Επιλογή Boxer ή Viszla


Samjohn

New Member
7 Μαϊου 2020
2
0
22
Καλησπέρα σε όλους σας :)

Μετακόμισα πρόσφατα σε ένα νέο σπίτι αρκετά μεγάλο και σκέφτομαι να πάρω ένα κουτάβι για συντροφιά αλλα και ως φύλακα.
Θα είναι το πρώτο ράτσας μιας και η προηγουμενη μας σκυλίτσα ήταν ημιαιμη την οποία βρηκαμε ως κουταβι στον δρομο.

Από παιδί μου άρεσαν πολύ τα boxer και τα viszla.
Τωρα λοιπον που ειμαι σε μια ηλικια που και υπευθυνος μπορω να ειμαι και μπορώ να αφιερώσω την απαιτούμενη προσοχή και τον απαραίτητο χρόνο και αγάπη, σκέπτομαι να κάνω αυτό το βήμα.
Σε γενικες γραμμες περναω αρκετο χρονο στο σπιτι και μου αρεσουν οι μεγάλοι περίπατοι, στον χώρο εργασίας μου μπορώ να έχω τον σκύλο μαζί.
Ένα χαρακτηριστικό που θεωρώ απαραίτητο είναι ο σκύλος να είναι φιλικός μιας και μου αρέσει να έχω συχνά επισκέπτες.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε ως προς μια από τις δυο επιλογές θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Επίσης αν μπορείτε να μου προτείνετε και καλούς εκτροφείς (είτε στην Ελλαδα είτε στο εξωτερικό) θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.644
19.876
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)


Με το καλό, να καταλήξεις και να αποκτήσεις το κουτάβι σου!

* Boxer / Viszla >> Καμία σχέση μεταξύ τους ε; Πάνω κάτω, ως προς το μέγεθος μόνο. Έχεις διαβάσει καθόλου τα πρότυπα και των δύο φυλών να δεις ποιό μάλλον θα σου ταιριάζει καλύτερα;
Εκτροφείο boxer υπάρχει σίγουρα. Viszla δεν ξέρω.
Ρίξε μια ματιά αν θες: Greek_Breeders.pdf

** Φύλακας ΚΑΙ φιλικός, καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται ε; Μάλλον θα πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο. Τα boxer σίγουρα μπορούν να είναι και φύλακες. Τα viszla δεν ξέρω.

*** Τελικά, γενικά δεν ξέρω για viszla, εκτός του ότι είναι όμορφα. Τα boxer πάλι, όχι και τόσο κατά την γνώμη μου :LOL:
 


Samjohn

New Member
7 Μαϊου 2020
2
0
22
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)


Με το καλό, να καταλήξεις και να αποκτήσεις το κουτάβι σου!

* Boxer / Viszla >> Καμία σχέση μεταξύ τους ε; Πάνω κάτω, ως προς το μέγεθος μόνο. Έχεις διαβάσει καθόλου τα πρότυπα και των δύο φυλών να δεις ποιό μάλλον θα σου ταιριάζει καλύτερα;
Εκτροφείο boxer υπάρχει σίγουρα. Viszla δεν ξέρω.
Ρίξε μια ματιά αν θες: Greek_Breeders.pdf

** Φύλακας ΚΑΙ φιλικός, καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται ε; Μάλλον θα πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο. Τα boxer σίγουρα μπορούν να είναι και φύλακες. Τα viszla δεν ξέρω.

*** Τελικά, γενικά δεν ξέρω για viszla, εκτός του ότι είναι όμορφα. Τα boxer πάλι, όχι και τόσο κατά την γνώμη μου :LOL:
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

Να διευκρινήσω πως ως φύλακα δεν εννοώ να δαγκώσει αλλά όχι να είναι όπως η προηγούμενη μας η οποία ξάπλωνε και γυρνούσε κοιλίτσα με το καλημέρα
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

Να διευκρινήσω πως ως φύλακα δεν εννοώ να δαγκώσει αλλά όχι να είναι όπως η προηγούμενη μας η οποία ξάπλωνε και γυρνούσε κοιλίτσα με το καλημέρα
Έχω μίξη vizsla και έχω αρχίσει έρευνα για να πάρω δικό μου όταν μείνω μόνη μου, φιλακας δεν είναι για κανένα λόγο, φιλικά, στοργικά και ευαίσθητα, το πιο πιθανό είναι αν μπει κλέφτης να γυρίσει και να περιμένει χάδια
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Καλησπερα και απο εμενα. Ως κατοχος μποξερ μπορω να σου πω οτι ενα σωστο μποξερ μπορει να ειναι ενα σκυλι που να το εχεις ολη μερα μαζι και να συναναστρεφεται με ανθρωπους και να εκτελει και "βασικα" καθικοντα φυλακα....Ειναι σκυλια που θελουν να ειναι με το αφεντικο τους και μαραζωνουν εαν τα παρατας μονα τους....και ναι ειναι πανεμορφα
 
  • Like
Reactions: mareco


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το Vizsla μου έχει κεντρίσει πολύ το ενδιαφέρον.

Όλοι λένε πως έχει τον ποιο ήπιο χαρακτήρα από όλα τα κυνηγόσκυλα, φερμάρει, ιχνηλατεί, κάνει απόρτ και είναι πανέμορφο. Είναι πολύ ευαίσθητο σκυλί το οποίο ωριμάζει αργά και δεν θέλει φωνές ή έντονη αποδοκιμασία γιατί μπορεί να αποκτήσει φοβίες ( ποτέ μην το κτυπήσεις ).

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι ιδανικό για οικογένεια και τόσο ανθρωποκεντρικό όσο ένα λαμπραντόρ. Αν αποκτήσεις ένα θα ήθελα να μας πεις τις απόψεις σου.

Δες ένα παλαιότερο νήμα εδώ και ρίξε μια ματιά σε site κυνηγών όπως το e-artemis.gr