Ερεθισμός μετά από εφαρμογή αμπούλας Ex-spot


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εχω ενα θεματακι...:D(δεν ξερω αν κολλαει εδω,αν οχι ''διωχτε΄'' το!)

εβαλα εχθες μια ex-spot στη Χιονα.
Πρωι εκανα την εφαρμογη και το βραδυ αρχισε εντονο ξυσιμο στο σημειο εφαρμογης και στα πλευρα οπως επισης και στο λαιμο.
Πριν λιγο ειδα τον λαιμο της κοκκινισμενο(λογικα απο ξυσιμο).
Τι καμνουμε?περιμενουμε να ''ξεθιμανει''???της παταω ενα μπανακι???
Κολαρο δεν φοραει μεσα στο σπιτι ωστε να εχει προκαλεσει αυτο κοκκινισμα...:rolleyes:
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ αν έβλεπα το σκύλο μου να έχει κνησμό ή ερεθισμό μετά την εφαρμογή ενός προϊόντος, θα τον έκανα αμέσως μπάνιο για να το βγάλω από πάνω του.
@nikos_x
Αν το σκυλί σου παρουσιάζει ευαισθησία στη δραστική ουσία της ex-spot (Permethrin), άλλαξε αμπούλα.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποτέ δεν κάνουμε μπάνιο αν έχουμε αμφιβολίες για τις ιδιότητες και τις επιπτώσεις της επαφής με το νερό οποιουδήποτε χημικού.

Δεν θα ανοίξει ΚΑΜΙΑ τρύπα στον λαιμό του σκύλου, πχ οπότε άμεσα μπάνιο είναι μάλλον επικίνδυνο (σίγουρα άχρηστο) γι'αυτό λέω βούρτσισμα, και βόλτα, ψυχολογικά θα βοηθήσει να ξεχάσει την φαγούρα, και να δείς σε μία δύο μέρες αν τελικά η αμπούλα ή το ξύσιμο έκανε τον ερεθισμό. 3 προιόντα υπάρχουν για την πρόληψη - θα ακυρώσεις ετσι το ένα ? Δεν είναι φρόνιμο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ποια χημική ουσία που περιέχεται στα προϊόντα αποπαρασιτωσης αντιδρά με το νερό έτσι ώστε να καταστεί επικίνδυνο το μπάνιο για το σκύλο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν ξέρω.
Γι'αυτό λέω όχι μπάνιο.

Εγώ αν έβλεπα το σκύλο μου να έχει κνησμό ή ερεθισμό μετά την εφαρμογή ενός προϊόντος, θα τον έκανα αμέσως μπάνιο για να το βγάλω από πάνω του.
Σε αυτό απαντώ, που είναι αόριστο.

Και απαντώ έτσι

Ποτέ δεν κάνουμε μπάνιο αν έχουμε αμφιβολίες για τις ιδιότητες και τις επιπτώσεις της επαφής με το νερό οποιουδήποτε χημικού.
Για την αμπούλα exspot ισχύει, αφού το λές. Κάνε μπάνιο. Αλλά αν είμαστε σίγουροι ότι έχει ερεθισμό από αυτό, αν κάνει μπάνιο τώρα και δεν ξαναβάλει (γιατί αυτό θα κανει) ουσιαστικά ακυρώνει ένα πολύ καλό προιόν εφ'όρου ζωής του σκύλου ΙΣΩΣ για ένα καπρίτσιο του.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ δεν ξέρω κανένα προϊόν που να εφαρμόζεται πάνω στο σκύλο και να αντιδρά με το νερό καθιστώντας επικίνδυνο το μπάνιο για το σκύλο ή επικίνδυνο το πλύσιμο των χεριών μας μετά την χρήση του.
Γι’ αυτό σε ρώτησα μήπως ήξερες κάτι που δεν γνώριζα...

Η επαφή του σκυλού, στον οποίο έχουν εφαρμοστεί προϊόντα αποπαρασιτωσης, με τα επιφανειακά ύδατα δεν επιτρέπεται (για αρκετές ώρες μετά την εφαρμογή), όχι γιατί το νερό θα βλάψει το σκύλο, αλλά γιατί οι νευροτοξινες που περιέχουν αυτά τα προϊόντα είναι επιβλαβείς για τους υδρόβιους οργανισμους.

Η ex-spot είναι ένα πολύ κάλο και επιτυχημένο εμπορικά προϊόν, αλλά ίσως το σκυλί του Νίκου έχει ευαισθησία στην περμεθρινη. Δεν νομίζω πως από καπρίτσιο κάποιος σκύλος θα εμφάνιζε στα καλά καθούμενα αυξημένο κνησμό και ερύθημα στα σημεία που εφαρμόστηκε το προϊόν...

Ο δικός μου σκύλος έχει ευαισθησία στην σιτρονελα. Μετά από κάθε χρήση εμφανίζει δερματικά εξανθήματα. Όταν έψαξα παραπάνω σχετικά με τη δράση της, έμαθα πως δεν ενδείκνυται η χρήση της σε παιδιά κάτω των 3 ετών, διότι ενδέχεται να προκαλέσει δερματίτιδα.

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πλύνω καλά το σκύλο για να την βγάλω από πάνω του. Μετά από λίγες ώρες τα εξανθήματα είχαν εξαφανιστεί.
Η σιτρονελα είναι ένα πολύ καλό και φυσικό προϊόν με απωθητική δράση εναντίων των σκνιπών και των κουνουπιών. Στον σκύλο μου προκαλεί εξανθήματα.
Τι θα πρέπει να κάνω, να εξακολουθώ να ψεκάζω το σκύλο ή να βρω άλλο τρόπο εντομοαπωθησης?

@nikos_x, απ’ ότι θυμάμαι η σκύλα σου είχε πρόβλημα με αλλεργίες και χρειάστηκε να πάρει prezolon. Μήπως έχει κάποιο δερματικό πρόβλημα που υποτροπίασε και ο κνησμός δεν σχετίζεται με την Ex-spot?

Ακολούθησε για αρχή τη συμβουλή του denis (βούρτσισε πολύ καλά το σκύλο) και γράψε μας τα νεότερα! :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
se όλα τα συγκεκριμένα εντομοαπωθητικά.... ( τα είδη αμπούλας που κυκλοφορούν στο εμπόριο) αν διαβάσετε καλά τις οδηγίες αναφέρουν και ΟΧΙ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ STA ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΤΕΘΗΚΑΝ
δεν γνωρίζω αν αντιδρα ασχημα ή για να μην αφαιρεθεί το προίόν... αλλά καλό είναι να μην βουρτσιστεί...
εγώ καποια στιγμή μαζί με την αμπούλα που συχνά χρησιμοποιούσα άλλαξα και λουρί...
δημιούργησε εξανθήματα... έβγαλα το λουρί και τα εξανθήματα έφυγαν...
μήπως είναι κάτι άλλο??
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
se όλα τα συγκεκριμένα εντομοαπωθητικά.... ( τα είδη αμπούλας που κυκλοφορούν στο εμπόριο) αν διαβάσετε καλά τις οδηγίες αναφέρουν και ΟΧΙ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ STA ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΤΕΘΗΚΑΝ
:confused:
Σε ποια? Στις οδηγίες χρήσεως της Advantix δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
@ROTTIE...
δεν νομιζω να φταιει κατι αλλο γιατι δεν εδωσα κατι διαφορετικο απο αυτα π τρωει,επαφες με χορταρια δεν εχει...αρα...δεν ξερω...:rolleyes:


Εγω την πηγα μια μεγαλη βολτα,παιξαμε και το εχει ξεχασει καπως.ο ερεθισμος στο λαιμο δεν εχει φυγει.
Μπανιο δεν την εκανα.θα δω μεχρι αυριο αν συνεχισει να ξινεται θα τη μπανιαρω και αν ηρεμησει θα φταει λογικα αυτο.

καθε φορα π εβαζα εξ-σποτ ξινοταν λιγο στο σημειο εφαρμογης αλλα δεν εδινα σημασια...το εκανε 1,2 φορες και τελος.Τωρα το εκανε πιο εντονα και συχνα...:confused:
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ok αν συνεχιστει ετσι θα τηλεφωνησω αυριο το πρωι να μ πει τι να κανω και αν ειναι να παω να τη δει...
:shock:
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
μήπως να μην την ψάχνεις τόσο πολύ??????????
Koμματακι δυσκολο μου πεφτει...

Σημερα ειναι καλυτερα.
Δεν ξινεται οσο ξινοταν κ εχει μεινει μονο ο ερεθισμος στο λαιμο.
Ξινει ανα διαστηματα το σημειο εφαρμογης(εκει εψαξα κατω απτις τριχες και δεν ειδα κοκκινιλες ή κατι αλλο).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22