Εργαλεία για κόκερ


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Μπορει κάποιος να μου πεί τί θα μπορούσα να πάρω ώστε να αποφύγω το πολύ μάδημα?Την βουρτσίζω καθημερινά αλλά και πάλι ο καναπές και τα ρούχα μας γεμίζουν..Και γενικά ό,τι χρήσιμο εργαλείο υπάρχει μη διστάσετε να το προτείνετε!!
Είναι 6 μηνών..
Ευχαριστώ!!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
vaso ρίξε μια ματιά εάν θέλεις σε παρόμοια θέματα στην κατηγορία «Εμφάνιση καλλωπισμός».
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Έχουμε την Frenchie η οποία μένει στην Αθήνα και όχι στη Θεσσαλονίκη, αλλά μπορεί να συμβουλέψει τη Βάσω. :wink:
 


MEG

Member
8 Ιανουαρίου 2008
22
0
ΣΥΓΝΩΜΗ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΛΙΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ GROOMER; ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ Η FRENCΗIE; ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΤΡΙΧΩΜΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΧΤΕΝΙΖΩ. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ. ΜΟΛΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΒΟΥΡΤΣΑ ΟΡΜΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΑΓΚΩΣΕΙ!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@vaso
Απ οτι ξερω, το σκυλι σου το εχεις παρει απο την Εμιλυ, ετσι δεν ειναι?
Δεν σε εχει συμβουλεψει σε θεματα καλλοπισμου??
Αυτη ειναι η πλεων καταλληλη να σε κατατοπισει πιστευω.

Αλλα βασικα μπορεις και πρεπει να το βουρτισεις και να το χτεηισεις (τωρα με σιδερενια βουρτσα και χτενα και μετα ακομα και με ενα "Rubber Comb")τακτικα, για να αφαιρειται η νεκρη τριχα- και τοτε δεν μαδαει.
Κουρεμα δεν το συνηστω σε Cocker.
Τα Cocker στριπαρονται- κουρεμα με μηχανη γινεται μονο σε ορισμενα σημεια του σωματος, αλλα σε καμια περιπτοση σε ολο το σωμα!

@ΜΕΓ
Πρωτα- μην φωναζεις!

O Groomer ειναι κομμοτης σκυλων (και ειναι το επαγγελμα μου)! Και αν εισαι ασχετη γενικος με τον καλλοπισμο του σκυλου σου, καλο ειναι να βρεις εναν καλο επαγελματια να σου δειξει τα βασικα!
Και πανω απ ολα- να μην σου παρει ο σκυλος τον αερα- πρεπει να χτενιζεται- απαγορευεται να δαγκοσει την βουρτσα!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
FrenchieFan said:
@vaso
Απ οτι ξερω, το σκυλι σου το εχεις παρει απο την Εμιλυ, ετσι δεν ειναι?
Ωχ ναι!!! :D Πού το ξέρεις???!!!
Ναι με εχει συμβουλέψει. Ρωτάω για κανένα εύχρηστο εργαλείο..

Οχι κούρεμα ε?Δε θα μακραίνουν συνέχεια οι τρίχες της??
Μπορώ δηλαδή να την φροντίζω μόνη μου?Δε θα πρέπει μια φορά έστω να πάω να μου δείξουν?Άλλο να μου περιγράφουν και άλλο να το βλέπω..

Πάντως η μικρή έχει ήδη αρκετή τρίχα :lol:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Frenchie δεν έχω σχέση με το .. άθλημα αλλά πίστευα ότι τα κόκερ πρέπει να κουρεύονται γιατί έχω δει τα αυτιά τους ειδικά να γίνονται σα παντόφλες, τζίβα, βαραίνουν, εσωκλείουν διάφορα αντικείμενα χόρτα και τα ταλαιπωρούν. Και στο σώμα τους επίσης μπλέκονται άγανα κλπ. όταν ζούνε σε κήπους.
 


MEG

Member
8 Ιανουαρίου 2008
22
0
@ΜΕΓ
Πρωτα- μην φωναζεις!

O Groomer ειναι κομμοτης σκυλων (και ειναι το επαγγελμα μου)! Και αν εισαι ασχετη γενικος με τον καλλοπισμο του σκυλου σου, καλο ειναι να βρεις εναν καλο επαγελματια να σου δειξει τα βασικα!
Και πανω απ ολα- να μην σου παρει ο σκυλος τον αερα- πρεπει να χτενιζεται- απαγορευεται να δαγκοσει την βουρτσα![/quote]

ΔΕΝ ΦΩΝΑΞΑ ΦΙΛΤΑΤΗ FRENCHIE :oops:
ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ, ΕΔΕΙΞΑ ΕΝΤΟΝΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@vaso

Μικρος ο κοσμος!!
Η Εμιλυ επικοινωνει με την κορη μου, γνωριζονται απο εκθεσεις!

Τα Cocker στριπαρονται! Δηλ τραβαμε το μαλλι με το χερι.
ΔΕΝ κουρεβονται- με εξαιρεση μερικα σημεια του σωματος.
Καπιοα μακρια μαλλια στην κοιλια και τα ποδια ψαλιδιζονται.
Τωρα, αν μπορεις να το κανεις μονη σου= δεν μπορω να το ξερω εγω, επειδη δεν ξερω τι πειρα διαθετεις.
Καλω ειναι να στο δειξει καπιος επαγελματιας- η να πας τον σκυλο σου εκει 2-3 φορες το χρονο.
Αλλα και παλι δεν θα αποφυγεις, να το βουρτσισεις και να το χτενισεις τακτικα, δινοντας εμφαση στα σημεια με μακρια τριχα- στα ποδια, στην κοιλια, στα αυτια- και ξεμπλεκοντας ολους τους κομπους.

@Νοελα
Ακριβος, επειδη κουρεβονται, που ειναι λαθος, γινονται τα περισσοτερα Cocker ετσι οπος γινονται!
Το μαλλι μετα γινεται πολλες φορες θαμπο- κατσαρο και τζιβιαζει ακομα περισσοτερα.
Αν καλλοπιζονται σωστα και τακτικα δεν θα ηταν ανακγη να τα κανουμε γουλι.

Για να μην γινονται παντοφλες τα αυτια, τα χτενιζουμε πολυ τακτικα- ξεπλενουμε φαγητο οταν κολλαει.

Επισης ξεμπλεκονται τα χορτα και αλλα- οταν μπλεκονται!
Εχει λιγη δουλιτσα- αλλα δεν ειναι ολα ευκολα στην ζωη.

[/quote]
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Πήρα ενημρωτικά σε ένα κομμωτήριο που μου είπαν ότι είναι πάρα πολύ καλό και ρώτησα ετσι για να τσεκάρω πότε κάνουν στρίπινγκ στα κόκερ και δεν ήξερε τί είναι αυτό.. :shock:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
vaso said:
Πήρα ενημρωτικά σε ένα κομμωτήριο που μου είπαν ότι είναι πάρα πολύ καλό και ρώτησα ετσι για να τσεκάρω πότε κάνουν στρίπινγκ στα κόκερ και δεν ήξερε τί είναι αυτό.. :shock:
Το κοκερ ή το στριπινγκ? Μήπως πήρες στον Τέλη Κικερη? :lol:

:mrgreen:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
vaso said:
Πήρα ενημρωτικά σε ένα κομμωτήριο που μου είπαν ότι είναι πάρα πολύ καλό και ρώτησα ετσι για να τσεκάρω πότε κάνουν στρίπινγκ στα κόκερ και δεν ήξερε τί είναι αυτό.. :shock:
Whow!! :shock: :shock: :shock:
Groomer που δεν ξερει τι ειναι το στριπινγκ???
Μαλλον δεν θα ειναι και τοσο καλος, οσο η φημη του, αφου δεν ξερει τα βασικα!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
μακριααααααααααα........!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
τι ειναι το grooming ξερει? :lol: :lol:
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Μάλλον αυτός που κούρεψε το σκυλί του εκεί δε θα ξέρει και πολλά πολλά και το συστήνει ως πολύ καλό....

Εν τω μεταξύ ρωτάω εγώ..για στριπινγκ ποτε λέτε?Και μου λεει "για Τρίτη?..μισό λεπτό να δώ το πρόγραμμα.."..λέω εγω "όχι για στριπάρισμα ρωταω, για να μη μαδαέι το σκυλι" και μου λέει μετά από μισο λεπτο σιωπής ".. με ψαλίδι κ μηχανή κουρευω εγώ κ είναι μια χαρα.. Θα δώσουμε κ ένα ηρεμιστικό κ όλα καλά.." :-s :eyecrazy:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π