Επιθετικότητα στην βόλτα


scarlettmiss

New Member
1 Φεβρουαρίου 2019
4
19
26
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι καινούργια στο forum και έχω μια ερώτηση για το σκυλάκι μου σχετικά με την επιθετικότητα από φόβο και πως μπορώ να την καταπολεμήσω.
Αρχικά το σκυλάκι μου το βρήκα στον δρόμο περίπου ενός έτους και το έχω σχεδόν 1,5 χρόνο τώρα είναι μικρόσωμο κοκονάκι. Είναι πολύ φιλικός με τους ανθρώπους και με άλλα σκυλάκια και πολύ παιχνιδιάρης. Όμως έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φόρες κάποια σκυλάκια θέλουν να του επιτεθούν χωρίς λόγο την μια στιγμή είναι καλά μεταξύ τους και την άλλη στιγμή θέλουν να τον αρπάξουν ή κάποια αρχίζουν να τον καβαλάνε και να γρυλίζουν. Να σημειώσω επίσης ότι είναι στειρωμενος αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος αν είναι κάποιο θέμα μ το δικό μου σκυλάκι ή με τα άλλα; γιατί αυτός δεν είναι επιθετικός αυτά ξεκινάνε....
Έχω επίσης άλλη μια ερώτηση. Σήμερα στην βόλτα βρήκαμε κάποια σκυλάκια και άρχισαν να παίζουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ένα ήταν γερμανικός ποιμενικός (πολύ μεγαλύτερου μεγέθους από τον δικό μου ) και το άλλο ήταν ένα μεσαίου μεγέθους ημίαιμο κόκερ. Σε κάποια φάση ο δικός μου ενώ έπαιζαν μάλλον πόνεσε λίγο; Άρχισε να γρυλιζει και να νευριάζει λίγο, τότε τον περιόρισα καθίσαμε λίγο και μετά ξαναπήγε κι δεν είχαμε θέμα. Όμως μετά πήγε να μυρίσει το αφεντικό του γερμανικού ποιμενικού και τότε αυτός του γρύλισε λίγο και μάλλον τον δαγκωσε ελάχιστα στο λαιμό προειδοποιητικά. Ο δικός μου άρχισε να ουρλιάζει και γύρισε να τον δαγκώσει και ο ποιμενικός τον γάβγισε και πήγε να του ορμίσει το ίδιο και το άλλο
σκυλάκι. Πήγα τον πήρα καθίσαμε χαλάρωσε λίγο το κλίμα τον άφησα άλλα πάλι πήγε να γίνει καυγάς κι έτσι φύγαμε. Η ερώτηση μου είναι τι μπορώ να κάνω ώστε ο σκύλος μου να μην τρομάζει τόσο και να μην γυρίζει να δαγκώσει? καταλαβαίνω ότι είναι βασικό ένστικτο άλλα πιστεύω αυτή η συμπεριφορά μπορούσε να τον τραυματίσει πολύ άσχημα σήμερα άμα δεν προλάβαινα αλλά και εγώ να ήμουν σε κίνδυνο που μπήκα ανάμεσα στον καυγά.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Βρες δυο τρια σκυλακια που να εχουν την ιδια ιδιοσυγκρασια /ενεργεια με τον δικο σου(φιλικα/παιχνιδιαρικα) και κατα προτιμηση στα ιδια κιλα πανω κατω ωστε να παιζει και να συναναστρεφεται.
Ενας "αγνωστος" σκυλος δεν ξερεις ποτε πως θα αντιδρασει. Τις πιο πολλες φορες δεν ξερουν ουτε οι ιδιοκτητες τους πως μπορει να αντιδρασει ο σκυλος τους...οποτε μην ψαρωνεις οταν σου λενε οτι το αγγελουδι τους δεν πειραζει ουτε μυγα...
Απο την αλλη αν ειναι ο δικος σου που ξεκιναει τον τσαμπουκα(τα κοκονια ειναι λιγο....) τοτε πρεπει να τον διορθωνεις καθε φορα που βλεπεις οτι δειχνει σημαδια επιθετικης συμπεριφορας.
 


scarlettmiss

New Member
1 Φεβρουαρίου 2019
4
19
26
Βρες δυο τρια σκυλακια που να εχουν την ιδια ιδιοσυγκρασια /ενεργεια με τον δικο σου(φιλικα/παιχνιδιαρικα) και κατα προτιμηση στα ιδια κιλα πανω κατω ωστε να παιζει και να συναναστρεφεται.
Ενας "αγνωστος" σκυλος δεν ξερεις ποτε πως θα αντιδρασει. Τις πιο πολλες φορες δεν ξερουν ουτε οι ιδιοκτητες τους πως μπορει να αντιδρασει ο σκυλος τους...οποτε μην ψαρωνεις οταν σου λενε οτι το αγγελουδι τους δεν πειραζει ουτε μυγα...
Απο την αλλη αν ειναι ο δικος σου που ξεκιναει τον τσαμπουκα(τα κοκονια ειναι λιγο....) τοτε πρεπει να τον διορθωνεις καθε φορα που βλεπεις οτι δειχνει σημαδια επιθετικης συμπεριφορας.
Είναι πολύ κάλος με όλα αυτό είναι το θέμα άλλα τα περισσότερα δείχνουν να μην τον θέλουν και πολύ... Το ότι δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν είναι σίγουρο και εγώ επιφυλακτικά τον πάω κάθε φορά αλλά ως τώρα δεν έχει ξεκινήσει κάτι αυτός άπλα με τρόμαζε σήμερα πολύ... εκεί που ήταν καλά και έπαιζαν...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εκεί που ήταν καλά και έπαιζαν, δεν είναι καθόλου απίθανο να παίξουν και λίγο ξύλο :D Η πιο απλή λύση για μην επαναληφθεί το σκηνικό είναι... να μην τον ξαναπάς σε τέτοιες συναθροίσεις. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για σκυλοπάρκα, παιχνίδι με άλλα σκυλιά κλπ, θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα θέματα που εξηγούν γιατί δεν είναι τόσο καλή ιδέα όσο φαίνεται.

Τα σκυλιά που παίζουν και τρέχουν ανέμελα είναι συνήθως μια εικόνα που μας θυμίζει αντίστοιχες δικές μας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι μια φυσιολογική εικόνα για τους σκύλους. Οι εντάσεις ανάμεσά τους δημιουργούνται πολύ φυσικά, πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα, και συχνά οι ιδιοκτήτες τους δεν τις παίρνουν καν είδηση μέχρι να κλιμακωθούν αρκετά. Είναι πολύ πιο ωφέλιμο και ασφαλές για το σκύλο σου να παίζει και να τρέχει μαζί σου στη βόλτα, παρά να βρίσκεται σε μια εξαναγκασμένη αγέλη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Εκεί που ήταν καλά και έπαιζαν, δεν είναι καθόλου απίθανο να παίξουν και λίγο ξύλο :D Η πιο απλή λύση για μην επαναληφθεί το σκηνικό είναι... να μην τον ξαναπάς σε τέτοιες συναθροίσεις. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για σκυλοπάρκα, παιχνίδι με άλλα σκυλιά κλπ, θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα θέματα που εξηγούν γιατί δεν είναι τόσο καλή ιδέα όσο φαίνεται.

Τα σκυλιά που παίζουν και τρέχουν ανέμελα είναι συνήθως μια εικόνα που μας θυμίζει αντίστοιχες δικές μας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι μια φυσιολογική εικόνα για τους σκύλους. Οι εντάσεις ανάμεσά τους δημιουργούνται πολύ φυσικά, πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα, και συχνά οι ιδιοκτήτες τους δεν τις παίρνουν καν είδηση μέχρι να κλιμακωθούν αρκετά. Είναι πολύ πιο ωφέλιμο και ασφαλές για το σκύλο σου να παίζει και να τρέχει μαζί σου στη βόλτα, παρά να βρίσκεται σε μια εξαναγκασμένη αγέλη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Θα συμφωνήσω και εγω. Μενω σε επαρχεια κ δεν υπαρχουν σκυλοπαρκα, η βολτα μας ξεκιναει παντα επιφυλακτικά (με το λαμπραντορ) γιατι η γειτωνια ειναι γεματη μεγαλοσωμα αδεσποτα, οσο φιλικα κ αν ειναι τα δικα μου δυσκολευομαι πολυ να τους προσπερασω... Το γιορκακι μου ετυχε προχθες να το παρω αγκαλια κ τον μεγαλο μου να αλλαζουυμε γρηγορα κατευθυνση γιατι ειναι κ πολλα (σαν συμμορια) κ αν μας ορμησουν δεν γλιτωνει κανεις. Παρολο που οταν δεν εχω τα δικα μου μαζι ειναι φιλικα τα αδεσποτα, οταν ομως βγαινουμε βολτα, πραγματικα δεν ξερω απο που να παω....
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Η ερώτηση μου είναι τι μπορώ να κάνω ώστε ο σκύλος μου να μην τρομάζει τόσο και να μην γυρίζει να δαγκώσει?
Να μην τον θετεις σε καταστασεις που τον τρομαζουν και που εκ των πραγματων ειναι πολυ επικινδυνες. Γιατι να "παιξει" με τον τετραπλασιο γ.π. και γιατι να "παιζει" γενικα με αγνωστα σκυλια; τυχερη εισαι μεχρι τωρα...
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Θα συμφωνήσω με την εξαναγκασμένη αγέλη και τον τελευταίο καιρό προβληματίζομαι για το κατά πόσο καταλαβαίνουμε όντως τις ανάγκες και τις συμπεριφορές των σκύλων.
Μένω κοντά σε πάρκο και κάθε λίγο έχουμε επεισόδια, είτε ελαφρά είτε βαριά.
Αρχισα να σκέφτομαι ότι η εκάστοτε τυχαία σκυλοπαρέα που δημιουργείται προκαλεί μάλλον περισσότερο εκνευρισμό και στρες στα σκυλιά παρά διασκέδαση. Σαν κάθε φορά να πρέπει να διανεμηθούν ρόλοι και ιεραρχήσεις με αποτέλεσμα προστριβές και εκνευρισμούς στην καλύτερη.
Ετσι τείνω να πιστεύω ότι το "ας αφήσουμε τα σκυλάκια να παίξουν " έτσι όπως το φανταζόμαστε και το ορίζουμε, είναι λάθος και λειτουργεί αντίθετα από αυτό που περιμένουμε.
Πχ ο δικός μου είναι και φιλικός και φοβικός. Σε μεγαλόσωμο θα είναι φιλικός αρκεί αυτό να είναι ακίνητο. Μόλις κινηθεί, ενώ είναι φιλικό, έχουν μυριστεί κλπ (με λουρί και τα 2 πάντα) ο δικός μου πισωπατεί και του γαβγίζει. Εννοείται πως ΠΟΤΕ και ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν τον πιέζω να κοινωνικοποιηθεί όπως εγώ μπορεί να το έχω στο νου μου αλλά όπως εκείνος το ορίζει κάθε φορά. Με πάσα επιφύλαξη και παίρνοντας από την αρχή τα μέτρα μου (έτοιμη να τον τραβήξω, το λουρί απλωμένο τόσο όσο για να μη γίνει στραβή). Είναι και 4 κιλά, δε θέλω να γίνει και πιο σπασίκλας απ όσο είναι αποκτώντας και επιθετικές συμπεριφορές.
Ετσι κι αλλιώς διαφωνώ κάθετα με τη βόλτα χωρίς λουρί για χίλιους λόγους που στοχεύουν στην προστασία του σκύλου.
Προσπάθησε να μη στρεσάρεις το σκυλί σου εκθέτοντάς το σε καταστάσεις που το πιέζουν, δεν είναι καθόλου υποχρεωτικό να είναι άνετο και φιλικό με άλλα σκυλιά. Και προτείνω λουρί πάντα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Αν βρεθείς σε περιφαγμένο χώρο και παίξεις εσύ μαζί του, μπάλα ή ό,τι άλλο, θα το ευχαριστηθείτε και οι δυο σας και θα τονώσει κι άλλο τη σχέση σας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εξαναγκασμένη αγέλη θεωρείται όταν έχουμε 2 ή περισσότερα σκυλιά στο σπίτι μας και τα εξαναγκάζουμε σε συμβίωση. Εγώ πχ σπίτι μου έχω μια εξαναγκασμένη αγέλη.

Οι άλλες αγέλες (παρεάκια) που δημιουργούνται έξω, δεν είναι εξαναγκασμένες. Οποιος θέλει μένει, όποιος θέλει φεύγει.

δεν τον πιέζω να κοινωνικοποιηθεί όπως εγώ μπορεί να το έχω στο νου μου
Η κοινωνικοποίηση είναι μια συγκεκριμένη περίοδος στην ζωή του σκύλου που διαρκεί συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αυτό που λες είναι κοινωνική συναναστροφή και ουδεμία σχέση έχει με τον όρο "κοινωνικοποίηση" που αφορά τους σκύλους.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Οκ έχεις δίκιο, κοινωνική συναναστροφή για να μη μπερδευόμαστε.
Τα παρεάκια γίνονται εξαναγκασμένα λόγω επιμονής ιδιοκτητών πολλές φορές. Εχω δει περίπτωση σκυλιού που κρύβεται στα πόδια ιδιοκτήτριας κι εκείνη το πιέζει να "ενταχθεί"
Την ίδια στιγμή που άλλα το κύκλωναν και ήταν σαφές ότι δυσφορούσε με τόσα πλησιάσματα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οσοι ξέρουμε, τα αποφεύγουμε όλα αυτά.
Ειδικά σε νεαρά σκυλιά, αυτές οι συναναστροφές με άγνωστους ελεύθερους σκύλους σε πάρκα, είναι σκέτη καταστροφή.
Τα σκυλιά δεν είναι παιδιά που τα πας στην παιδική χαρά να παίξουν με τα αλλα παιδάκια.
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Η ΣΩΣΤΗ κοινωνικοποίηση ενός σκύλου γίνεται κατά κύριο λόγο στο διάστημα που είναι κουτάβι. Κι αυτό με πολλή προσοχή για να μη του δημιουργηθούν φοβίες και συμπεριφορές που θα τις βρεις μπροστά σου αργότερα. Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι δεν υπάρχει λόγος να υποβάλεις το σκυλί σου σε στρεσογόνες καταστάσεις.
Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω σε αυτά που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις και να διαβάσεις στο internet και να δεις βιντεάκια στο youtube περί Calming Signals. Είναι η γλώσσα σώματος με την οποία τα σκυλιά επικοινωνούν μεταξύ τους. Όταν θα μπορείς να αναγνωρίζεις μια άσχημη κατάσταση στην αρχή της και πριν αυτή κλιμακωθεί θα μπορείς να την αποφεύγεις και να έχεις ένα πιο ήρεμο σκύλο.
Δεν ταιριάζουν όλα τα σκυλιά μεταξύ τους.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Αρχισα να σκέφτομαι ότι η εκάστοτε τυχαία σκυλοπαρέα που δημιουργείται προκαλεί μάλλον περισσότερο εκνευρισμό και στρες στα σκυλιά παρά διασκέδαση. Σαν κάθε φορά να πρέπει να διανεμηθούν ρόλοι και ιεραρχήσεις με αποτέλεσμα προστριβές και εκνευρισμούς στην καλύτερη.
Ετσι τείνω να πιστεύω ότι το "ας αφήσουμε τα σκυλάκια να παίξουν " έτσι όπως το φανταζόμαστε και το ορίζουμε, είναι λάθος και λειτουργεί αντίθετα από αυτό που περιμένουμε.
Πολυ σωστα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf