Επιθεση απο σκυλο στην βολτα.


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μα συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω και ρώτησα και πιο πάνω. Τι σημαίνει ημιδεσποζόμενο; Στην αυλή του δε μένει; Αυτός δεν το έφερε στο πάρκο; Επειδή δεν έχει τσιπ, δεν έχει και την ευθύνη του; Να πάρει πρόστιμο κι από πάνω που δεν το έχει τσιπάρει! Αν δεν το θέλει να το αναλάβει η φιλοζωική της περιοχής.
Έχω ένα τέτοιο σκυλί στην αυλή και μπαίνει κάποιος και του επιτίθεται. Δεν έχω ευθύνη γιατί δεν είναι τσιπαρισμένο οπότε το ονομάζω ημιδεσποζόμενο; Ήταν περαστικό απ τον κήπο μου;

epial, ο σκύλος δε θα έπρεπε να ήταν ελέυθερος. Έτσι δε θα υπήρχε επίθεση.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Εχεις δικιο ευχαριστω για την διορθωση.Επισης να αναφερουμε κατι ακομα.Ολοι λεμε να περιθλαπτουμε τα αδεσποτα ζωα.Καλο ειναι να το κανουμε αλλα ας τα βαζουμε σπιτι μας.Ειδατε τι εγινε ο τυπος που προσεχει τα 3 σκυλια τα ταιζει και το πιτ το ειχε χυμα.Εκανε επιθεση το πιτ και ουτε γατα ουτε ζημια.Αυτος κανει το κεφι του εις βαρος αλλων..
Μα τότε δεν μιλάμε για περίθαλψη, αλλά για υιοθεσία Κυριάκο
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Εγώ πάντως δεν έχω την εννοούμενη «υπερβολική αγάπη» προς τα σκυλιά.
Εκτιμώ ότι έχω μια κατα το μέτρο συμπάθεια και εκτιμηση πρός αυτά.
Είπα μόνο ότι όταν κάποιος δαγκωθει γιατί έβαλε το χέρι του ο ίδιος στο στόμα του σκύλου, ή γιατι έκανε με την συμπεριφορά του σιγουρη μια επίθεση, τότε δεν θα θεωρούσα ηθικό να καταφύγει στην δικαιοσύνη.
Εγώ δεν εκφράστηκα με τρόπο που έδειξα ότι το κατανόησα. Και ηθικά σωστό να ήταν, τι είδους μήνυση μπορεί να γίνει σ ένα αδέσποτο?
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Μα συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω και ρώτησα και πιο πάνω. Τι σημαίνει ημιδεσποζόμενο; Στην αυλή του δε μένει; Αυτός δεν το έφερε στο πάρκο; Επειδή δεν έχει τσιπ, δεν έχει και την ευθύνη του; Να πάρει πρόστιμο κι από πάνω που δεν το έχει τσιπάρει! Αν δεν το θέλει να το αναλάβει η φιλοζωική της περιοχής.
Έχω ένα τέτοιο σκυλί στην αυλή και μπαίνει κάποιος και του επιτίθεται. Δεν έχω ευθύνη γιατί δεν είναι τσιπαρισμένο οπότε το ονομάζω ημιδεσποζόμενο; Ήταν περαστικό απ τον κήπο μου;

epial, ο σκύλος δε θα έπρεπε να ήταν ελέυθερος. Έτσι δε θα υπήρχε επίθεση.
Και εγώ όταν πάω στο χωριό, ταίζω αδέσποτες γάτες και σκύλους και επιτρέπω να μπαίνουν στο σπίτι μου(όταν απουσιάζουν ή κοιμούνται οι άλλοι;)). Αυτό το ελάχιστο δείγμα ενδιαφέροντος, σημαίνει ότι πρεπει να αναλάβω την ευθύνη για ότι και να γίνει?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
οταν μπαστακωνονται εξω απο το σπιτι σου η κυκλοφορουν στην περιοχη που μενεις επειδη τα ταιζεις και ενοχλουν και πρεπει να αναλαβεις τις ευθυνες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Νομικά παντως με μάρτυρες μπορεί να αποδειχτεί ότι το σκυλι "ανηκει" στο παιδι. Μπορεί να μη εχει τσιπ αλλά με αυτή τη λογική το 60% των σκυλιών σημερα ειναι αδέσποτα.
Δεν ειναι μονόδρομος το τσιπ για να αποδειχθεί κατοχή.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μα συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω και ρώτησα και πιο πάνω. Τι σημαίνει ημιδεσποζόμενο; Στην αυλή του δε μένει; Αυτός δεν το έφερε στο πάρκο; Επειδή δεν έχει τσιπ, δεν έχει και την ευθύνη του; Να πάρει πρόστιμο κι από πάνω που δεν το έχει τσιπάρει! Αν δεν το θέλει να το αναλάβει η φιλοζωική της περιοχής...
Ημιδεσποζόμενο, το αντιλαμβάνομαι σαν ένα αδέσποτο σκυλί (ή αγορασμένο σκυλί), που "απαγγιάζει" σε κάποια αυλή, τρώει, πίνει και ξαναφεύγει... και ο άνθρωπος του φέρεται καλά (παίζει μαζί του, το χαϊδεύει κλπ.) και έτσι, το σκυλί τον "ψιλοθεωρεί" κάτι σαν "ψιλοαρχηγό" του...
Βασικό διαφοροποιό στοιχείο: Πηγαίνει βόλτα μαζί του...
Βασικό διαφοροποιό στοιχείο: Το σκυλί αντιλαμβάνεται όλα τα προνόμια της σχέσης, αλλά αδυνατεί να καταλάβει τους περιορισμούς της και τις συνεπαγόμενες συμπεριφορές...

Η βασική διαφορά, δηλαδή, είναι στην ευθύνη (του ανθρώπου) και στην συμπεριφορά (του σκύλου)...

Ας πούμε, τις 2 αδέσποτες "γριούλες" της γειτονιάς μου, κάποια άτομα τις ταΐζουμε... τις πάμε 2 φορές το χρόνο στο γιατρό... κάθε Αύγουστο (που λείπουν οι περισσότεροι) τις πάμε σε πανσιόν για 1 μήνα... κάθε βράδυ "απαγγιάζουν" στον κήπο μου... καμμιά φορά, μας ακολουθούν στη βραδυνή βόλτα μας (μέχρι να φτάσουν στα "σύνορα" της περιοχής τους και της φαντασίας τους)... τρελλαίνονται για τα χάδια μας... κάνουν "φύλαξη" τα βράδια (δεν συμπαθούν τους ντιλιβεράδες, ενώ τα δικά μας τους λατρεύουν - από ντιλιβερά θα τη βρούμε!)...

Αλλά, δεν τις θεωρώ ημιδεσποζόμενες... γιατί εκείνες επιλέγουν τρόπο ζωής και συμπεριφορές...
Είναι, κλασικά, αδέσποτες...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Silver, δε μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει στ αλήθεια. Μόνο από αυτά που έχει πει ο russellkind
Το συγκεκριμενο ατομο περιθαλπτει 1 ημιαιμο Γερμανικο ποιμενικο εδω και χρονια,1 αλλο Πιτ μπουλ θυληκο που του το χαρισε 1 πετσοπας που ηταν μεχρι 6 μηνων σε κλουβι και πριν λιγες ημερες πηρε στην αυλη του και το λευκο Πιτ μπουλ που μας επιτεθηκε.Δεν του ειχε καν περιλαιμιο ωστε να μπορεσουμε να τον πιασουμε.Εχει κανει τα σκυλια αυτα υπερπροστατευτικα προς αυτον και οτι τον πλησιαζει κινδυνευει,εκτος απο τους γνωστους του συν εμενα.Το θυληκο πιτ μπουλ που εχει εχει δαγκωσει τουλαχιστον 3 ατομα στην γειτονια και κανεις δεν του εκανε μυνηση.Τον εχει δει ο ιδιος να λεει στα σκυλια του -Ποιος ειναι και τετοια και να τα αγριευει.
και θεωρώ ότι κάποια ευθύνη την έχει. Αν μη τι άλλο, από τη στιγμή που ξέρεις ότι τα σκυλιά που φροντίζεις, μπορεί να γίνουν επικίνδυνα για τους άλλους, δεν κάνεις κάτι γι αυτό;
Πες ότι τα σκυλιά στο χωριό δάγκωναν κάποιον έξω από την πόρτα σου, δε θα ήταν δικό σου το λάθος;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Καμιά φορά έχουμε τις καλύτερες προθέσεις αλλά δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε μία κατάσταση. Κάπως έτσι βλέπω το παιδί που έχει περιθάλψει το πιτ. Δεν στέκεται στις λεπτομέρειες του δίνει ένα πιάτο φαί και ενίοτε στέγη και δεν βλέπει ότι έχει και υποχρεώσεις απέναντι στον κοινωνικό του περίγυρο, πολύ απλά δηλαδή βόλτα με λουρί.
Δεν φροντίζει απλά ένα αδέσποτο, το έχει υιοθετήσει και πρέπει να αναλάβει και τις υπόλοιπες ευθύνες που συνεπάγεται αυτό.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καμιά φορά έχουμε τις καλύτερες προθέσεις αλλά δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε μία κατάσταση. Κάπως έτσι βλέπω το παιδί που έχει περιθάλψει το πιτ. Δεν στέκεται στις λεπτομέρειες του δίνει ένα πιάτο φαί και ενίοτε στέγη και δεν βλέπει ότι έχει και υποχρεώσεις απέναντι στον κοινωνικό του περίγυρο, πολύ απλά δηλαδή βόλτα με λουρί.
Δεν φροντίζει απλά ένα αδέσποτο, το έχει υιοθετήσει και πρέπει να αναλάβει και τις υπόλοιπες ευθύνες που συνεπάγεται αυτό.
συμφωνω απολυτα.αν το σκυλι δεν ενοχλουσε οκ.αλλα αφου ειναι ετσι η το αναλαμβανεις η δεν ασχολεισαι μαζι του
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω.

Ότι έκανε λάθη ο russellkind στην προσπάθεια του να προστατευθεί, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι έχει όλη την ευθύνη ο ίδιος για το περιστατικό.

στα "σύνορα" της περιοχής τους και της φαντασίας τους
=D>
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Κακό είναι να υποταχθεί?Βεβαίως και να υποταχθεί!
Και αν είναι να υποταχθεί, ας υποταχθεί!Να μάθει κιόλας να μην γαβγίζει!

Δεν έχει πάντα ο δικός μας σκύλος το πάνω χέρι, κάποια στιγμή είτε λόγω σωματότυπου, είτε λόγω χαρακτήρα θα υποταχθεί!Καλό θα κάνει, να μάθει να ξεχωρίζει πότε τον παίρνει και πότε όχι!
Στελιο δεν ειναι ετσι τα πραγματα με ολα τα σκυλια. Υπαρχουν σκυλια που λογω ταμπεραμεντου(και οχι λογω δυναμης ή μεγεθους), ΔΕΝ υποτασσονται σε ΚΑΝΕΝΑΝ και σε ΤΙΠΟΤΑ. Και υπαρχουν pit που και να υποταχθει το αλλο σκυλι, θα συνεχισουν να το ''ταλαιπωρούνε''...

Η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη, οπως και τα σκυλια που περιλαμβανονται στην καθε περιπτωση...
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Όταν ένα αδέσποτο, αποτελεί κατά κάποιο τρόπο πρόβλημα για ανθρώπους ή τα ζώα τους, τότε είναι πρόβλημα όλων. Επειδή κάποιοι ή κάποιος, δείχνουν μια στοιχειώδη καλοσύνη, με το να ταίσουν μια φορά ή και κατ εξακολούθηση, δε σημαίνει ότι ανήκει σ αυτούς περισσότερο απ ότι ανήκει στην πόλη. Από πότε η διανομή κονσερβοποιημένου σολωμού ισοδυναμεί με υιοθεσία? Εγώ προσωπικά, όταν ταίζω κάποιο αδέσποτο, συνήθως δεν έχω και το ιστορικό του στα χέρια μου.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Στελιο δεν ειναι ετσι τα πραγματα με ολα τα σκυλια. Υπαρχουν σκυλια που λογω ταμπεραμεντου(και οχι λογω δυναμης ή μεγεθους), ΔΕΝ υποτασσονται σε ΚΑΝΕΝΑΝ και σε ΤΙΠΟΤΑ. Και υπαρχουν pit που και να υποταχθει το αλλο σκυλι, θα συνεχισουν να το ''ταλαιπωρούνε''...

Η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη, οπως και τα σκυλια που περιλαμβανονται στην καθε περιπτωση...
Εδώ δεν αλλάζεις ούτε τόνο:)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
απλά ξέροντας ότι θα βρούνε φαγητό στο συγκεκριμένο σπίτι
αναπτύσσουν ενστικτωδώς thn ανάγκη να οριοθετήσουν και να προστατέψουν την περιοχή τους.
(μην τους φάει κανεις άλλος το φαΐ!!)

δεν το λέω για τo συγκεκριμένο σκυλί αλλα συμβαίνει γενικά
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
αν ταιζε καποιος ενα αδεσποτο που ηταν αγριο η μη κοινωνικοποιημενο και κυκλοφορουσε στην γειτονια και δαγκωνε εμενα το σκυλο μου η το παιδι μου και γνωριζα οτι εκεινος το περιθλαπτει θα του εφερνα τον σκυλο καπελο και δεν ξερω τι αλλο θα του εκανα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Όταν ένα αδέσποτο, αποτελεί κατά κάποιο τρόπο πρόβλημα για ανθρώπους ή τα ζώα τους, τότε είναι πρόβλημα όλων. Επειδή κάποιοι ή κάποιος, δείχνουν μια στοιχειώδη καλοσύνη, με το να ταίσουν μια φορά ή και κατ εξακολούθηση, δε σημαίνει ότι ανήκει σ αυτούς περισσότερο απ ότι ανήκει στην πόλη. Από πότε η διανομή κονσερβοποιημένου σολωμού ισοδυναμεί με υιοθεσία? Εγώ προσωπικά, όταν ταίζω κάποιο αδέσποτο, συνήθως δεν έχω και το ιστορικό του στα χέρια μου.
Δεν διαφωνώ. Απλά θεωρώ ότι στην περίπτωση που συζητάμε δεν είναι ο σκύλος αδέσποτος.
Πριν υιοθετήσω τον τρίτο σκύλο μου τον είχαν μαζέψει κάτι κοριτσάκια. Τον είχαν στον κήπο τους και όποτε τους κάπνιζε άνοιγαν την πόρτα και έφευγε για το πάρκο. Εκεί επιτιθόταν σε δεσποζόμενα με τους ιδιοκτήτες. Ήταν αδέσποτο; Όχι. Όταν οι κοπέλες που τον φρόντιζαν πριν την υιοθεσία της συμφοράς μίλησαν στα κοριτσάκια αυτά το αποτέλεσμα ήταν απλά να του βγάλουν το κολλάρο και να μην τον ξαναφήσουν στον κήπο τους. Καλό ε; Ήθελαν τον σκύλο χωρίς τις δυσκολίες του. Εμ δεν είναι έτσι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Όταν ένα αδέσποτο, αποτελεί κατά κάποιο τρόπο πρόβλημα για ανθρώπους ή τα ζώα τους, τότε είναι πρόβλημα όλων...

Επειδή κάποιοι ή κάποιος, δείχνουν μια στοιχειώδη καλοσύνη, με το να ταίσουν μια φορά ή και κατ εξακολούθηση, δε σημαίνει ότι ανήκει σ αυτούς περισσότερο απ ότι ανήκει στην πόλη...
Θα συμφωνήσοω μαζί σου και θα το συνδέσω και με άλλα θέματα που "τρέχουν" σήμερα (για το αν τα ζώα αισθάνονται όπως εμείς)...

Ισως... λέω, ίσως...

Μία τεράστια διαφορά του ανθρώπου και του σκύλου είναι η εξής:
- Ο άνθρωπος έχει πιο "μακριά" μνήμη...
- Ο άνθρωπος (κατ' επέκταση) προβλέπει... όχι όπως ο σκύλος (αν κάνω αυτό, θα γίνει εκείνο)... αλλά, όπως ο άνθρωπος: Π.χ. Αν ταΐσω το σκύλο, τι θα γίνουν τα γατάκια που έχουν μόλις γεννηθεί στον κήπο μου? Αν περιθάλψω το σκύλο, τι θα γίνει αν αυτός δεν θέτει όρια στην περιοχή του? κλπ...
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Αν ένα σκυλί είναι έτσι δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν να το ταίζει. Και αν δεν το τάιζε κανένας θα φέρναμε καλάζνικοφ?Απαντώντας στον Κυριάκο:rolleyes:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Αν ένα σκυλί είναι έτσι δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν να το ταίζει. Και αν δεν το τάιζε κανένας θα φέρναμε καλάζνικοφ?
Κάνεις λάθος. Τον ταίζαμε πολλοί, στην αρχή δεν ήταν έτσι μετά ανέπτυξε προβληματική συμπεριφορά. Σε εμάς και στα σκυλιά μας ήταν φιλικός σε άλλους όχι. Ποιά είναι η λύση σε αυτή την περίπτωση. Και να σταματούσαμε το τάισμα στο πάρκο θα παρέμενε γιατί εκεί είχε μεγαλώσει. Αν υπήρχε λειτουργικό κράτος θα τον αναλάμβανε αλλά στην ελλάδα αυτές οι υποθέσεις έχουν έκβαση γνωστή. Φόλα.
Συγνώμη που χρησιμοποιώ προσωπικό παράδειγμα αλλά μοιάζουν οι δύο περιπτώσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf