτό!
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Καλο θα ηταν οταν καποιος ζηταει βοηθεια στο forum να απαντατε οταν εχετε κατι ουσιαστικο να προτεινετε οπως εκαναν τα υπολοιπα παιδια εδω και οχι απλα για να την πειτε στον αλλον! Εννοειται οτι δεν ηθελα να το αφησω σε οποιον ναναι γι αυτο και μπηκα σε μια σελιδα φιλοζωων να ρωτησω με το σκεπτικο οτι τα περισσοτερα μελη της σελιδας εχουν σκυλια οποτε ξερουν πως να φροντισουν ενα σκυλακι. Αλλιως ειχα και την ευκολη λυση να το αφησω σε καποιους γειτονες που προσφερθηκαν αλλα δεν τους εμπιστευομαι γιατι δεν ξερουν τιποτα απο σκυλια!
Ετσι οπως το διατυπωσες εγω αυτο καταλαβα και επειδη ειναι φορουμ για φιλοζωους εχουμε διαβασει τα παντα!!
 


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Ετσι οπως το διατυπωσες εγω αυτο καταλαβα και επειδη ειναι φορουμ για φιλοζωους εχουμε διαβασει τα παντα!!
Ενταξει μπορει και να το διατυπωσα λαθος...ημουν και λιγο φρικαρισμενη την ωρα που το εγραφα ...ξερεις τι ειναι να τα εχεις κανονισει ολα 2 μηνες πριν και τελευταια στιγμη να στα αλλαζουν?
 


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Το να μην χρειάζεσαι κλουβί προϋποθέτει να είναι το σκυλί σε μέγεθος που να μπορείς να το έχεις στην αγκαλιά σου. Αν είναι 15 κιλά ο σκύλος σου βέβαια και χρειάζεσαι κλουβί μεταφοράς.

Όσον αφορά το pet taxi δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε γνωρίζω τι παραπάνω υπηρεσίες προσφέρουν συγκριτικά με τα συμβατικά ώστε να αξιολογήσω την τιμή.

:)
Μιλησα πριν λιγο με μια εταιρεια ραδιο ταξι (δεν ξερω αν κανει να πω ονομα) και μου ειπαν οτι γινεται να το εχω και κατω απλα πρεπει να τους παρω καμια ωρα νωριτερα για να βρουν οδηγο που δεχεται να μεταφερει τετραποδα..Εξτρα χρεωση δεν εχει! Το δικο μου ειναι μεγαλοσωμη ρατσα αλλα ειναι ακομα 4 μηνων και δεν εχει μεγαλωσει πολυ σε μεγεθος. Στην αγκαλια μου δεν μπορω ουτως η αλλως να το εχω ομως γιατι ειμαι εγκυος και δεν κανει...ετσι και ερθει κανενας και μου πει να το παρω αγκαλια το βλεπω να τσακωνομαι στο τελος!

Το pet taxi εχει ειδικα κλουβια για τα σκυλια στο πισω μερος (εχουν βανακια ) και τους εχουν και φαγητο και νερο μεσα..επισης μπορουν να παρουν το κατοικιδιο ασυνοδευτο να το πανε στον κτηνιατρο π.χ. και να στο ξαναεπιστρεψουν πισω σε περιπτωση που εσυ για καποιο λογο δεν μπορεις να βγεις απο το σπιτι..Αλλα και παλι εγω το να δωσω τοσα χρηματα για ενα δρομολογιο που κανονικα θα το πληρωνα 5-6 ευρω το θεωρω κοροιδια...μονο σε περιπτωση εκτακτης αναγκης!
 
  • Like
Reactions: vas


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Έχω βάλει σκυλί σε ραδιοταξί χωρίς κλουβί, απλά με ένα σεντόνι κάτω για τις πολλές τρίχες. Το είχα συνεννοηθεί όμως από πριν. Έξτρα χρέωση δεν είχα.
Πιστευω οτι εχει να κανει περισσοτερο σε τι οδηγο θα πεσεις παρα στην εταιρεια..
 
  • Like
Reactions: Orilis


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Άν περνάς όλα αυτά που περνάς πάντως,στις πρώτες σου διακοπές ως ιδιοκτήτρια σκύλου,με κουτάβι 4 μηνών,στο μέλλον αυτά τα πρακτικά ζητήματα θα ενταθούν.

Μέσο δεν έχεις,ο σκύλος θα μεγαλώσει,περιμένεις παιδί,επιλέγεις μέρος διακοπών με το σκεπτικό που επέλεγες πριν αποκτήσεις σκύλο κα

Θα μουρλαθείς αν δεν βρεις τη χρυσή τομή της αρμονίας σε αυτή τη συμβίωση.

Καλή λευτεριά.
 


Alexandragr

Active Member
4 Ιουνίου 2015
26
2
47
Άν περνάς όλα αυτά που περνάς πάντως,στις πρώτες σου διακοπές ως ιδιοκτήτρια σκύλου,με κουτάβι 4 μηνών,στο μέλλον αυτά τα πρακτικά ζητήματα θα ενταθούν.

Μέσο δεν έχεις,ο σκύλος θα μεγαλώσει,περιμένεις παιδί,επιλέγεις μέρος διακοπών με το σκεπτικό που επέλεγες πριν αποκτήσεις σκύλο κα

Θα μουρλαθείς αν δεν βρεις τη χρυσή τομή της αρμονίας σε αυτή τη συμβίωση.

Καλή λευτεριά.
Σε ευχαριστω! Εχεις δικιο στο οτι πρεπει να βρω τη χρυση τομη..θα την βρω που θα παει! Ειμαι πρωταρα ακομα δεν ειχα ποτε ξανα σκυλο.Οσο αφορα το μερος των διακοπων επιλεχθηκε το συγκεκριμενο για οικονομικους λογους κυριως μια και παμε εκει μεσω γνωστων...αν δεν πηγαιναμε στο συγκεκριμενο (που δυστηχως δεν δεχεται κατοικιδια) δεν θα πηγαιναμε καθολου...και εχουμε να παμε 5 χρονια διακοπες! Και στη συγκεκριμενη φαση τις χρειαζομαι οσο ποτε! Ε και εφοσον ειχε βρεθει και ανθρωπος ο οποιος μαλιστα απο μονος του ειχε προσφερθει να κρατησει το σκυλακι μου και ηξερα οτι αγαπαει και πολυ τα ζωα ημουν ησυχη...που να ηξερα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3