Επιθετική συμπεριφορά


Lida Cozy

Member
20 Μαϊου 2021
5
2
21
Χαίρεται!!
Έχω ενα σκυλάκι (τσοπανόσκυλο) που τώρα είναι 10 μηνών, την Ήρα . Την πήρα περίπου 2 μηνών από κάτι φίλους που την βρήκαν στον δρομο. Από πολύ μικρή την έπαιρνα παντού μαζί μου, οπότε είχε μάθει να βρίσκεται με πολύ κόσμο και σκυλιά και ήταν πάντα πολύ φιλική με όλους. Τον τελευταλιο μήνα όμως ( λιγό μετά την πρώτη της περίοδο) ξεκίνησε στην βόλτα όποτε ερχόταν κάποιος να την πλησιάσει για να την χαιδέψει να του γαυγιζει και να αγριευει. Γενικότερα όποτε μας πλησίαζε κάποιος (ακόμα δηλαδή και στα μαγαζιά οταν ερχόταν η σερβιτορα). Ξέρω οτι της βγαίνουν τα ενστικτά της τώρα καθώς είναι και σκύλος φύλακας απο την φύση της, αλλά επειδή την έχω παντού μαζί μου (και δεν θα ήθελα να καταλήξω να την κυκλοφορω με φίμωτρο) θα ήθελα να βρώ κάποιον τρόπο (ειδικά τώρα που είναι ακόμα μικρή) ώστε να εμποδίσω να εξελιχθεί μια τέτοια συμπεριφορά. Επίσης μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσο απότομα εμφανίστηκαν αυτά τα ένστικτα καθώς όπως σας είπα είχε μια πολύ υγιείς κοινωνική ζωή από κουτάβι.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
γενικα η σημασια της λεξης "κοινωνικοποιηση" εχει παρει μια λαθος πορεια, απο πολλους. ενα καλα κοινωνικοποιημενο σκυλι, δεν ειναι ενα σκυλι που θα κανει χαρες και παιχνιδια σε οτι δει που περπαταει. ενα καλα κοινωνικοποιημενο σκυλι, ειναι ενα σκυλι που μπορει να αγνοει, να ειναι ηρεμο στην παρουσια διαφορων πραγματων που θα μπορουσαν να το εξιταρουν. να εχει την προσοχη στον ιδιοκτητη του. υπαρχει η υπο-κοινωνικοποιηση και η υπερ-κοινωνικοποιηση. φυσικο ειναι το σκυλι με την ενηλικιωση του να βγαζει τις σταθερες του πλεον συμπεριφορες και γουστα. απο μεριας σου το βρισκω λιγακι αδικο για το σκυλι να το πηγαινεις παντου. καταστασεις με πολυ κοσμο οπως μαγαζια και εστιατορια ειναι φυσικο και επομενο να προκαλεσουν στρες. πιστευω πως ανθρωποι που περνουν μαζι και το σκυλι τους οπου και αν πανε, το κανουν περισσοτερο για να γεμισουν το δικο τους κενο και να μην νιωσουν ενοχες αν το αφησουν μονο, η και για να μην τους λειψει. το σκυλι ομως το ρωτας αν γουσταρει να βρισκεται μεσα σε τοσο κοσμο συνεχεια? εγω θα αρχιζα απο εκει λοιπον. θα σταματουσα να την επερνα παντου μαζι. και σιγα σιγα θα αρχιζα την επανενταξη της στις βολτες. κρατα στο μυαλο σου πως ΔΕΝ εχεις ΚΑΜΙΑ υποχρεωση σε ΚΑΝΕΝΑΝ να τον αφησεις να χαιδεψει το σκυλι σου. εαν καποιος στο δρομο ερθει κατα πανω της για να τη χαιδεψει, φυσικο ειναι να αντιδρασει ετσι. εσυ θα επιλεγεις ποιος μπορει και ποιος δεν μπορει να την χαιδεψει, και πότε. οποιους λοιπον επιλεγεις, αν τους δεις πως εχουν μερακι και χρονο, δωσε τους 5-6 λιχουδιες να της δινουν σταδιακα, για να συνδιασει τον ξενο στο δρομο με λιχουδια.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and Orjo


Lida Cozy

Member
20 Μαϊου 2021
5
2
21
γενικα η σημασια της λεξης "κοινωνικοποιηση" εχει παρει μια λαθος πορεια, απο πολλους. ενα καλα κοινωνικοποιημενο σκυλι, δεν ειναι ενα σκυλι που θα κανει χαρες και παιχνιδια σε οτι δει που περπαταει. ενα καλα κοινωνικοποιημενο σκυλι, ειναι ενα σκυλι που μπορει να αγνοει, να ειναι ηρεμο στην παρουσια διαφορων πραγματων που θα μπορουσαν να το εξιταρουν. να εχει την προσοχη στον ιδιοκτητη του. υπαρχει η υπο-κοινωνικοποιηση και η υπερ-κοινωνικοποιηση. φυσικο ειναι το σκυλι με την ενηλικιωση του να βγαζει τις σταθερες του πλεον συμπεριφορες και γουστα. απο μεριας σου το βρισκω λιγακι αδικο για το σκυλι να το πηγαινεις παντου. καταστασεις με πολυ κοσμο οπως μαγαζια και εστιατορια ειναι φυσικο και επομενο να προκαλεσουν στρες. πιστευω πως ανθρωποι που περνουν μαζι και το σκυλι τους οπου και αν πανε, το κανουν περισσοτερο για να γεμισουν το δικο τους κενο και να μην νιωσουν ενοχες αν το αφησουν μονο, η και για να μην τους λειψει. το σκυλι ομως το ρωτας αν γουσταρει να βρισκεται μεσα σε τοσο κοσμο συνεχεια? εγω θα αρχιζα απο εκει λοιπον. θα σταματουσα να την επερνα παντου μαζι. και σιγα σιγα θα αρχιζα την επανενταξη της στις βολτες. κρατα στο μυαλο σου πως ΔΕΝ εχεις ΚΑΜΙΑ υποχρεωση σε ΚΑΝΕΝΑΝ να τον αφησεις να χαιδεψει το σκυλι σου. εαν καποιος στο δρομο ερθει κατα πανω της για να τη χαιδεψει, φυσικο ειναι να αντιδρασει ετσι. εσυ θα επιλεγεις ποιος μπορει και ποιος δεν μπορει να την χαιδεψει, και πότε. οποιους λοιπον επιλεγεις, αν τους δεις πως εχουν μερακι και χρονο, δωσε τους 5-6 λιχουδιες να της δινουν σταδιακα, για να συνδιασει τον ξενο στο δρομο με λιχουδια.

Ναι οκευ δεν συμφωνω με αυτα που λες , δεν προσπαθω να γεμισω κανενα κενο, ουτε νιωθω τύψεις. Προφανως εχω δουλειες και πραγματα να κανω.Την παιρνω μαζι απλα για να μην περναει μονης της χρονο σπιτι, οποτε ειναι λιγο ατοπο αυτο που λες. Δευτερον ειναι παντα ενθουσιασμενη οταν βγαινει εξω και ποτε δεν θελει να γυρισει σπιτι οσες ωρες και να περναμε εξω οποτε ασε καλυτερα τον ιδιοκτητη του σκυλου να κρινει ποτε ζοριζεται το σκυλι και ποτε οχι.
 
  • Haha
Reactions: TheBestBoi


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είναι πολλά που μπορούν να σου πουμε ως συμβουλές. Το θέμα είναι αν "βλέπεις" σωστά την αντίδραση του σκύλου. Δηλαδή αν η διάγνωση είναι σωστή.

Κάθε σκυλί είναι διαφορετικό. Κάθε σκυλί έχει το τρόπο μάθησης του. Κάποια έχουν δυνατά ένστικτα που θέλουν δουλειά. Ο σκύλος δεν είναι ρομπότ που με 1-2 πράγματα εξαλείψουμε ΜΙΑ συμπεριφορά που δεν μας αρέσει. Συνήθως για αυτήν την μια συμπεριφορά πρέπει να φτιάξουμε άλλες 10.
Περιέγραψε τι ακριβώς κάνει
 


Lida Cozy

Member
20 Μαϊου 2021
5
2
21
Το αντιλαμβανομαι οτι δεν προκειται να κανω μια μαγικη κινηση και να διορθωθει οποιαδηποτε επιθετικη συμπεριφορα , απλα θα ηθελα καποια "tips" ωστε με την παροδο του χρονου να ηρεμησει και να καταλαβει οτι εγω φροντιζω αυτην και οχι αυτη εμενα.
Πχ οταν θα ειμαστε στον δρομο και την πλησιασει καποιος ( οχι αποτομα ακομα και ηρεμα) αυτη θα τον μυρισει λιγο και μετα θα αρχισει να γαβγιζει επιθετικα. Απο την αλλη ομως ποτε δεν εχει γαυγισει σε καποιον αλλο ιδοκτητη σκυλου που στην αρχη παιζει με τον αλλο σκυλο και μετα την πλησιαζουν για να την χαιδεψουν ( ισως εχει την προσοχη της στο παιχνιδι) . Γενικα και στο σπιτι μου οποτε ερθει καποιος φιλος που ισως να μην εχει ξαναδει αρχιζει να γαυγιζει πολυ επιθετικα και παρολο που στο τελος θα ηρεμησει και θα αρχισει τα ναζια θελω να καταλαβει οτι εγω ελεγχω ποιος μπαινει και ποιος βγαινει μεσα στο σπιτι , οχι αυτη. Το ξερω οτι ειναι σκυλι φυλακας και εχει πολυ εντονα αυτα τα ενστικτα απλα θελω να κανω οτι μπορω να ηρεμησω λιγο τα πνευματα και να συμβιβαστει με αυτο , οπως και εγω εχω συμβιβαστει με τα δικα της θελω.
Αλλο ενα παραδειγμα είναι οτι οποτε την βγαζω βολτα σε κεντρικους δρομους με κοσμο που περνανε συνεχεια διπλα της ανθρωποι δεν δινει σημασια, οποτε ομως βγουμε καπου που ειμαστε μονες και ξαφνικα περασει ενας ανθρωπος θα αρχισει να γαυγιζει σαν τρελη.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Το αντιλαμβανομαι οτι δεν προκειται να κανω μια μαγικη κινηση και να διορθωθει οποιαδηποτε επιθετικη συμπεριφορα , απλα θα ηθελα καποια "tips" ωστε με την παροδο του χρονου να ηρεμησει και να καταλαβει οτι εγω φροντιζω αυτην και οχι αυτη εμενα.
Πχ οταν θα ειμαστε στον δρομο και την πλησιασει καποιος ( οχι αποτομα ακομα και ηρεμα) αυτη θα τον μυρισει λιγο και μετα θα αρχισει να γαβγιζει επιθετικα. Απο την αλλη ομως ποτε δεν εχει γαυγισει σε καποιον αλλο ιδοκτητη σκυλου που στην αρχη παιζει με τον αλλο σκυλο και μετα την πλησιαζουν για να την χαιδεψουν ( ισως εχει την προσοχη της στο παιχνιδι) . Γενικα και στο σπιτι μου οποτε ερθει καποιος φιλος που ισως να μην εχει ξαναδει αρχιζει να γαυγιζει πολυ επιθετικα και παρολο που στο τελος θα ηρεμησει και θα αρχισει τα ναζια θελω να καταλαβει οτι εγω ελεγχω ποιος μπαινει και ποιος βγαινει μεσα στο σπιτι , οχι αυτη. Το ξερω οτι ειναι σκυλι φυλακας και εχει πολυ εντονα αυτα τα ενστικτα απλα θελω να κανω οτι μπορω να ηρεμησω λιγο τα πνευματα και να συμβιβαστει με αυτο , οπως και εγω εχω συμβιβαστει με τα δικα της θελω.
Αλλο ενα παραδειγμα είναι οτι οποτε την βγαζω βολτα σε κεντρικους δρομους με κοσμο που περνανε συνεχεια διπλα της ανθρωποι δεν δινει σημασια, οποτε ομως βγουμε καπου που ειμαστε μονες και ξαφνικα περασει ενας ανθρωπος θα αρχισει να γαυγιζει σαν τρελη.
λοιπον τελικά συνειδητοποίησα ότι το φόροθμ κρατάει σε μνήμη τα κουοτ οσες μέρες κι αν περάσουν....
στ θέμα μας
@Lida Cozy γραφεις μέσα στο μύνημα σου μια αλήθεια και τον τρόπο... κι όλα σε μια πρόταση...
μάλον χωρίς να το έχεις καταλάβει όμως
γραφεις...
"θελω να καταλαβει οτι εγω ελεγχω ποιος μπαινει και ποιος βγαινει μεσα στο σπιτι , οχι αυτη. Το ξερω οτι ειναι σκυλι φυλακας και εχει πολυ εντονα αυτα τα ενστικτα απλα θελω να κανω οτι μπορω να ηρεμησω λιγο τα πνευματα και να συμβιβαστει με αυτο , οπως και εγω εχω συμβιβαστει με τα δικα της θελω."
λοιπον... γραφεις το τι θέλεις ΝΑ ΕΧΕΙς ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ...
και συγχρόνως γράφεις ότι ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΘΕΛΩ.
σε ρωτάω αν μπορείς να καταλάβεις ότι αυτά τα δύο δεν μπορεί να συμβαδίζουν
και σε ρωτάω αν συνειδητοποιείς λοιπόν ποιος έχει τον έλεγχο....
μόλις τα συνειδητοποιήσεις έχεις κάνει το πρώτο βήμα να διορθώσεις την κατάσταση...
μετά θα πρέπει να σκεφτείς τον ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ
κι έπειτα να ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ....
Αναμένω την απάντηση σου...
 


Lida Cozy

Member
20 Μαϊου 2021
5
2
21
Καταλαβαινω το ερωτημα που θετεις απλα πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ειναι τα παντα απολυτα. Ο συμβιβασμος δεν ειναι μια αμεση αποδοχη για ολα τα αιτηματα και τα θελω του αλλου (ειτε αυτο ειναι σκυλος ειτε ειναι ανθρωπος) για αυτο λεγεται και συμβιβασμος, ωστε να υπαρχει μια ισσοροπια. Το οτι συμβιβαζομαι εγω στον τροπο ζωης της δεν σημαινει οτι θα την αφησω να κανει οτι θελει οποτε το θελει. Την βαζω στο χωρο μου, και πρεπει να τον σεβαστει. Οσο ασχημο και να ακουγεται εγω κανω κουμαντο ποιος μπαινει και οχι στο σπιτι και οχι το σκυλι μου. Θελω απλως να το καταλαβει αυτο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
και πως πιστεύεις λοιπόν ότι θα το καταλάβει?
γιατί περιμένεις επειδή την έβαλες στο σπίτι σου να το σεβαστεί αυτό?
πως πιστεύεις οτι επέρχεται η ισορροπία στο σκύλο?
γιατί να τ αβλέπει με το ανθρώπινο μυαλό κι όχι με τους σκυλίσιους κανόνες?
αν δεν την αφήσεις ν ακάνει ότι θέλει όποτ ετο θέλει με ποιο τρόπο θα της το "επιβάλλεις"?
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Δεν πιστεύω ότι το σκυλί θα συμβιβαστεί με τα δικά σου θέλω ίσως χρειάζεστε την βοήθεια κάποιου επαγγελματία τα σκυλιά είναι αγελαια ζώα αν με λίγα λόγια αν το σκυλι μέσα στο μυαλό του έχει ότι είναι το αφεντικό της αγέλης δεν θα συμβιβαστεί ποτέ με τα δικά σου θέλω
 
  • Like
Reactions: Lida Cozy


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και ο δικός μου. Ξεκίνησε το χαζογάβγισμα μέσα στο σπίτι όταν έρχονταν φίλοι αμέσως αφού συνήλθε (είχε τύφο όταν τον πήρα), μετα στους 8 μήνες ξεκίνησε τις μαγκιές στη γειτονιά και όταν έφτασε περιπου 10 μηνων εκανε το ίδιο σε μαγαζι για φαγητο ενω μεχρι τοτε απλα καθοταν και αραζε (εχω περιγραψει πιο αναλυτικα σε σχετικο θεμα που έχω γραψει).
Πλέον ειναι 16 μηνων και εχει σημαδια βελτιωσης μπορω να πω. Ξεκινησαμε με εκπαιδευτη το Σεπτεμβριο (πλεον κανουμε αραια μαθηματα).
Έχω αποφασισει οτι πλεον δε θα τον παιρνω σε ταβερνες/εστιατορεια. Σε καφετεριες αν τυχει και κατσουμε (μετα απο μεγαλη βολτα/εκτονωση κλπ παντα ωστε να ειναι κουρασμενος) και παντα να εχει χωρο και να μην περνουν ανθρωποι κολλητα στο τραπεζι μας.
Προσωπικά, στη γειτονια ή οταν ειμαστε αναμεσα σε πολυ κοσμο παρολο που εχει βελτιωθει αισθητα μετα απο σταθερη συμπεριφορα (διορθωση οταν κανει κατι που δε θελω αλλα και πολλα μπραβο οταν κανει κατι που θελω) του φοραω χαλινό (μαρκας halti που εχει και ενα μαξιλαρακι γυρω οποτε ειναι πιο μαλακο για τη μουσουδα του - του το εφαρμοζω λιγο πιο ανετο απο το κανονικο του νουμερο ωστε να χωραει να βγαζει τη γλωσσαρα του τωρα που εχει πιασει η ζεστη). Αυτο δεν ειναι φιμωτρο, αλλα ταυτοχρονα σου προσφερει και την ασφαλεια ότι και να του τη δωσει πολυ κατι δε θα μπορεσει να δαγκωσει (οχι πως εχει τετοια προθεση και η δικια σου, τουλαχιστον ο δικος μου είναι τραμπουκος απλα, δεν εχει δαγκωσει κανεναν παρολο που θα μπορουσε), συν οτι ετσι ελεγχεις το κεφαλι του και οχι το λαιμο και σβέρκο (μιας που εχουν τεραστιο και δυνατο).
Δεν ξερω πως αισθανεσαι και ποια ειναι η σταση σου οταν τραμπουκιζει κοσμο στο δρομο αλλα αν εισαι και εσυ σφιγμενη, σιγουρα περναει αυτο και στο σκυλο.
Και εκει με εχει βοηθησει πολυ το halti, αφου πλεον δεν "μαζευομαι" με τον ιδιο τροπο οταν περναμε κοντα απο κοσμο μιας που εχω αυτη τη δικλειδα ασφαλειας :) επομενως ειμαι πολυ πιο χαλαρη και αυτο περναει και στον σκυλακο.
Το βραδυ πρεπει να περιμενεις πως τα ενστικτα του ειναι πιο εντονα. Ειναι δεδομενο και πιθανως ετσι θα μεινει. Σε ερεθισματα που την ημερα δε θα γαβγιζε, το βραδυ θα γαβγισει.
Γενικά όπως και να έχει θα σου πρότεινα να δεις εκπαιδευτη, θα σε βοηθησει ακομα και στο πως να την κουμανταρεις... Δεν ξερω τα κιλα και των δυο σας, αλλα εγω ας πουμε ειχα θεμα στη διαχειριση του μικρου, κατι που εχω ξεπερασει με τη βοηθεια του εκπαιδευτη μου. Η στείρωση που του εκανα το Γεναρη με βοηθησε στο κομματι του οτι με τραβουσε υπερβολικα στο παρκο που πηγαιναμε τα απογευματα γιατι οι δυο φιλες του ειχαν περιοδο και δεν μπορουσα να τον κανω καλα. Πλεον δεν τον νοιαζει, παει απλα να παιξει με τα θηλυκα και ολα καλα.
Επίσης καλο θα ηταν να εχεις τη ρουτινα της και να κανεις μεγαλες βολτες περπατημα συν ιδανικα αν υπαρχει καποιος χωρος να τρεξει να κουραστει καποιες φορες την εβδομαδα.
'Οπως ειπε και άλλο μελος καλο θα ηταν να μην αφηνεισ τον καθενα να ερχεται κοντα στο σκυλο, μονο οποιον κοψεις για πιο εμπειρο και να ξερει να πλησιασει το σκυλακο. Εγώ συνηθως στεκομαι σε μια αποσταση απο οποιον με σταματαει, βαζω τον μικρο να κατσει, μιλαμε λιγο, τους λεω οτι ειναι περιεργος τυπος ο δικος μου, αν συνεχισουν και θελουν, τους πεταω το τσαντακι με τις λιχουδιες, και τον προσεγγιζουν ετσι. Μου έχει τυχει ακομα και με παιδακια (σε συνεννοησιμη ηλικια προφανως) να γινει αυτο που ομως είχαν και εκεινα περιεργη σκυλιτσα και πραγματικα ηξεραν τι να κανουν, ο δικος μου καταχαρηκε οταν πλησιασαν με τις λιχουδιες.
Αυτά απο εμένα, ελπιζω να βοηθησα λιγο αν και τα εχω γραψει στα γρηγορα!
Είναι ο πρωτος μου σκύλος και τα βρηκα δυσκολα, αλλα οσο παει μαθαινουμε και οι δυο :)
 


Lida Cozy

Member
20 Μαϊου 2021
5
2
21
και πως πιστεύεις λοιπόν ότι θα το καταλάβει?
γιατί περιμένεις επειδή την έβαλες στο σπίτι σου να το σεβαστεί αυτό?
πως πιστεύεις οτι επέρχεται η ισορροπία στο σκύλο?
γιατί να τ αβλέπει με το ανθρώπινο μυαλό κι όχι με τους σκυλίσιους κανόνες?
αν δεν την αφήσεις ν ακάνει ότι θέλει όποτ ετο θέλει με ποιο τρόπο θα της το "επιβάλλεις"?
Ρε φιλε δεν ξερω πως θα το καταλαβει για αυτο υποτιθεται γραφω στο φορουμ , για να παρω μια γνωμη απο αλλους ιδιοκτητες σκυλων, οχι για να με κριτικαρουν.
 


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Ρε φιλε δεν ξερω πως θα το καταλαβει για αυτο υποτιθεται γραφω στο φορουμ , για να παρω μια γνωμη απο αλλους ιδιοκτητες σκυλων, οχι για να με κριτικαρουν.
Δε νομίζω πως σε κριτικάρει πάντως, μαλλον σε κατευθυνει σε μια πιο σκυλισια σκεψη ώστε να κινηθεις προς τη σωστη κατευθυνση :)
Κανενας δεν μπορει να σου πει κανε ακριβως το ταδε πραγμα, γιατι κανεις μας δεν ειναι εκει μαζι σου με το σκυλο σου. Εδω ερχεται και κουμπωνει ο εκπαιδευτης... Φυσικά μπορεις να διαβασεις πολλα σχετικα θεματα μεσα στο φορουμ αλλα δε σημαινει πως θα εφαρμοζουν και θα εχουν αποτελεσμα στη δικια σου.
Δεν μπορει πχ καποιος να σου πει ετσι θα τη διορθωνεις... Μπορει πχ να επιλεξετε με εκπαιδευτη να δοκιμασετε την αλυσιδα, που η διορθωση πρεπει να γινεται υπο συγκεκριμενη γωνια και με ταδε ενταση, ή ας πουμε αν βαλεις halti δεν μπορεις προφανως να βαλεις την ιδια δυναμη, ασκεις πολυ μικροτερη αφου τους γυρνας μουσουδα, αρα τον κατευθυνεις πολυ πιο ευκολα με λιγοτερο κοπο. Ξαναλεω όμως, ολα αυτα δεν μπορει να στα περιγραψει καποιος απο εδω.
Κατι πιο απλο που μου ειχε πει ο εκπαιδευτης και σιγουρα κανω, είναι οτι πχ αν περασω απο καποιον ανθρωπο κοντα, δω οτι τον τσεκαρει ο μικρος και δε γαβγισει ή κανει κινηση προς τα εκει, του λεω κατευθειαν μπραβο ώστε να καταλαβει οτι αυτο θελω να κανει με τους ανθρωπους, δεδομενου οτι δεν τον πλησιαζουν βεβαια και νιωσει απειλη ή οτιδηποτε.
Όποτε εχεις χρονο, κανε μια περιγραφη καποιιων περιστατικων κλπ, τι τριγκαρε την αντιδραση του σκυλου σου πχ. Τα πιο εμπειρα μελη ίσως εχουν να σου πουν κατι χρησιμο :)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ρε φιλε δεν ξερω πως θα το καταλαβει για αυτο υποτιθεται γραφω στο φορουμ , για να παρω μια γνωμη απο αλλους ιδιοκτητες σκυλων, οχι για να με κριτικαρουν.
Πάντως έχεις ένα περίεργο τρόπο να ζητάς βοήθεια, και ακόμα πιο περίεργο τρόπο να διαχειρίζεσαι τη βοήθεια που σου έχουν ήδη δώσει.
 
  • Like
Reactions: Orjo


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ρε φιλε... με συγχωρεις...
πιθανά από την περιγραφή σου να εχω καταλάβει τι γινεται λάθος και ποιος ειναι ο σωστος τροπος να συνεχίσεις...
δεν αρκει να το καταλάβω εγω.... δεν θα διαχειριστω εγω τον σκυλο σου εσυ πρεπει να το καταλάβεις...
δεν μπορω να σου δωσω να καταλάβεις όμως αν δεν σου δειξω καποια λαθη και καποια κατευθυνση...
με συγχωρεις που προσπαθησα...
 
  • Like
Reactions: theodss1


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3