Επιλογή σκυλιού


george71

Member
18 Απριλίου 2021
6
13
Γειά σας,

Το όνομα μου είναι Γιώργος και ζω στο Ηράκλειο-Κρήτης. Τα προηγούμενα χρόνια τα παιδία μου, όπως και τα περισσότερα παιδιά, ζητούσαν να έχουν σκυλί όμως γνωρίζοντας τις ευθύνες το είχα απορρίψει. Οι συνθήκες άλλαξαν τα παιδιά μεγάλωσαν (12 και 14 ετών) και τους τελευταίους 2 μήνες σκεφτόμαστε σοβαρά την απόκτηση ενός σκύλου.

Γνωρίζω τις ευθύνες ενός σκυλιού και κυρίως ότι τα παιδιά αργά η γρήγορα θα περάσουν όλη την ευθύνη σε μας. Δεν είναι η πρώτη φορά που θα έχω σκύλο αφού ως έφηβος είχα ένα rough colie πανέμορφο, πανέξυπνο ένας γλύκας όμως από τότε πέρασαν πολλάαα χρόνια…..

Το αρνητικό είναι ότι θα μένει σε διαμέρισμα χωρίς αυλή. Ας περιγράψω τις συνθήκες διαβίωσης του σκυλιού μας όπως τις προγραμματίζουμε και ευελπιστούμε να τα καταφέρουμε.

Μια τυπική καθημερινή μέρα, μόλις περάσει η δύσκολη περίοδο ως κουτάβι, θα έχει 15-20 λεπτά πρωινή βόλτα στην συνέχεια θα περνάει περίπου 5:30 ώρες μόνος στην βεράντα ή εντός του σπιτιού ανάλογα τον καιρό και την ηλικία του. Το απόγευμα θα έχει μια μεγάλη βόλτα 1:30-2:00 ώρες και το βράδυ υποχρεωτικά πριν τον ύπνο ένα 15 λεπτό περπάτημα. Επιπλέον μέσα στο σπίτι σίγουρα 1+ ώρα παιχνίδι. Αρκετά ΣΚ και διακοπές εκδρομή στο χωριό όπου θα έχει μια αυλή 700τμ. δικιά του.

Ως οικογένεια μετά από συζήτηση καταλήξαμε σε δύο ράτσες Boxer, Gsd. Δεν έχει σημασία το πως και το γιατί, απλά θα ήμουνα ευγνώμων αν κάποιοι που έχουν ζήσει με τις συγκεκριμένες ράτσες να μου πουν την γνώμη τους γιατί πραγματικά δεν μπορούμε να πάρουμε την τελική απόφαση και σίγουρα δεν είναι δυνατόν να πάρουμε και τα δύο

Ευχαριστώ,
Γιώργος
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με καμια απο τις δυο ρατσες, αλλα θα σου προτεινα gsd ως πρωτο σκυλο μιας οικογενειας, που εχει και ενας φιλος μου. Ευκολα εκπαιδευσιμος και με καλη κοινωνικοποιηση φιλικος και καταλληλος για οικογενεια. Βεβαια αφηνει πολυ τριχωμα. Παντως και στις δυο περιπτωσεις η βολτα ως απλο περπατημα θεωρω πως δεν ειναι αποτελεσματικη. Τετοιου ειδους σκυλια με πολλη ενεργεια θελουν εντονο τρεξιμο. Αφου δεν υπαρχει αυλη, τοτε χρειαζεται ειτε ενας ανοιχτος περιφραγμενος δημοσιος χωρος ειτε αν δεν ειναι περιφραγμενο το παρκο να εχεις και εναν ιμαντα 15 μετρων. Εκδρομες στο βουνο και μιας ωρας επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα ειναι εξισου ιδανικες, πιστευω (η μπολικη ασκηση θα σου λυσει τα χερια ειδικα τα πρωτα δυο χρονια της ζωης τους που τα σκυλια πλημμυριζουν απο ενεργεια)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αυτό Γιώργο που έχει την μεγαλύτερη σημασία απ'όλα, είναι το από πού, θα πάρεις το νέο μέλος της οικογένειάς σας.

Είσαι ενήμερος για σοβαρούς εκτροφείς, καθαρόαιμων σκύλων ή είναι ένα κεφάλαιο που δεν το έχεις ξανακούσει;
 


george71

Member
18 Απριλίου 2021
6
13
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με καμια απο τις δυο ρατσες, αλλα θα σου προτεινα gsd ως πρωτο σκυλο μιας οικογενειας, που εχει και ενας φιλος μου. Ευκολα εκπαιδευσιμος και με καλη κοινωνικοποιηση φιλικος και καταλληλος για οικογενεια. Βεβαια αφηνει πολυ τριχωμα. Παντως και στις δυο περιπτωσεις η βολτα ως απλο περπατημα θεωρω πως δεν ειναι αποτελεσματικη. Τετοιου ειδους σκυλια με πολλη ενεργεια θελουν εντονο τρεξιμο. Αφου δεν υπαρχει αυλη, τοτε χρειαζεται ειτε ενας ανοιχτος περιφραγμενος δημοσιος χωρος ειτε αν δεν ειναι περιφραγμενο το παρκο να εχεις και εναν ιμαντα 15 μετρων. Εκδρομες στο βουνο και μιας ωρας επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα ειναι εξισου ιδανικες, πιστευω (η μπολικη ασκηση θα σου λυσει τα χερια ειδικα τα πρωτα δυο χρονια της ζωης τους που τα σκυλια πλημμυριζουν απο ενεργεια)
Ευχαριστώ για την απάντηση,

Σίγουρα χρειάζεται και τρέξιμο χωρίς λουρί αλλά κάθε μέρα δύσκολο 2-3 φορές την εβδομάδα σίγουρα.

Γ.Γ
 


george71

Member
18 Απριλίου 2021
6
13
Αυτό Γιώργο που έχει την μεγαλύτερη σημασία απ'όλα, είναι το από πού, θα πάρεις το νέο μέλος της οικογένειάς σας.

Είσαι ενήμερος για σοβαρούς εκτροφείς, καθαρόαιμων σκύλων ή είναι ένα κεφάλαιο που δεν το έχεις ξανακούσει;
Από Έλληνες εκτροφείς με έλεγχο pedigree για Inbreeding coefficient, το μόνο που με ενδιαφέρει να είναι υγιείς, όσο γίνετε. Κατά τα άλλα ούτε σε αγώνες θα πάει ούτε σε καλλιστεία απλός σύντροφός της οικογένειας.
Αν και παραμένει το ερώτημα πως να αποφασίσουμε μάλλον στο τέλος ζάρι :unsure:

Καλό βράδυ
Γ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν υπάρχουν καλλιστεία σκύλων.
Και να ήθελες δηλαδή να πας, που καθόλου κακό δεν θα ήταν, δεν μπορείς.
Επίσης δεν υπάρχουν αγώνες από μόνοι τους. Υπάρχει συστηματική εκπαίδευση του σκύλου, σε κάποιο κυνάθλημα, που βοηθάει τον σκύλο (και τον χειριστή του) σε πολλά επίπεδα, η οποία δεν είναι υποχρεωτικό, να σε οδηγήσει στην γραμμή εκκίνησης. Αυτά, ακαδημαικά :)


Μπράβο σου που γνωρίζεις τα περί γνήσιου pedigree.
Εγώ θα σου σχολιάσω αυτό που λες, για τις 5:30 ώρες σε βεράντα.
Αν ο σκύλος σου προκύψει ομιλητικός, οι ώρες αυτές, πιθανότατα θα ενισχύσουν την κακή του αυτή συνήθεια εφόσον θα έχει πληθώρα ερεθισμάτων, και στο τέλος θα είναι καταστροφικές για τους γύρω σας. Τα γερμανικά είναι αρκετά ομιλητικά. Ελπίζω η βεράντα να είναι σε ψηλό όροφο καλού-κακού.

Οπτικά μεταξύ τους δεν έχουν καμία σχέση, οπότε αν δεν σας αρέσει το ένα περισσότερο απ'το άλλο, ούτε από κει προκύπτει προβάδισμα.
Είσαι διατεθειμένος να ταξιδέψεις εκτός Κρήτης όσες φορές χρειαστεί, για γνωριμία με εκτροφείς και τις φυλές τους; Αν όχι θα πρέπει να βρεις εντός Κρήτης, τι αξιόπιστο υπάρχει μεταξύ των δύο, να κάνεις τις γνωριμίες σου, να δεις αν θα ταιριάξετε, αν υπάρχουν τώρα γέννες ή πότε θα έχουν και στο μεταξύ, θα μπει και το νερό στ' αυλάκι. Αν όμως δεν καταλήξεις κάπου από τις ντόπιες επιλογές, η υπόλοιπη συζήτηση έχει να κάνει, με το τι προτίθεσαι να κάνεις και μέχρι που, προτίθεσαι να φτάσεις.

Στο φόρουμ υπάρχουν αμέτρητες συζητήσεις και για τις δύο φυλές. Για τα γερμανικά δε, αμέτρητες ΚΑΙ πολύ εκρηκτικές. Δεν υπάρχουν πληροφορίες που δεν θα βρεις με αναζήτηση. Ολες όσες θέλεις και ακόμη περισσότερες, που μάλλον δεν θα θέλεις.

Κάνε λοιπόν απλά, μια αναζήτηση χρησιμοποιώντας τα φίλτρα.

Εκτός αυτού, θα βοηθούσε αν είχες βάλει και στον τίτλο τον προβληματισμό σου μεταξύ "αυτού" και "αυτού" για όσα μέλη μας ενεργοποιούνται μόνο, από λέξεις κλειδιά :LOL:
 


george71

Member
18 Απριλίου 2021
6
13
Δεν υπάρχουν καλλιστεία σκύλων.
Και να ήθελες δηλαδή να πας, που καθόλου κακό δεν θα ήταν, δεν μπορείς.
Επίσης δεν υπάρχουν αγώνες από μόνοι τους. Υπάρχει συστηματική εκπαίδευση του σκύλου, σε κάποιο κυνάθλημα, που βοηθάει τον σκύλο (και τον χειριστή του) σε πολλά επίπεδα, η οποία δεν είναι υποχρεωτικό, να σε οδηγήσει στην γραμμή εκκίνησης. Αυτά, ακαδημαικά :)


Μπράβο σου που γνωρίζεις τα περί γνήσιου pedigree.
Εγώ θα σου σχολιάσω αυτό που λες, για τις 5:30 ώρες σε βεράντα.
Αν ο σκύλος σου προκύψει ομιλητικός, οι ώρες αυτές, πιθανότατα θα ενισχύσουν την κακή του αυτή συνήθεια εφόσον θα έχει πληθώρα ερεθισμάτων, και στο τέλος θα είναι καταστροφικές για τους γύρω σας. Τα γερμανικά είναι αρκετά ομιλητικά. Ελπίζω η βεράντα να είναι σε ψηλό όροφο καλού-κακού.

Οπτικά μεταξύ τους δεν έχουν καμία σχέση, οπότε αν δεν σας αρέσει το ένα περισσότερο απ'το άλλο, ούτε από κει προκύπτει προβάδισμα.
Είσαι διατεθειμένος να ταξιδέψεις εκτός Κρήτης όσες φορές χρειαστεί, για γνωριμία με εκτροφείς και τις φυλές τους; Αν όχι θα πρέπει να βρεις εντός Κρήτης, τι αξιόπιστο υπάρχει μεταξύ των δύο, να κάνεις τις γνωριμίες σου, να δεις αν θα ταιριάξετε, αν υπάρχουν τώρα γέννες ή πότε θα έχουν και στο μεταξύ, θα μπει και το νερό στ' αυλάκι. Αν όμως δεν καταλήξεις κάπου από τις ντόπιες επιλογές, η υπόλοιπη συζήτηση έχει να κάνει, με το τι προτίθεσαι να κάνεις και μέχρι που, προτίθεσαι να φτάσεις.

Στο φόρουμ υπάρχουν αμέτρητες συζητήσεις και για τις δύο φυλές. Για τα γερμανικά δε, αμέτρητες ΚΑΙ πολύ εκρηκτικές. Δεν υπάρχουν πληροφορίες που δεν θα βρεις με αναζήτηση. Ολες όσες θέλεις και ακόμη περισσότερες, που μάλλον δεν θα θέλεις.

Κάνε λοιπόν απλά, μια αναζήτηση χρησιμοποιώντας τα φίλτρα.

Εκτός αυτού, θα βοηθούσε αν είχες βάλει και στον τίτλο τον προβληματισμό σου μεταξύ "αυτού" και "αυτού" για όσα μέλη μας ενεργοποιούνται μόνο, από λέξεις κλειδιά :LOL:
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Δυστυχώς για τις 5:30 ώρες το πρωί δεν υπάρχει άλλη λύση, έτσι και αλλιώς όσο είναι μικρό θα μένει μέσα και σιγά σιγά ελπίζω να μάθει έξω χωρίς πολύ γαύγισμα. Δεν μου αρέσει η ιδέα με τον καλό καιρό 300 μέρες τον χρόνο στην Κρήτη να είναι μέσα ο σκύλος μόνος του.... θα δούμε...

Όσο αφορά εκτροφείς Γερμανικό ποιμενικό 90% από Κρήτη, boxer 99% εκτός αφήνω 1% μήπως μου διέφυγε κάτι.

Έχω δει πολύ υλικό για τις δύο ράτσες, και όχι μόνο για αυτές, και έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις... Το αποτέλεσμα είναι να καταλήξουμε στις δύο αυτές επιλογές. Αυτή είναι μια τελευταία προσπάθεια αναφέροντας τις συνθήκες διαβιώσεις που θα έχει μαζί μας ο σκύλος μήπως πάρω κάποια παραπάνω πληροφορία.

Γ
 
  • Like
Reactions: mareco


george71

Member
18 Απριλίου 2021
6
13
Καλησπέρα,

Τελικά η γυναίκα και τα παιδιά μόλις είδαν το παρακάτω μικρούλι άφησαν στην άκρη ράτσες και εκτροφείς και το υιοθέτησαν. Να πω την αλήθεια είναι όντως γλυκούλης.

IMG_20210426_190327.jpg

Μπορεί η Roxy να έχει κάνει σε μια μέρα όλο το σαλόνι τουαλέτα αλλά μόνη της πάει στο crate για να κοιμηθεί μην τα θέλουμε και όλα δικά μας :)

Γ
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπέρα,

Τελικά η γυναίκα και τα παιδιά μόλις είδαν το παρακάτω μικρούλι άφησαν στην άκρη ράτσες και εκτροφείς και το υιοθέτησαν. Να πω την αλήθεια είναι όντως γλυκούλης.

View attachment 74593

Μπορεί η Roxy να έχει κάνει σε μια μέρα όλο το σαλόνι τουαλέτα αλλά μόνη της πάει στο crate για να κοιμηθεί μην τα θέλουμε και όλα δικά μας :)

Γ
Πολύ όμορφη, να σας ζήσει να περνάτε υπέροχα. Τελικά είναι κάποια ράτσα η υιοθεσία από κάποια φιλοζωικη??
 


george71

Member
18 Απριλίου 2021
6
13
Πολύ όμορφη, να σας ζήσει να περνάτε υπέροχα. Τελικά είναι κάποια ράτσα η υιοθεσία από κάποια φιλοζωικη??
Ημίαιμο είναι boxer + διάφορα άλλα άγνωστα, ο γιατρός είπε ότι την περιμένει γύρω στα 23-26κ.

Γ
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3