Επιλογή σκύλου για διαμέρησμα.


24 Απριλίου 2007
7
0
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι απο κρήτη και έχω ένα γερμανικό ποιμενικό λύκο. Τον Σεπτέμβριο πρέπει να φύγω να πάω Αθήνα για σπουδές. Ο max (ο λύκος) θα μείνει σπίτι, και εγώ δεν μπορώ να σκευτώ ζωή χωρίς σκύλο, γι αυτό όπως καταλαβένετε πρέπει να πάρω έναν ο οποίος να κάνει μέσα στο σπίτι να είναι εύκολο να τον μεταφέρω στις διακοπές κάτω και να μην δημιουργεί πρόβλημα στους γείτονες. Έχετε να μου προτείνετε κάποια φυλή που να πληρή τις προυποθέσεις;;;;; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Με εκτίμηση _black_dragon_
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Εγώ όπως πάντα σαν πρώτη σκέψη προτείνω τη υιοθεσία κάποιου αδέσποτου... Είναι άλλωστε και η ράτσα της μικρής μου: "ημίαιμους μικρόσωμους" :lol:

Πέρα από αυτό όμως, πες μας λίγα λόγια ακόμα για το πώς έχεις σκεφτεί την ζωή σου με το νέο σου σκυλάκι, ποιές είναι οι δικές σου εμπειρίες και προτιμήσεις σχετικά με τη ράτσα του...

Να σου πω την αλήθεια πάντως, φοιτητική ζωή και σκύλος μου φαίνεται λίγο δύσκολο έργο. Το έχεις σκεφτεί αρκετά καλά?
 


24 Απριλίου 2007
7
0
Xotikouli said:
Εγώ όπως πάντα σαν πρώτη σκέψη προτείνω τη υιοθεσία κάποιου αδέσποτου... Είναι άλλωστε και η ράτσα της μικρής μου: "ημίαιμους μικρόσωμους" :lol:

Πέρα από αυτό όμως, πες μας λίγα λόγια ακόμα για το πώς έχεις σκεφτεί την ζωή σου με το νέο σου σκυλάκι, ποιές είναι οι δικές σου εμπειρίες και προτιμήσεις σχετικά με τη ράτσα του...

Να σου πω την αλήθεια πάντως, φοιτητική ζωή και σκύλος μου φαίνεται λίγο δύσκολο έργο. Το έχεις σκεφτεί αρκετά καλά?
Ναι φιλαράκι το έχω σκευτεί αλλά εγώ να φανταστείς σπίτι έχω τον max, πουλιά, ψάρια, γάτα δεν γίνετε χωρίς τιποτα θα φρικάρω θέλω κάτι οπωςδήποτε. Το ημίαιμο το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω πόσο θα γίνει. Καλύτερα κάποιο συγκεκριμένης φυλής.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καταλαβαίνω την ανάγκη για ζωάκι απόλυτα και δεν το λέω για να αμφισβητήσω τις ικανότητές σου ή την ωριμότητα της απόφασής σου...

Απλά επειδή φοιτητική ζωή σημαίνει και συχνές απουσίες από το σπίτι (= μεγάλη δέσμευση) σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολο. Αν τα έχεις υπολογίσει όλα, τότε μαζί σου! (Αν και ίσως μια γάτα θα ήταν πιο κατάλληλη για την περίπτωση :?: )

Anyway, αν ο μόνος λόγος για να μην διαλέξεις ημίαιμο είναι το μέγεθος μπορείς πάντα να διαλέξεις ένα σχετικά μεγαλύτερο (κοντά στην ηλικία του 1 έτους) για να είσαι σίγουρος για το τελικό του μέγεθος.

Αν πάλι θέλεις κάποια ράτσα, στη θέση σου θα ξεκινούσα από τα εξής:

-Πόσο μικρόσωμο? (π.χ. ως 5 κιλά? ως 10 κιλά?)

-Μακρύ ή κοντό τρίχωμα?

-Πώς θα είναι το μέρος που θα μείνεις? Έχει πάρκο κοντά? (Υπάρχουν ράτσες εξαιρετικά δραστήριες και άλλες λιγότερο, οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του...)

-Επειδή καλό είναι να προτιμήσεις εκτροφέα, σκέψου επίσης πόσο εύκολα μπορείς να βρεις τη ράτσα που θα διαλέξεις.

Αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Πιθανότατα υπάρχουν κι άλλα, αλλά είναι μια αρχή για να προσανατολιστείς προς τα κάπου.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Με κάλυψε το ξοτικούλι με την απάντηση της. Θα σε συμβούλευα να περιμένεις μετά την πρώτη εξεταστική για να πάρεις σκύλο ώστε να δεις πως έχουν τα πράγματα από πλευράς χρόνου.
 


24 Απριλίου 2007
7
0
Xotikouli said:
Καταλαβαίνω την ανάγκη για ζωάκι απόλυτα και δεν το λέω για να αμφισβητήσω τις ικανότητές σου ή την ωριμότητα της απόφασής σου...

Απλά επειδή φοιτητική ζωή σημαίνει και συχνές απουσίες από το σπίτι (= μεγάλη δέσμευση) σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολο. Αν τα έχεις υπολογίσει όλα, τότε μαζί σου! (Αν και ίσως μια γάτα θα ήταν πιο κατάλληλη για την περίπτωση :?: )

Anyway, αν ο μόνος λόγος για να μην διαλέξεις ημίαιμο είναι το μέγεθος μπορείς πάντα να διαλέξεις ένα σχετικά μεγαλύτερο (κοντά στην ηλικία του 1 έτους) για να είσαι σίγουρος για το τελικό του μέγεθος.

Αν πάλι θέλεις κάποια ράτσα, στη θέση σου θα ξεκινούσα από τα εξής:

-Πόσο μικρόσωμο? (π.χ. ως 5 κιλά? ως 10 κιλά?)

-Μακρύ ή κοντό τρίχωμα?

-Πώς θα είναι το μέρος που θα μείνεις? Έχει πάρκο κοντά? (Υπάρχουν ράτσες εξαιρετικά δραστήριες και άλλες λιγότερο, οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του...)

-Επειδή καλό είναι να προτιμήσεις εκτροφέα, σκέψου επίσης πόσο εύκολα μπορείς να βρεις τη ράτσα που θα διαλέξεις.

Αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Πιθανότατα υπάρχουν κι άλλα, αλλά είναι μια αρχή για να προσανατολιστείς προς τα κάπου.
Ναι έχω σκευτεί κάτι σε γαλλικό booldog σε τέτοιες διαστάσεις τρίχωμα και χαρακτήρα . Υπάρχει κάτι παρόμοιο? Το συγκεκριμένο τι χαρακτηρα έχει; Πιστεύτε πως θα κάνει για την περίπτωση;;; Απο θέμα χρόνου υπάρχει ;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάντως φίλε μου λατρεύω τις μεγαλόσωμες φυλές, αλλά έχω μια αδυναμία!
Τα Westies( West highland white terriers)!

Έχουν απίστευτο ταμπεραμέντο, εξυπνάδα, ενέργεια και σπιρτάδα σε δόσεις τέτοιες, που τα καθιστούν αξιολάτρευτα και ακαταμάχητα!
Εγώ παρόλο που έχω ένα μεγαλόσωμο σκύλο, έχω μπει ήδη στη διαδικασία και ψάχνω σοβαρούς εκτροφείς Westies. Αν όλα πάνε καλά μέχρι το καλοκαίρι η οικογένεια μου θα υποδεχθεί το νέο της μέλος!
Για επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τη φυλή, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.interpet.gr/nea/recent_2003/neo1_250503.htm
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
εγω αντι για westie θα σου προτεινα τον "go-go σκυλακι μου πολυ σ αγαπαω"

ρε συ τι θες τα σκυλια στην αθηνα? πηγαινε να σπουδασεις, να διαβασεις, να διασκεδασεις ,να περασεις ομορφα ,,,εχεις μπροστα σου μια νεα ζωη,ασε τα σκυλια για αργοτερα
 


24 Απριλίου 2007
7
0
oscar said:
εγω αντι για westie θα σου προτεινα τον "go-go σκυλακι μου πολυ σ αγαπαω"

ρε συ τι θες τα σκυλια στην αθηνα? πηγαινε να σπουδασεις, να διαβασεις, να διασκεδασεις ,να περασεις ομορφα ,,,εχεις μπροστα σου μια νεα ζωη,ασε τα σκυλια για αργοτερα
Συγνώμη φίλε μου απλά δεν ζήτησα την βοήθεια σου στο τι θα κάνω όπου πάω άλλο ζήτησα. Όσο για τις σπουδές και εδώ σπουδάζω απλά θα πάρω μεταγγραφή εκεί και ξέρω πολύ καλά τι ζητάω. Εάν δεν είσαι σε θέση να βοήθησεις άσε με να κάνω λάθος.
 




24 Απριλίου 2007
7
0
ROTTIE said:
Εγώ πάντως φίλε μου λατρεύω τις μεγαλόσωμες φυλές, αλλά έχω μια αδυναμία!
Τα Westies( West highland white terriers)!

Έχουν απίστευτο ταμπεραμέντο, εξυπνάδα, ενέργεια και σπιρτάδα σε δόσεις τέτοιες, που τα καθιστούν αξιολάτρευτα και ακαταμάχητα!
Εγώ παρόλο που έχω ένα μεγαλόσωμο σκύλο, έχω μπει ήδη στη διαδικασία και ψάχνω σοβαρούς εκτροφείς Westies. Αν όλα πάνε καλά μέχρι το καλοκαίρι η οικογένεια μου θα υποδεχθεί το νέο της μέλος!
Για επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τη φυλή, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.interpet.gr/nea/recent_2003/neo1_250503.htm
Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε σαν τα μεγαλόσωμα τίποτα γι αυτό και ο max αλλά τώρα υποχρεωτηκά θα καταλήξουμε σε κάτι μικρότερο. Η προτασή σου είναι πολύ καλή το σκυλάκι μιάζει τέλειο, αλλά πολύ μικρό για εμένα. Με βλέπω να καταλήγω σε γαλλικό booldog. Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει γι αυτό το σκυλί μια που δεν ξέρω πολλά πράγματα;;;;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω εχω γαλλικο Μπουλντογκ, ειμαι φαν και νομιζω οτι κατι ξερω για την φυλη!

Τα γαλλικα ειναι ιδιαιτερα ανθροποκεντρικα- αν λειπεις πανω απο 4-5 ωρες την ημερα απο το σπιτι- δεν σου κανει. Θα μαραζοσει το σκυλακι.

Επισης ειναι φυλη με προδιαθεση για αρκετα προβλημτα υγειας που ξεκινουν απο εντονα προβληματα με την αναποη, αλλεργιες, αρθροπαθιες και προβληματα με την σπονδηλικη στυλη ( σφινοειδους σπονδιλους, δισκοπαθεια- με ραραλυση των ακρων).
Με τοσα προβληματα θα σου ειναι ευνοητο, οτι εχει παααρα πολυ μεγαλη σημασια απο που προερχεται ο σκυλος, για να κρατησεις της πιθανοτητες οτι θα σου κατσει αρροστο- στο ελαχιστο.

Κατα τα αλλα : Εγω δεν κανω πιο χωρις την πριγκιπεσσα μου!!!

Ριξε και μια ματια στο site μας. Το Link θα το βρεις κατω απο το Post μου.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Με το γαλλικο μπουλντογκ και ολες τις βραχυκεφαλες φυλες πρεπει να προσεξεις πολυ την ζεστη το καλοκαιρι ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ!με αυτες τις φυλες θα πρεπει να εισαι πολυ περισσοτερο προσεκτικος απ'οτι με ολες τις αλλες και ειδικα στην μεταφορα τους με αυτοκινητο,στο γραφω γιατι ξερω ποσες φορες αγανακτησα, σ/κ στην Αθηνα με την υπερβολικη κινηση και το νεφος να προσπαθουμε να βγουμε στην εθνικη 1 ωρα μεσα στο αυτοκινητο και την Αυρα να υποφερει,πρεπει να το μετροισεις αυτο γιατι θα το μεταφερεις συχνα αφου θα πηγαινοερχεσε Αθηνα-Κρητη.
Επισης ολες οι μαστιφ φυλες οπως και το γαλλικο μπουλντοκ ειναι πολυ ανθρωποκεντρικες θα στεναχωριεται πολυ οταν μενει ωρες μονο του στο σπιτι.
Ποσες ωρες υπολογιζεις οτι θα λειπεις?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Όλοι οι σκύλοι είναι ανθρωποκεντρικοί. Είναι ζώα αγέλης. Είναι ευτυχισμένα σαν μέλη της μικρής ή μεγάλης αγέλης ανθρώπου-σκύλου, και δεν είναι φυσιολογική κατάσταση γι αυτούς η μοναξιά.

Ένας σκύλος-φύλακας που απασχολείται με την φύλαξη του χώρου μας κατά τα διαστήματα της απουσίας μας, αντέχει καλύτερα τις ώρες της μοναξιάς.

Πολλές ώρες μοναξιάς σε ένα διαμέρισμα θα οδηγήσουν τον σκύλο σε εσωστρέφια, και η πλεονάζουσα ενέργεια θα εκτονωθεί (το πιο πιθανόν) σε καταστροφικές ενέργειες.

Η γνώμη μου είναι (και να με συμπαθάς) να μην πάρεις σκύλο, κρίμα είναι να την πληρώσει το σκυλάκι την διάθεση σου να κάνεις και εσύ τα δικά σου λάθη.

Για να έχεις συντροφιά, να προτιμήσεις παπαγαλάκια, ψαράκια ή έστω μια στειρωμένη γάτα.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Όλοι οι σκύλοι είναι ανθρωποκεντρικοί. Είναι ζώα αγέλης. Είναι ευτυχισμένα σαν μέλη της μικρής ή μεγάλης αγέλης ανθρώπου-σκύλου, και δεν είναι φυσιολογική κατάσταση γι αυτούς η μοναξιά.

.
Aυτο ειναι σιγουρο,ομως ενας ποιμενικος καυκασου ειναι πολυ πιο ανεξαρτητος χαρακτηρας απο ενα μολοσσο η ενα μποξερ
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Savra said:
amangos said:
Όλοι οι σκύλοι είναι ανθρωποκεντρικοί. Είναι ζώα αγέλης. Είναι ευτυχισμένα σαν μέλη της μικρής ή μεγάλης αγέλης ανθρώπου-σκύλου, και δεν είναι φυσιολογική κατάσταση γι αυτούς η μοναξιά.

.
Aυτο ειναι σιγουρο,ομως ενας ποιμενικος καυκασου ειναι πολυ πιο ανεξαρτητος χαρακτηρας απο ενα μολοσσο η ενα μποξερ
Δεν θέλω να φαντάζομαι έναν ποιμενικό καυκάσου σε διαμέρισμα, και μάλιστα μόνο του για πολλές ώρες.

Ενώ σε μια μονοκατοικία για παράδειγμα...
amangos said:
"Ένας σκύλος-φύλακας που απασχολείται με την φύλαξη του χώρου μας κατά τα διαστήματα της απουσίας μας, αντέχει καλύτερα τις ώρες της μοναξιάς. "
... όπως είπα και πιο πάνω.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Savra said:
amangos said:
Όλοι οι σκύλοι είναι ανθρωποκεντρικοί. Είναι ζώα αγέλης. Είναι ευτυχισμένα σαν μέλη της μικρής ή μεγάλης αγέλης ανθρώπου-σκύλου, και δεν είναι φυσιολογική κατάσταση γι αυτούς η μοναξιά.

.
Aυτο ειναι σιγουρο,ομως ενας ποιμενικος καυκασου ειναι πολυ πιο ανεξαρτητος χαρακτηρας απο ενα μολοσσο η ενα μποξερ
Δεν θέλω να φαντάζομαι έναν ποιμενικό καυκάσου σε διαμέρισμα, και μάλιστα μόνο του για πολλές ώρες.

Ενώ σε μια μονοκατοικία για παράδειγμα...
amangos said:
"Ένας σκύλος-φύλακας που απασχολείται με την φύλαξη του χώρου μας κατά τα διαστήματα της απουσίας μας, αντέχει καλύτερα τις ώρες της μοναξιάς. "
... όπως είπα και πιο πάνω.
Σαν χαρακτηρας απαντησα,και μονο σαν παραδειγμα,οτι ο καυκασου μπορει να μεινει περισσοτερες ωρες μονος του,οχι βεβαια να το κλεισεις ωρες μεσα σε διαμερισμα,αφου ουτε και ο black dragon ψαχνει ενα μεγαλοσωμο σκυλο.
Το ανεφερα γιατι στις μαστιφ τυπου φυλες,οπως το γαλλικο μπουλντογκ η ανθρωποκεντικοτητα ειναι ενα στοιχειο που θα πρεπει να το μετρησουμε παραπανω.
Δηλαδη το χασκυ που του αρεσει η περιπλανηση δεν θα πρεπει να μετρηθει αν διαλεγαμε ενα αυτης της φυλης?σε ολα τα σκυλια αρεσει η βολτα :wink:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κι εγώ έχω γαλλικό μπουλντόγκ - με κάλυψε η FranchieFan με αυτά που είπε παραπάνω.

Είναι σκυλί πολύ "ευάλωτο σε προβλήματα", που σημαίνει ότι πρέπει να το αγοράσεις από ένα εξαιρετικά αξιόπιστο εκτροφέα, άρα θα βάλεις και βαθιά το χέρι στην τσέπη για την αγορά. Επίσης, επειδή είναι "high risk" ράτσα με τα τόσα προβλήματα - εάν δεν πέσεις κάπου "καλά" - ετοιμάσου να κόβεις μηνιαίες επιταγές στους κτηνιάτρους! Άρα πρέπει να έχεις ένα καλό ...χαρτζηλίκι διαθέσιμο για το σκύλο!!! :wink:

Όπως είπαν και πριν, το πιο συνήθες πρόβλημα είναι το αναπνευστικό τους - λόγω του συνδρόμου των βραχυκεφάλων - και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει λύση σε κανέναν κτηνίατρο γι αυτό. Είναι ένα εξαιρετικά επικύνδυνο πρόβλημα που μπορεί στην πορεία να δημιουργήσει και προβλήματα καρδιάς (όποιος σου πει "τα μπουλντόγκ έτσι αναπνέουν" μην τον ακούσεις...) Επειδή ακριβώς έχει συνήθως αυτό το πρόβλημα, δεν είναι σκυλί για παραλία τον Αύγουστο (με ντάλα ήλιο) - αλλά θέλει και οπωσδήποτε aircondition στο διαμέρισμα στις μεγάλες θερμοκρασίες και φυσικά aircontition και στο αυτοκίνητο. Εγώ όταν τον βγάζω το καλοκαίρι μεγαλύτερες βόλτες, κυκλοφορώ με "ψεκαστήρι" με παγωμένο νερό, για να μην "μου μείνει".

Φυσικά είναι "σκυλί-ψώνιο" - πιστεύω ότι είναι ο σκύλος που θα σου βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι γιατί δεν μπορείς να του αντισταθείς με τίποτα!!! (αν σε κοιτάξει ή αρχίσει τα καραγκιοζιλίκια ... σε έριξε!)

Εγώ τα λατρεύω - όταν βλέπω γαλλικά μπουλντόγκ αρχίζω να "σκούζω" σαν ηλίθια, αλλά αν θα ξανάπαιρνα... δεν ξέρω... λόγω των προβλημάτων τους.

Πάντως, όλα τα καθαρόαιμα, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο, συνοδεύονται από προβλήματα της ράτσας τους - απλά τα μπουλντόγκ έχουν περισσότερα.

Το ημίαιμο είναι - ορθολογιστικά - μαι καλή και "low risk" λύση. Το θέμα του μεγέθους λύνεται αν πάρει κανείς ένα μεγαλύτερο και όχι κουτάβι (από 6-8 μηνών?). Αυτό έχει και την καλή του πλευρά (θα γλιτώσεις και το σκ... μες στο σπίτι!) :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητέ φίλε _black_dragon_,
σου έχω και άλλη πρόταση. Μιας και δεν σου πολυάρεσαν τα Westies και τα γαλλικά μπουλντόγκ έχουν αρκετά προβλήματα, γιατί δεν παίρνεις ένα κοκόνι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? :wink:

Για επιπλέον πληροφορίες σε παραπέμπω στο Kokoni club! \:D/

http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=416&postdays=0&postorder=asc&start=0
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf