Επιλογή Τόζα και παιδιά


SofiaNtz

Member
10 Νοεμβρίου 2015
5
0
45
Καλησπέρα!!!
Έχουμε 2 παιδάκια και σκεφτόμαστε να αποκτήσουμε tosa, είχαμε γερμανικό ποιμενικό. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την συμβίωση των παιδιών με τα tosa.
Ευχαριστώ!!
 








johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τόσα εκτροφεία, ένα δεν θα έχει Τόσα ?
Αν ψάξεις πολύ...:cool: όλο και κάτι θα βρεις...
Τώρα, ΤΙ θα είναι αυτό που θα βρεις, θέλει πολλή συζήτηση... ΕΙΔΙΚΑ, αν έχεις δυό παιδάκια...;)

Υ.Γ. Εχω κάνει κι εγώ "τον κύκλο μου", παλιότερα... εγκυκλοπαιδικά και μόνο, αλλά σε αρκετό βάθος, όσον αφορούσε τα λιγοστά "πράγματα" της φυλής στη χώρα μας... και, βέβαια, δεν έψαξα μόνο στα πλαίσια της χώρας μας, αλλά εδώ "είδα" κιόλας και μίλησα με κάποιους "εραστές"...
Απ' ότι είχα καταλάβει, είναι σαν να θέλεις να διαπιστώσεις (ο ίδιος) αν υπάρχει η "μετά θάνατον ζωή"... και, απλά, "προσπέρασα"...:whistle:

Υ.Γ.2. ΚΑΜΙΑ σχέση με τον Γερμανικό Ποιμενικό...:)
 


SofiaNtz

Member
10 Νοεμβρίου 2015
5
0
45
Ναι, έχουμε δει tosa από κοντά και τα παιδιά έχουν έρθει σε επαφή μαζί τους αρκετές φορές. Φυσικά και δεν έχει σχέση με τα γερμανικά, θα μεγαλώσει όμως μαζί με παιδιά κάτι πολύ σημαντικό.
Ναι υπάρχει εκτροφείο tosa.

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε με την απάντηση σας
 
Last edited by a moderator:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ναι, έχουμε δει tosa από κοντά και τα παιδιά έχουν έρθει σε επαφή μαζί τους αρκετές φορές. Φυσικά και δεν έχει σχέση με τα γερμανικά, θα μεγαλώσει όμως μαζί με παιδιά κάτι πολύ σημαντικό.
Ναι υπάρχει εκτροφείο tosa.
Τότε σίγουρα ξέρετε πολλά περισσότερα από σχεδόν όλους μας εδώ μέσα

Πώς τα πάνε με τα παιδιά; πείτε μας την συμπεριφορά τους αν θέλετε
 






SofiaNtz

Member
10 Νοεμβρίου 2015
5
0
45
Δεν υπήρξε κανένα θέμα, ειδικά με το θηλυκό σκυλί, το μεγαλύτερο αρσενικό ήταν πιο επιφυλακτικό, το μικρότερο (σε ηλικία) πιο χαδιάρικο, φυσικά τα συγκεκριμένα σκυλιά δεν έχουν άμεση και καθημερινή επαφή με παιδιά, οπότε οποιαδήποτε ράτσα και αν ήταν θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί, είναι όμως υπομονετικά και φυσικά μεγαλωμένα και κοινωνικοποιημένα σωστά.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος από το forum έχει παιδιά και tosa οπότε θα μπορούσε να μου πει επί του πρακτέου πως είναι η συμβίωση.

Τα παιδιά συμπεριφέρονται όπως και στον γερμανικό, απλά θεωρώ ότι τους εντυπωσιάζει ο όγκος των σκυλιών και αυτό ίσως τα κάνει πιο προσεκτικά

Εννοείτε ότι δεν ενδείκνυται η συμβίωση?
 
Last edited by a moderator:




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Χαίρετε,

Υπό προϋποθέσεις όλα τα σκυλάκια μπορούν να συμβιώσουν με παιδάκια, άλλα ζώα, σε διαμέρισμα ή όχι, κλπ. Μία βασική προϋπόθεση είναι η ύπαρξη ενός ενήλικα με βασικές γνώσεις και την όρεξη για την απόκτηση ακόμα περισσότερων γνώσεων.

Επίσης, την διάθεση να αναλάβει την ευθύνη του σκύλου, όχι μόνο στα "βασικά" όπως φαγητό, βόλτα και μεταφορά στον κτηνίατρο, αλλά και στην απαραίτητη εκπαίδευση (ιδιαίτερα για φυλές με δυναμικά χαρακτηριστικά) και την πιθανή αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας και συμπεριφοράς.

Εσείς πως σκέφτεστε αυτή την συμβίωση και γιατί Τόζα;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εννοείτε ότι δεν ενδείκνυται η συμβίωση?
Φαντάζομαι ότι δεν εννοούσε αυτό...
Οι περισσότεροι σκύλοι μπορούν να συμβιώσουν με παιδιά, υπό την ευρεία έννια...
Και να ορίσουμε εδώ, τι εννοούμε με την έννοια "παιδιά": Προσωπικά, εννοώ κάθε παιδί ηλικίας κάτω των 16 ετών... γιατί, από εκεί και πέρα, μιλάμε για νεαρούς "ανθρώπους"...

Απλά, νομίζω ότι ο @takisft εννοούσε ότι ένας "κυριαρχικός" σκύλος, ενδεχομένως να κάνει "διόρθωση" σε ένα μικρό (και μεγάλο, κάποιες φορές) παιδί...
Και, αν ο "κυριαρχικός" σκύλος είναι ταυτόχρονα ΚΑΙ βαρύς και "δυνατός", τότε τα πράγματα δυσκολεύουν λιγάκι...:)

Τα σκυλιά "τύπου" Tosa Inu, όντας ιδιαίτερα ανθρωποκεντρικά (λατρεύουν την επαφή με τους ανθρώπους περισσότερο από την επαφή με τα άλλα ζώα και ιδιαίτερα με το είδος τους - για να το θέσω κομψά), είναι πολλές φορές "one man's dogs"...
Επίσης, ξεχωρίζουν τους ανθρώπους σε "εμείς" και σε "όλοι οι άλλοι"... και, συνεπώς, χρειάζονται πολύ καλή εκπαίδευση (εφ' όρου ζωής τους), ώστε να μπορούμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις...

Τέλος (στη φάση αυτή της συζήτησης), αν καταλήξετε σε Tosa, θα πρέπει να ελέγξετε πάρα πολύ καλά, από ποιές γραμμές θα προέρχεται η γέννα (και, συνεπώς, το κουτάβι) που θα επιλέξετε... είναι ΚΡΙΣΙΜΟ σημείο... αλλά, φαντάζομαι, ήδη το ξέρετε...

Υ.Γ. Και, επειδή μόλις διάβασα το post του μέλους @canis , να προσθέσω: Εκτός από τα ανωτέρω, ο συγκεκριμένος ενήλικας πρέπει να αποφασίσει να κάνει τον αρχηγό (έστω κι αν δεν ήταν μέχρι τώρα)... και, μάλιστα, να τον πιστέψει και ο σκύλος...;)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: spyv and Elrandir


SofiaNtz

Member
10 Νοεμβρίου 2015
5
0
45
Όταν λέω παιδιά, εννοώ παιδιά, 6 και 8 χρονών αντίστοιχα. Σχετικά με την ευθύνη του σκύλου, που φυσικά δεν είναι μόνο η βόλτα και το φαγητό, είναι όλα όσα έχετε αναφέρει, θεωρώ ότι αν κάποιος σκέφτεται να αποκτήσει ένα ζώο τα έχει πριν όλα αυτά σκεφτεί και τα έχει προγραμματίσει πριν ακόμα τον πάρει. Σχετικά με το θέμα του αρχηγού,νομίζω ότι ο σύζυγος τα καταφέρνει πολύ καλά, από ότι έχει δείξει η συμβίωση με τα άλλα ζώα που είχε, και είχαμε, φυσικά πότε δεν ήταν ζώα μαστίφ. Όσο γιατί tosa, το έχουμε ψάξει πολύ, έχουμε μιλήσει με τον κτηνίατρο μας, είναι ζώο ήρεμο και υπομονετικό, που θα μπορούσε να ζήσει σε συνθήκες πόλης, σίγουρα όμως θέλει από νωρίς κοινωνικοποίηση, όπως άλλωστε και κάθε άλλο ζώο.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Να σας ζήσουν!

Από τα όσα γράψατε καταλαβαίνω πως πρόκειται για κάτι που το έχετε ήδη σκεφτεί αρκετά, το έχετε ήδη ψάξει και το έχετε ήδη αποφασίσει. Δεν μπορώ παρά να σας ευχηθώ καλή επιτυχία και να σας ζητήσω εγώ με την σειρά μου να μας γράψετε για τα όσα έχετε μάθει σχετικά με τα Τόζα σε αυτή σας την αναζήτηση, τα όσα σας έχουν πει κτηνίατροι, εκπαιδευτές και οι εκτροφείς με τους οποίους έχετε μιλήσει.

Είναι μια επιλογή σπάνια και από τα όσα θα μας μεταφέρετε θα βοηθηθούν αρκετά όσοι θέλουν κάτι ανάλογο.

Καλή επιτυχία! :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Συγγνώμη που θα το πω... και ίσως να σας φανεί "αιρετικό", ή ακόμα και αγένεια... δεν το εννοώ έτσι, όμως... θα με καταλάβετε με τον καιρό...:)

...Όσο γιατί tosa, το έχουμε ψάξει πολύ, έχουμε μιλήσει με τον κτηνίατρο μας, είναι ζώο ήρεμο και υπομονετικό, που θα μπορούσε να ζήσει σε συνθήκες πόλης...
Με τον Κτηνίατρό σας?????:confused::cautious:

Υ.Γ.1. Εκτός αν ο κτηνίατρος λέγεται Κυριάκος Κονταδάκης, οπότε ανακαλώ πάραυτα!;)

Υ.Γ.2. Ναι, σωστά, στο σημείο αυτό: Κάθε Μαστίφ που "σέβεται τον εαυτό του", θα μπορούσε να ζήσει σε συνθήκες πόλης, υπό την έννοια (και μόνο) ότι δεν έχει πολύ υψηλή ενέργεια να εκτονώσει...
Αν, όμως, σας πλησιάσει λιγάκι "άτσαλα" ο εθισμένος, για να σας ζητήσει κάποια βοήθεια για τη δόση του... και ο σκύλος αποφασίσει να τον "κατεβάσει κάτω"?

Υ.Γ.3. "Ηρεμο και υπομονετικό"... ok... θα θέλατε να μου πείτε, σε σχέση με ποιό σκύλο (φυλή), ας πούμε?

Υ.Γ.4. Τι θα γίνει σήμερα, αγαπητέ @canis ? έ???;) Θα συνεχίσεις να γράφεις ακριβώς πριν από εμένα???:D
 
Last edited:


SofiaNtz

Member
10 Νοεμβρίου 2015
5
0
45
Εννοώ μιλήσαμε με τον κτηνίατρο σχετικά με τα μαστίφ γιατί από ότι έγραψα θα καταλάβατε ότι δεν είχαμε ξανά μαστίφ, και θεωρώ ότι θα μπορούσε να μας συμβουλέψει σχετικά με αυτά ως πιο ειδικός.
Δεν γνωρίζω τον κτηνίατρο στον οποίο αναφέρεστε αλλά στον δικό μας έχουμε πολύ εμπιστοσύνη.
Θεωρώ ότι με σωστή εκπαίδευση και με το πως πρέπει ένα ζώο να κυκλοφορεί στην βόλτα του, αυτό...Αν, όμως, σας πλησιάσει λιγάκι "άτσαλα" ο εθισμένος, για να σας ζητήσει κάποια βοήθεια για τη δόση του... και ο σκύλος αποφασίσει να τον "κατεβάσει κάτω"?, δεν θα συμβεί.
Ήρεμο και υπομονετικό σαν ράτσα σκυλιού και σε καμμία σύγκριση με κάποιο άλλο.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Εννοώ μιλήσαμε με τον κτηνίατρο σχετικά με τα μαστίφ γιατί από ότι έγραψα θα καταλάβατε ότι δεν είχαμε ξανά μαστίφ, και θεωρώ ότι θα μπορούσε να μας συμβουλέψει σχετικά με αυτά ως πιο ειδικός.
Δεν γνωρίζω τον κτηνίατρο στον οποίο αναφέρεστε αλλά στον δικό μας έχουμε πολύ εμπιστοσύνη.
Θεωρώ ότι με σωστή εκπαίδευση και με το πως πρέπει ένα ζώο να κυκλοφορεί στην βόλτα του, αυτό...Αν, όμως, σας πλησιάσει λιγάκι "άτσαλα" ο εθισμένος, για να σας ζητήσει κάποια βοήθεια για τη δόση του... και ο σκύλος αποφασίσει να τον "κατεβάσει κάτω"?, δεν θα συμβεί.
Ήρεμο και υπομονετικό σαν ράτσα σκυλιού και σε καμμία σύγκριση με κάποιο άλλο.

επειδή αυτό ακούγεται πολύ συχνά από πολύ κόσμο, και είναι τελείως λάθος, να κάνουμε μία διόρθωση :

η συντριπτική πλειοψηφία των κτηνίατρων (εξαιρώ όσους είναι παράλληλα και εκτροφείς κάποιας φυλής) ουδεμία σχέση έχουν να δίνουν συμβουλές για φυλές, ταπεραμέντο, εκπαίδευση, γκρούμινγκ κλπ.

η δουλεία τους είναι να ελέγχουν την φυσική / φυσιολογική κατάσταση του ζώου που έχουν μπροστά τους και να βοηθούν στην περίθαλψη κάποιας ασθένειας.

γενικά οι κτηνίατροι δεν είναι "κυν-ίατροι". στη σχολή τους ασχολήθηκαν με γάτες, πτηνά, αγελάδες, άλογα και γενικά τα ζώα, επομένως μην περιμένετε να γνωρίζουν τέτοιες λεπτομέρειες απλά επειδή δεν βλέπετε άλογα στο ιατρείο τους.

το ότι "δίνουν συμβουλές" τις περισσότερες φορές είναι για να μη χάσουν τον πελάτη.

Όσο και να εμπιστεύεστε τον κτηνίατρο στον οποίο αναφέρεστε καλύτερα θα είναι να απευθυνθείτε στον / στους εκτροφέα / εκτροφείς που έχετε εντοπίσει. Είναι οι μόνοι που μπορούν να σας ενημερώσουν επαρκώς και σωστά για τη φυλή που σας ενδιαφέρει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Εννοώ μιλήσαμε με τον κτηνίατρο σχετικά με τα μαστίφ γιατί από ότι έγραψα θα καταλάβατε ότι δεν είχαμε ξανά μαστίφ, και θεωρώ ότι θα μπορούσε να μας συμβουλέψει σχετικά με αυτά ως πιο ειδικός...

2) Δεν γνωρίζω τον κτηνίατρο στον οποίο αναφέρεστε αλλά στον δικό μας έχουμε πολύ εμπιστοσύνη...

3) Θεωρώ ότι με σωστή εκπαίδευση και με το πως πρέπει ένα ζώο να κυκλοφορεί στην βόλτα του, αυτό...Αν, όμως, σας πλησιάσει λιγάκι "άτσαλα" ο εθισμένος, για να σας ζητήσει κάποια βοήθεια για τη δόση του... και ο σκύλος αποφασίσει να τον "κατεβάσει κάτω"?, δεν θα συμβεί.

4) Ήρεμο και υπομονετικό σαν ράτσα σκυλιού και σε καμμία σύγκριση με κάποιο άλλο.
1) Ναι, αυτό εννοούσα και εγώ... ότι θεωρείτε πως ένας (εξαιρετικός ενδεχομένως) κτηνίατρος, θα μπορούσε να συμβουλέψει έναν ιδιοκτήτη "σχετικά με αυτά, ως πιο ειδικός"...
Αυτό πίστευα κι εγώ, πριν μερικά (αρκετά) χρόνια...:)
Αλλά, σταδιακά "ξεθώριασε" αυτή η άποψη και κατάλαβα ότι "ο καθένας στο είδος του"...
- Ο κτηνίατρος στα θέματα υγείας (και ο ιδιοκτήτης - οφείλει να - τον βοηθάει να κατευθύνει την μελέτη του σε συγκεκριμένες φυλές! Μιάς και να είστε σίγουρη ότι ΔΕΝ ξέρει τις ιδιομορφίες και τα θέματα υγείας όλων των φυλών)...
- Ο εκπαιδευτής στα θέματα εκπαίδευσης και κοινωνικοποίησης (και ο ιδοκτήτης - οφείλει να - τον βοηθάει να κατευθύνει την εμπειρία του σε συγκεκριμένες φυλές, εκτός και αν ο εκπαιδευτής τις ξέρει πολύ καλά!)
- Ο εκτροφέας (κυρίως) και οι (έμπειροι) ιδοκτήτες της φυλής, στα θέματα χαρακτηριστικών ("traits" της φυλής), συνηθειών και συμπεριφορών... καθώς και γραμμών αίματος των σκυλιών που θα γεννήσουν το συγκεκριμένο κουτάβι... γιατί (δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας) το Tosa Inu είναι "notorious" (περιβόητο - όπως λέει και η γιαγιά ενός μέλους μας στο φόρουμ) για την ικανότητά του σε κυνομαχίες... και περιβόητο για την "υπερπροστατευτικότητά" του στους ανθρώπους του (που μεταφράζεται: θα συντρίψω με κάθε τρόπο, όποιον "κρίνω" πως μπορεί να απειλήσει τους ανθρώπους μου)...

2) Τον ανέφερα διότι είναι γνωστός στους κυνόφιλους, λόγω της τεράστιας εμπειρίας του σαν κτηνίατρος μολοσσοειδών φυλών και, κυρίως, σαν πολύ έμπειρος ιδιοκτήτης παρόμοιων φυλών...
Και ο δικός μας κτηνίατρος (όχι ο ανωτέρω) είναι εξαιρετικός και του έχουμε ιδιαίτερη εμπιστοσύνη... ΟΜΩΣ (επειδή κι εμείς έχουμε 2 Μαστίφ, εδώ και μερικά χρόνια), έπρεπε να τον ενημερώσουμε ΕΜΕΙΣ για τα επιμέρους θέματα υγείας των σκυλιών μας... και, επειδή ο ίδιος είναι εξαιρετικός (όπως σας είπα), το συνέχισε και μελέτησε επί τέτοιων θεμάτων...

3) Έτσι (θα έπρεπε να) είναι τα πράγματα και χαίρομαι που είστε αποφασισμένοι να εκπαιδεύσετε και να κοινωνικοποιήσετε άριστα τον σκύλο σας!:)
Και (ΚΥΡΙΩΣ) να επιλέξετε ΣΩΣΤΑ γραμμές - συνδυασμό γέννας - κουτάβι...

4) Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, μιάς και δεν έχω Tosa Inu και δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με τη φυλή... ίσως και νάχετε δίκιο...

Απλά, επειδή όντως έχω μελετήσει γενικότερα τις μολοσσοειδείς φυλές, να προτείνω κάτι (αν δεν το έχετε κάνει ήδη): Όταν διαβάζετε τις (Αγγλικές κυρίως) περιγραφές του χαρακτήρα και του ταμπεραμέντου διαφόρων φυλών... δώστε ιδιαίτερη σημασία στην ΕΡΜΗΝΕΙΑ των βασικών λέξεων που χρησιμοποιούνται από τους εκτροφείς και τους λάτρεις των φυλών... Σκεφτήτε πολύ την ερμηνεία λέξεων και φράσεων, όπως: "Reserved with strangers"... "Aloof"... "Protective"... "Steadfast"... "Calm and Docile to HIS people"... "The right training to learn his position"... και άλλες...:)

Υ.Γ. Και, προς Θεού, δεν προσπαθώ να σας αποτρέψω από την απόκτηση ενός υπέροχου Tosa... απλά, πάνω στην κουβέντα (μιάς και είμαστε "σκυλοφόρουμ" :D ), προσπαθώ να βεβαιωθείτε ότι ΟΝΤΩΣ έχετε καταλήξει μετά από πραγματική έρευνα του τι πραγματικά θέλετε...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf