Επιληψία (?) σε 13χρονων σκυλί


trupokarudos

Member
22 Φεβρουαρίου 2021
6
23
37
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.
Το Δεκέμβριο η τετράποδη κόρη έπαθε επιληπτική κρίση. Νόμιζα πως πέθαινε... Έχει πεθάνει σκυλί στα χέρια μου και η εμπειρία ήταν παρόμοια... Οπότε δεν ασχολήθηκα με το να βγάλω κάποιο βίντεο όπως σύστησε κτηνίατρος, αν πέθαινε ήθελα να την αποχαιρέτησω. Δεν περπατούσε. Δεν είχε αίσθηση του σωματος της παραπατουσε σε άσχημο βαθμό και έτρεμε όλο της το σώμα. Δε μπορώ να το περιγράψω. Νομίζα πως πάθαινε εγκεφαλικό και την έχανα. Άμεσα πήγα σε μια κλινική που δουλεύει κάθε μέρα όλη μέρα. Ήταν Κυριακή βράδυ. Κάναμε εξετάσεις αίματος ... Όλα καθαρά... Γύρισα σπίτι
Ένα μήνα μετά... Κρίση. Πιο ήπια. Ξανά στη κλινική. Με βίντεο αυτή τη φορά. Στην ίδια κλινική άλλη ιατρός. Ιδιοπαθης επιληψία είπε. Εφόσον οι αιματολογικες είναι καθαρές είπε να μην ανησυχώ. Και αν δε κάνει πάνω από 2 κρίσεις το μήνα δεν ανησυχούμε.
Πήγα σπίτι.
1.5 μήνα μετά, πριν λίγες μέρες. Την είχα δίπλα μου και έπεσε στον ύπνο της... Αρχικα δε κατάλαβα. Αυτή τη φορά δεν μπορούσε καν να περπατήσει. Έχασε ουρά αλλά είχε πάρει στάση για να ουρησει. Αλλά δε μπορούσε να σηκωθεί. Φοβήθηκα πάλι πως θα τη χάσω. Τις 2 προηγούμενες φορές μετά από λίγο ήταν εντελώς φυσιολογική. Τώρα δε μπορούσε καν να σταθεί. Δε μπορούσε επίσης να ανέβει στον αγαπημένο της καναπέ... Έμεινε κάτω στο κρεβατάκι της πράγμα που δε κάνει ποτέ... Με το που ξημέρωσε πάμε γιατρό. Ήταν η γιατρός που την είδε τη πρώτη φορά. Λέει αυτό είναι η όγκος στον εγκέφαλο η φλεγμονή στο κεντρικο νευρικό σύστημα. Είχε και νυσταγμό λέει (νευρολογικο που τα μάτια κινούνται παράξενα). Κανουμε υπέρηχους κοιλια και ακτινογραφια θώρακα 2 μέρες μετα μπας και έχει κάνα όγκο κατα εκει. Χθες δηλαδή Κυριακή. Δε ξέρω αν γίνεται ακτινογραφια στο κεφάλι στα σκυλιά αλλά δε κάναμε. Όλα καθαρά.... Φεύγω μιλάω με τον κτηνίατρο που εκανε τις ακτινογραφιες. Το επόμενο βημα λέει είναι να δούμε εγκέφαλο με μαγνητική ή αξονική. Πραγμα που φοβάμαι να της κάνω γιατί θέλει αναισθησία και όταν ήταν 8 σε ένα χειρουργείο δεν μπορούσαν να τη ξύπνησουν. Θα με καλούσε λέει η κτηνίατρος που την παρακολουθεί με το που τελείωνε ένα χειρουργείο. Με σύνδεσε με Καιρό... Δε με κάλεσε ποτέ. Δεν πήρα και εγώ γιατί για κάποιο λόγο δεν αισθάνομαι εμπιστοσύνη, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δε ξέρω αισθάνομαι κάπως.
Μου είχε δώσει ωστόσο ενα φάρμακο που είναι ναρκωτικό να της δώσω σε φάση που κάνει κρίση πάνω από 2 λεπτά. Ναι δεν κρύβω πως φοβάμαι μη τη στείλει. Αλλά από την άλλη αγχώνομαι και μην τη στείλει το να μη το δώσω.
Αύριο θα πάω σε άλλο γιατρό να τη δει. Θέλω να βγάλουμε άκρη και να έχει μια καλή ποιότικη ζωή ως το τέλος. Ναι ξέρω είναι σκυλί όχι χελωνα. Αλλά θέλω να έχει μια σωστή διάγνωση και σωστή θεραπεία εφόσον γίνεται. Να ξέρω τι να περιμένω και πως θα χειριστώ τη κατάσταση ακόμα και αν είναι μαζί μου άλλο ένα μήνα, ένα χρόνο ή 5 ακόμα χρονιά....
Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία; Έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε;
Ευχαριστώ
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
το πρωτο μου σκυλι ειχε ιδιοπαθη επιληψια. την πρωτη κριση την επαθε στα 3, και εζησε μεχρι τα 10. (να πω πως ειχε και αλλα νοσηματα). οι συμβουλες μου θα ηταν:

1) πανω απ'ολα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. πιστεψε με, θα κανεις την κατασταση χειροτερη εαν καθε φορα που παθαινει κριση σε πιανει υστερια και φοβος. ετσι ηταν η μανα μου, και της λεγαμε να αφησει τον χωρο, για να μην μεταδωσει τα αρνητικα συναισθηματα στο ζωο. τη στιγμη της κρισης θελει απολυτη ψυχραιμια, οσο δυσκολο και να ειναι. δε σκεφτεσαι τον εαυτο σου και ποσο σε τρομαζει, αλλα το ιδιο το σκυλι, και πως να κανεις τα πραγματα καλυτερα για αυτο. αν σε βοηθαει, ειχα ρωτησει πολλους κτηνιατρους εαν το ζωο ποναει οταν παθαινει κριση, και ειχαν πει πως οχι. μαλλον ουτε καν το καταλαβαινει. δεν κανει να αγγιζεις το ζωακι, η γενικα να του μιλας και να υπαρχουν αλλα ερεθισματα στο περιβαλλον, καθως αυτο μπορει να προκαλεσει κι αλλες κρισεις, λογω του οτι ερεθιζει τον εγκεφαλο. εκεινη τη στιγμη το μονο που πρεπει να κανεις, ειναι να σιγουρευτεις πως εχει κατι μαλακο απο κατω της, για να μην κοπαναει το κεφαλι στο πατωμα και σπασει κανα δοντι. πρεπει επισης, να υπαρχουν οσο λιγοτερα φωτα ανοιχτα γινεται. μια ανοιχτη λαμπα μονο ειναι αρκετη. το φως προκαλει κρισεις. οταν τελειωνει η κριση, δωσε της χρονο. δε θα εχει 100% επαφη με το περιβαλλον για αρκετο διαστημα. η δικια μου εκανε μεχρι και ωρες να συνελθει, να σηκωθει, να σταματησει να πηγαινει περα δωθε σα χαμενη. ειναι ΟΛΑ νορμαλ. να της εχεις φρεσκο νερακι γιατι μαλλον θα θελει να πιει αρκετο, και να εχεις κοντα σου πανακια/πετσετουλες για να σκουπιζεις τους αφρους και τα τσισα απο πανω της. θελει επισης προσοχη, καθως ενα σκυλι μετα απο μια κριση μπορει να μην σε αναγνωρισει, και να σε δαγκωσει. τελος και πολυ σημαντικο, εννοειται δεν βαζουμε ΠΟΤΕ τιποτα μεσα στο στομα του σκυλου εν ωρα κρισης. ΔΕΝ θα καταπιει τη γλωσσα του.

2) να επικοινωνισεις με τον Μιχαηλ Φλαρακο. εξαιρετικος κτηνιατρος, που εχει κλινικη με αξονικο τομογραφο. Σε εμας εκανε αξονικη με μεθη στο σκυλι μας οταν ηταν περιπου 6-7 χρονων, και ολα πηγαν τελεια.

3) Πριν ακουσεις τυφλα την οποια αγωγη (πχ keppra η gardenal) σου δωσουν, να ψαξεις και να ρωτησεις για την κανναβη. αν μπορουσα να γυρισω τον χρονο πισω, δεν θα ειχα δωσει ΠΟΤΕ στη σκυλα μου ολα αυτα τα χαπια που την εκαναν ζομπυ. της πηρανε την ζωη της, την ενεργεια της. ειχε γινει ναρκωμανης. ξερω αρκετες περιπτωσεις σκυλων με επιληψια που δεν εχουν παρει ποτε χαπια, αλλα παιρνουν κανναβη και ζουνε μια φυσιολογικη ζωη.

4) αυτο δεν ειναι τοσο συμβουλη αλλα μια ερωτηση. ποιο φαρμακο σου εδωσαν για οταν κανει κριση?
 
  • Like
Reactions: noni_papa and saras


trupokarudos

Member
22 Φεβρουαρίου 2021
6
23
37
το πρωτο μου σκυλι ειχε ιδιοπαθη επιληψια. την πρωτη κριση την επαθε στα 3, και εζησε μεχρι τα 10. (να πω πως ειχε και αλλα νοσηματα). οι συμβουλες μου θα ηταν:

1) πανω απ'ολα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι μήπως και εκείνη την ώρα τη χάνω. Επειδή είναι 13 και δεν έχω ως τώρα κάποια σαφη απάντηση από τους γιατρούς για το αν κινδυνεύει ή όχι η ζωή της. Η μία μου λέει όλα καλά στη 2η επίσκεψη και πως αν ήταν καρκίνος θα ήταν συχνότερες οι κρίσης... Οι άλλη λέει για όγκους. Σήμερα θα πάω στον άλλο γιατρό και ελπίζω να βγει άκρη.
Εμένα βέβαια η όψη της μικρής μου έμοιαζε περισσότερο με αθουσαιο συνδρομο (vestibular dog) πάρα με επιληψία. Οκ δεν είμαι γιατρός αλλά έκανα μια έρευνα και συγκρίνα τη μικρή με άλλα σκυλιά. Στο κτηνίατρειο προχθές που το είπα σε εκείνο που μου έκανε τις εξετάσεις είπε πως το αθουσαιο έχει μια διάρκεια οπότε είναι επιληψία και όχι αθουσαιο.
Ο γιατρός που μου προτείνες σε ποια περιοχή είναι;
Το φάρμακο ήταν diazepam desitin 5mg.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε;
Να μας βάλεις φωτό της.
Να μας πεις το όνομά της.
Να μας πεις δυό λόγια γι'αυτά τα 13 όμορφα χρόνια σας.
Να καταλήξεις σε έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να συνεννοηθείτε για το πως θα κάνετε την όση ζωούλα έχει μπροστά της, όσο πιο ποιοτική γίνεται.
Οι διαγνώσεις στον εγκέφαλο σε τέτοιες ηλικίες, δεν έχουν νόημα.
Αποφεύγονται συνήθως, λόγω φυσικά της νάρκωσης αλλά...και πες ότι άντε και κάνεις μαγνητική και βρίσκετε όντως όγκο. Τι θα κάνετε; Ένα τόσο σοβαρό χειρουργείο, σ' αυτή την ηλικία; Δεν νομίζω ότι θα στο προτείνει και κανείς γιατρός.
Ανακούφισε τις μέρες της γριούλας σου και απολαύστε ο ένας τον άλλον, κάθε μέρα, κάθε στιγμή.
Δεν υπάρχει καλύτερη αγωγή στην περίπτωσή της, από την ασφάλεια και την εμπιστοσύνη της αγκαλειάς σου :)
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Ο γιατρός που μου προτείνες σε ποια περιοχή είναι;
Το φάρμακο ήταν diazepam desitin 5mg.
παραθετω το λινκ τις ιστοσελιδας της κλινικης: https://www.petclub.gr
εμας το βαλιουμ, η αλλιως diazepam, μας ειχανε πει να το δινουμε μονο εαν κανει cluster seizures, δηλαδη πολλες κρισεις η μια μετα την αλλη. σε καθε περιπτωση, πριν κανεις το οτιδηποτε, καλο θα ηταν να εχεις μια διαγνωση πρωτα. αν οχι τιποτα αλλο, τουλαχιστον θα ξερεις τι γινεται, και θα ξερεις τι να κανεις και πως να βοηθησεις το σκυλι σου να περασει το τελευταιο κομματι της ζωης του οσο πιο ομορφα γινεται.

οσο για το αν το ζωακι μπορει να φυγει εν ωρα κρισης, οταν μιλαμε για επιληπτικη κριση, τοτε θα σου πω πως συνηθως δεν εχουμε τετοιο φοβο. η δικια μου, παρ'ολα τα φαρμακα, παθαινε τουλαχιστον 20 κρισεις ανα 2μηνο. μετα 3μηνο, μετα 6μηνο. μεχρι που εφτασε να μην ειχε παθει για εναν χρονο, και τις επαθε ολες μαζι (40 κρισεις, δεν συνηλθε ποτε, δεν σηκωθηκε, δεν ειχε καθολου επαφη) και εφυγε. τωρα για 1-2 κρισεις τον μηνα, δεν νομιζω πως υπαρχει τετοιος φοβος.
 


trupokarudos

Member
22 Φεβρουαρίου 2021
6
23
37
Να μας βάλεις φωτό της.
Να μας πεις το όνομά της.
Να μας πεις δυό λόγια γι'αυτά τα 13 όμορφα χρόνια σας.
Να καταλήξεις σε έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να συνεννοηθείτε για το πως θα κάνετε την όση ζωούλα έχει μπροστά της, όσο πιο ποιοτική γίνεται.
Οι διαγνώσεις στον εγκέφαλο σε τέτοιες ηλικίες, δεν έχουν νόημα.
Αποφεύγονται συνήθως, λόγω φυσικά της νάρκωσης αλλά...και πες ότι άντε και κάνεις μαγνητική και βρίσκετε όντως όγκο. Τι θα κάνετε; Ένα τόσο σοβαρό χειρουργείο, σ' αυτή την ηλικία; Δεν νομίζω ότι θα στο προτείνει και κανείς γιατρός.
Ανακούφισε τις μέρες της γριούλας σου και απολαύστε ο ένας τον άλλον, κάθε μέρα, κάθε στιγμή.
Δεν υπάρχει καλύτερη αγωγή στην περίπτωσή της, από την ασφάλεια και την εμπιστοσύνη της αγκαλειάς σου :)

Την λένε Πούπου. Την έχω από 7 μηνών. Όταν την πήρα ήταν κυριολεκτικά ένας σκελετός. Ένα απόλυτα φοβισμένο, γδαρμενο άρρωστο σκυλάκι από τις κακουχίες του δρόμου. Είναι αχώριστη από τότε με το Φιντο. Το άλλο παιδί της οικογένειας, 13 και εκείνος κουτάβι στα σκουπίδια. Ειναι ένα ευτυχισμένο σκυλί που μονίμως κουνάει ουρίτσα. Το μόνο πλάσμα που βάζει στη θέση του το Φιντο που είναι είναι αλητακος με προσωπικότητα. Είναι ένα απίστευτο πλάσμα.
Εννοείται πως δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να κάνω πράγματα επικίνδυνα για τη ζωούλα της. Το καλύτερο θέλω και μια ποιοτική ζωή ως το τέλος για τη λατρεία μου
 


trupokarudos

Member
22 Φεβρουαρίου 2021
6
23
37
Πήγαμε στον άλλο γιατρό. Ουσιαστικά καταλήξαμε πάνω κάτω στα ίδια. Στο μόνο που διαφώνησε ήταν στο φάρμακο, να το δώσω μόνο αν η κρίση είναι άσχημη είπε και όχι σε κάτι ήπιο.
Το επόμενο βήμα θα πρέπει να ειναι η μαγνητική. Αλλά φοβάμαι.
Σε χειρουργείο το 2015 δεν μπορούσαν να τη ξύπνησουν. Τώρα ήταν λάθος δικό τους; Έχει ευαισθησία η μικρή; Δε ξέρω... Εμένα σε άλλη πόλη. Δε ξέρω αν βοήθησει να μιλήσω με τη τότε γιατρό να δω τι φάρμακα έδωσε για την αναισθησία κλπ.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Πήγαμε στον άλλο γιατρό. Ουσιαστικά καταλήξαμε πάνω κάτω στα ίδια. Στο μόνο που διαφώνησε ήταν στο φάρμακο, να το δώσω μόνο αν η κρίση είναι άσχημη είπε και όχι σε κάτι ήπιο.
Το επόμενο βήμα θα πρέπει να ειναι η μαγνητική. Αλλά φοβάμαι.
Σε χειρουργείο το 2015 δεν μπορούσαν να τη ξύπνησουν. Τώρα ήταν λάθος δικό τους; Έχει ευαισθησία η μικρή; Δε ξέρω... Εμένα σε άλλη πόλη. Δε ξέρω αν βοήθησει να μιλήσω με τη τότε γιατρό να δω τι φάρμακα έδωσε για την αναισθησία κλπ.
Εαν υπαρχει υποψια οτι το σκυλακι δε θα αντεξει τη ναρκωση βρες μια κλινικη να κανει ναρκωση με αεριο για τη μαγνητικη/αξονικη. Υπερηχο καρδιας εχει κανει?
Παρε ενα τηλ και στο Αlphavet και ρωτα εαν εισαι Αθηνα. Alphavet - Ακτινοδιάγνωση και Χειρουργική Μικρών Ζώων - αρχική σελίδα
 


trupokarudos

Member
22 Φεβρουαρίου 2021
6
23
37
Εαν υπαρχει υποψια οτι το σκυλακι δε θα αντεξει τη ναρκωση βρες μια κλινικη να κανει ναρκωση με αεριο για τη μαγνητικη/αξονικη. Υπερηχο καρδιας εχει κανει?
Παρε ενα τηλ και στο Αlphavet και ρωτα εαν εισαι Αθηνα. Alphavet - Ακτινοδιάγνωση και Χειρουργική Μικρών Ζώων - αρχική σελίδα
Καλημέρα

Θεσσαλονίκη είμαι. Λίγο πιο περιορισμένα τα πράγματα δυστυχώς
 


KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.
Το Δεκέμβριο η τετράποδη κόρη έπαθε επιληπτική κρίση. Νόμιζα πως πέθαινε... Έχει πεθάνει σκυλί στα χέρια μου και η εμπειρία ήταν παρόμοια... Οπότε δεν ασχολήθηκα με το να βγάλω κάποιο βίντεο όπως σύστησε κτηνίατρος, αν πέθαινε ήθελα να την αποχαιρέτησω. Δεν περπατούσε. Δεν είχε αίσθηση του σωματος της παραπατουσε σε άσχημο βαθμό και έτρεμε όλο της το σώμα. Δε μπορώ να το περιγράψω. Νομίζα πως πάθαινε εγκεφαλικό και την έχανα. Άμεσα πήγα σε μια κλινική που δουλεύει κάθε μέρα όλη μέρα. Ήταν Κυριακή βράδυ. Κάναμε εξετάσεις αίματος ... Όλα καθαρά... Γύρισα σπίτι
Ένα μήνα μετά... Κρίση. Πιο ήπια. Ξανά στη κλινική. Με βίντεο αυτή τη φορά. Στην ίδια κλινική άλλη ιατρός. Ιδιοπαθης επιληψία είπε. Εφόσον οι αιματολογικες είναι καθαρές είπε να μην ανησυχώ. Και αν δε κάνει πάνω από 2 κρίσεις το μήνα δεν ανησυχούμε.
Πήγα σπίτι.
1.5 μήνα μετά, πριν λίγες μέρες. Την είχα δίπλα μου και έπεσε στον ύπνο της... Αρχικα δε κατάλαβα. Αυτή τη φορά δεν μπορούσε καν να περπατήσει. Έχασε ουρά αλλά είχε πάρει στάση για να ουρησει. Αλλά δε μπορούσε να σηκωθεί. Φοβήθηκα πάλι πως θα τη χάσω. Τις 2 προηγούμενες φορές μετά από λίγο ήταν εντελώς φυσιολογική. Τώρα δε μπορούσε καν να σταθεί. Δε μπορούσε επίσης να ανέβει στον αγαπημένο της καναπέ... Έμεινε κάτω στο κρεβατάκι της πράγμα που δε κάνει ποτέ... Με το που ξημέρωσε πάμε γιατρό. Ήταν η γιατρός που την είδε τη πρώτη φορά. Λέει αυτό είναι η όγκος στον εγκέφαλο η φλεγμονή στο κεντρικο νευρικό σύστημα. Είχε και νυσταγμό λέει (νευρολογικο που τα μάτια κινούνται παράξενα). Κανουμε υπέρηχους κοιλια και ακτινογραφια θώρακα 2 μέρες μετα μπας και έχει κάνα όγκο κατα εκει. Χθες δηλαδή Κυριακή. Δε ξέρω αν γίνεται ακτινογραφια στο κεφάλι στα σκυλιά αλλά δε κάναμε. Όλα καθαρά.... Φεύγω μιλάω με τον κτηνίατρο που εκανε τις ακτινογραφιες. Το επόμενο βημα λέει είναι να δούμε εγκέφαλο με μαγνητική ή αξονική. Πραγμα που φοβάμαι να της κάνω γιατί θέλει αναισθησία και όταν ήταν 8 σε ένα χειρουργείο δεν μπορούσαν να τη ξύπνησουν. Θα με καλούσε λέει η κτηνίατρος που την παρακολουθεί με το που τελείωνε ένα χειρουργείο. Με σύνδεσε με Καιρό... Δε με κάλεσε ποτέ. Δεν πήρα και εγώ γιατί για κάποιο λόγο δεν αισθάνομαι εμπιστοσύνη, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δε ξέρω αισθάνομαι κάπως.
Μου είχε δώσει ωστόσο ενα φάρμακο που είναι ναρκωτικό να της δώσω σε φάση που κάνει κρίση πάνω από 2 λεπτά. Ναι δεν κρύβω πως φοβάμαι μη τη στείλει. Αλλά από την άλλη αγχώνομαι και μην τη στείλει το να μη το δώσω.
Αύριο θα πάω σε άλλο γιατρό να τη δει. Θέλω να βγάλουμε άκρη και να έχει μια καλή ποιότικη ζωή ως το τέλος. Ναι ξέρω είναι σκυλί όχι χελωνα. Αλλά θέλω να έχει μια σωστή διάγνωση και σωστή θεραπεία εφόσον γίνεται. Να ξέρω τι να περιμένω και πως θα χειριστώ τη κατάσταση ακόμα και αν είναι μαζί μου άλλο ένα μήνα, ένα χρόνο ή 5 ακόμα χρονιά....
Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία; Έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε;
Ευχαριστώ
Καλημέρα έχω ένα σκυλάκι 13 ετών και έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα έχουμε κάνει τα πάντα από εξετάσεις και μόνο μαγνητική μας λείπει .Πέφτει κάτω σε πλαγιά θέση γυρνάει το σώμα της προς τα πίσω και ουρλιάζει καποιεσ Φορές και καποιες αφήνει ουρά . Μετά συνέρχεται και δείχνουν όλα φυσιολογικά ομωσ Το τελευταίο καιρό δείχνει αδύναμη και κοιμάται όλη μέρα …φαντάσου εγώ τη σηκώνω να τη πάω έξω να κατουρήσει.Δείχνει ότι έχει τις αισθησεισ Της αυτη την ώρα κι κρατάει λιγότερο από λεπτό Φοβάμαι ότι αν κανει τη μαγνητική δε θα ξυπνήσει . Οι κρίσεις ξεκίνησαν με συχνότητα μια φορά τον μήνα μέχρι που πριν από τρεις μέρες έπαθε πέντε σε μια μέρα και αλλάξαμε αγωγή σε κορτιζόνη . Δεν μπορούμε να βαφτίζουμε τα πάντα επιληψία γιατί υπάρχουν πολλά θέματα υγείας που κάνουν ένα σκύλο να παθαίνει αυτές τις κρίσεις . Δε ξέρω τι άλλο να κάνω και κανένας δε μου δίνει σαφή απάντηση αλλά μάλλον υποπτεύονται κάτι στη σπονδυλική στήλη καθως πριν τις θεραπείες δε πατούσε τόσο καλά στα πίσω πόδια ….
 


bella2011

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2021
2
2
47
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.
Το Δεκέμβριο η τετράποδη κόρη έπαθε επιληπτική κρίση. Νόμιζα πως πέθαινε... Έχει πεθάνει σκυλί στα χέρια μου και η εμπειρία ήταν παρόμοια... Οπότε δεν ασχολήθηκα με το να βγάλω κάποιο βίντεο όπως σύστησε κτηνίατρος, αν πέθαινε ήθελα να την αποχαιρέτησω. Δεν περπατούσε. Δεν είχε αίσθηση του σωματος της παραπατουσε σε άσχημο βαθμό και έτρεμε όλο της το σώμα. Δε μπορώ να το περιγράψω. Νομίζα πως πάθαινε εγκεφαλικό και την έχανα. Άμεσα πήγα σε μια κλινική που δουλεύει κάθε μέρα όλη μέρα. Ήταν Κυριακή βράδυ. Κάναμε εξετάσεις αίματος ... Όλα καθαρά... Γύρισα σπίτι
Ένα μήνα μετά... Κρίση. Πιο ήπια. Ξανά στη κλινική. Με βίντεο αυτή τη φορά. Στην ίδια κλινική άλλη ιατρός. Ιδιοπαθης επιληψία είπε. Εφόσον οι αιματολογικες είναι καθαρές είπε να μην ανησυχώ. Και αν δε κάνει πάνω από 2 κρίσεις το μήνα δεν ανησυχούμε.
Πήγα σπίτι.
1.5 μήνα μετά, πριν λίγες μέρες. Την είχα δίπλα μου και έπεσε στον ύπνο της... Αρχικα δε κατάλαβα. Αυτή τη φορά δεν μπορούσε καν να περπατήσει. Έχασε ουρά αλλά είχε πάρει στάση για να ουρησει. Αλλά δε μπορούσε να σηκωθεί. Φοβήθηκα πάλι πως θα τη χάσω. Τις 2 προηγούμενες φορές μετά από λίγο ήταν εντελώς φυσιολογική. Τώρα δε μπορούσε καν να σταθεί. Δε μπορούσε επίσης να ανέβει στον αγαπημένο της καναπέ... Έμεινε κάτω στο κρεβατάκι της πράγμα που δε κάνει ποτέ... Με το που ξημέρωσε πάμε γιατρό. Ήταν η γιατρός που την είδε τη πρώτη φορά. Λέει αυτό είναι η όγκος στον εγκέφαλο η φλεγμονή στο κεντρικο νευρικό σύστημα. Είχε και νυσταγμό λέει (νευρολογικο που τα μάτια κινούνται παράξενα). Κανουμε υπέρηχους κοιλια και ακτινογραφια θώρακα 2 μέρες μετα μπας και έχει κάνα όγκο κατα εκει. Χθες δηλαδή Κυριακή. Δε ξέρω αν γίνεται ακτινογραφια στο κεφάλι στα σκυλιά αλλά δε κάναμε. Όλα καθαρά.... Φεύγω μιλάω με τον κτηνίατρο που εκανε τις ακτινογραφιες. Το επόμενο βημα λέει είναι να δούμε εγκέφαλο με μαγνητική ή αξονική. Πραγμα που φοβάμαι να της κάνω γιατί θέλει αναισθησία και όταν ήταν 8 σε ένα χειρουργείο δεν μπορούσαν να τη ξύπνησουν. Θα με καλούσε λέει η κτηνίατρος που την παρακολουθεί με το που τελείωνε ένα χειρουργείο. Με σύνδεσε με Καιρό... Δε με κάλεσε ποτέ. Δεν πήρα και εγώ γιατί για κάποιο λόγο δεν αισθάνομαι εμπιστοσύνη, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δε ξέρω αισθάνομαι κάπως.
Μου είχε δώσει ωστόσο ενα φάρμακο που είναι ναρκωτικό να της δώσω σε φάση που κάνει κρίση πάνω από 2 λεπτά. Ναι δεν κρύβω πως φοβάμαι μη τη στείλει. Αλλά από την άλλη αγχώνομαι και μην τη στείλει το να μη το δώσω.
Αύριο θα πάω σε άλλο γιατρό να τη δει. Θέλω να βγάλουμε άκρη και να έχει μια καλή ποιότικη ζωή ως το τέλος. Ναι ξέρω είναι σκυλί όχι χελωνα. Αλλά θέλω να έχει μια σωστή διάγνωση και σωστή θεραπεία εφόσον γίνεται. Να ξέρω τι να περιμένω και πως θα χειριστώ τη κατάσταση ακόμα και αν είναι μαζί μου άλλο ένα μήνα, ένα χρόνο ή 5 ακόμα χρονιά....
Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία; Έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε;
Ευχαριστώ
Πριν πάρεις αποφάσεις δες το ποστ μου για τη δική μου εμπειρία με τη κούκλα μου που έχω ανεβάσει πριν περίπου ένα μήνα.Ναρκωση μπορεί να γίνει με μέθη που μας έκαναν και εμάς για τη μαγνητική στη Βαρυμπόμπη σε κλινική εξαιρετικοί όλοι τους εκεί μέσα απλά σε επιληπτικά σκυλιά δεν τα ξυπνάνε τα αφήνουν μόνα τους να συνέλθουν και είναι μαζί τους μέχρι να συνέλθουν υπό παρακολούθηση οπότε αν συμβεί κάτι έχουν άμεση φροντίδα και παρέμβαση.Ο γιατρός που την παρακολουθεί μας είπε ότι όλα τα αντιεπιληπτικά φάρμακα στην ουσία κάνουν το σκυλί να κοιμάται συνεχεια να μη μπορεί να έχει δραστηριότητες τις περισσότερες φορες γιατί προκαλούν κοιμισμα του εγκεφάλου στην ουσία για να μην έχει υπερδιέγερση και παθαίνει συχνότερες κρίσεις η να είναι πιο ήπιες και θέλουν συνέχεια αιματολογικές γιατί μεταβολίζονται στο συκώτι και για να μη επέλθει και άλλη ζημιά θέλει προσοχή .Αυτό δεν σημαίνει ότι αν ο οργανισμός του το χρειάζεται για να μη συμβεί το χειρότερο δεν θα πρέπει να λάβεις υπόψη του να τα ξεκινήσεις.Υπαρχουν και οργανισμοί που στην πορεία ανταπεξερχονται πολύ καλά στη θεραπεία και ξεπερνούν λίγο καλύτερα τη υπνηλία και τη ζομπυ κατάσταση που αναφέρει άλλο μέλος.Εμας με τόσες πολλές κρίσεις το μήνα που πάθαινε η κακομοιρουλα μου ξεκινήσαμε το epilease 1000 mg 1 την ημέρα που βάζουμε τη μισή κάψουλα το πρωί στο φαγητό της και την άλλη μισή το βράδυ και είδαμε θεαματικά αποτελέσματα.Και το κάναμε γιατί θέλαμε να προσπαθήσουμε τα πάντα πριν καταλήξουμε στα ναρκωτικά και να που έπιασε.Ειναι βρωμιούχο κάλιο χωρίς φάρμακο μέσα σαν βιταμίνη δες το που τελικά έχει αποτελέσματα καλά σε πάρα πολλά σκυλιά σε ιδιοπαθή επιληψία.Και εννοείται ότι το συζητάς με τον γιατρό της σαν μια ύστατη προσπάθεια να σου πει τη δόση τη σωστή για εκείνη που ίσως έχει αποτέλεσμα με θετική έκβαση.Δεν θα σταματήσουν οι κρίσεις αλλά σίγουρα θα ελαττωθούν και θα είναι πιο ήπιες .Επισης και ο προηγούμενος κτηνίατρος και αυτός που έχουμε εδώ και πέντε και ο κτηνίατρος που έχει ο πατέρας μου για τα δικά του στο Λαύριο μας συμβούλευσαν να έχουμε σπίτι stedon 10 mg ενέσιμο διάλυμα στην περίπτωση που η κρίση ξεπερνάει τα τέσσερα λεπτά και μόνο τότε και να της κάνουμε μισή αμπούλα με σύριγγα στο πρωκτό για να μη πέσει σε επιληπτικό κώμα .Σκέψου ότι πάμε και μας το γράφει και μας το ξαναγράφει γιατί λήγει και δόξα τον Θεό δεν το χρησιμοποιήσαμε ποτέ.Επισης κάποιες ψυχουλες δεν έχουν συνείδηση όταν το παθαίνουν αλλά υπάρχει ένα ποσοστό που έχουν.Τι σημαίνει αυτό;Ότι δεν πρέπει να ταράζεται να φοβάσαι να παθαίνεις πανικό γιατί αν έχει έστω μια μικρή ενσυναίσθηση εκείνη την ώρα θα την κάνεις να πανικοβληθεί και δεν θα παίρνει κουράγιο και δύναμη για να κάνει τον οργανισμό της να τα καταφέρει και άλλη μία φορά.Εμεις την ενθαρρύνουμε θετικά της λέμε τι καλό κορίτσι είναι και πόσο δυνατή είναι η βασίλισσα μας με έναν ήρεμο καθησυχαστιχαστικο τόνο φωνής και την βλέπουμε ότι την επιρρεαζει όμορφα γιατί εμάς έχει ενσυναίσθηση ότι παθαίνει την ώρα που το παθαίνει.Και την βλέπουμε πόσο ταράζεται όταν ξεκινάει το προεπιληπτικο στάδιο γιατί τρέχει κατευθείαν στην αγκαλιά μου η στου άντρα μου.Αυτα είχα να πω να βοηθήσω γιατί σας νιώθω όλους την απελπισία που μας κάνει το να μη ξέρουμε πως να βοηθήσουμε για να μη πάθει κάτι το παιδί.Οποιος θέλει ας στέλνει μην.η ας διαβάσει προηγούμενο ποστ μου.Ελπιζω όλες οι περιπτώσεις να γίνουν μια καθημερινή ρουτίνα και να θεωρείται κάτι φυσιολογικό αφού δεν μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό.Ελπιζω πολύ σύντομα να βγει μια θεραπεία που να δίνουμε ένα χάπι και να μη το ξαναπαθαινουν ποτέ και κανείς γιατί είναι και ο θείος μου έτσι και τόσος κόσμος εκτός από τα κουκλια μας.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Μια ερώτηση προς όλους σας που έχετε σκυλάκια με τέτοιο τρομερό πρόβλημα..Αν το πάθει όταν λείπετε??? τι γίνεται? με τρελλαίνει που το σκέφτομαι..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μια ερώτηση προς όλους σας που έχετε σκυλάκια με τέτοιο τρομερό πρόβλημα..Αν το πάθει όταν λείπετε??? τι γίνεται? με τρελλαίνει που το σκέφτομαι..
Ο δικός μου δεν έχει επιληψία αλλά άλλα θέματα και προσπαθούμε να μην τον αφήνουμε πολλές ώρες μόνο. Οι γονείς μου δουλεύουν απ' το σπίτι οπότε τον προσέχουν όσο λείπω για δουλειά. Το πολύ πολύ να μείνει μόνο 1 ώρα αν έχουν και αυτοί δουλειές. Να πω επίσης πως κοινωνική ζωή δεν έχω πλέον :LOL:
 
  • Like
Reactions: KonstaΚ and Orjo


KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
Μια ερώτηση προς όλους σας που έχετε σκυλάκια με τέτοιο τρομερό πρόβλημα..Αν το πάθει όταν λείπετε??? τι γίνεται? με τρελλαίνει που το σκέφτομαι..
Προσπαθούμε να τη παίρνουμε παντού και μένει μόνη σπάνια και για λίγη ώρα (έχω τη πολυτέλεια να τη παίρνω στη δουλειά ) δε ξέρω τι θα σας συμβουλεύει ο κτηνίατρος εμάς μας είπε ήρεμο περιβάλλον και όσες λιγότερες μετακινήσεις αλλά εξαρτάται απ το σκυλί γιατί εμάς κλαίει όταν φεύγουμε και έχει άγχος όποτε μας είπε είναι προτιμότερο να τη παίρνω μαζί
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3