Επωνυμία εκτροφείου


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εδώ και περίπου έναν μήνα έκανα την αίτηση κατοχύρωσης επωνυμίας εκτροφείου …αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς είναι αν χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο από εγκαταστάσεις με μια αναζητηση στο Ίντερνετ είδα ότι ζητάνε συγκεκριμένους χώρους για τα σκυλιά χωρίς όμως να είναι ξεκάθαρο αν μιλάμε για ερασιτεχνική εκτροφή η για μαζική εκτροφή σε διάφορες φυλές σκύλων με σκοπό καθαρά την πώληση
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Η επωνυμία δίνεται από το FCI και δεν έχει να κάνει με αυτά που απαιτεί το κάθε κράτος από τον εκτροφέα (εγκαταστάσεις κλπ.).
Απλά στέλνεις μέσω του ΚΟΕ την αίτηση με 3 επιλογές ονόματος και περιμένεις την έγκριση. Εγώ περίμενα σχεδόν 8 μήνες.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ναι το ξέρω την έχω στείλει..! από τον κοε μου είπαν 3 μήνες αλλά αυτό δεν σημάνει και τίποτα ξέρω ότι μπορεί να περιμένω πολύ καιρό αλλά δεν είναι πρόβλημα έτσι κ αλλιώς δεν βιάζομαι … απλά το σκεφτόμουν γιατί δεν έχω σκοπό να βγάλω τα σκυλιά μου από το σπίτι και επειδή δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο στο όσο και να έψαξα
 








theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Τον αρσενικό που έχω και ένα που θα φέρω από Αργεντινή από το del totoral βέβαια σκεφτόμουν πριν στειρώσω την σκυλα που έχω να την βάλω μια φορά αλλά δεν ξέρω ακόμα ! Και τα 2 σκυλιά έχουν Baer test η σκυλα έχει και εξετάσεις δυσπλασίας που έγιναν στην Θεσσαλονίκη στον αγαθαγγελιδη που είναι και ο μόνος πιστοποιημένος μόνο ο μικρός δεν έχει εξετάσεις δυσπλασίας ακόμα ..
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τον αρσενικό που έχω και ένα που θα φέρω από Αργεντινή από το del totoral βέβαια σκεφτόμουν πριν στειρώσω την σκυλα που έχω να την βάλω μια φορά αλλά δεν ξέρω ακόμα !
Α δεν ξεκινας σωστα ..! Η εκτροφή dogo στην Ελλάδα είναι ήδη παραφορτωμένη με μετριότητα. :giggle:Καταρχην η σκύλα σου θα πρέπει να στειρωθεί αφου ειναι εκτος προτύπου. Ο αρσενικός έχει μέλλον ακόμα να δείξει κατα πόσο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εκτροφικά. Όσο για το del totoral , ενηλική θα ναι ?
 
  • Like
Reactions: Orjo and Yorkaddict


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
αυτήν θέλω να πάρω ελπίζω ότι θα γίνει αυτό που θέλω προφανώς και θα δείξει γ αυτό λεω ότι δεν βιάζομαι… ο αρσενικός επιλέχθηκε για εκτροφή σίγουρα όταν είναι ενήλικος θα δείξει 100% κανείς δεν ξέρει σίγουρα πάντως εξετάσεις έχει καλές μακάρι να κάνει για εκτροφή
 

Attachments

  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
αυτήν θέλω να πάρω ελπίζω ότι θα γίνει αυτό που θέλω προφανώς και θα δείξει γ αυτό λεω ότι δεν βιάζομαι
Να ρωτήσω κάτι έτσι απο περιέργια. Εχεις επιλέξει ένα ιστορικο εκτροφείο που η εργασία είναι το νούμερο 1. Φαντάζομαι ότι εχεις μιλησει με τον εκτροφέα της ε ? Κάνουν εξετάσεις αυτοι στους γεννήτορες ? Στα κουττάβια? Baer? Δυσπλασία ? Πως και δεν επιλέγεις μία σκυλα νεαρη λίγων μηνών που θα εχει δείξει ήδη μερικα βασικά πράγματα σε μορφολογία και χαρακτήρα ?
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Θα την πάρω σε ηλικία 11 μηνών τώρα είναι 4 Baer test δεν κάνουν οι γονείς της έχουν εξετάσεις δυσπλασίας το Baer θα το πληρώσω εγώ Φυσικά και ξέρω γ αυτό και το επέλεξα το έχω επισκεφτεί μια φορά και είδα και τους γονείς της
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και τα 2 σκυλιά έχουν Baer test η σκυλα έχει και εξετάσεις δυσπλασίας που έγιναν στην Θεσσαλονίκη στον αγαθαγγελιδη που είναι και ο μόνος πιστοποιημένος μόνο ο μικρός δεν έχει εξετάσεις δυσπλασίας ακόμα ..
Το baer και η εξεταση δυσπλασίας της Κόκα είναι χρήσιμα για εσένα να ξέρεις ότι το σκυλί σου είναι υγιές. Τα μπλε μάτια όμως είναι σφάλμα αποκλεισμού.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το ξέρω γ αυτό και τα έκανα για να ξέρω ότι είναι μια χαρά δεν έχω σκοπό να κάνω ζευγάρωμα μα την κόκα αν και πολλοί και γνωστοί εκτροφείς έχουν κάνει τέτοια ζευγαρώματα αν έχουν ένα πολύ καλο μορφολογικά σκύλο αλλά εμενα δεν με απασχολεί … την σκυλα θα την κρατήσει ο Horacio μέχρι 11 μηνών και αν και αυτός μου πει ότι κάνει και αν μου αρέσει φυσικά θα την φέρω
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf