Επιλογή φυλής...


thoikos

New Member
2 Νοεμβρίου 2020
2
0
43
Καλημέρα και καλως σας βρήκα!
Αναζητω ρατσα σκυλου καταλληλη για τους γονεις μου οι οποιο βρισκονται σε ορεινο χωριο .
Θελουν ενα σκυλο για φυλαξη αλλα και για συντροφια.
Μιλαμε για μια μονοκατοικια με αυλη 500τμ
Ειμαι σιγουροσ πως ο σκυλος θα λαβει πολυ αγαπη, αλλα σιγουρα η εκπαιδευση του θα ειναι περιορισμενη εως και μηδαμινη (οσο και αν νομιζει ο πατερας μου οτι μπορει).
Επειδη λοιπον μιλαμε για ηλικιωμενους ανθρωπους, απεκλεισα μεγαλοσωμες ρατσες.
Γενικα , θελουν ενα σκυλο, που οταν χρειαστει , θα τους προστατεψει, θα τους ειδοποιει, αλλα συναμα να μην ειναι και επιθετικος, με τους ξενους που θα ερχονται.
Εχω πελαγωσει στην αναζητηση.
Με τα λιγα που ξερω, εχω καταληξει σε chow-chow, staffordshire bull terrie kai boxer.
Παρακαλω τη βοηθεια σας κα τις οποιες επισημανσεις σας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σκύλοι συναγερμοί υπάρχουν πάρα πολλοί, ακόμα και πολύαιμοι σκύλοι.
Δεν είναι ανάγκη να πάτε σε καθαρόαιμο, γιατί είναι μια ιδιαίτερη διαδικασία.

Εγώ θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε φιλοζωικές και να τους πείτε τι ακριβώς ψάχνετε και είμαι σίγουρος πως θα σας κατευθύνουν αντίστοιχα.
Ιδανικά μιλάμε για ενήλικο σκύλο (1,2 ετών ή και παραπάνω) που να έχει δείξει στοιχεία του χαρακτήρα του και της συμπεριφοράς του.
 
  • Like
Reactions: thoikos and medusa


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Καλώς ήλθες και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.
Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.

Θέλουμε σκύλο ο οποίος :
1. να γαβγίζει ώστε να προειδοποιεί όταν έρχεται κάποιος. Άρα κάτι σαν συναγερμός
2. Να τους προστατέψει. Πως ακριβώς το εννοείς?
3. Να μην είναι επιθετικός με τους ξένους που θα έρχονται.

Το 1 με το 3 πες θα γίνει. Η πλειοψηφία των σκύλων γαβγίζει αλλά όταν ο ξένος εισέλθει μέσα δεν τον πειράζει.
Το 2 με το 3 δεν νομίζω οτι μπορεί να γίνει. Και αν γίνει θα είναι ελάττωμα. Το λέω με την έννοια του : ένας σκύλος φύλακας που γαβγίζει στη μάντρα αλλά αν κάποιος μπει μέσα δεν έχει το σθένος να του ορμήσει αλλά θα τρέχει να κρυφτεί ή στην καλύτερη θα γαβγίζει από μακριά δεν είναι κατάλληλος για σκύλος φύλακας.

Δεν γνωρίζω (και δε νομίζω να υπάρχει) κάποια φυλή που έχει ως στάνταρ παραπάνω συμπεριφορά. Συμφωνώ με τον Yorkaddict.

Καλύτερα ν' αναζητήσεις :
- ενήλικο σκύλο που είναι σε τελικό μέγεθος και συμπεριφορά. Ακόμα γλυτώνουν και την κουταβοπερίοδο που είναι απαιτητική περίοδος.
- Δεν θα έψαχνα σκύλο με μπόλικη ενέργεια όπως boxer και το staffordshire bull terrie. Ειδικά το 2ο δεν προβλέπεται να βγάλει καμία μα καμία φύλαξη. Καλύτερα έναν πιο ράθυμο σκύλο.
- Σκύλο που η γούνα του δεν έχει ανάγκες για ιδιαίτερη περιποίηση (πχ το chow chow έχει απαιτητικό τρίχωμα)
- Σχεδόν όλα τα σκυλιά κάνουν το 1 άρα δεν με προβληματίζει.
- Τα περισσότερα σκυλιά μεσαίου μεγέθους και άνω λειτουργούν ως ανασταλτικός παράγοντας να μπει κάποιος στο σπίτι με κακόβουλες προθέσεις.

Μερικά μέλη του φόρουμ φιλοξενούν σκυλάκια μέχρι να βρουν το τελικό τους σπίτι. Ίσως αν κάποιος έχει αυτό που ψάχνεις να επικοινωνήσει μαζί σου.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Να προσθέσω κάτι πολύ σημαντικό....

Είπες οχι πολυ μεγαλόσωμο γιατι ειναι σχετικά ηλικιωμένοι.

Μην αναζητήσετε πολυ νεαρό σκύλο, θε έχει μπροστα του σχεδον 15 χρόνια. Οσο στενάχωρο και αν ακουγεται ειδικά με μεγάλους σχετικά ανθρωπους είναι πιθανό να προκύψουν θέματα υγείας που θα καθιστίσουν αδύνατο να τον φροντίσουν. Εαν δεν υπαρχει προβλεψη να τον κρατησετε εσεις η καποιος 100% σε μια τετοια περίπτωση...τότε να παρετε σκυλάκι πάνω απο 5-6 ετων. Ειναι συχνότατο φαινόμενο ανθρωποι ηλικίας 70κατι ετων να ψάχνουν να δώσουν το 8-9-10 ετων σκύλο τους γιατι δεν γίνεται να τον φροντίσουν άλλο. Και καταλήγουν σε κλουβιά (στην καλύτερη) χωρίς μέλλον αφου εχουν ελάχιστες πιθανότητες να υιοθετηθούν με τόσα αδέσποτα στην Ελλάδα.

Οι φιλοζωικές και τα καταφύγια εχουν άπειρα σκυλάκια 5-6 κ.τ.λ ετων . Ακόμα και "ράτσας" ας το πούμε. Ενα σκυλάκι αυτης της μέσης ηλικίας εχει μπροστά του αρκετά χρόνια, έχει φύγει η κουταβίσια υπερενεργητικότητα και εχει κατασταλαγμένο χαρακτήρα. Οι ανθρωποι που τα φροντίζουν ή φιλοξενούν μπορούν να σας συστήσουν πιο σκυλάκι είναι κατάλληλο για εσας, πιο θα κανει τον συναγερμό και θα είναι π.χ αποτρεπτικό. Μπορείτε άνετα επίσης να βρείτε ενα σκυλάκι που έχει μείνει στο παρελθόν σε σπίτι και εχει καποια υποτυπώδη εκπαιδευση.

Ξεκινήστε απο τις πιο κοντινές σας αν είστε επαρχία. Αθηνα και μεγάλες πόλεις εχετε απειρες επιλογές. Μπορείτε να μας πείτε σε ποιο νομό είστε να σας δωσουμε λινκ απο φιλοζωικές καταφύγια ή και αγγελίες απο σκυλάκια που μπορεί καποιος να εχει προς υιοθεσία και να ταιριάζουν στα κριτηριά σας.
 
Last edited:


thoikos

New Member
2 Νοεμβρίου 2020
2
0
43
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο...
Απλά για να απαντήσω πιο πάνω...(δεν έξω όμως αν είναι εφικτό), με τους γείτονες και τους ανθρώπους που ξέρει να είναι δεκτικό, αλλά με ανθρώπους που δε γνωρίζει να μην αφήνει να εισέρχονται στο χώρο.
Κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου, να κοινωνικοποιηθεί μαζί τους από μικρό.
Αλλά αφού όλες οι απαντήσεις με προτρέπουν προς τις φιλοζωικές, μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ.
Αν έχετε links για την περιοχή της Αττικής, ευπρόσδεκτα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Απο αττική και τρυγυρω όρεξη να έχεις πραγματικά..... Υπαρχουν χιλιάδες σκυλάκια, πολλοι σύλλογoι, καταφυγια, σελίδες κ.τ.λ .
πρόχειρα μου ήρθαν στο μυαλό αυτες οι σελίδες.... υπαρχουν και άλλες πολλές

δήμος αθηναίων
dogsvoice
καταφυγιο πετρουπολης
καταφύγιο βύρωνα
ευβοια
σπαζ
scars
ενήλικα σκυλάκια ψάχνουν
καζ
φιλοζωικη ηλιουπολης

Αρχισε το ψαχούλεμα και επίσης σκεψου τα σοβαρά το παρον και το μέλλον του σκύλου και ολων και τι ακριβως σας ταιριάζει ωστε η συμβίωση να είναι καλή για όλους .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: thoikos


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3