Επιθεση απο σκυλο στην βολτα.




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αν υποταχθει,πιστευεις οτι το πιτ θα εφευγε?
Αυτό είναι ένα μεγάλο ερώτημα... άλλο ένα από αυτά που, μέχρι να φύγουμε από τη ζωή, ίσως να μην έχει απαντηθεί...

Τις περισσότερες φορές, ο "κυριαρχικός" σκύλος... και, μάλιστα, αυτός που αποκαλείται "Dominant Aggressive"... θα "ικανοποιηθεί" και θα μυρίσει λίγάκι και θα συνεχίσει το δρόμο του...

Κάποιες φορές, όμως, ο λεγόμενος "Dog Aggressive" σκύλος δεν θα ικανοποιηθεί... he goes for the kill...

Εξαρτάται από τα γονίδια και την κοινωνικότητά του (όχι, απλά, την κοινωνικοποίησή του)...

Ok, λόγια της πλώρης, θα μου πεις...:)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Κανε οτι μπορεις απο νομικης αποψης.Επισης να χεις καμια μαγκουρα μαζι σου για τετοια ενδεχομενα.Αν του ριχνες 2-3 στο κεφαλι θα τον αφηνε αν οχι τον εσπαγες μεχρι να τον αφησει(Να δω τα νερα και τα σπρευ τι κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις)Περαστικα στον σκυλακο σου,

ps ηταν λαθος που τον πηρες αγκαλια.Επρεπε να βγεις μπροστα να διωξεις το πιτ.αν εκανε επιθεση του εκανες και εσυ
 
Last edited:


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ διαφωνώ και στο να ακολουθήσει την νομική οδό.
Εκανε ότι είναι δυνατόν για να γίνει βέβαιη η επίθεση του σκύλου.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ειχε ελευθερο ο τυπος ενα πιτμπουλ.ειμαστε σοβαροι?αν αρπαζε ενα παιδακι επειδη το παιδακι αρχιζε να τσιριζει και ο σκυλος δεν εχει καλα νευρα θα λεγαμε τα ιδια?ελεος..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ηταν λαθος που τον πηρες αγκαλια. Επρεπε να βγεις μπροστα να διωξεις το πιτ. αν εκανε επιθεση του εκανες και εσυ
Συμφωνώ...

...Εκανε ότι είναι δυνατόν για να γίνει βέβαιη η επίθεση του σκύλου.
Θα μπορούσα κι εδώ να συμφωνήσω...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
ειχε ελευθερο ο τυπος ενα πιτμπουλ.ειμαστε σοβαροι?αν αρπαζε ενα παιδακι επειδη το παιδακι αρχιζε να τσιριζει και ο σκυλος δεν εχει καλα νευρα θα λεγαμε τα ιδια?ελεος..
Ναι και αν περνουσε ντελιβεράς με σουβλάκια πήγαινε να τα φάει ό σκύλος και ο ντελιβεράς του γρύλιζε, θα τον έτρωγε ολόκληρο!
Κι αν περνουσε΄μια αρκούδα...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Οποιος εχει δυναμικες φυλες πρεπει παντα να τις εχει με λουρη οταν βρισκεται σε δημοσιο χωρο.Ελευθερος ο σκυλος στο σπιτι του και στην αυλη του.Ολα τα αλλα ειναι περιττα και ειναι υποθεσεις που δεν βγαζουν πουθενα
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Εγώ διαφωνώ και στο να ακολουθήσει την νομική οδό.
Εκανε ότι είναι δυνατόν για να γίνει βέβαιη η επίθεση του σκύλου.
Ειλικρινά, πιστεύω ότι δεν μπορούμε να πούμε κάτι τέτοιο με το χέρι στην καρδιά. Ακόμα, και πολύ έμπειροι χειριστές, ενδεχομένως να μην μπορούν πάντα να προεξοφλήσουν κάθε πιθανή αντίδραση(δεν αναφέρομαι προσωπικά:))

Όσον αφορά το νομικό κομμάτι, δεν είναι θέμα "δικαισύνης" (αν ευθύνεται ο παθών στην συγκεκριμένη επίθεση που δέχτηκε) αλλά τι είδους ευθύνη μπορεί να αποδοθεί σε κάποιον για ένα σκύλο, τον οποίο δεν έχει στην κατοχή του?
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Οποιος εχει δυναμικες φυλες πρεπει παντα να τις εχει με λουρη οταν βρισκεται σε δημοσιο χωρο.Ελευθερος ο σκυλος στο σπιτι του και στην αυλη του.Ολα τα αλλα ειναι περιττα και ειναι υποθεσεις που δεν βγαζουν πουθενα
Ξεχνάμε ότι το συγκεκριμένο πιτ είναι ουσιαστικά αδέσποτο:rolleyes:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σε αυτό το θέμα πιστεύω η πρόληψη είναι το καλύτερο.

Δεν μπορούμε να ζητάμε απο όλους να έχουν γνώσεις φιλοσοφίας ή σκεπτικου σκύλου. Κάποιοι άνθρωποι έχουν το σκύλο για παρέα και τέλος. Αυτό πρέπει να το σεβαστούμε και να μη θεωρούμε ότι ο καθένας που έχει σκύλο πρέπει να ειναι ειδικός στο να αντιμετωπίζει κάθε κυρίαρχο, νευρικό, φοβικό σκυλί που βρίσκει στο δρόμο του.

Πιθανόν κι εγώ το ίδιο θα έκανε με τον φίλο αν είχα μικρό σκυλί. Η διαφορά θα ήταν ότι αν έβλεπα σκυλί να πλησιάζει θα έκανα αισθητή την παρουσία μου. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο με "εγραφε" θα αντιδρούσα ανάλογα.Βλέπω μια τάση στο να υποστηρίζεται μια κακή-απαράδεκτη συμπεριφορά ενός σκύλου και να κατηγορούμε της κινήσεις του ανθρώπου που βγήκε να πάει μια ωραία βόλτα αλλά βρέθηκε με δαγκωμένο χέρι. Νομίζω αυτή η υπερβολική αγάπη προς τα σκυλία μας τυφλώνει κάποιες φορές.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
απλά συμφωνώ, δεν μπορείς να ξέρεις ποτε την αντίδραση ενός κυριαρχικού σκύλου.
δεν είναι και ξεκάθαρο τι παίζει με τον σκύλο του πιτσιρικα "δεσποζομενο" η μη.
κι εγώ που έχω κυριαρχικό όταν έρχεται σκυλί γαβγίζοντας κατά πάνω μας μπαίνω μπροστά του.
1. δείχνεις στο άλλο σκυλί ότι έχει να κάνει με εσένα και όχι με τον σκύλο σου και
2. δείχνεις στον σκύλο σου ότι εσύ τον προστατεύεις εσύ είσαι ο αρχηγός του.


περαστικά σας!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οποιος εχει δυναμικες φυλες πρεπει παντα να τις εχει με λουρη οταν βρισκεται σε δημοσιο χωρο.Ελευθερος ο σκυλος στο σπιτι του και στην αυλη του...
Σωστός...

Υ.Γ. Θέλεις να πεις "δυνατές" φυλές...
Γιατί, στις "δυναμικές" φυλές ανήκει και το Jack Russell (όπως και το Yorkshire, όπως και το Τσιουάουα), που μπορούν άνετα (και είναι "πρόθυμα") να σου χώσουν καμμία ψιλή...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εχεις δικιο ευχαριστω για την διορθωση.Επισης να αναφερουμε κατι ακομα.Ολοι λεμε να περιθλαπτουμε τα αδεσποτα ζωα.Καλο ειναι να το κανουμε αλλα ας τα βαζουμε σπιτι μας.Ειδατε τι εγινε ο τυπος που προσεχει τα 3 σκυλια τα ταιζει και το πιτ το ειχε χυμα.Εκανε επιθεση το πιτ και ουτε γατα ουτε ζημια.Αυτος κανει το κεφι του εις βαρος αλλων..
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
μα κι ο άλλος με το θηλυκό ελεύθερο από ότι κατάλαβα το είχε.
υποθέτω ότι μπορεί να του έκανε επίθεση λόγω του θηλυκού κι ας μην ήταν σε οίστρο .
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Δεν μπορούμε να ζητάμε απο όλους να έχουν γνώσεις φιλοσοφίας ή σκεπτικου σκύλου. Κάποιοι άνθρωποι έχουν το σκύλο για παρέα και τέλος. Αυτό πρέπει να το σεβαστούμε και να μη θεωρούμε ότι ο καθένας που έχει σκύλο πρέπει να ειναι ειδικός στο να αντιμετωπίζει κάθε κυρίαρχο, νευρικό, φοβικό σκυλί που βρίσκει στο δρόμο του.

Πιθανόν κι εγώ το ίδιο θα έκανε με τον φίλο αν είχα μικρό σκυλί...
Από τα πιο φανταστικά, συμπυκνωμένα (γιατί να μην μπορώ να το κάνω κι εγώ?) και σωστά κείμενα:

Αν δεν έχεις (ή, δεν είχες ποτέ) κυρίαρχο - επιθετικό - νευρικό σκυλί (και, ταυτόχρονα, "δυνατής" φυλής)... είσαι αποκοιμισμένος... ανυποψίαστος... έχεις ακούσει κάποια πράγματα, αλλά δεν σου έχουν γίνει βίωμα...

Οπως συνέβαινε σε μένα, πριν από τον "Πίου":
Η Μόκα ήταν πάντα ένα σκυλί που "μιλούσε" άψογα τη σκυλίσια γλώσσα... και, ταυτόχρονα, ήταν ένα δυνατό σκυλί, ώστε να αποτρέπει παρόμοιου είδους "σκέψεις" για εμπλοκές...
Ετσι, όπου και να ήμουν με τη Μόκα, όσα (και όποια) σκυλιά και να υπήρχαν στον ορίζοντα... δεν έδινα καμμία σημασία... και μπορεί να την πάταγα κάποια στιγμή...
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Σε αυτό το θέμα πιστεύω η πρόληψη είναι το καλύτερο.

Δεν μπορούμε να ζητάμε απο όλους να έχουν γνώσεις φιλοσοφίας ή σκεπτικου σκύλου. Κάποιοι άνθρωποι έχουν το σκύλο για παρέα και τέλος. Αυτό πρέπει να το σεβαστούμε και να μη θεωρούμε ότι ο καθένας που έχει σκύλο πρέπει να ειναι ειδικός στο να αντιμετωπίζει κάθε κυρίαρχο, νευρικό, φοβικό σκυλί που βρίσκει στο δρόμο του.

Πιθανόν κι εγώ το ίδιο θα έκανε με τον φίλο αν είχα μικρό σκυλί. Η διαφορά θα ήταν ότι αν έβλεπα σκυλί να πλησιάζει θα έκανα αισθητή την παρουσία μου. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο με "εγραφε" θα αντιδρούσα ανάλογα.Βλέπω μια τάση στο να υποστηρίζεται μια κακή-απαράδεκτη συμπεριφορά ενός σκύλου και να κατηγορούμε της κινήσεις του ανθρώπου που βγήκε να πάει μια ωραία βόλτα αλλά βρέθηκε με δαγκωμένο χέρι. Νομίζω αυτή η υπερβολική αγάπη προς τα σκυλία μας τυφλώνει κάποιες φορές.
Συμφωνώ:rolleyes:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ πάντως δεν έχω την εννοούμενη «υπερβολική αγάπη» προς τα σκυλιά.
Εκτιμώ ότι έχω μια κατα το μέτρο συμπάθεια και εκτιμηση πρός αυτά.
Είπα μόνο ότι όταν κάποιος δαγκωθει γιατί έβαλε το χέρι του ο ίδιος στο στόμα του σκύλου, ή γιατι έκανε με την συμπεριφορά του σιγουρη μια επίθεση, τότε δεν θα θεωρούσα ηθικό να καταφύγει στην δικαιοσύνη.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Σε αυτό το θέμα πιστεύω η πρόληψη είναι το καλύτερο.

Δεν μπορούμε να ζητάμε απο όλους να έχουν γνώσεις φιλοσοφίας ή σκεπτικου σκύλου. Κάποιοι άνθρωποι έχουν το σκύλο για παρέα και τέλος. Αυτό πρέπει να το σεβαστούμε και να μη θεωρούμε ότι ο καθένας που έχει σκύλο πρέπει να ειναι ειδικός στο να αντιμετωπίζει κάθε κυρίαρχο, νευρικό, φοβικό σκυλί που βρίσκει στο δρόμο του.

δεν νομίζω πως κατηγόρησε κανεις το παιδί για το πως έπραξε ενστικτωδώς.
κι ο στέλιος που το πρωτοανέφερε το έγραψε σαν συμβουλή δεν τον κατηγόρησε γιατί δεν έκανε κάτι άλλο