Επιλογη στηθολουρου


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Καλησπερα.Ψαχνω ποιοτικο σαμαρακι που να μην εφαρμοζει στην περιοχη της μασχαλης,οπως τα Julius. Ειναι κορυφαια τα συγκεκριμενα αλλα και πανακριβα! Καποια αλλη προταση? Για αυτο τι λετε?
https://www.petshop88.gr/σαμαρακια-ιμαντα/nobby-norbigiko-epistithio-classic-preno-l-xl-mavro

Μη βγουμε εκτος θεματος σχετικα γιατι θελω σαμαρακι κτλ αν γινετε. Ευχαριστω!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το στηθολουρο εξαρταται απο τη χρηση που το θες. Αλλο θες για ελξη, αλλο για να το φορτωνεις κτλ. Αν θες απλα ενα στηθολουρο για να το βγαζεις βολτα ή να το χρησιμοποιησεις σαν βοηθητικο για εκπαιδευση με πνιχτη καλο ειναι. Αρκει να ξερεις τι κανεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.750
Καλησπερα.Ψαχνω ποιοτικο σαμαρακι που να μην εφαρμοζει στην περιοχη της μασχαλης,οπως τα Julius. Ειναι κορυφαια τα συγκεκριμενα αλλα και πανακριβα! Καποια αλλη προταση? Για αυτο τι λετε?
https://www.petshop88.gr/σαμαρακια-ιμαντα/nobby-norbigiko-epistithio-classic-preno-l-xl-mavro

Μη βγουμε εκτος θεματος σχετικα γιατι θελω σαμαρακι κτλ αν γινετε. Ευχαριστω!
Μια χαρά είναι για μια απλή βόλτα. Δοκίμασε λίγο ότι μπαίνει εύκολα γιατί είχα πάρει μια φορά ένα σαμαράκι που ήθελε να γυρίσεις ανάποδα τον σκυλο , τρόπος του λέγειν, για να του το φορέσεις, και όπως καταλαβαίνεις δεν με βόλεψε :p
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Για απλη βολτα το θελω. Αυτο που το εχω τωρα "βρισκει" στις μασχαλες με αποτελεσμα να κανει ερεθισμους μιας κ στις μασχαλες δεν εχει ιχνος τριχας
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Το εχω δει απο κοντα το συγκεγκριμενο, εμενα μου φανηκε βολικο και εχει τη λογικη του julius, εφαρμοζει στα ιδια σημεια. Σκεφτομαι να το ψωνισω και εγω ως εναλλακτικο για οταν κυλιομαστε σε παραλιες και λασπες γιατι το Julius εχει αλλαξει χρωματακι απο τη βρωμα. Σε καθε περιπτωση στη θεση σου, θα πηγαινα να το δοκιμαζα απο κοντα, ετσι θα βεβαιωθεις οτι σε βολευει.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Το εχω δει απο κοντα το συγκεγκριμενο, εμενα μου φανηκε βολικο και εχει τη λογικη του julius, εφαρμοζει στα ιδια σημεια. Σκεφτομαι να το ψωνισω και εγω ως εναλλακτικο για οταν κυλιομαστε σε παραλιες και λασπες γιατι το Julius εχει αλλαξει χρωματακι απο τη βρωμα. Σε καθε περιπτωση στη θεση σου, θα πηγαινα να το δοκιμαζα απο κοντα, ετσι θα βεβαιωθεις οτι σε βολευει.
Δυστυχως δεν το βρισκω πουθενα εδω κοντα μου οποτε θα παω βαση των προδιαγραφων στο μεγεθος L-XL με περιφερεια απο 68εκ μεχρι 85 (του δικου μου ειναι 75εκ που τον μετρησα), κ ας ελπισουμε οτι κανει καλη εφαρμογη!
Ακουμπαει καθολου τις μασχαλες θυμασαι ή ειναι πιο πισω η εφαρμογη του?
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Εμείς αυτο το Nobby έχουμε σε μαύρο - πορτοκαλί. Μπαίνει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Μπαίνει πρώτα από το λαιμό και κλιπάρει στα πλάγια, στα πλευρά. Δεν ξέρω πολλά από στηθόλουρα, αλλά μας έχει βολέψει πολύ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ακουμπαει καθολου τις μασχαλες θυμασαι ή ειναι πιο πισω η εφαρμογη του?
Ο κυριος λογος που προτεινα να το δοκιμασεις ειναι οτι το τμημα που μπαινει μπροστα στο λαιμο δεν ειναι ρυθμιζομενο οπως του julius το παρομοιο. Αρα δε μπορεις να ρυθμισεις και τα 2 τμηματα για να κατσει τελεια 100%. Σε οσα σκυλακια το βλεπω στη βολτα ερχεται αρκετα πισω παντως, δεν φαινεται να ενοχλει.

Επι ευκαιρια να σου πω τι αλλο δοκιμασα και χρησιμοποιησα κανα μηνα... αυτου του στυλ. Δεν ενοχλει στις μασχαλες σιγουρα ,αλλα ερχεται αρκετα πισω το σημειο που εχει το κρικο και ενωνεις τον οδηγο. Επισης δε μου αρεσε το υλικο, ειδικα το μαξιλαρακι, φαινοταν ευτελες και βρωμιζε.
5626.jpg
 
Last edited:


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Εγώ το πήρα από ένα pet shop στου Ζωγράφου. Αν είσαι κοντά, μπορώ να σου πω από πού, προκειμένου να πάτε να το δοκιμάσετε.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Ο κυριος λογος που προτεινα να το δοκιμασεις ειναι οτι το τμημα που μπαινει μπροστα στο λαιμο δεν ειναι ρυθμιζομενο οπως του julius το παρομοιο. Αρα δε μπορεις να ρυθμισεις και τα 2 τμηματα για να κατσει τελεια 100%. Σε οσα σκυλακια το βλεπω στη βολτα ερχεται αρκετα πισω παντως, δεν φαινεται να ενοχλει.

Επι ευκαιρια να σου πω τι αλλο δοκιμασα και χρησιμοποιησα κανα μηνα... αυτου του στυλ. Δεν ενοχλει στις μασχαλες σιγουρα ,αλλα ερχεται αρκετα πισω το σημειο που εχει το κρικο και ενωνεις τον οδηγο. Επισης δε μου αρεσε το υλικο, ειδικα το μαξιλαρακι, φαινοταν ευτελες και βρωμιζε.
View attachment 64364
Δεν μαρεσει αυτο το στυλ ιδιαίτερα γιατι πιανει ο κρικος πολυ πισω,οχι στους ωμους δηλαδη.
Το παραγγειλα τωρα @PantelisCocker ! Εχω διαβασει κ στο amazon πολυ καλες κριτικες! Θα επανελθω με φωτογραφιες!
 
  • Like
Reactions: PantelisCocker


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
ρε παιδια εχει δει κανεις να κυκλοφορει πουθενα σαμαρακι με αγκραφες και οχι αυτο το πλαστικο κλιπ?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
αγκραφες εννοεις το κλασσικο κουμπωμα με τις τρυπες? Σε καποια δερματινα στηθολουρα εχω δει, συνηθως για μεσαιου-μεγαλου μεγεθους σκυλια
 
  • Like
Reactions: bouf


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
ναι ναι, η οτιδηποτε αλλο που να μην κανει κλακ οταν κλινει γιατι χεζεται η μικρη πανω της με τον ηχο..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
ναι ναι, η οτιδηποτε αλλο που να μην κανει κλακ οταν κλινει γιατι χεζεται η μικρη πανω της με τον ηχο..
Αμα χεζεται με το κλακ μετα στη βολτα με ηχους κ.τ.λ τι κανει?
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
στη βολτα μια χαρα τα παει το τερας.. γενικα εχει κουλους φοβους.. πχ παταει στο γκαζον αλλα φοβαται να πατησει το τριφυλλι.. δε βγαζεις ακρη.. οποτε ο,τι τετοια βλακεια μπορω να τη λυσω πρακτικα με βολευει καλυτερα
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Με την ευκαιρία θα ρωτήσω κι εγώ, τι γνώμη έχετε για τα Julius; Είναι πολύ διαδεδομένα στην Ιταλία, στο χωριό μας έχω δει 5, αντε 10 φορές. Σκοπεύω να πάρω ένα για τον Ήρωα αλλά θα'θελα τα φώτα σας, μην δώσω τζάμπα λεφτά για κάτι που δεν θα με εξυπηρετήσει. Μιλάμε για απλές βόλτες εντός κ εκτός πόλης κ εκπαίδευση βασικής υπακοής, όχι εξειδικευμένα πράγματα
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Με την ευκαιρία θα ρωτήσω κι εγώ, τι γνώμη έχετε για τα Julius; Είναι πολύ διαδεδομένα στην Ιταλία, στο χωριό μας έχω δει 5, αντε 10 φορές. Σκοπεύω να πάρω ένα για τον Ήρωα αλλά θα'θελα τα φώτα σας, μην δώσω τζάμπα λεφτά για κάτι που δεν θα με εξυπηρετήσει. Μιλάμε για απλές βόλτες εντός κ εκτός πόλης κ εκπαίδευση βασικής υπακοής, όχι εξειδικευμένα πράγματα
Πηρα δευτερο προχθες. Το πρωτο το εχουμε κανει χαλια επειδη το φοραγε παραλια, λασπες κ.τ.λ Απο αντοχη μια χαρα ειναι απλα το καναμε χαλια εμφανισιακα και το κρατησαμε για τις ωρες εξοχης.
Εμενα με βολεψε πολυ απο την αποψη οτι δενει σταθερα στο σωμα του σκυλου και εχει φαρδιους ιμαντες. Πηρα και το εξτρα τμημα για το στερνο που το εκανε ακομα πιο σταθερο. Με βολευει επισης και το χερουλι που τον ελεγχω ευκολα αν χρειαστει.

Για μικρα μεσαια σκυλια πιστευω ειναι μια αξιοπρεπης επιλογη.

Καλυτερα ομως να το δεις καπου απο κοντα, εγω το δοκιμασα στο γκρεμλιν πρωτα πριν το παρω.
 
  • Like
Reactions: noni_papa and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πηρα δευτερο προχθες. Το πρωτο το εχουμε κανει χαλια επειδη το φοραγε παραλια, λασπες κ.τ.λ Απο αντοχη μια χαρα ειναι απλα το καναμε χαλια εμφανισιακα και το κρατησαμε για τις ωρες εξοχης.
Εμενα με βολεψε πολυ απο την αποψη οτι δενει σταθερα στο σωμα του σκυλου και εχει φαρδιους ιμαντες. Πηρα και το εξτρα τμημα για το στερνο που το εκανε ακομα πιο σταθερο. Με βολευει επισης και το χερουλι που τον ελεγχω ευκολα αν χρειαστει.

Για μικρα μεσαια σκυλια πιστευω ειναι μια αξιοπρεπης επιλογη.

Καλυτερα ομως να το δεις καπου απο κοντα, εγω το δοκιμασα στο γκρεμλιν πρωτα πριν το παρω.
Για να καταλάβω, χάρη στο υφασμάτινο τμήμα το power παρέχει καλύτερη εφαρμογή σε σχέση με τα σαμαράκια ιμάντα; Γιατί βγάζουν και απλά σαμαράκια όπως αυτό εδώ π.χ. , πάλι με χερούλι. Η διαφορά στην τιμή δεν είναι και μεγάλη εν τω μεταξύ, αν το συγκρίνουμε με ένα πάουερ ίδιου μεγέθους... Εσύ ποιό μοντέλο έχεις;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Eμενα αυτη η αισθηση μου δινεται...οτι το μεγαλο σταθερο κομματι (ειναι ενισχυμενο υφασμα σκληρο) δε στρυφογυριζει στο σωμα και ετσι δεν αλλαζει ευκολα θεση. Το αλλο βεβαια δε το εχω δοκιμασει που λες.

Επειδη ο δικος μου ειναι ζωηρος και σπαρταριστος και χτυπιεται σερνεται παντου πηρα πλεον αυτο, ειναι λιγο πιο ενισχυμενο, εχει σαν δερμα πιο σκληρο απο πανω αντι για υφασμα και ασφαλεια στο κουμπωμα, βγαινει για πιο μεγαλοσωμα μονο. Του πηρα και το εξτρα τμημα που το κανει πλεον πολυ σταθερο.

Πριν ειχα το κλασσικο IDC power οπως την εικονα με το παραλλαγης που παρεθεσες.

Σταθερο εννοουσα σε σχεση τυπου τετοιου που εκει ειναι η μερα νυχτα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Κρίμα που δεν βγαίνει σε μικρότερα μεγέθη αυτό που πήρες, σίγουρα θα είναι πιο ανθεκτικό αλλά κ θα καθαρίζεται πιο εύκολα σε σχέση με το υφασμάτινο :( Μάλλον θα δοκιμάσουμε το κλασικό IDC και θα δούμε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf