Επιθετική συμπεριφορά


Maltese2021

New Member
27 Απριλίου 2021
1
0
42
Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με ένα μαλτεζ αρσενικό, 5 μηνών έως τώρα, είναι αρκετά ατίθασο και επιθετικό ΕΙΔΗΚΑ το απόγευμα, δαγκώνει τα πόδια μας, παντόφλες αλλά με επίθεση μας δαγκώνει στον αστράγαλο με γρυλισμα και κραυγές, έφερα εκπαιδευτή αλλά δεν είδα βελτιωση, έχω απελπιστη, ΕΙΔΗΚΑ τη μη μητέρα μου την δαγκώνει καρπό και αστράγαλο αρκετά έχουμε και σημάδια, έχω κρατεί το βάζω 10 λεπτά το βγάζω ξανά τα ίδια δεν ξέρω τι να κάνω? Φοβάμαι μήπως έχει κληρονομικότητα σε επιθετική συμπεριφορά χωρίς λόγο.... Είχα ξανά σκύλο 13 χρόνια δεν είχαμε αντιμετωπίσει Τετιο θέμα ποτε
 


NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
32
Καλησπέρα!

Καταλαβαίνω την ανησυχία σας γι' αυτό ας ξεκινήσω με το ότι δεν θεωρώ πως η συμπεριφορά αυτή είναι επιθετική. Αντιθέτως είναι στο πλαίσιο της φυσιολογικής συμπεριφοράς ενός κουταβιού.
Για αρχή ας πάρουμε το γεγονός της αλλαγής των δοντιών του, κάτι επίπονο και ενοχλητικό, που τον ωθεί να δαγκώνει ό,τι βρίσκει!

Τα κουτάβια χρησιμοποιούν το στόμα τους (δοντια κλπ) για να εξερευνίσουν το περιβάλλον τους. Κι αυτό είναι άλλος ένας παράγοντας που τα ωθεί να το χρησιμοποιούν τόσο πολύ.

Τέλος, τα δαγκώματα που σας κάνει για αυτόν είναι παιχνίδι, και το να παίζουν πιο έντονα από το μη-επίπονο :p, είναι κάτι που με κατάλληλη εκπαίδευση επιμονή και σωστή επικοινωνία με το σκυλάκι μαθαίνεται.

Αρχικά θα πρέπει κάπως να επικοινωνήσετε σε αυτόν το τι "επιτρέπεται" να δαγκώνει, ανακατευθύνοντας τον σε κάποιο κατάλληλο παιχνίδι του.
Πολλές φορές αυτό δεν έχει άμεσο αποτέλεσμα, οπότε μια καλή ιδέα είναι να απομακρυνθείτε, ίσως να γυρίσετε πλάτη ή να αλλάξετε δωμάτιο για κάποια δευτερόλεπτα έτσι ώστε να πάρει το μήνυμα ότι το παιχνίδι σταματάει.
Έχοντας επιμονή, σιγά σιγά, θα το πιάσει το νόημα!

Για τον πόνο των δοντιών βοηθάει πολύ, βρεγμένη πετσέτα, στη κατάψυξη. Μπορείτε να έχετε διάφορες παγωμένες σε διαφορετικά σχήματα (για να δείτε και τι τον βολεύει περισσότερο) και να του τις δίνεται όταν βλέπετε ότι αρχίζει τα δαγκώματα.

Σημαντική επίσης είναι η ξεκούραση. Είναι συχνό φαινόμενο ένα κουτάβι να κουράζεται μέσα στη μέρα χωρίς απαραίτητα να καταλαβαίνει την ανάγκη της ξεκούρασης ή του ύπνου. Αυτό σημαίνει ότι θέλει προσοχή να μην "εξαντλείται" σε βόλτες-παιχνίδι-εκπαίδευση, αλλά να υπάρχουν αρκετά διαλλείματα ύπνου ή έστω χαλάρωσης μεταξύ όλων αυτών. Όταν αυτό δεν συμβαίνει οι συμπεριφορές όπως το δάγκωμα ή το έντονο γαύγισμα επιδεινωνονται.

Όλα αυτά θα πάρουν χρόνο, μην περιμένετε αλλαγή από τη πρώτη φορά! Επιμονή και υπομονή, είδικά για τους πρώτους μήνες! Κάποιες μέρες θα είναι καλύτερες και άλλες χειρότερες. Με ηρεμία πάντα, χωρίς φωνές και έντονες κινήσεις!

Και ότι σας έγραψα είναι απλά η προσωπική μου οπτική και άποψη, βάσει της εμπειρίας μου με το δικό μου κουτάβι και μόνο. Κάθε σκυλάκι είναι διαφορετικό, μαθαίνει με άλλους ρυθμούς και έχει άλλες "προτιμήσεις". Όσο ζείτε με το δικό σας και το μαθαίνετε, και σας μαθάινει, θα βρείτε τους τρόπους και τον ρυθμό σας!

Επίσης να πω πως αν απλά έχετε σημάδια, είστε πολύ καλά. Εγώ πρέπει να έχασα λίτρα αίμα ειδικά όταν η δικιά μου ήταν 2-5 μηνών! Κι ενώ ηρέμησε, ήρθε μετά η εφηβεία γύρω στους 6 μήνες, και πάλι απ'την αρχή! Αλλα μεγάλο ρόλο έπαιξε και το ότι την υιοθετήσαμε σε ηλικία μόλις ενός μήνα μιας και βρέθηκε στον δρόμο χωρίς μαμά λόγω φόλας...οπότε δεν είχε καθόλου χρόνο μαζί της δυστυχώς να πάρει όλα όσα έπρεπε.

Ποιά είναι η ιστορία του δικού σας κουταβιού;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Από εδώ δεν γίνεται να σου γράψουμε βιβλίο ολόκληρο. Το θέμα σου δεν "φτιάχνεται" με ένα κουμπάκι που απλά πατάς.

Αναφέρεις ότι έφερες εκπαιδευτή. Πόσες ώρες περίπου;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Φοβάμαι μήπως έχει κληρονομικότητα σε επιθετική συμπεριφορά χωρίς λόγο....
Και τι έκανες πριν αποκτήσεις το σκυλάκι, για να αποφύγεις τέτοια ενδεχόμενα θέματα;

Είχα ξανά σκύλο 13 χρόνια δεν είχαμε αντιμετωπίσει Τετιο θέμα ποτε
Ε...για όλα υπάρχει η πρώτη φορά! Δεν είναι ίδιοι όλοι οι σκύλοι.

έφερα εκπαιδευτή αλλά δεν είδα βελτιωση
Τι βελτίωση να δεις σε ένα μωρό, τόσο γρήγορα;

Το σκυλάκι σου είναι ένα απόλυτα φυσιολογικό κουτάβι. Ισως λίγο πιο ζωηρό. Οι περισσότεροι το βρίσκουμε θεμιτό αυτό, έχω να σου πω. Δεν ξέρω βέβαια αν η συμπεριφορά του συνάδει με την φυλή του. Αυτό πρέπει να το ξέρεις εσύ, που το διάλεξες να το βάλεις στην ζωή σου και αυτός που στο έδωσε.

Να σου ζήσει το μικράκι και ακολούθα με ευλάβεια τις συμβουλές του εκπαιδευτή, για να μην εξελιχθεί σε ένα πάρα πολύ ζωηρό ενήλικο και εντελώς ατίθασο σκύλο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα κι από εμένα
δεν μας αναφέρετε καθόλου βολτίτσες. Πάει? πότε και για πόσο? το απόγευμα μπορεί να έχει μαζέψει ενέργεια και να θέλει κάπου να την εκτονώσει. Ο εκπαιδευτής δεν σας είπε πώς να αντιμετωπίζετε αυτή την (πολύ φυσιολογική) κατάσταση? Η @NaraLana σας έδωσε κάποιες συμβουλές. Ανάλογα με το σκυλάκι, ο εκπαιδευτής μπορεί να βοηθήσει πολύ, αλλά θα χρειαστεί και τη δική σας συνεχή δουλειά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22