Επιθετικός σκύλος


nalanala

New Member
24 Ιουλίου 2020
4
1
35
Καλημέρα.

Έχω έναν σκύλο 6 ετών με επιθετική συμπεριφορά προς ανθρώπους. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος από εμπειρία να μου συστήσει έναν εκπαιδευτή που να ειδικεύεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Ευχαριστώ.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλησπερα ... σε ποια περιοχή είσαι...
Αν θέλεις πες μας λιγα λογια για την επιθετικη συμπεριφορά του εξήγησε μας τι εννοεις...
 


nalanala

New Member
24 Ιουλίου 2020
4
1
35
Εννοώ ότι μπορεί να γρυλίσει σε οποιοδήποτε, χωρίς κάποιο κριτήριο, όταν δει ότι πλησιάζει τον χώρο της και τους δικούς της και μπορεί να δαγκώσει. Ακόμα και από μεγάλη απόσταση πάντα έχει το νου της αν έρχεται κάποιος, δεν χαλαρώνει καθόλου δηλαδή. Ακόμα και στο σπίτι μπορεί να έχει έντονη αντίδραση με άνθρωπο που ξέρει καλά, χωρίς κάποιον προφανή λόγο. Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η συμπεριφορά της με τον καιρό γίνεται όλο και πιο απρόβλεπτη.
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
nai στην αθήνα έχεις πολλές επιλογές....
περιέγραψε μας λίγο την σχέση μεταξύ του σκύλου και την οικογένεια σας...
πως συμπεριφέρεται μεταξύ σας...
υπάρχει κάποιος αρχηγός?
 


nalanala

New Member
24 Ιουλίου 2020
4
1
35
Ο σκύλος μέσα στο σπίτι είναι ήσυχος, ακόμα και με φίλους μου που ξέρει, απλά για ένα διάστημα θα θέλει την προσοχή μας και μετά πάει για ύπνο. Αν έρθει κάποιος που δεν ξέρει μπορεί να τον πάρει με καλό μάτι, μπορεί και όχι και να τον έχει συνέχεια στο τσεκάρισμα αν κάνει κάποια απότομη κίνηση, αν σηκωθεί κτλ Γαβγίζει όπως πολλά σκυλιά όταν περάσει άλλος σκύλος από κάτω και τα γνωστά αλλά όχι κάτι περίεργο. Γενικά προσπαθώ να την παίρνω μαζί μου όσο μπορώ, γνωρίζει καινούρια σκυλιά, καινούριους ανθρώπους, και μέχρι τον 1 χρόνο ήταν απίστευτα κοινωνική και ήρεμη, μετά άρχισε τα περίεργα. Νομίζω πάντως πως αυτή έχει το πάνω χέρι αν αυτό ρωτάτε. Δεν είναι περιορισμένη σε κάποιο δωμάτιο, κοιμάται όπου θέλει. Στη βόλτα αν τη λύσω θα είναι κοντά μου μόνο αν δεν ξέρει το μέρος, διαφορετικά, όταν το μάθει θα φύγει για να πάει να ψάξει σκουπίδια, γατοτροφές κτλ και μετά θα γυρίσει, οπότε σπάνια τη λύνω αν δεν είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Vasiliki K.

Member
16 Αυγούστου 2020
10
14
Ο σκύλος μέσα στο σπίτι είναι ήσυχος, ακόμα και με φίλους μου που ξέρει, απλά για ένα διάστημα θα θέλει την προσοχή μας και μετά πάει για ύπνο. Αν έρθει κάποιος που δεν ξέρει μπορεί να τον πάρει με καλό μάτι, μπορεί και όχι και να τον έχει συνέχεια στο τσεκάρισμα αν κάνει κάποια απότομη κίνηση, αν σηκωθεί κτλ Γαβγίζει όπως πολλά σκυλιά όταν περάσει άλλος σκύλος από κάτω και τα γνωστά αλλά όχι κάτι περίεργο. Γενικά προσπαθώ να την παίρνω μαζί μου όσο μπορώ, γνωρίζει καινούρια σκυλιά, καινούριους ανθρώπους, και μέχρι τον 1 χρόνο ήταν απίστευτα κοινωνική και ήρεμη, μετά άρχισε τα περίεργα. Νομίζω πάντως πως αυτή έχει το πάνω χέρι αν αυτό ρωτάτε. Δεν είναι περιορισμένη σε κάποιο δωμάτιο, κοιμάται όπου θέλει. Στη βόλτα αν τη λύσω θα είναι κοντά μου μόνο αν δεν ξέρει το μέρος, διαφορετικά, όταν το μάθει θα φύγει για να πάει να ψάξει σκουπίδια, γατοτροφές κτλ και μετά θα γυρίσει, οπότε σπάνια τη λύνω αν δεν είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Έχω πολύ παρόμοιο πρόβλημα το οποίο προσπαθώ και εγώ να λύσω. Εάν έχετε βρει κάποιον που να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους συμπεριφορές ή εαν έχετε κάποιο νεότερο, παρακαλώ μοιραστείτε το εδώ γιατί και εγώ είμαι σε κρίσιμη κατάσταση.