Επεισόδιο στο μετρό ( ΗΣΑΠ ) με κάτοχο σκύλου


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
"Ένα βίντεο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο καταγράφει τη στιγμή που αστυνομικοί βγάζουν έξω από βαγόνι του Ηλεκτρικού επιβάτη, υπό τις αποδοκιμασίες των υπολοίπων.

Σύμφωνα με όσα καταγγέλλονται, το περιστατικό φέρεται να οφείλεται στο γεγονός ότι ο εν λόγω επιβάτης είχε μαζί του ένα κουτάβι, στο οποίο δεν είχε περασμένο φίμωτρο.

Μετά την απομάκρυνσή του ο επιβάτης οδηγήθηκε στο ΑΤ Ομόνοιας, όπου σύμφωνα με πληροφορίες από ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου, σχηματίστηκε σε βάρος του δικογραφία για παρακώλυση συγκοινωνιών, απείθεια, αντίσταση και άρνηση δακτυλοσκόπησης."


zougla.gr

"Πριν περίπου μία ώρα σύντροφος αρνήθηκε να βγει από το βαγόνι του μετρό στην ομόνοια μετά από υπόδειξη σεκιουριτά, ο οποίος κάλεσε τον μόνιμο μπάτσο του σταθμού για να τον βγάλει έξω. Ο λόγος που του ζήτησαν να βγει είναι επειδή το κουτάβι δεν είχε φίμωτρο. Μαζί με τον μπάτσο ήρθαν και δύο ασφαλίτες που το παίζαν αγανακτισμένοι επιβάτες. Μετά από κάποια ώρα επενέβησαν οι Ζήτα όπου χτύπησαν τον σύντροφο και την σκυλίτσα που ήταν μαζί του, και του πέρασαν χειροπέδες και τον έσυραν με ξύλο μέχρι το ΑΤ ομόνοιας. Στο Α.Τ. ομόνοιας του ζητήσαν να γδυθεί και όταν το αρνήθηκε τον έβαλαν να κάτσει και του πετάξαν δίπλα του ένα σακουλάκι με χόρτο λέγοντας του ότι αφού είσαι έτσι θα χρεωθείς κι άλλα.

Επίσης του έχουν πει ότι υπάρχει εισαγγελική εντολή να κατασχέσουν την σκυλίτσα."


athens.indymedia.org
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
"Ένα βίντεο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο καταγράφει τη στιγμή που αστυνομικοί βγάζουν έξω από βαγόνι του Ηλεκτρικού επιβάτη, υπό τις αποδοκιμασίες των υπολοίπων.

Σύμφωνα με όσα καταγγέλλονται, το περιστατικό φέρεται να οφείλεται στο γεγονός ότι ο εν λόγω επιβάτης είχε μαζί του ένα κουτάβι, στο οποίο δεν είχε περασμένο φίμωτρο.

Μετά την απομάκρυνσή του ο επιβάτης οδηγήθηκε στο ΑΤ Ομόνοιας, όπου σύμφωνα με πληροφορίες από ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου, σχηματίστηκε σε βάρος του δικογραφία για παρακώλυση συγκοινωνιών, απείθεια, αντίσταση και άρνηση δακτυλοσκόπησης."


zougla.gr

"Πριν περίπου μία ώρα σύντροφος αρνήθηκε να βγει από το βαγόνι του μετρό στην ομόνοια μετά από υπόδειξη σεκιουριτά, ο οποίος κάλεσε τον μόνιμο μπάτσο του σταθμού για να τον βγάλει έξω. Ο λόγος που του ζήτησαν να βγει είναι επειδή το κουτάβι δεν είχε φίμωτρο. Μαζί με τον μπάτσο ήρθαν και δύο ασφαλίτες που το παίζαν αγανακτισμένοι επιβάτες. Μετά από κάποια ώρα επενέβησαν οι Ζήτα όπου χτύπησαν τον σύντροφο και την σκυλίτσα που ήταν μαζί του, και του πέρασαν χειροπέδες και τον έσυραν με ξύλο μέχρι το ΑΤ ομόνοιας. Στο Α.Τ. ομόνοιας του ζητήσαν να γδυθεί και όταν το αρνήθηκε τον έβαλαν να κάτσει και του πετάξαν δίπλα του ένα σακουλάκι με χόρτο λέγοντας του ότι αφού είσαι έτσι θα χρεωθείς κι άλλα.

Επίσης του έχουν πει ότι υπάρχει εισαγγελική εντολή να κατασχέσουν την σκυλίτσα."


athens.indymedia.org
Εάν ισχύει ντροπή και αισχος.
Το βίντεο το έχουμε?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν πας στο link που έβαλα στο zougla.gr το έχει.

Δεν θέλησα να το σχολιάσω αν και ο προβληματισμός μου μεγάλος.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Αν πας στο link που έβαλα στο zougla.gr το έχει.

Δεν θέλησα να το σχολιάσω αν και ο προβληματισμός μου μεγάλος.
Τώρα το είδα αλλά η αληθεια είναι ότι άκρη δεν εβγαλα...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ο νόμος λέει είσοδος μόνο με φίμωτρο ή κλουβί. Τώρα αν ήταν όντως κουτάβι που το κρατούσε στα χέρια θα μπορούσαν να είναι πιο ελαστικοί. Είναι που θα πέσεις. Προσωπικά, αν δεν εχω φίμωτρο δεν επιχειρω να μπω στο τρενο.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ο νομος λεει μονο μικρα σε κλουβι! (Εκτος απο σκυλους οδηγους τυφλων)
Το οτι ζητησαν φιμωτρο, ηταν παραχωρηση περαν του νομου.

Απο εκει και περα ο καθενας ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πρόσφατα είχαμε μια συζήτηση για ταξίδι με καράβι, νόμους κλπ

Αντιλαμβάνομαι πως ο νεαρός αντιεξουσιαστής το "τράβηξε" στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά τα όργανα εφαρμογής του νόμου δεν έκαναν πίσω, κάθε άλλο, έδειξαν τον ίδιο ζήλο που δείχνουν στην καταγγελία που συζητούσαμε....

Πέρα όμως από αυτό, αν ψάξουμε λίγο στα φειςμπούκια και τον γνωστό κίτρινο τύπο του χώρου τι θα βρούμε γι' αυτό το περιστατικό ; Μήπως αν ήταν στην θέση του νεαρού "άλλος" θα είχε γίνει χαμός ;

Τα λέω εγώ που φροντίζω να είμαι νομοταγής.....
 


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Αντιεξουσιαστές... Ασφαλίτες που το 'παίζουν' αγανακτισμένοι επιβάτες... Σακουλάκι χόρτο και δήθεν θα χρεωθείς κι άλλα... Έλεος! Έχουμε και μια νοημοσύνη