Επιλογή κλουβιού μεταφοράς


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Σε ευχαριστώ για την απάντηση @medusa . Η αλήθεια είναι ότι το 4 είναι τεράστιο και η δική μου μια σταλιά. Αλλά αναρωτιέμαι θα χωράει ο κώλος της στο 3 η θα περισσεύει τίποτα απ' έξω; Λογικά ξαπλωμένη θα είναι οκ. Επίσης, το 3 βγαίνει και με ροδες; Όσο έψαξα δε βρήκα κάτι, όλα έχουν μόνο την λαβή για να το πας σηκωτό.
τα gulliver βγαινουν νομιζω. Απλα αγοραζεις εξτρα τις ροδες. Εγω ειχα παρει μια ασχετη μαρκα. Ηταν νομιζω 10-11 κιλα ο εκτορας και ειχε κανει απειρα ταξιδια 6ωρα. Καλυτερα παντως παρτη μαζι κ δοκιμασε το. Εγω αυτο εκανα :) πηγα στα pet4u το ειδα και μετα το παρηγγειλα απο internet
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
τα gulliver βγαινουν νομιζω. Απλα αγοραζεις εξτρα τις ροδες. Εγω ειχα παρει μια ασχετη μαρκα. Ηταν νομιζω 10-11 κιλα ο εκτορας και ειχε κανει απειρα ταξιδια 6ωρα. Καλυτερα παντως παρτη μαζι κ δοκιμασε το. Εγω αυτο εκανα :) πηγα στα pet4u το ειδα και μετα το παρηγγειλα απο internet
Μπα, online τουλάχιστον βρήκα για το 4 και άνω ρόδες. Αυτό θα κάνω μάλλον για σιγουριά, απλά στην επαρχεία είναι πιο περιορισμένες οι επιλογές.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Μπα, online τουλάχιστον βρήκα για το 4 και άνω ρόδες. Αυτό θα κάνω μάλλον για σιγουριά, απλά στην επαρχεία είναι πιο περιορισμένες οι επιλογές.
Aυτα ειναι τα ροδακια.
https://www.gatoskilo.gr/ανταλλακτι...479-stefanplast-set-ρόδες-gulliver-1-2-3.html

και μενα ο Εκτορας στο 3αρι ορθιος δε χωρουσε, καθιστος ψιλοξαπλα, ψιλοκουλουρα. Αλλα την εποχη εκεινη με τα τρενα και ταξι που επερνα βολευε. Το 4αρι ας πουμε ουτε για πλακα δεν εμπαινε στο βαγονι ή μεσα σε αμαξι ευκολα. Οποιο κλουβι και να βρεις 3αρι (60 επι 40) δοκιμασε την και βλεπεις. Σκεψου και τη χρηση που θα κανεις και αποφασιζεις...αν το θες για μικρες διαδρομες δεν εγινε κατι και να στενευτει, αν θες χρηση για μακρινα ταξιδια και σαν κρεητ πχ στις διακοπες εκει θα θες 4αρι.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ευχαριστώ για το λινκ, πολύ χρήσιμο. (y)Ελπίζω να βρω να δοκιμάσω και τα δυο. Αν χωράει στο 3 και δε ζοριζεται θα το προτιμήσω, αφού είναι πιο εύχρηστο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
πηρα αυτο στο γκρεμλιν, μηκος 80 , πλατος 55, υψος 65. Εμαθε και να μπαινει με χαρα. Στο μικροτερο μεγεθος δε χωραγε και δεν παιζει να μπει.
39701-500x500.jpg
Δεν εχω αμαξι να το δοκιμασω τωρα, αλλα υποθετω χωραει στο πισω καθισμα ενος ανετου οχηματος πχ ταξι? Καποιος που εχει παρομοιο να με διαφωτισει? Ανησυχω λιγο για το υψος, 65 μου φαινεται πολυ και δε ξερω αν εμποδιζει τον οδηγο.
Ειναι περιπου σαν 90αρι κρεητ, αν χωραει 90αρι κρεητ στο πισω καθισμα χωραει και αυτο σιγουρα, ειναι και πιο ευελικτο.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλημέρα, έχει κάποιος κάποιο από τα παρακάτω;

ΚΛΟΥΒΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ BRACCO IATA No.3 - Aigan : Μεγάλο συν το ότι έχει "υποδοχές" για βίδες κτλ, για περισσότερη ασφάλεια.

MPS Sirio Κλουβί Μεταφοράς Κόκκινο 64x39x39cm | Pet Shop - ForPets : δεν έχω ξαναακούσει τη μάρκα για να είμαι ειλικρινής, όμως συν το μήκος του

Gulliver 3: και εδώ το μήκος, όμως δεν έχει υποδοχές

https://www.skroutz.gr/s/26661070/MP-S-Skudo-3-IATA-Κλουβί-Μεταφοράς-60x40x39εκ.html: Το ίδιο με το αποπάνω, συν ότι κερδίζει σε ύψος για το σκύλο αφού δεν έχει θηκούλες από πάνω

https://www.skroutz.gr/s/19732823/IMAC-Carry-60-Μπλε-60x40x40cm.html: Το ίδιο με το skudo

Tο ύψος δεν με πειράζει τόσο, μιας και αποδεδειγμένα στα ταξίδια ο μικρός κοιμάται, απλά είπα να πάω σε λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έχω (και να μας δέχονται ακόμη στο κτελ) για να μπορεί και να απλωθεί λιγουλάκι, να μην είναι ψιλοκουλουράκι. Δεν έχω καταφέρει να τα βρω όλα σε ένα μαγαζί εδώ κοντά, και δεν μπορώ να κάνω λαιβ τη σύγκρισή τους. Κάποια γνώμη ή/και πρόταση;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Καλημέρα, έχει κάποιος κάποιο από τα παρακάτω;

ΚΛΟΥΒΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ BRACCO IATA No.3 - Aigan : Μεγάλο συν το ότι έχει "υποδοχές" για βίδες κτλ, για περισσότερη ασφάλεια.

MPS Sirio Κλουβί Μεταφοράς Κόκκινο 64x39x39cm | Pet Shop - ForPets : δεν έχω ξαναακούσει τη μάρκα για να είμαι ειλικρινής, όμως συν το μήκος του

Gulliver 3: και εδώ το μήκος, όμως δεν έχει υποδοχές

https://www.skroutz.gr/s/26661070/MP-S-Skudo-3-IATA-Κλουβί-Μεταφοράς-60x40x39εκ.html: Το ίδιο με το αποπάνω, συν ότι κερδίζει σε ύψος για το σκύλο αφού δεν έχει θηκούλες από πάνω

https://www.skroutz.gr/s/19732823/IMAC-Carry-60-Μπλε-60x40x40cm.html: Το ίδιο με το skudo

Tο ύψος δεν με πειράζει τόσο, μιας και αποδεδειγμένα στα ταξίδια ο μικρός κοιμάται, απλά είπα να πάω σε λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έχω (και να μας δέχονται ακόμη στο κτελ) για να μπορεί και να απλωθεί λιγουλάκι, να μην είναι ψιλοκουλουράκι. Δεν έχω καταφέρει να τα βρω όλα σε ένα μαγαζί εδώ κοντά, και δεν μπορώ να κάνω λαιβ τη σύγκρισή τους. Κάποια γνώμη ή/και πρόταση;
Φοβαμαι μην εχεις πρόβλημα στο κτελ με μεγαλύτερο μέγεθος, δε θα χωραει στα πόδια ή διαδρομο. Βεβαιωσου οτι χωραει αρχικα. Συν οτι στα καλής κατασκευης κλουβια αυξανει και το βαρος, δε θα μπορεις να τον σηκώσεις μετά.
Εαν ταξιδευεις 2-3 φορες το χρόνο αστον με το στενεμενο.
Εαν το προβλημα σου ειναι η ασφαλεια με το υπάρχον, φρόντισε να βαζεις και tire up και ταινια γυρω γυρω κ.τ.λ να ασφαλιζεις οτι δε θα ανοιξει το πανω με το κατω ή το πορτάκι.
 
Last edited:


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Φοβαμαι μην εχεις πρόβλημα στο κτελ με μεγαλύτερο μέγεθος, δε θα χωραει στα πόδια ή διαδρομο. Βεβαιωσου οτι χωραει αρχικα. Συν οτι στα καλής κατασκευης κλουβια αυξανει και το βαρος, δε θα μπορεις να τον σηκώσεις μετά.
Εαν ταξιδευεις 2-3 φορες το χρόνο αστον με το στενεμενο.
Εαν το προβλημα σου ειναι η ασφαλεια με το υπάρχον, φρόντισε να βαζεις και tire up και ταινια γυρω γυρω κ.τ.λ να ασφαλιζεις οτι δε θα ανοιξει το πανω με το κατω ή το πορτάκι.
Τηλεφώνησα προχθές σε κτελ για άλλο λόγο και ακαδημαϊκά, ρώτησα και για αυτό. Προς έκπληξή μου μου είπε ότι οι επιτρεπόμενες διαστάσεις είναι 50*40*35 cm, μιας και εγώ μάλλον έμεινα σε προηγούμενη εγκύκλιο (Ταξιδεύοντας με το ζώο σας με ΚΤΕΛ και τρένο – Τι θα πληρώσετε , με ένα γκουκλάρισμα το λένε και τα διάφορα σαιτ των κτελ) και ότι περισσότερο τους ενδιαφέρει το πλάτος ώστε να χωράει στο διάδρομο. Τηλεφώνησα, τυχαία, και σε άλλα κτελ και μου είπαν πάνω κάτω τα ίδια και το πιθανότερο είναι να μην έχω θέμα, αρκεί να μην ξεφεύγουν τρομερά οι διαστάσεις. πχ είδα ένα με 60*40*45cm, απορρίφθηκε, και ας του καθόταν καλύτερα στο ύψος. Κατέληξα στα παραπάνω, για να του δώσω λίγο παραπάνω χώρο στο μήκος στην ουσία, όχι τόσο στο ύψος. Δυστυχώς στο petshop που πήγα είχαν μόνο το skudο και ούτε το bracco 2 που έχω τώρα για να δω τη διαφορά, ούτε κάποιο από τα παραπάνω για τη σύγκριση. Είμαι πολύ ανάμεσα σε gulliver και bracco (έχω κολλήσει με τα ανοιγματακια, για δεματικα κτλ, θα βάλω σίγουρα για επιπλέον ασφάλεια). Αναρωτιέμαι, οι ρόδες βγαίνουν και ξαναμπαίνουν εύκολα σε αυτά τα δύο; Του τύπου θα μπορέσω να τον πάω στο λεωφορείο με ρόδες και να τις βγάλω μετά;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf