Επειγον! Φιλοξενια για 5-6 μερες!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Το pet taxi εχει ειδικα κλουβια για τα σκυλια στο πισω μερος (εχουν βανακια ) και τους εχουν και φαγητο και νερο μεσα..επισης μπορουν να παρουν το κατοικιδιο ασυνοδευτο να το πανε στον κτηνιατρο π.χ. και να στο ξαναεπιστρεψουν πισω σε περιπτωση που εσυ για καποιο λογο δεν μπορεις να βγεις απο το σπιτι..Αλλα και παλι εγω το να δωσω τοσα χρηματα για ενα δρομολογιο που κανονικα θα το πληρωνα 5-6 ευρω το θεωρω κοροιδια...μονο σε περιπτωση εκτακτης αναγκης!
Δεν σε υποχρεώνει πάντως κανένας, να το χρησιμοποιήσεις.
Ο άνθρωπος τόσο εκτιμάει τις υπηρεσίες που προσφέρει, που δεν είναι και λίγες.
Από κει και πέρα, σε όποιον αρέσει και μπορεί. Ετσι πάνε αυτά τα πράγματα.

Και όντως, καλό θα ήταν το συντομότερο δυνατόν, να αρχίσεις να σκέφτεσαι τι θα κάνεις με τον σκύλο, στις επόμενες διακοπές και στο εξής. Γιατί ακόμη και ένα φόρουμ σκυλάδων, δεν παύει να αποτελείται από άγνωστους ανθρώπους, στους οποίους εξακολουθεί να ισχύει, το ότι δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη, αν σε νοιάζει το καλό του σκύλου σου.
 


Ondine

Active Member
31 Ιουλίου 2015
31
58
35
Όχι σε άγνωστο, ούτε σε γνωστό το σκυλί!
Το άφησα στην κολλητή μου για ένα Σαββατοκύριακο..
Πήγε και του έδωσε 20 λιχουδιές!

Προσοχή στις οδηγίες που δίνουμε σε αυτούς που κρατάν το σκυλί μας.
Θεώρησα- κακως- κάποια πράγματα αυτονόητα και πήγε να σκάσει το κουτάβι από το πολύ φαγητό..
Τον έσωσε ο εμετός..

Το πάθημα γίνεται μάθημα λένε.
Προσωπικά δεν σκοπεύω να ξαναφήσω το σκυλί με κανένα. Πόσο μάλλον σε αγνώστους.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Όχι σε άγνωστο, ούτε σε γνωστό το σκυλί!
Το άφησα στην κολλητή μου για ένα Σαββατοκύριακο..
Πήγε και του έδωσε 20 λιχουδιές!

Προσοχή στις οδηγίες που δίνουμε σε αυτούς που κρατάν το σκυλί μας.
Θεώρησα- κακως- κάποια πράγματα αυτονόητα και πήγε να σκάσει το κουτάβι από το πολύ φαγητό..
Τον έσωσε ο εμετός..

Το πάθημα γίνεται μάθημα λένε.
Προσωπικά δεν σκοπεύω να ξαναφήσω το σκυλί με κανένα. Πόσο μάλλον σε αγνώστους.
Τίποτα να μη θεωρείς αυτονόητο και αυτά που εσυ για το σκύλο σου θεωρείς αυτονόητα κάποιος άλλος δε τα θεωρεί για τον δικό του. Το ίδιο ισχύει και για τις πανσιόν, αν κάτι θέλεις για το σκυλί σου πρεπει να το διευκρινίσεις. Πχ συγκεκριμένη ποσότητα φαγητού, απαγορευμένες λιχουδιές, να μην ανέχονται συμπεριφορές τύπου να πηδάει πάνω τους κλπ

Αυτό που λένε οτι η κοινή λογική δεν είναι και τόσο κοινή... Αυτό.
 


Ondine

Active Member
31 Ιουλίου 2015
31
58
35
Είναι τελικά πολύ παράξενη όλη αυτή η διαδικασία.
Τέρμα το παίρνω το σάκο μου και φεύγω όποτε μου καπνίσει.
Τέρμα τα βραδινά ξενύχτια, σε μέρη που ο σκύλος δε μπορεί να ακολουθήσει.
Τέρμα οι ''φοιτητικές συμπεριφορές'' ξύπνησα σε λάθος σπίτι.
Τέρμα τα δεν άκουγα το κινητό μου ή το είχα στο αθόρυβο.
Τέρμα οι διακοπές, γιατί τις έχεις ανάγκη, όταν ο σκύλος δεν μπορεί να έρθει μαζί.
Α! Και αν οδηγάς μηχανή.. Απλά ξέχνα την!
Επίσης αν μένεις μόνος/η σε πόλη και δεν οδηγάς, θα έχεις θέμα! Θα κόβεις πολλά χιλιόμετρα..

Οργάνωση! Θέλει πολύ οργάνωση το πράγμα!

Όπως η @mareco μπαίνει σε κάθε νέο νήμα καλοσωρίσματος και ρωτάει από που πήραν το σκύλο.
Θα μπαίνω εγώ από κάτω και θα γράφω.. '' Αν είσαι μόνος/η και έχεις σκύλο, ξέχνα αυτό που ήσουν πριν.''
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Στις πανσιόν, δεν δίνουν λιχουδιές, και δεν ασχολούνται με την συμπεριφορά του σκύλου μας. Και καλά κάνουν δηλαδή. Δεν επιτρέπεται να αποφασίσουν για τις λίγες μέρες που θα είναι εκεί ο σκύλος μας, τι θέλω εγώ ως ιδιοκτήτης, να κάνει ή να μην κάνει. Γι'αυτό και οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι περιορισμένες. Kennel και το πολύ, να προαυλίζονται για λίγη ώρα με άλλα σκυλιά, αν το επιτρέπει ο χαρακτήρας τους. Αν όχι, kennel, τελεία (y)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@Ondine ο σκύλος έχει περιορισμούς. Κανεις δεν είπε πως θα πάρεις έναν σκύλο και θα είναι σαν να πάρεις γλάστρα. Σε περιορίζει αλλά μάλλον αυτό άλλους τους ενοχλεί παραπάνω και άλλους λιγότερο. Άλλοι μπορούν και το διαχειρίζονται ευκολότερα και άλλοι όχι τόσο.

Στις πανσιόν, δεν δίνουν λιχουδιές, και δεν ασχολούνται με την συμπεριφορά του σκύλου μας. Και καλά κάνουν δηλαδή. Δεν επιτρέπεται να αποφασίσουν για τις λίγες μέρες που θα είναι εκεί ο σκύλος μας, τι θέλω εγώ ως ιδιοκτήτης, να κάνει ή να μην κάνει. Γι'αυτό και οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι περιορισμένες. Kennel και το πολύ, να προαυλίζονται για λίγη ώρα με άλλα σκυλιά, αν το επιτρέπει ο χαρακτήρας τους. Αν όχι, kennel, τελεία (y)
Προφανώς έχουμε διαφορετικές εμπειρίες :)
 
  • Like
Reactions: Ondine


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Κοίτα, αν δεν είχες δώσει εσύ, ειδικές οδηγίες, αλλά πήραν πρωτοβουλία, τότε προφανώς δεν ξαναπάς στην συγκεκριμένη πανσιόν.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Κοίτα, αν δεν είχες δώσει εσύ, ειδικές οδηγίες, αλλά πήραν πρωτοβουλία, τότε προφανώς δεν ξαναπάς στην συγκεκριμένη πανσιόν.
Καμία σχέση . Ζήτησα απο τους ανθρώπους που έβγαζαν το σκυλο μου όσο ήταν στην πανσιόν να ακολουθήσουν την ίδια γραμμή που ακολουθώ εγω. Άλλον μπορεί να μην τον ενοχλεί να πηδάει ο σκύλος του πάνω σε ανθρώπους ανεξέλεγκτα. Αυτό προσπαθώ να πω... Οτι ακόμα και σε ανθρώπους που είναι η δουλειά τους να κρατάνε σκυλιά, αν θέλεις κάτι πρέπει να το διευκρινίζεις. Και βέβαια δε λέω να περνάνε στο σκυλο όλη τη βασική υπακοή κάθε απόγευμα... Ρεαλιστικά πράγματα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@Ondine ο σκύλος έχει περιορισμούς. Κανεις δεν είπε πως θα πάρεις έναν σκύλο και θα είναι σαν να πάρεις γλάστρα. Σε περιορίζει αλλά μάλλον αυτό άλλους τους ενοχλεί παραπάνω και άλλους λιγότερο. Άλλοι μπορούν και το διαχειρίζονται ευκολότερα και άλλοι όχι τόσο.



Προφανώς έχουμε διαφορετικές εμπειρίες :)
αρ γιου κιντινγκ μι? εχεις ιδεα τι περνάω για τις ορχιδέες μου? να χάνω διακοπές για να μην μένουν απότιστες γιατι η υδρονέφωση τα 'χε παίξει....

Πάντως το θέμα ειναι πως σε μια σωστή πανσιον, θέλω να γίνονται τα αναγκαία μόνο... ουτε πολλες επαφές με αλλα σκυλιά, ουτε με ανθρώπους πολλά πολλά (γιατι καλώς ή κακώς και η παράλειψη διόρθωσης συμπεριφοράς, διδάσκει τον σκυλο). Δεν το συζητάω καν για βόλτες και λιχουδιες (που σιγά μην έτρωγε κιολας το δικό μου)
 




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Όταν αποκταμε σκύλο εννοείται ότι πρέπει να βάλουμε πολλά ενδεχόμενα στο κεφάλι για την υπεύθυνη συνύπαρξη. Έτσι πιστεύω ότι από το πρώτο διάστημα της συνύπαρξης μας θα πρέπει να το εξοικεισουμε με κάποιον επαγγελματία και χώρο για περίπτωση που χρειαστεί φιλοξενία. Μέχρι να έρθω Κρήτη τον είχαμε παντός και πάντα μαζί. Εδώ χρειάστηκε 2 φορές ταξίδι τελευταίας στιγμής και έπρεπε να μείνει χωριά. Την πρώτη φορά έπεσα σε μλκ πολύ ενω
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
...αλλα συμφωνήσαμε, με πήρε τηλ το πρώτο απόγευμα για να μου πει ότι δε θα ξαναεβγαζε τον σκύλο. Εγκεφαλικό. Την εκτονωση ανέλαβαν φίλοι μου που πήγαιναν εκεί και τον έβγαζαν και έπαιζαν μαζί του. Μετά το παθημα αυτό ξεκίνησα έρευνα με την επιστροφή μας και κατέληξα σε ένα τύπο ίδιας νοοτροπίας και κάναμε εξοικείωση που πήγε περίφημα. Αρχές Απριλίου που τον ανέλαβε πρώτη φόρα, για τρεις μέρες, πέρασε υπέροχα ο μοχαμετ και ο τύπος που δεν αρκεστηκε στο τυπικό κομμάτι της υπόθεσης και τον έβαλε σπίτι του με το μωρό του και πέρασαν όλοι πριμα. Για αυτό από πριν πρέπει να έχουμε εξασφαλίσει επαρκή εξοικείωση με τον παροχο φιλοξενίας και με τους χώρους του. Και ένας καφές στην πανσιόν που και που σαν βόλτα, καλό κάνει, έτσι για φρεσκάρισμα!
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Σε πολυημερες απουσίες πάμε με πλοίο και τον έχουμε μαζί μας...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3