Επιθετική συμπεριφορά


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Καλησπέρα σας, έχω ένα κουτάβι 5 μηνών και τώρα τελευταία βλέπω μια πιο επιθετική συμπεριφορά εδώ και λίγες μέρες ... Στην αρχή το δικαιολογούσα λόγω δοντιών αλλά πλέον του έχουν βγει σχεδόν όλα τα δόντια ... Παρόλα αυτά εδώ και λίγες μέρες δαγκώνει πάρα πολύ συχνά ακόμα και να κάθομαι μπορεί να έρθει και να μου δαγκώσει δυνατά το χέρι ή γαυγιζει έντονα συχνά και γενικά δείχνει μια πολύ νευρική συμπεριφορά όλη μέρα ... Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ορμών? Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν δέχομαι κουτάβι 5 μηνών να χαρακτηρίζεται επιθετικό. Μπορεί να το βλέπεις έτσι αλλά δεν είναι.

Στην τύχη θα έλεγα ότι ο σκύλος απλά θέλει παιχνίδι. Κάποια σκυλια αρέσκονται στο να παίζουμε με το στόμα. Εκμεταλλευσου το, συνήθως είναι και τα πιο εύκολα στην εκπαίδευση.
 


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Δεν δέχομαι κουτάβι 5 μηνών να χαρακτηρίζεται επιθετικό. Μπορεί να το βλέπεις έτσι αλλά δεν είναι.

Στην τύχη θα έλεγα ότι ο σκύλος απλά θέλει παιχνίδι. Κάποια σκυλια αρέσκονται στο να παίζουμε με το στόμα. Εκμεταλλευσου το, συνήθως είναι και τα πιο εύκολα στην εκπαίδευση.
Καλησπέρα σας και ευχαριστω για την απάντηση .. δεν ξέρω πως αλλιώς να το χαρακτηρίσω απλά άλλαξε απότομα συμπεριφορά και δείχνει πιο άγριος ..γι'αυτό το λόγο ρωτάω για να ακούσω συμβουλές για το πώς να τον ηρεμήσω
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
H νευρικοτητα που περιγραφετε ειναι αποτελεσμα ελλειψης εκτονωσης. Δεν ειναι επιθετικοτητα. Το κουταβια εχει μεγαλυτερες αναγκες εκτονωσης, σωματικης και εγκεφαλικης.
 


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
H νευρικοτητα που περιγραφετε ειναι αποτελεσμα ελλειψης εκτονωσης. Δεν ειναι επιθετικοτητα. Το κουταβια εχει μεγαλυτερες αναγκες εκτονωσης, σωματικης και εγκεφαλικης.
Οπότε μου προτείνετε μεγαλύτερες βόλτες ? Διότι αρκετοί μου λένε ότι χρειάζεται εκπαιδευτή γιατί μπορεί να συνεχίσει αυτή την συμπεριφορά και ως ενήλικας και να υπάρξουν σοβαρότερα προβλήματα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Οι απλες βολτες δεν ειναι αρκετες για την εκτονωση ενος κουταβιου, αν και πολυ σημαντικες . Σας προτεινω να εχετε στην τσεπη σας λιχουδιες, να παρετε ενα δυο παιχνιδια οπως κομπους, μαξιλαρακια, μπαλακι και να παιζετε με το κουταβι δειχνοντας και μαθαινοντας του διαφορα πραγματα οπως να καθεται, να δινει ποδι, να κανει διαφορες τετοιες χαριτωμενιες που αν και τελειως "περιττες" θα το βοηθουν να εκτονωνεται πνευματικα και να φτιαξετε μια σχεση μεταξυ σας.
 


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Οι απλες βολτες δεν ειναι αρκετες για την εκτονωση ενος κουταβιου, αν και πολυ σημαντικες . Σας προτεινω να εχετε στην τσεπη σας λιχουδιες, να παρετε ενα δυο παιχνιδια οπως κομπους, μαξιλαρακια, μπαλακι και να παιζετε με το κουταβι δειχνοντας και μαθαινοντας του διαφορα πραγματα οπως να καθεται, να δινει ποδι, να κανει διαφορες τετοιες χαριτωμενιες που αν και τελειως "περιττες" θα το βοηθουν να εκτονωνεται πνευματικα και να φτιαξετε μια σχεση μεταξυ σας.
Το έλα εδώ κάτσε ξάπλωσε δώσε χέρι πηδα τα έχουμε μάθει ..το μόνο μου θεμα είναι το γεγονός ότι στην βόλτα σε ακούει που και δεν τρώει τις λιχουδιές καθόλου όταν βγαίνουμε βόλτα
...αυτό είναι κάτι που προσπαθώ να του μάθω
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ποτε τις τρωει τις λιχουδιες δηλαδη? Μονο μεσα στο σπιτι που δεν εχει κανενα περισπασμο φανταζομαι... παιζετε με το κουταβι? Οταν παιζετε εξιταρεται και δαγκωνει? Η μονο οταν θελει να σας προκαλεσει για να ασχοληθειτε μαζι του? Γενικα ο κανονας ειναι οτι το κουταβι δαγκωνει, εκφραζεται μεσα απο το δαγκωμα. Πρεπει να το μαθουμε να να μη μας δαγκωνει ή να μας δαγκωνει οταν εμεις θελουμε και επιτρεπουμε. Οποτε παιζουμε με παιχνιδια που θελουμε να δαγκωνει και κατευθυνουμε εκει που θελουμε το δαγκωμα του, μη επιτρεποντας να δαγκωνει χερια ποδια κλπ . Και εκπαιδευεται γι αυτο μεσω του παιχνιδιου.
 
  • Like
Reactions: BiggBilly


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Ποτε τις τρωει τις λιχουδιες δηλαδη? Μονο μεσα στο σπιτι που δεν εχει κανενα περισπασμο φανταζομαι... παιζετε με το κουταβι? Οταν παιζετε εξιταρεται και δαγκωνει? Η μονο οταν θελει να σας προκαλεσει για να ασχοληθειτε μαζι του? Γενικα ο κανονας ειναι οτι το κουταβι δαγκωνει, εκφραζεται μεσα απο το δαγκωμα. Πρεπει να το μαθουμε να να μη μας δαγκωνει ή να μας δαγκωνει οταν εμεις θελουμε και επιτρεπουμε. Οποτε παιζουμε με παιχνιδια που θελουμε να δαγκωνει και κατευθυνουμε εκει που θελουμε το δαγκωμα του, μη επιτρεποντας να δαγκωνει χερια ποδια κλπ . Και εκπαιδευεται γι αυτο μεσω του παιχνιδιου.
Ναι και γενικά στο σπίτι ακούει πολύ επειδή δεν υπάρχει αντιπερισπασμός...κάνω αυτό που λέτε όταν πάει να με δαγκώσει βάζω κατευθείαν παιχνίδι στο στόμα το τραβάω για να υπάρξει ένα παιχνίδι μεταξύ μας αλλά όταν θα περπατήσω μέσα στο σπίτι θα δαγκώσει το πόδι μου.. και γενικά αυτές τις μέρες είναι με ένα στόμα συνέχεια ανοιχτό κάνει νευρικές κινήσεις δαγκώνει στον αέρα και δείχνει αρκετά νευριασμένος ... και στην βόλτα τρέχει σαν παλαβός δεν ηρεμεί με τπτ με τραβάει συνέχεια και μερικές φορές σηκώνεται και με δαγκώνει ...υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι σεξουαλικές ορμές?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ναι και γενικά στο σπίτι ακούει πολύ επειδή δεν υπάρχει αντιπερισπασμός...κάνω αυτό που λέτε όταν πάει να με δαγκώσει βάζω κατευθείαν παιχνίδι στο στόμα το τραβάω για να υπάρξει ένα παιχνίδι μεταξύ μας αλλά όταν θα περπατήσω μέσα στο σπίτι θα δαγκώσει το πόδι μου.. και γενικά αυτές τις μέρες είναι με ένα στόμα συνέχεια ανοιχτό κάνει νευρικές κινήσεις δαγκώνει στον αέρα και δείχνει αρκετά νευριασμένος ... και στην βόλτα τρέχει σαν παλαβός δεν ηρεμεί με τπτ με τραβάει συνέχεια και μερικές φορές σηκώνεται και με δαγκώνει ...υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι σεξουαλικές ορμές?
Δεν υπαρχουν σεξουαλικες ορμες. Απλα το κουταβι μεγαλωνει και κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι. Σε συνδυασμο ανεπαρκη εκτονωση και ελλειψη οριων& κανονων, μπορει να γινει μεγαλος μπελας. Δυνατοτητα να κανετε καποια μαθηματα υπαρχει? Θα βοηθουσαν παρα πολυ για να καταλαβετε περισσοτερο το σκυλο σας. Δε νομιζω οτι απο εδω μεσα μπορει καποιος να σας βοηθησει περισσοτερο.
 
  • Like
Reactions: medusa and GRDANE


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Δεν υπαρχουν σεξουαλικες ορμες. Απλα το κουταβι μεγαλωνει και κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι. Σε συνδυασμο ανεπαρκη εκτονωση και ελλειψη οριων& κανονων, μπορει να γινει μεγαλος μπελας. Δυνατοτητα να κανετε καποια μαθηματα υπαρχει? Θα βοηθουσαν παρα πολυ για να καταλαβετε περισσοτερο το σκυλο σας. Δε νομιζω οτι απο εδω μεσα μπορει καποιος να σας βοηθησει περισσοτερο.
Ναι βεβαίως, θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και πάλι ευχαριστω για τον χρόνο σας
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
είναι πολύ σημαντικό να σας δείξει κάποιος πως θα διαχειριστείτε την συγκεκριμένη κατάσταση.
Αυτό που σας περιγράφει η @Amaliaz και σας λέει ο @BiggBilly μπορεί να φαίνεται απλό και να σκέφτεστε οκ... παιχνίδι είναι... αλλά αν δεν γίνει σωστά εύκολα οδηγεί σε λάθος κατεύθυνση.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
474
1.071
20
Πάτρα
Νομίζω πως περνάει την λεγόμενη "εφηβεία" και γι'αυτό έχει αλλάξει η συμπεριφορά του. Συνήθως οποιαδήποτε στιγμή από 5 μέχρι 11 μηνών περνάει ένα σκυλί αυτή την φάση. Δεν είναι επιθετικός, θεωρώ πως απλώς είναι όπως οι έφηβοι άνθρωποι, γίνονται λίγο πιο απρόβλεπτοι και ίσως λίγο απαιτητικοί και άλλες φορές ίσως παρατηρήσεις ότι σε "γράφει" όταν του λες να εκτελέσει κάτι. Όπως και να έχει το θεωρώ φυσιολογικό και έτυχε σε εμένα σε αυτήν περίπου την ηλικία, δεν με άφηνε σε ησυχία και μου γάβγιζε μέσα στο αυτί όλη την ώρα όταν δεν της έδινα σημασία, σαν να λέει "εδώ είμαι, κοίτα με, δεν θα σε αφήσω καθόλου να κάτσεις κάτω αν δεν ασχοληθείς μαζί μου". Και το δάγκωμα εννοείται πως έγινε πιο έντονο εκείνη την περίοδο. Ψάξε "Dog adolescence" Και άρθρα ή βίντεο σχετικά με αυτό. Ίσως σε βοηθήσει. Εμένα το σταμάτησε όταν έφτασε περίπου 9 με 10 μηνών.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
474
1.071
20
Πάτρα
Σου παραθέτω ένα άρθρο και ένα μικρό παράθεμα από την σελίδα AKC σχετικά με αυτό σε περίπτωση που θέλεις να ενημερωθείς.


AKC:

5. You’re dealing with an adolescent:

OK—this one isn’t necessarily your fault, but the way you respond to it can make a difference in your dog’s behavior. Like humans, dogs go through a rebellious “teenager” phase (around 5 months to 18 months). During this time, they’ll often test their owners, seeing what they can get away with. Being firm and consistent with your training will help establish boundaries. And be patient! They’ll grow out of it.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Σας ευχαριστώ πολύ για το άρθρο θα διαβάσω και θα ενημερωθώ σχετικά με αυτή την συμπεριφορά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3