Επιλογή κλουβιού μεταφοράς


Υο13

Member
3 Απριλίου 2017
5
1
33
Παιδιά πως θα επιλέξω τις σωστές διαστάσεις για κλουβί μεταφορά?
Το σκυλί μου είναι ένα Ντόγκο Αρτζεντίνο με ύψος 62 εκ. και μήκος περίπου στα 60 με 62 εκ.
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
http://www.jetpets.com.au/travel-crate-size-calculator/

Δες και αυτο...μετρας καποιες διαστασεις και υπολογιζει τις καταλληλες διαστασεις για κλουβι...λαμβάνει υπόψη αρκετους παράγονετς σε σχέση με άλλους μεθόδους υπολογισμου....

Το ιδανικο ειναι να το δοκιμασεις και απο κοντα ομως σε ενα καταστημα
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα
για ένα ντογκο καλυτερο είναι το xl μεγεθος εξτρα λαρτζ
σε εκατοστα επειδη ανα μαρκα αλλαζουν οι διαστασεις υπολογισε ενα κλουβακι με μηκος περιπου 100 cm. πλατος περιπου 70 cm. και ύψος περιπου 75 cm.

ελπιζω να σε βοήθησα...
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Επειδή έχω θέμα με τη μεταφορά με αυτοκίνητο, σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο, που βολευει λογω βαρους και μεταφέρεται ευκολα.... Εχει δοκιμάσει κανείς? Θα αντέξει? εχω στο μυαλό μου οτι το γκρεμλιν θα ξεσκίσει τη σίτα σε 15 λεπτα.
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Κατεληξα οτι το 80Χ60Χ60 δηλαδη μεγεθος 5 θα ειναι οκ για το γκρεμλιν, αναμενόμενο βαρος ως 25. Οχι για αεροπλανο, για ταξίδι με αμάξι κουλουριασμενος (εμαθε να παταει το κουμπι της ζωνης ) ή μεταφορά στο κτηνίατρο πχ αν χτυπα ξυλο δε μπορει να κουνηθει (εχουν ροδάκια). Eπίσης αν εχει καποιος το μεγεθος αυτο, υποθέτω χωράει σε πίσω καθισμα νορμαλ αυτοκινήτου μαζι με εναν μικρόσωμο ανθρωπο? (Δεν εχω αυτοκίνητο να δοκιμασω ούτε καποιον ευκαιρο) Η λογικη λεει 1.30 το πισω καθισμα , μενουν 50 ποντοι, στη πραξη όμως δε ξερω αν τα πραγματα ειναι τοσο ιδανικα πχ βλεπει ο οδηγος κ.τ.λ!:ROFLMAO: Εσεις που έχετε μεγαλυτερα που τα βαζετε τα κλουβια?ειδα κατι τερατα ψαχνοντας o_O
Bracco 5
Vaggio L
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εκτος απο διαχειρισιμο μου ηρθε και η σατανικη σκεψη οτι θα μπορουσα κλεφτα να το δοκιμασω και στα ΜΜΜ,ωρες μη αιχμης, ειδικα λεωφορεια, τι 70 τι 80! :LOL: Σιγα μη κουβαλαει μετρο ο οδηγος και το μουρακι του γκρεμλιν φαινεται γλυκουλικο και μικρουλικο :ROFLMAO: Εαν καταφερω βεβαια να το ανεβασω.
Το κυριοτερο σκεφτηκα οτι εαν παθει κατι δε μπορω πλεον να τον σηκωσω αγκαλια :( Δε φταιω εγω το ημιαιμο κοκονι (κατα τους ντοκτορες) μου βγηκε μεγαλο.:LOL:
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν είναι τόσο διαχειρίσιμο :D
Ψώνισέ το πρώτα με το καλό, χώσε μέσα το μαυράκι και αν καταφέρεις να το σηκώσεις και να περπατήσεις, το ξανασυζητάμε :D
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δεν είναι τόσο διαχειρίσιμο :D
Ψώνισέ το πρώτα με το καλό, χώσε μέσα το μαυράκι και αν καταφέρεις να το σηκώσεις και να περπατήσεις, το ξανασυζητάμε :D
Εννοειται με ροδακια θα το παρω, εδω με τα βιας σηκωνα το προηγουμενο μεγεθος 3 με σκυλι 11 κιλα. :) Δεν σκεφτηκα καν οτι θα το σηκωσω αχαχχα. Μου εβαλες ομως αλλη σκεψη πιο σημαντικη , οτι το μαυρακι δε θα μπει μεσα ευκολα. Θα το πολεμησουμε! Ευχαριστω παντως .:)
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ούτε τα ροδάκια είναι εύχρηστα, μην νομίζεις.
Για ελάχιστες χρήσεις.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δεν είναι τόσο διαχειρίσιμο :D
Ψώνισέ το πρώτα με το καλό, χώσε μέσα το μαυράκι και αν καταφέρεις να το σηκώσεις και να περπατήσεις, το ξανασυζητάμε :D
Πηγα και τα ειδα μαζι με το γκρεμλιν και καταλαβα για τα καλα τι εννοεις! Αλλο να το βλεπεις. :cautious: Αυτο δε περναει απαρατηρητο πουθενα. Μονο με κλαρκ μετακινείται! Η αν ανοιξω 2 τρυπες και μπω μεσα σαν τους φλινστοουνς.

Στο υψος επισης δε χωραγε ορθιο το γκρεμλιν ουτε μου φανηκε ανετο και λεω αστο μη κανει καμια εκπληξη και μου παρει μποι. Πηρα ενα φιμωτρακι και θα ταξιδεψουμε προς το χωριο με το σαπιοκαραβο που ηθελα να αποφυγω.

Επίσης γελαγα μονη μου που θυμηθηκα οτι καποιος εδω στο φορουμ πριν κανα μηνα ηθελε να χωρεσει γ.π. (μικροσωμο βεβαια αλλα και παλι) σε 4αρι. :LOL::LOL::LOL: Αν το εκανε παρακαλω να επισυναψει φωτογραφιες, να δουμε πως τετραγωνιζεται ο σκυλος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Επειδή ομολογώ, δεν είχα τον χρόνο, να σου δώσω την πρέπουσα σημασία στο θέμα σου, για ποιόν ακριβώς λόγο, θέλεις το κλουβί μεταφοράς;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Επειδή ομολογώ, δεν είχα τον χρόνο, να σου δώσω την πρέπουσα σημασία στο θέμα σου, για ποιόν ακριβώς λόγο, θέλεις το κλουβί μεταφοράς;
Δεν ηταν και κατι σημαντικο...αχαχχα, αλλα ευχαριστω. Γιατι περνω ταξι καμια φορα (αγοραιο αυτα τα γκρι της επαρχιας) για μετακινηση προς το χωριο και δεν ενθουσιαζονται στην ιδεα του χυμα σκυλου στο καθισμα. Και ειπα να το παρω να υπαρχει. Αλλα ουσιαστικα ενα ταξιδι θα χρειαστεί να κάνουμε αυτο το καλοκαιρι και εχουμε την επιλογη του σαπιοκαραβου. (με πολυ μικρότερο κόστος)
 
  • Like
Reactions: mareco


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ήρθε η ώρα που θα χρειαστούμε και μεις κλουβί μεταφοράς για την κοντή. Αποφάσισα να πάρω ΙΑΤΑ να καλύψω όλα τα ενδεχόμενα. Η ίριδα είναι 9 κιλά περίπου, παίζει από 8.800 μέχρι 9.200.
Οι μετρήσεις της: μήκος από μουσούδα μέχρι βάση ουράς είναι 65-66 εκατοστά και ύψος από το έδαφος μέχρι το ψηλότερο σημείο της στα 45 εκατοστά. Φαντάζομαι ότι με το μέγεθος 4 θα είμαστε οκ;
Το είδα από κοντά και μου φάνηκε τεράστιο. :unsure: Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@bat-iris Αν θες για αεροπορικη χρηση αναγκαστικα 4. Αν δεν προβλεπεται να ταξιδεψεις θα επερνα ενα απλο οικονομικο 3αρι με ροδακια για να μπαινοβγαινεις ανετα μετρο λεωφορεια ταξι κτλ. Το αλλο το 4αρι δε βολευει καθολου για καθημερινοτητα. Το εχω για το γκρεμλιν σκεψου για ωρα αναγκης (χωραει μεσα στριμωχτα). Χωρις ροδακια δε κινειται. Ακομα και στο σπιτι δε χωραει πουθενα. Στον εκτορα 11 κιλα ειχα το 3αρι με ροδακια για μες τη πολη και βολευε πολυ.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Σε ευχαριστώ για την απάντηση @medusa . Η αλήθεια είναι ότι το 4 είναι τεράστιο και η δική μου μια σταλιά. Αλλά αναρωτιέμαι θα χωράει ο κώλος της στο 3 η θα περισσεύει τίποτα απ' έξω; Λογικά ξαπλωμένη θα είναι οκ. Επίσης, το 3 βγαίνει και με ροδες; Όσο έψαξα δε βρήκα κάτι, όλα έχουν μόνο την λαβή για να το πας σηκωτό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3