Επιλογή-απόψεις για τροφή


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας, σχετικά με το ποια τροφή να επιλέξω για τον Ρόμμελ (Rottweiler 8,5 ετών).
Τους τελευταίους μήνες και έπειτα από μια περιπέτεια που είχε με το δέρμα του πέρυσι το καλοκαίρι, τον ταΐζω την Pro Plan Optiderma. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο διατροφής με τον συγκεκριμένο κωδικό, το δέρμα του είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δεν έχουμε κνησμό, τριχόπτωση, είναι λαμπερό κ.α. Ωστόσο παρατηρώ μια αδυναμία στα κόκκαλα. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό λόγω της ηλικίας (!) και μου πρότεινε (λόγω συνεργασίας του φαντάζομαι) την Royal Canin Maxi Ageing 8+. Ποιά η γνώμη σας για τη συγκεκριμένη τροφή; Ποια τροφή θα μου προτείνατε εσείς (τιμή κατά προτίμηση έως 65-70€);

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτερων
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλημέρα. Να πω την αλήθεια δεν πολυ-συμπαθώ κανένα κωδικό της ρουαγιάλ, διότι θεωρώ ότι είναι μια μέτρια τροφή, εξαιρετικά ακριβή γι' αυτό που παρέχει. Υπάρχουν πάρα πολλές τροφές στα χρήματα που αναφέρεις, και αρκετά αξιοπρεπείς. Αυτό που θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις, είναι να μπορείς να διαβάζεις τις ετικέτες. Διάβασε αν θέλεις αυτό το άρθρο για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.

Πάντως στη θέση σου για την ώρα θα άφηνα στην άκρη την αλλαγή τροφής, και θα ψαχνόμουν με κτηνίατρο. Δεν ξέρω τι μπορεί να εννοείς λέγοντας ότι παρατηρείς αδυναμία στο κόκκαλα, αν είναι μόνιμο, αν είναι μόνο μετά απο κούραση, αν ο σκύλος πονάει, μέχρι σήμερα που είναι 8.5 πως ζει και χίλια δυο.

Δεν είναι παράλογο ότι ο χρόνος επιφέρει μια φυσιολογική φθορά στα κόκκαλα και τις αρθρώσεις, αλλά δεν είναι και η μόνη εξήγηση. Ο κτηνίατρός σου εκτός από την αλλαγή τροφής πρότεινε και τίποτε άλλο; Αποκλείσατε παθολογικά αίτια; Το βάρος του σκύλου είναι προς το χαμηλό; Η άσκησή του; Μήπως θα βοηθούσε κάποιο συμπλήρωμα ή κάποιο φάρμακο για ενίσχυση; Είναι πάρα πολλά πράγματα που ενδέχεται να βοηθήσουν, και πολύ πιο στοχευμένα από μια απλή αλλαγή τροφής. Η γνώμη μου είναι ότι ιδίως για ένα μεγαλόσωμο σκύλο, χρειάζεται λίγο περισσότερο ψάξιμο.
 


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Καλημέρα. Να πω την αλήθεια δεν πολυ-συμπαθώ κανένα κωδικό της ρουαγιάλ, διότι θεωρώ ότι είναι μια μέτρια τροφή, εξαιρετικά ακριβή γι' αυτό που παρέχει. Υπάρχουν πάρα πολλές τροφές στα χρήματα που αναφέρεις, και αρκετά αξιοπρεπείς. Αυτό που θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις, είναι να μπορείς να διαβάζεις τις ετικέτες. Διάβασε αν θέλεις αυτό το άρθρο για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.

Πάντως στη θέση σου για την ώρα θα άφηνα στην άκρη την αλλαγή τροφής, και θα ψαχνόμουν με κτηνίατρο. Δεν ξέρω τι μπορεί να εννοείς λέγοντας ότι παρατηρείς αδυναμία στο κόκκαλα, αν είναι μόνιμο, αν είναι μόνο μετά απο κούραση, αν ο σκύλος πονάει, μέχρι σήμερα που είναι 8.5 πως ζει και χίλια δυο.

Δεν είναι παράλογο ότι ο χρόνος επιφέρει μια φυσιολογική φθορά στα κόκκαλα και τις αρθρώσεις, αλλά δεν είναι και η μόνη εξήγηση. Ο κτηνίατρός σου εκτός από την αλλαγή τροφής πρότεινε και τίποτε άλλο; Αποκλείσατε παθολογικά αίτια; Το βάρος του σκύλου είναι προς το χαμηλό; Η άσκησή του; Μήπως θα βοηθούσε κάποιο συμπλήρωμα ή κάποιο φάρμακο για ενίσχυση; Είναι πάρα πολλά πράγματα που ενδέχεται να βοηθήσουν, και πολύ πιο στοχευμένα από μια απλή αλλαγή τροφής. Η γνώμη μου είναι ότι ιδίως για ένα μεγαλόσωμο σκύλο, χρειάζεται λίγο περισσότερο ψάξιμο.
Καλησπέρα, σε ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου.

Ο σκύλος υπεβλήθη σε ακτινογραφία και αιματολογικές εξετάσεις και ολα είναι φυσιολογικά. Οπότε ίσως όντως να είναι λόγω ηλικιακής φθοράς η δυσκολία που παρατηρώ. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια οι τροφές που έδινα δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλές σε χονδροϊτίνη και γλυκοζαμίνη και ίσως να ευθύνομαι κι εγώ για αυτή τη φθορά.
Όσον αφορά τον τρόπο ζωής του σκύλου, είναι 24 ώρες ελεύθερος σε μεγάλη αυλή και τον πηγαίνω και 1,5 ώρα την ημέρα βόλτα.
Η αλλαγή τροφής θα γίνει σίγουρα γιατί κρίνω και εγώ και ο κτηνίατρος ότι δεν χρειάζεται πλέον Optiderma, λόγω του γεγονότος πως το τρίχωμα του είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
Οπότε είτε θα προχωρήσω σε αλλαγή τροφής με υψηλά ποσοστά χονδροϊτίνης, γλυκοζαμίνης, EPA & DHA, είτε θα του δώσω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής.
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Αν βγάλεις το γενετικό κομμάτι, η τροφή είναι ότι πιο σημαντικό για την υγεία του σκύλου.
Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες τροφές από pro plan και royal...
Πολλοί εδώ στο φόρουμ ξέρουν την προτίμηση που δείχνω στην essential,,,:LOL:
Μπορείς να δοκιμάσεις αυτόν τον κωδικό...
Βέβαια υπάρχουν και άλλες ποιοτικές τροφές...

Τώρα για συμπλήρωμα εγώ εδώ και λίγες μέρες άρχισα στον Roger(γερμανικός ποιμενικός, 11 μηνών) το flex plus προληπτικά...
Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό το συμπλήρωμα ειδικά όταν χορηγείται σε σκυλιά προχωρημένης ηλικίας με πρόβλημα στις αρθρώσεις.
Μπορεις να δίνεις 1 μήνα και 3 μήνες κενό...και το πας έτσι.
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
GSD92 το flex plus έχει όντως αποτελεσμα; επειδή το σκυλάκι μου είναι 15 χρόνων και έχει αρθριτιδα της δοκίμασα διάφορα συμπληρωματα αλλά δεν είδα αποτέλεσμα. Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν κάνει όντως δουλειά να το πάρω.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Καλησπέρα, σε ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου.

Ο σκύλος υπεβλήθη σε ακτινογραφία και αιματολογικές εξετάσεις και ολα είναι φυσιολογικά. Οπότε ίσως όντως να είναι λόγω ηλικιακής φθοράς η δυσκολία που παρατηρώ. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια οι τροφές που έδινα δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλές σε χονδροϊτίνη και γλυκοζαμίνη και ίσως να ευθύνομαι κι εγώ για αυτή τη φθορά.
Όσον αφορά τον τρόπο ζωής του σκύλου, είναι 24 ώρες ελεύθερος σε μεγάλη αυλή και τον πηγαίνω και 1,5 ώρα την ημέρα βόλτα.
Η αλλαγή τροφής θα γίνει σίγουρα γιατί κρίνω και εγώ και ο κτηνίατρος ότι δεν χρειάζεται πλέον Optiderma, λόγω του γεγονότος πως το τρίχωμα του είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
Οπότε είτε θα προχωρήσω σε αλλαγή τροφής με υψηλά ποσοστά χονδροϊτίνης, γλυκοζαμίνης, EPA & DHA, είτε θα του δώσω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής.
Κανονικά η φθορά δεν θα έπρεπε να φανεί στην ακτινογραφία; αν οφειλόταν σε αρθριτιδα ή δυσπλασία κλπ δεν θα φαινόταν; ρωτάω επειδή λες ότι όλα είναι φυσιολογικά. Αν όλα είναι φυσιολογικά, τότε από που προέρχεται η αδυναμία;
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Καλησπέρα και σ’ ευχαριστω πολύ για την απάντηση.
Αυτο που μου είπε ο κτηνίατρος είναι πως υπάρχει μια φυσιολογική φθορά στα κοκκαλα λόγω ηλικίας, χωρίς όμως το σκυλί να νοσεί από αρθρίτιδα ή οποιαδήποτε άλλη ασθένεια.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Belvigo


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Αν βγάλεις το γενετικό κομμάτι, η τροφή είναι ότι πιο σημαντικό για την υγεία του σκύλου.
Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες τροφές από pro plan και royal...
Πολλοί εδώ στο φόρουμ ξέρουν την προτίμηση που δείχνω στην essential,,,:LOL:
Μπορείς να δοκιμάσεις αυτόν τον κωδικό...
Βέβαια υπάρχουν και άλλες ποιοτικές τροφές...

Τώρα για συμπλήρωμα εγώ εδώ και λίγες μέρες άρχισα στον Roger(γερμανικός ποιμενικός, 11 μηνών) το flex plus προληπτικά...
Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό το συμπλήρωμα ειδικά όταν χορηγείται σε σκυλιά προχωρημένης ηλικίας με πρόβλημα στις αρθρώσεις.
Μπορεις να δίνεις 1 μήνα και 3 μήνες κενό...και το πας έτσι.
Καλησπερα, ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου. Ποια η άποψη σου, και γενικότερα όλων όσων πρόκειται να διαβάσουν αυτό το μήνυμα, για την Acana Senior?
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
GSD92 το flex plus έχει όντως αποτελεσμα; επειδή το σκυλάκι μου είναι 15 χρόνων και έχει αρθριτιδα της δοκίμασα διάφορα συμπληρωματα αλλά δεν είδα αποτέλεσμα. Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν κάνει όντως δουλειά να το πάρω.
Στον Roger το δίνω λίγες μέρες και το δίνω προληπτικά οπότε δεν έχω πλήρη άποψη.
Πάντως για σκυλιά που έχουν πρόβλημα στις αρθρώσεις μου έχουν πει πολύ καλά λόγια,
έχουν δει γρήγορο αποτέλεσμα.
Συγχρόνως είναι και πολυβιταμινούχο, έχει δυνατή φόρμουλα.
Λόγω της ισχυρής σύνθεσης συστατικών θα χρειαστούν χρονικές παύσεις στη χορήγηση.

Δες το pdf
 

Attachments

  • Like
Reactions: Belvigo


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπερα, ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου. Ποια η άποψη σου, και γενικότερα όλων όσων πρόκειται να διαβάσουν αυτό το μήνυμα, για την Acana Senior?
Η acana είναι μια πολύ γνωστή μάρκα, που έχει κάποια «σκοτεινά» σημεία.
Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι οι πρωτεΐνες της δεν είναι τόσο ποιοτικές
και όπως έχω ξανά πει δεν παίζει τόσο ρόλο η ποσότητα αλλά η ποιότητα της πρωτεΐνης.
Σε άλλα σκυλιά κάθεται καλά σε άλλα όχι, όμως αυτό είναι σχετικό...
Πολλά σκυλιά αφού έτρωγαν acana για καιρό, εμφάνισαν καρδιοπάθειες ή πρόβλημα σε νεφρούς και ήπαρ...
Είναι πολλοί που δίνουν χρόνια acana στα σκυλιά τους και είναι πολύ ευχαριστημένοι...
Τι να σου πω... υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά όσον αφορά την ποιότητα της συγκεκριμένης μάρκας...

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια αντίστοιχη από essential, wellness core, n&d, brit...
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα και σ’ ευχαριστω πολύ για την απάντηση.
Αυτο που μου είπε ο κτηνίατρος είναι πως υπάρχει μια φυσιολογική φθορά στα κοκκαλα λόγω ηλικίας, χωρίς όμως το σκυλί να νοσεί από αρθρίτιδα ή οποιαδήποτε άλλη ασθένεια.
Μαζί με μια καλή τροφή καλό θα είναι να του δώσεις και συμπλήρωμα για να προλάβεις
μελλοντικά προβλήματα που πιθανόν να είναι επακόλουθο της τωρινής κατάστασης του
μυοσκελετικού του συστήματος.
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Η acana είναι μια πολύ γνωστή μάρκα, που έχει κάποια «σκοτεινά» σημεία.
Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι οι πρωτεΐνες της δεν είναι τόσο ποιοτικές
και όπως έχω ξανά πει δεν παίζει τόσο ρόλο η ποσότητα αλλά η ποιότητα της πρωτεΐνης.
Σε άλλα σκυλιά κάθεται καλά σε άλλα όχι, όμως αυτό είναι σχετικό...
Πολλά σκυλιά αφού έτρωγαν acana για καιρό, εμφάνισαν καρδιοπάθειες ή πρόβλημα σε νεφρούς και ήπαρ...
Είναι πολλοί που δίνουν χρόνια acana στα σκυλιά τους και είναι πολύ ευχαριστημένοι...
Τι να σου πω... υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά όσον αφορά την ποιότητα της συγκεκριμένης μάρκας...

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια αντίστοιχη από essential, wellness core, n&d, brit...
Μαλλον θα πάω είτε προς την Essential Older, είτε προς N&D Ancestral Grain Senior με κοτόπουλο/N&D με αρνί και μύρτιλλο ή κάποιο κωδικό από την Grain Free Pumpkin σειρά της N&D.
 
  • Like
Reactions: GSD92


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Update:
12 ημέρες με χορήγηση συμπληρώματος Arthrovet Complex που μου συνέστησε η κτηνίατρος, ο Ρόμμελ είναι σαν να μην είχε ποτε θέμα με τις αρθρώσεις του. Του δίνω και N&D Low Grain Senior με γλυκοζαμίνη 1200mg/kg και χονδροϊτίνη 1000mg, η οποια του έχει κάτσει παρα πολύ καλά και κατά τη μετάβαση και τωρα που του δίνω αποκλειστικά αυτή. Τρέχει, χοροπηδάει και είναι ευτυχισμένος.
Σας ευχαριστω όλους για την βοήθεια σας.
 


Jochara

Member
10 Δεκεμβρίου 2021
7
1
28
Η acana είναι μια πολύ γνωστή μάρκα, που έχει κάποια «σκοτεινά» σημεία.
Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι οι πρωτεΐνες της δεν είναι τόσο ποιοτικές
και όπως έχω ξανά πει δεν παίζει τόσο ρόλο η ποσότητα αλλά η ποιότητα της πρωτεΐνης.
Σε άλλα σκυλιά κάθεται καλά σε άλλα όχι, όμως αυτό είναι σχετικό...
Πολλά σκυλιά αφού έτρωγαν acana για καιρό, εμφάνισαν καρδιοπάθειες ή πρόβλημα σε νεφρούς και ήπαρ...
Είναι πολλοί που δίνουν χρόνια acana στα σκυλιά τους και είναι πολύ ευχαριστημένοι...
Τι να σου πω... υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά όσον αφορά την ποιότητα της συγκεκριμένης μάρκας...

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια αντίστοιχη από essential, wellness core, n&d, brit...
Εμενα ο δικος μου σκυλος στα 2 χρονια ακανα δυστυχως εβγαλε καρκινο στο συκωτι κατι το οποιο δεν μπορεσα να δω εγκαιρως και το σκυλι εφυγε ετσι απλα.. δεν ξερω αν εφταιγε η ακανα η υπηρχε κατι αλλο στη μεση αλλα σιγουρα η τροφη επιβαρυνε πολυ το συκωτι το, υποψιν ηταν ο κωδικος light and fit γιατι ειχαμε θεμα στο συκωτι λογω λιπαρων … τι να πω δεν ξερω νιωθω πως οι ξηρες τροφες δεν ειναι τοσο ποιοτικες εν τελει. Ελπιζω να βοηθησα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3