Επιληπτικές κρίσεις


vkarath

New Member
13 Ιουλίου 2022
1
0
58
Καλημέρα. Έχω ένα θηλυκό golden retriever, 15,5 χρονών και πριν μια εβδομάδα παρουσίασε για πρώτη φορά επιληπτική κρίση. Σε συνεργασία με τον κτηνίατρο αποφασίσαμε να παρακολουθήσουμε το φαινόμενο. Στις επόμενες 2 μέρες ξαναπαρουσίασε σε μικρή κλίμακα 2 ακόμα επιληπτικές κρίσεις, οπότε αποφασίσαμε να της χορηγήσουμε φαινοβαρβιτάλη.
Οι παρενέργειες είναι τρομερή αστάθεια, δεν μπορεί να στηρίξει τα πίσω πόδια και ζαλάδα. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία και πώς το αντιμετώπισε....Όταν το σκυλί συνηθίσει την ενέργεια του φαρμάκου, επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση ή εξακολουθεί να έχει αυτή την τρομερή αστάθεια?
 
  • Sad
Reactions: Belvigo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δυστυχώς έχω αντίστοιχη εμπειρία. Αρχές Δεκεμβρίου ο υπερήλικος σκύλος μου εμφάνισε για πρώτη φορά στη ζωή του επιληπτικες κρίσεις. Θυμάμαι είχε κάνει 4 μέσα σε ενα 24ωρο. Την πήγα σε μια κλινικη για να τη δούνε και το πρώτο πράμα που μου είπανε είναι της μας την έφερες . Δεν ήθελαν ούτε εξετάσεις να κάνουν, τις οποίες όμως έκαναν μετά από πολύ επιμονή και οι οποίες δεν ήταν καλές. Οι επόμενες 2 βδομάδες κυλουσαν ομαλά, την τριτη εβδομάδα όμως ένα πρωί το σκυλάκι μου μπήκε σε επιληπτικο στάτους, την πήγα στον κτηνίατρο όπου μου πρότεινε ευθανασία, εκείνη τη στιγμή αρνήθηκα, ήλπιζα ότι ίσως το ξεπεράσει. Κατάφερα να πείσω τον γιατρό να σταματήσει τις κρίσεις όπως και έκανε. Της χορήγησε γενικη αναισθησία και αντί επιληπτικα, τα οποία την ηρέμησα για πολύ λίγο. Κατά τη διάρκεια της διαδρομής για το σπίτι και ενώ δεν είχαν περάσει καλά καλα 20λεπτα από την αγωγή ξανα μπήκε σε επιληπτικο στάτους. Εκεί κατάλαβα ότι ήταν λάθος που δεν την έκανα αθανασία που μου είπε ο γιατρός. Γυρίζοντας σπίτι την έβαλα στο κρεβατάκι της, οι κρίσεις ήταν η μία μετά την άλλη χωρίς σταματημό, εκείνη την στιγμη της υποσχέθηκα οτι θα την απαλαζα απο αυτο το μαρτύριο και έτσι φώναξα έναν γιατρό στο σπίτι και της έκανε ευθανασία, ήσυχα κσι ηρεμα στο κρεβάτι της.:cry: Απλά κοιμήθηκε για πάντα. Στις 20 Δεκεμβρίου 2022 υποβλήθηκε σε ευθανασία σε ηλικια 17 χρονων και στις 21 Δεκεμβρίου θάφτηκε στην αυλή μέσα σε κάσα που της φτιάξαμε με επένδυση από μέσα, τυλιγμενη με την κουβερτούλα της. ️❤:cry:
Οι γιατροί μου είχαν πει ότι για να φτάσει να κάνει επιληπτικες κρίσεις πάει να πει ότι υπάρχει κάτι στον εγκέφαλο της. Μπορεί να υπήρχε κάποιος ογκος ή μπορεί να ειχε υποστεί εγκεφαλικό.

Θα πρέπει το σκυλάκι σας να το δει κάποιος πιο εξειδικευμένος γιατρός, ένας νευρολόγος αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
εχετε εξετασει τα παντα? γενικες βιοχημικες κτλ? Σε αυτη την ηλικια μπορει να ειναι κριση απο διαφορες αιτιες πχ διαβητη
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η μια δικιά μου γιαγιουλα ( γαλλικό 14 χρόνων) ξεκίνησε κρίσεις από το πουθενά.
Έκανε 3 μέσα σε ένα 12ωρο- και ξεκινήσαμε μετά από εξετάσεις αίματος αμέσως Phenobarbital.
Οι εξετάσεις κακές, οι κλινική κατάσταση αρκετά χάλια.
ο ιατρός μου είπε, ότι σε αυτήν την ηλικία συσχετίζεται πολύ συχνά με όγκο στον εγκέφαλο.
Έπεφτε, ειχε αστάθεια, σφηνωνε σε γωνίες και δεν μπορούσε να βγει και άλλα πολλά.
Μετα από δύο εβδομάδες είχε στρώσει κάπως, αλλά τότε αρχησε την νύχτα να είναι τρομερά ανήσυχη - δεν κοιμόταν, ήθελε να περπατάει συνέχεια - με τα παραπανω προβλήματα. Να πέφτει, να σφηνώνει κλπ. Πλέον δεν καταλάβαινε και σχεδόν τίποτα. Κουραζόταν και υπέφερε, αλλά δεν μπορούσε να μην περπατάει!

Τότε το πήρα απόφαση και την άφησα να φύγει....
 
  • Sad
Reactions: sis and spyv


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf