Επιβράβευση με τι;


alex1986

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
80
0
αλεξανδρουπολη
Παιδια γεια σας και παλι.
Εχω μια απορια εμεις το 2 μηνων παγκ μας το ταιζουμε roayal started τι θα πρεπει να της δινω για επιβραβευση?γιατι απο την τροφη της που δοκιμασα δεν ενθουσιαστηκε για την ακριβεια μου γυρισε την πλατη...:D
Επεισης για το λογο οτι ειναι πολυ λαιμαργη μου προτινε η εκτροφεας να της εχω παντα διαθεσιμη την τροφη της..Συμφωνειτε εσεις με αυτο?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
η καλύτερη επιβραβευση είναι οτι είναι πολύ ψηλά στα δικά του μάτια, συνήθως βραστό κοτόπουλο, λουκάνικο ή τυρί.

εαν έχει συνέχεια πρόσβαση σε φαγητό θα δυσκολευτείς στην εκπαίδευση του ανεπιθύμητου λερώματος.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Με τη μονιμοτητα του φαγητου κατω χανεται και η διαθεση για επικοινωνια μεσω φαγητου.Το κουταβι τρωει ασυστωλα θεωρωντας το δεδωμενο,αφοδευει περισσοτερο χανοντας ετσι την τακτικοτητα στην εκπαιδευση.Για την ηλικια της 4 γευματα ειναι επαρκη στιην αναλογια που χρειαζεται.
Το θενα της τουαλετας θα σε κουρασει αν καθε 3 και λιγο αφηνει δωρακια τριγυρω.
Για την επιβραβευση συμφωνω για βραστο κοτοπουλο σε μικροσκοπικες μπουκιτσες για να μην την φορτωνεις και την παχυνεις ή λιγο κιτρινο αποχο τυρι παλι μικροσκοπικες μπουκιτσες.Το μονο που χρειαζεται αποεριοριστα ειναι νερο.
 


alex1986

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
80
0
αλεξανδρουπολη
Τωρα καταλαβα γαιτι μου γυριζει την πλατη...εχετε δικιο!!!!!!!!Να ρωτησω οταν λετε κοτοπουλο εννοειται βραστο ετσι?Ενα στηθος ας πουμε να το ψιλοκοψω και να το διατηρω στο ψυγειο?Αλατι να βαλω η οχι?Υπαρχει περιπτωση να μου κανει διαρροια?Αγοραζω κατι λουκανικα κοτοπουλου για μας απο τον μασουτη αυτα κανουν?Ξερω οτι ειναι ισως χαζεςοι ερωτησεις αλλα με εχει τρομαξει λιγο απο οσο διαβασα η συγκεκριμενη ρατσα στα θεματα υγειας και προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον πιο προσεκτικη.Αφου να φανταστειτε σημερα φτερνιστηκε και ημουν ετοιμη να παω στον κτηνιατρο...ευτυχως υπαρχει και ο αντρας μου...χιχιχιχι
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
οχι αλάτι, ναι στο βραστό λουκάνικο (μικρά κομματάκια), ναι στο ψυγείο

ο εκτροφέας δεν βοηθάει καθόλου?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα πάρεις ένα κοτοπουλάκι και θα το βράσεις κανονικά,θα το ξεψαχνίσεις,θα το μοιράσεις σε όσες ποσότητες θέλεις και θα το βάλεις σε σακουλάκια για σαντουιτσάκια!

Θα τα βάλεις στην κατάψυξη και κάθε μέρα θα βγάζεις λίγο-λίγο,θα το ξεπαγώνεις και θα κάνετε ασκησούλες!
Τα πρώτα που πρέπει να μάθει είναι το όνομα του και το "έλα"!

Προϋπόθεση είναι να μην του δίνετε άλλες λιχουδιές για να μην βαρεθεί και χάσει το ενδιαφέρον του!

Με το μαλακό τα επίπεδα δυσκολίας γιατί είναι μωρό ακόμα!

Γενικά να ξέρεις ότι καλό είναι να ταΐζουμε τον σκύλο μετά την βόλτα ή όποια υπερδιέγερση και αφού ηρεμήσει!
Συνήθως 20-30 λεπτά μετά αφού έχετε γυρίσει από την βόλτα!

Του βάζεις στο μπολάκι του και το αφήνεις για 15 λεπτά,όσο φάει έφαγε,ότι δεν έφαγε το ρίχνεις στον κουβά με την ξηρά και στο επόμενο γεύμα ξανά!Πρέπει να είσαι συνεπής σε αυτά για να αποκτήσει το μικρό πρόγραμμα και αυτό θα σε βοηθήσει και σένα στην ρύθμιση της τουαλέτας!
 


alex1986

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
80
0
αλεξανδρουπολη
Παιδια ευχαριστω πολυ...Η εκτροφεας μου σημερα με πηρε αλλα δεν ειδα την κληση οποτε θα την παρω σημερα να ξαναμιλησουμε.Εννοειται πως δε θελω να το ζορισω το καημενο ισα ισα να του μαθω να ακουει στο ονομα της και την τουαλετα της (ειδα και καποια βιντεακια απο το utube) και τα υπολοιπα σιγα σιγα...

Και κατι αλλο....δεν ξερω αν ειναι απλα τυχη η εχω απλα ενα πανεξυπνο κουταβι αλλα απο το μεσημερι χθες μεχρι και τωρα που σας γραφω τα κανει μονο στην τουαλετα της...ακομα και το βραδυ.Για καλο και για κακο φτυστε παντως να μη μας ματιαξετε...
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Καλημερα! Να τη φτυσουμε,γιατι να μην τη φτυσουμε!!
Υπορχουν κουταβια που τα περνουν με την πρωτη και αλλα οχι.!
Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,με τους οποιους συμφωνω 100% ,θα καταφερεις το επιθυμητο σε μικροτερο χρονικο διαστημα απο οτι φανταζοσουνα.
Μην αγχωνεσαι και ρωτα ακομα και πραγματα που μπορει να σου φαινονται ανοητα ή αφελη!
Ολοι απο καπου ξεκινησαμε ειχαμε αποριες αλλα με τον καιρο και την πρακτικη βρηκαμε το ρυθμο μας.Διαβαζε,ρωτα και παρατηρα το κουταβι σου.Εχει κι αυτο πολλα να σου πει αρκει να ερμηνευεις τη γλωσσα του σωματος του.
Φιλικα,Ληδα
 


alex1986

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
80
0
αλεξανδρουπολη
Λοιπον πηρα χθες την εκτροφεα και μου συστησε και αυτη κοτοπουλο με το οποιο ξετρλαθηκε η μικρη χθες και με παρακαλουσε να ξαναπαω στην κουζινα να της δωσω κι αλλο,αλλα μου προτεινε και καροτο ωμο...Προς το παρον αυτη τη βδομαδα θα της δινω λιγο κοτοπουλακι να δω πως αντιδραει το στομαχακι της και απο βδομαδα δοκιμαζουμε και το καροτο.Λουκανικο μου ειπε πως ειναι λιγο νωρις μου προτεινε σε κανα μηνα...
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
το καροτο ειναι καλο,αλλα τα περισσοτερα σκυλια δεν τα ξετρενει τοσο ωστε να το χρεισιμοποιησεις στην εκπαιδευση.
το κοτοπουλο οπως σου ειπαν και τα παιδια ειναι καλο!
αν ενοεις λεμαργη οτι "ρουφαει" την τροφη στο πιατακι της μπορεις να της την δινεις σε ενα φαρδυ πιατο ή να την βαλεις με μια μπαλα τιπου κονγκ ωστε ν απεφτει λιγο-λιγο...
 


alex1986

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
80
0
αλεξανδρουπολη
[QUOTEαν ενοεις λεμαργη οτι "ρουφαει" την τροφη στο πιατακι της μπορεις να της την δινεις σε ενα φαρδυ πιατο ή να την βαλεις με μια μπαλα τιπου κονγκ ωστε ν απεφτει λιγο-λιγο...][/QUOTE]
καλη ιδεα...θα το χρησιμοποιησω να δω πως θα αντιδρασει....