Επιλογή σκύλου


john95

New Member
20 Μαρτίου 2020
3
0
28
Καλησπέρα γεια σας. Ονομάζομαι Γιάννης 27 ετών και είμαι νέο μέλος, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας αφού οι πιο πολλοί εδώ μέσα έχετε την εμπειρία ν με βοηθήσετε! Μένω σε χωριό αλλά το σπίτι μου βρίσκεται περίπου 1 χιλ εκτός χωριού με λίγα σπίτια διάσπαρτα τριγύρω μ. Λόγω της τοποθεσίας έχω πολύ χώρο γύρω απο το σπίτι μ!! Μικρός μας είχε δώσει ένας ξάδερφος μας ένα σέτερ μιχ.Το σκυλί το είχαμε κυρίως για να παίζουμε εγώ και ο αδερφός μ μέχρι π γέρασε και μας άφησε..Το δεύτερο μας το έδωσαν περίπου 6 χρόνια πριν και ήταν γερμανικό ποιμενικό μιχ,δεν το πήραμε για φύλαξη απλά έτυχε. Κατάλαβα οτι είναι μιχ αφού έψαξα κάποια πράγματα για τον Γ.Π!Στο στήθος του είχε λευκό τρίχωμα μικρότερο απο μισή γροθιά χεριού, παρόλα αυτά και τα αυτιά του τα σήκωνε και μεγαλόσωμο ήταν..Δυστυχώς το χάσαμε 11 μηνών περίπου απο φόλα.Ύστερα λοιπόν απο χρόνια σκεφτόμαστε να αποκτήσουμε ξανά ένα σκυλί. Αυτή τη φορά σκεφτόμαστε εκτός το ότι θ είναι το νεότερο μέλος της οικογένειας ν έχει και ένστικτο φύλακα!! Καθώς κοιτάζω καιρό σε φόρουμ αλλά και απο φίλους, μια πρώτη επιλογή θ ήταν το Γ.Π μιας και το¨δούλεψα¨έστω και μιχ. Έχω δει κανε κορσο,ροτυ,ντοπερμαν αλλα και ντογκο αρζεντινο όλα απο γνωστούς μου!! Τι θα μ προτείνατε εσείς?? Δεν θεωρώ τον εαυτό έμπειρο ιδιοκτήτη αλλά ούτε και αρχάριο¨ψαρωμένο¨ δλδ. Να πω οτι έχω την διάθεση και την υπομονή ν αφιερώσω χρόνο στο σκυλί και όπως προείπα έχω πάρα πολύ χώρο..Γνωρίζω οτι τα μεγαλόσωμα σκυλιά θέλουν τον χώρο τους!!Ευχαριστώ για τον χρόνος σας και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
καλημερα και απο εμενα , ειδα οτι δεν εχει απαντησει κανεις και ετσι ειπα εγω με τις λιγοστες μου γνωσεις και τις οχι παρα πολλες πληροφοριες σου να πω την γνωμη μου, ωπου αν ειναι λαθος ας με συνχωρεσεται , απλα να βοηθησω θελω .
οτι σκυλο και να παρεις δεν χρειαζεται να αφιερωσεις παρα πολυ χρονο , αλλα χρειαζεται ποιοτικο χρονο χωρις λαθη. ο χωρος που λες ειναι μεγαλο + αλλα δεν λεει κατι απο μονο του. θα ειναι πιο ευτυχισμενος και σωστος σε μια μικρη αυλη αλλα να εισαι 'εκει' μαζι του παρα σε ενα γηπεδο μονος του.
εγω αυτο που θα εκανα θα ξεχωριζα τις ρατσες που ηθελα ητε ειναι μια ητε ειναι 5 και θα διαβαζα τα παντα γι αυτες , θα μαθαινα τα καλα τους και τα κακα τους , θα προσπαθουσα να παρω γνωμη απο ιδιοκτητες και εκτροφεις.σιγουρα στο τελος η πυξιδα μου θα εδειχνε αυτο που μου ταιριαζει και του ταιριαζω. μετα θα εβρισκα ολα τα εκτροφεια της συγκεκριμενης ρατσας ωπου υπαρχουν στην ελλαδα και θα προσπαθουσα να παω να δω απο κοντα οσα περισσοτερα μπορουσα.θα ηθελα να δω απο κοντα τους γονεις ισως και τους παππουδες του 'παιδιου' που προκειται να γινουμε συνοδοιπόροι .
αυτα ισως σε βοηθησουν λίγο.
 
  • Like
Reactions: mareco




ΜΠΕΛΛΑ

New Member
5 Μαϊου 2020
4
2
29
οι καλύτερες φυλές σκύλων για εμένα (όχι για φύλαξη συγκεκριμενα) είναι τα γκολντεν ριτριβερ, τα λαμπραντορ, οι γερμανικοι ποιμενικοι, τα ακιτα και τα χασκι!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf