Ερμηνεία συμπεριφορας


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Καλημέρα,
για όσους δεν μας γνωρίζουν,έχουμε συστηθεί εδω.
Με τον Ράμπο,πηγαίνουμε περίπου μια φορά στις δέκα μέρες σε ένα πάρκο της γειτονιάς(όχι σκυλοπαρκο),περιφραγμένο,στο οποίο τις απογευματινές ώρες μπορεί να συναντήσουμε από 1-2 μέχρι και 10 άλλα σκυλιά.
Πολλές φορές,κανονίζουμε να πάμε σε αυτό το πάρκο με άλλους φίλους μας(συγκεκριμένα άλλα δύο μαλτεζ,το ένα αρσενικό 9 μηνών,το άλλο θηλυκό 11 μηνων.)
Όταν πάμε με τα συγκεκριμένα αυτά σκυλάκια για παιχνίδι,εάν μας πλησιάσει κάποιο άλλο,άγνωστο σκυλί,ο Ράμπο γίνεται έξαλλος.Γρυλιζει και γαυγιζει στο άγνωστο σκυλί,ενώ,υπό άλλες συνθήκες,όταν πάμε μόνοι μας δηλαδή,αν συναντήσουμε το ίδιο άγνωστο σκυλάκι,θα το γνωρίσει κανονικά και θα θέλει να παίξει μαζί του(το έχω τσεκαρει αρκετές φορές γιατί συναντάμε συχνά τους ίδιους σκύλους).
Να σημειώσω ότι ο Ράμπο είναι πάντα με εκπαιδευτικό λουρί στο πάρκο,και έχω άμεσα τον έλεγχο όποτε χρειαστεί,οπότε,όταν συμβεί το παραπάνω,τον παίρνω όπως είναι και φεύγουμε πιο πέρα,κατά προτίμηση κάπου όπου δεν θα έχει ούτε οπτικη επαφή με τα άλλα σκυλιά,τον βάζω να κάτσει και περιμένω λίγο,και επιστρέφουμε(με ηρεμία και ψυχραιμία πάντα).Με το πρώτο γκρρ που θα ακούσω όσο πλησιάζουμε,κάνω ξανά το ίδιο(πάμε πιο πέρα,κάθεται και περιμένει).Το κακό είναι ότι τα περισσότερα σκυλιά μέχρι να να καταφέρουμε να φτάσουμε κοντά τους χωρίς να γρυλιζει,έχουν φύγει να συνεχίσουν τη βόλτα τους, οπότε δεν μπορώ να δω σε πόσες επαναλήψεις θα καταφέρουμε να πάμε με ηρεμία κοντά τους(προλαβαίνουμε να το κάνουμε 2-3 φορές).
Όταν επιστρέψουμε στους φίλους μας,τρέχει κατευθείαν να μυρισει τους φίλους του,και συνεχίζουν κανονικά το παιχνίδι.
Θεωρείτε ότι το χειρίζομαι σωστά;
Για ποιο λόγο πιστεύετε ότι συμπεριφέρεται έτσι;Κτητικότητα;Προσπαθεί να τα προστατεύσει λόγω της ηλικίας τους;(είναι μικρότερα του και τα δυο και είναι οι μόνοι φίλοι του που είναι μικρότεροι σε ηλικία.Εαν είμαστε με άλλο φίλο του μεγαλύτερο στην ηλικία,η συμπεριφορά του είναι όπως όταν είναι μόνος,φιλικός και χαρούμενος).Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να τον βοηθήσω να το ξεπεράσει;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Τα υπολοιπα σκυλια μεσα στο παρκο, συμπεριλαμβανομενων και των φιλων του, ειναι και αυτα με λουρι, η ελευθερα? αυτο μπορει να εχει καποια σημασια στη συγκεκριμενη περιπτωση. γενικα και εγω τις πρωτες βδομαδες που πηγαινα τον μικρο σε παρκο, τον ειχα με φλεξι. μεγα λαθος πιστευω. η ψυχολογια του σκυλου ειναι διαφορετικη οταν ειναι ελευθερος παρα οταν ειναι στο λουρι. στο λουρι υπαρχει και η ενταση που του περναμε εμεις, αλλα και το γεγονος οτι νιωθει πως ειναι παγηδευμενος, πως δεν μπορει να αντιδρασει οπως θελει εκεινος. ειδικα οταν γνωριζει ενα καινουργιο σκυλι. για να λυσουμε βεβαια το σκυλι, πρεπει να ειμαστε σιγουροι οχι μονο για τον δικο του χαρακτηρα, αλλα και για των αλλων σκυλιων. στο δικο μας μη-σκυλοπαρκο-αλλα-βασικα-σκυλοπαρκο-που-μας-παραχωρισε-ο-δημος, εχουμε συστημα και παντα γινονται συστασεις πισω απο την κλειστη πορτα πριν μπει ενα καινουργιο σκυλακι. βλεπεις σταση σωματος και ολα τα σχετικα. τον δικο μου οσο τον ειχα με λουρι, ειχαν παει να τον δαγκωσουν 3 μεγαλοσωμα. οταν το πηρα αποφαση και τον ελυσα, δεν εχει συμβει τιποτα απολυτως. λεω παντα πως μονος του το χειριζεται πολυ καλυτερα το θεμα, και μπορει να επικοινωνισει με τους ομοιους του. εννοειται πως ειμαι απο πανω του, αλλα θελω να εχει την ελευθερια του. εχει βεβαια το καλο πως αμα δει μανουριασμα, φευγει απο μονος του!
τωρα για το αλλο θεμα που γαυγιζει και γρυλιζει οταν ειναι με φιλους, πιστευω πως απλα "παιρνει θαρρος" και το κανει, επειδη νιωθει πως ειναι με την αγγελη του. και ο δικος μου, που ειναι σκυλος που πολυ σπανια γαυγιζει, οταν ειναι με πολυ καλους του φιλους θελει να το παιξει καμπωσος και σωματοφυλακας. εχει πλακα!
 


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Τα υπολοιπα σκυλια μεσα στο παρκο, συμπεριλαμβανομενων και των φιλων του, ειναι και αυτα με λουρι, η ελευθερα? αυτο μπορει να εχει καποια σημασια στη συγκεκριμενη περιπτωση. γενικα και εγω τις πρωτες βδομαδες που πηγαινα τον μικρο σε παρκο, τον ειχα με φλεξι. μεγα λαθος πιστευω. η ψυχολογια του σκυλου ειναι διαφορετικη οταν ειναι ελευθερος παρα οταν ειναι στο λουρι. στο λουρι υπαρχει και η ενταση που του περναμε εμεις, αλλα και το γεγονος οτι νιωθει πως ειναι παγηδευμενος, πως δεν μπορει να αντιδρασει οπως θελει εκεινος. ειδικα οταν γνωριζει ενα καινουργιο σκυλι. για να λυσουμε βεβαια το σκυλι, πρεπει να ειμαστε σιγουροι οχι μονο για τον δικο του χαρακτηρα, αλλα και για των αλλων σκυλιων. στο δικο μας μη-σκυλοπαρκο-αλλα-βασικα-σκυλοπαρκο-που-μας-παραχωρισε-ο-δημος, εχουμε συστημα και παντα γινονται συστασεις πισω απο την κλειστη πορτα πριν μπει ενα καινουργιο σκυλακι. βλεπεις σταση σωματος και ολα τα σχετικα. τον δικο μου οσο τον ειχα με λουρι, ειχαν παει να τον δαγκωσουν 3 μεγαλοσωμα. οταν το πηρα αποφαση και τον ελυσα, δεν εχει συμβει τιποτα απολυτως. λεω παντα πως μονος του το χειριζεται πολυ καλυτερα το θεμα, και μπορει να επικοινωνισει με τους ομοιους του. εννοειται πως ειμαι απο πανω του, αλλα θελω να εχει την ελευθερια του. εχει βεβαια το καλο πως αμα δει μανουριασμα, φευγει απο μονος του!
τωρα για το αλλο θεμα που γαυγιζει και γρυλιζει οταν ειναι με φιλους, πιστευω πως απλα "παιρνει θαρρος" και το κανει, επειδη νιωθει πως ειναι με την αγγελη του. και ο δικος μου, που ειναι σκυλος που πολυ σπανια γαυγιζει, οταν ειναι με πολυ καλους του φιλους θελει να το παιξει καμπωσος και σωματοφυλακας. εχει πλακα!

Τα 8 στα 10 σκυλιά που έρχονται στο πάρκο είναι λυμένα.Οι φίλοι μας,τηρούν πάνω κάτω την ίδια τακτική με εμένα,δηλαδή μακρύ λουρί εκπαίδευσης (το δικό μας είναι 3 μέτρα),το οποίο όταν είμαστε λίγοι και βλέπουμε ότι τα πάνε καλά ολοι με ολους το αφήνουμε να σέρνεται και είμαστε κοντά τους.Οταν πλησιάσει άλλο σκυλί,το λουρί είναι στο χέρι για μπορώ να προλάβω καταστάσεις.Νομιζω ότι δεν νιώθει παγιδευμενος.Το θέμα ειναι ότι ο Ράμπο δείχνει τις κακές διαθέσεις του πριν πλησιάσει το σκυλί αρκετά,και σκέψου ότι το λουρί τεντώνει μόνο μόλις αρχίσει το γρυλισμα,μέχρι τότε απλά είμαι κοντά.
Γενικά,δεν ρισκαρω να τον αφήνω ελεύθερο λόγω μεγέθους(είναι με το ζόρι 3 κιλά),καθώς πιστεύω ότι δεν έχει καμία ελπίδα αν τον αρπάξει ένα εικοσακιλο σκυλί και το θεωρώ και επικίνδυνο να τον πάρει παραμάζωμα κανενα από τα μεγάλα σκυλιά πάνω στη φούρια του.
Ίσως αργότερα και όσο γνωρίζω κι εγώ και ψυχολογώ τα άλλα σκυλιά που έρχονται,να σκεφτώ να τον αφήσω σε κάποιες περιπτώσεις.
Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι με τους συγκεκριμένους φίλους μόνο το παίζει καμπόσος,ενώ με τους άλλους φίλους του οι οποίοι είναι και σε ηλικία και σε μέγεθος μεγαλύτεροι,δεν έχει τέτοιες τάσεις για τσαμπουκα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσωπικά θεωρώ τα σκυλοπαρκα κακή ιδέα. Δεν είναι παιδική χαρά που αφήνεις το παιδί σου να αλληλεπιδρασει με άλλα παιδάκια, να παίξει και να χαρεί.

Τα σκυλοπαρκα ενέχουν αρκετούς κινδύνους που είναι συνάρτηση και των ανθρώπων που πάνε, αλλά και των σκύλων που έχουν μαζί τους και της κοινωνικοποιησης που έχουν λάβει.

8 στα 10 σκυλιά που έρχονται στο πάρκο είναι λυμένα
Εδώ παίζεις με την φωτιά.
Δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις το οτιδήποτε (ακόμα και αν τον έχεις στο λουρί) εαν στραβώσει για τον χψ λόγο ένας από αυτούς τους ελεύθερους σκύλους. Σου μιλάω εκ πείρας.
Πάνω σου θα ανέβει ο άλλος μέχρι να προλάβει να έρθει ο ιδιοκτητης φωνάζοντας "έλα δω σου είπααααααα", αν έρθει κιόλας.

Στην θέση σου θα το σκεφτόμουν 10 φορές πριν πάω σε τέτοιο μέρος για να παίξει με σκυλακια που τα πάει καλά. Μπορείτε να πάτε σε οποιοδήποτε άλλο μέρος.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν ειμαι ειδικη αλλα δε βλεπω να κανει κατι λαθος ο σκυλος. Τα περισσοτερα σκυλια νομιζω, αντιδρουν καπως ετσι στον "νεο". Ποσο μαλλον οταν εχουν και παρεα. Αν κιολας παιρνουν σημα και τα αλλα και ακολουθουν, γινονται αγελη.
Επικινδυνο θα γινει αν ενας απο τους νεους ειναι και αυτος οξυθυμος.
 


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Προσωπικά θεωρώ τα σκυλοπαρκα κακή ιδέα. Δεν είναι παιδική χαρά που αφήνεις το παιδί σου να αλληλεπιδρασει με άλλα παιδάκια, να παίξει και να χαρεί.

Τα σκυλοπαρκα ενέχουν αρκετούς κινδύνους που είναι συνάρτηση και των ανθρώπων που πάνε, αλλά και των σκύλων που έχουν μαζί τους και της κοινωνικοποιησης που έχουν λάβει.


Εδώ παίζεις με την φωτιά.
Δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις το οτιδήποτε (ακόμα και αν τον έχεις στο λουρί) εαν στραβώσει για τον χψ λόγο ένας από αυτούς τους ελεύθερους σκύλους. Σου μιλάω εκ πείρας.
Πάνω σου θα ανέβει ο άλλος μέχρι να προλάβει να έρθει ο ιδιοκτητης φωνάζοντας "έλα δω σου είπααααααα", αν έρθει κιόλας.

Στην θέση σου θα το σκεφτόμουν 10 φορές πριν πάω σε τέτοιο μέρος για να παίξει με σκυλακια που τα πάει καλά. Μπορείτε να πάτε σε οποιοδήποτε άλλο μέρος.
Γνωρίζω την άποψη σου και η αλήθεια είναι ότι οι συζητήσεις σας σχετικά με τα πάρκα με έχουν επηρεάσει αρκετά και τελευταία προσπαθουμε να πηγαίνουμε στο πάρκο σε νεκρές ώρες,ή σε ώρες όπου κυκλοφορεί και άλλος κόσμος εκεί(πολλοί πάνε για βόλτα,πολλές φορές υπάρχουν νεαρά παιδιά που κάθονται στα παγκάκια,και εκείνες τις ώρες σπάνια θα υπάρχει λυτος σκύλος,το βράδυ είναι που γίνεται ο χαμός και τα αμολανε όλοι).


Δεν ειμαι ειδικη αλλα δε βλεπω να κανει κατι λαθος ο σκυλος. Τα περισσοτερα σκυλια νομιζω, αντιδρουν καπως ετσι στον "νεο". Ποσο μαλλον οταν εχουν και παρεα. Αν κιολας παιρνουν σημα και τα αλλα και ακολουθουν, γινονται αγελη.
Επικινδυνο θα γινει αν ενας απο τους νεους ειναι και αυτος οξυθυμος.
Μερικές φορές τον ακολουθεί και το θηλυκό.
Εγώ προσπαθούσα μέχρι τώρα να τον απομακρύνω και να τον ηρεμήσω,και να του δώσω να καταλάβει ότι αν το παίζει άγριος,δεν θα γνωρίσει το νέο σκύλο.Θα τον γνωρίσει όταν καταφέρει να τον πλησιάσει με ηρεμία και χωρίς γρυλισμα.
Δεν έχω προβλημα να μην τα πάει καλά με όλα τα σκυλιά,ίσα ίσα το θεωρώ φυσιολογικό.Απλα προσπαθώ να κατανοήσω το λόγο που το κάνει,και θέλω αν μπορώ και αν χρειάζεται να τον βοηθήσω.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχει αυτή τη συμπεριφορά μόνο όταν είμαστε με τους συγκεκριμένους φίλους,σε σχέση με όταν είμαστε μόνοι μας ή με άλλους φίλους του στο ίδιο μέρος,όπου θα γρυλισει στο ένα από τα εκατό που συναντήσουμε,πραγματικά.
Οπότε η θεωρία της αγέλης μου φαίνεται ότι ταιριάζει σαν ερμηνεία.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μπορεί απλά να περιφρουρει τον νοητό χώρο που παίζει με το παρεακι του ή το ίδιο το παρεακι του ή κάτι που αυτός θεωρεί σημαντικό.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Αν πιστεύουμε στην θεωρία της αγέλης.... (@Yorkaddict )
θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα 3 maltez έχουν δημιουργήσει την δική τους αγέλη, με αρχηγό τον δικό σου σκύλο, αυτή θα ήταν η αιτία που θα εξηγούσε το γρύλισμα απέναντι σε σκύλους που όταν είναι μόνος είναι φιλικός.
η αντίδραση σου σωστή μεν αλλά...
το σωστό θα ήταν όταν βρίσκονται τα 3 μαλτεζ μαζί, να υπάρχει αλληλεπίδραση δική σου στο παιχνίδι τους ώστε η αγέλη που δημιουργείται να περιλαμβάνει κι εσένα, η αλληλεπίδραση φυσικά θα ήταν τέτοια, ώστε να τοποθετεί εσένα στη θέση του αρχηγού.
φυσικά όλα αυτά με την θεωρία της αγέλης..
αν δεν την πιστεύουμε... άγνωσται αι βουλαί του κυρίου (ράμπο)
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Χμ... :p :)

Θεωρητικά αυτός που ηγείται μιας αγέλης - ομάδας σκύλων, δεν είναι αυτός που φωνάζει και γρυλλίζει στα άλλα σκυλιά εκτός αγέλης.
Ο "αρχηγός" κάθεται και τα ξύνει παρακολουθοντας το σκηνικό.

Οι από κάτω θα είναι αυτοί που θα φωνάζουν.

Θεωρητικά πάντα ε; :)

Αυτοί που ηγούνται μιας ομάδας σκύλων (ή καλύτερα αυτοί που ακολουθουνται από άλλους σκύλους) είναι οι σκύλοι με την μεγαλύτερη εμπειρία και αυτοπεποίθηση.

Συνήθως οι ανασφαλείς σκύλοι ή αυτοί που θεωρούν πως δεν έχουν λάβει τα μηνύματα που θα ήθελαν προκειμένου να νοιώσουν ασφαλείς, είναι οι πιο φωνακλαδες και απαιτούν περισσότερα "διαπιστευτηρια" από τους ξένους ή τους "εισβολείς".

Άρα εκτιμώ πως όπως και να το πιάσει κανείς, αυτή η συμπεριφορά δεν βγάζει "αρχηγιλικι".
Χώρια που δεν ξέρω κατά πόσο η συγκεκριμένη τριάδα σκύλων έχουν τόσο συχνές επαφές που να θεωρηθούν αγελη και να εχουν βρει μεταξύ τους μια ιεραρχία, μια δομή στην ομάδα τους.

Πιο πολύ μου κάνει σαν 3 σκυλιά που έχουν βρει έναν κοινό τρόπο αλληλεπιδρασης και παιχνιδιού και τα έχουν βρει μεταξύ τους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν πιστεύουμε στην θεωρία της αγέλης..
Εξαρτάται σε ποια αγελη αναφέρεσαι.
Σκυλίσια ή ανθρωποσκυλισια;

Προσωπικά είμαι αρκετά επιφυλακτικός όσον αφορά την δεύτερη, αυτή που περιλαμβάνει και τον άνθρωπο.
Θεωρώ δηλαδή πως είμαστε ξεκάθαρα διαφορετικοί και ο σκυλος το ξέρει από τις πρώτες μέρες της ζωούλας του.
Ακόμα και σαν ορισμός είναι λάθος κατά την γνώμη μου. Η αγελη αφορά μέλη που ανήκουν στο ίδιο είδος.

Χώρια βέβαια το ότι εάν αποδεχτούμε αυτή την ιδιάζουσα "σχέση" μπαίνουμε στο τριπακι της διαρκούς επιβεβαίωσης της θέσης μας και όλα αυτά τα "ωραία" που διαβάζω κατα καιρούς και μου σηκώνεται η τρίχα...
Θεωρώ υποτιμητικό να μπω στην διαδικασία να σκεφτώ κατά αυτόν τον τρόπο. Και για μένα αλλά και για τον σκύλο.
Η θέση μου είναι δεδομένη, ελέγχω τους πόρους. Τέλος.
Δεν θα το συζητήσω με τον σκύλο.
Από μένα εκ των πραγμάτων περνάνε όλα όσον αφορά την ευζωία του και την επιβίωσή του.

Οσον αφορά την κοινωνική σχέση - δομή που αναπτύσσουν οι σκύλοι μεταξύ τους, είναι κάτι που το βλέπουμε καθημερινά και μελετάται.
Είτε μιλάμε για σκύλους ελεύθερους, είτε για σκύλους που εμείς τους υποχρεωνουμε σε συγκατοίκηση.

Το αν θα το πούμε αγελη ή ομάδα, μικρή σημασία έχει.
Όπως και να έχει είναι κάτι που πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ σαν θέμα και πάντα ψάχνω να βρω νέα δεδομένα.
 






Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
H δική μου αίσθηση είναι ότι αφορά μια παρέα σκύλων η οποία δεν είναι ανοικτή σε άλλους. Από προσωπική παρατήρησή μου, έχω δει σκύλους που να παίζουν παρέα η οποία είναι ανοιχτή και προς άλλους σκύλους και οι οποίοι είτε προσαρμόζονται είτε τους 'προσαρμόζει' η παρέα μέσω της διόρθωσης και σκύλους που να παίζουν παρέα και μόλις πλησιάσει κάποιος άλλος χαλάει η ισορροπία και αρχίζει το μανούριασμα. Άλλοτε μανουριάζει ο ένας από την παρέα και αρπάζεται με τον παρείσακτο και άλλες φορές μανουριάζει όλη η παρέα και γίνεται πια κακός χαμός. Νομίζω ότι αναπτύσσονται διάφορες δυναμικές οι οποίες στηρίζονται σε πολλούς παράγοντες, οι οποίοι δεν μπορούν να συνυπολογιστούν από κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία. Γι αυτό θέλει πολύ μεγάλη προσοχή. Ειδικά άμα είναι μικρόσωμος και ο σκυλάκος μας.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχω εκ πείρας, έστω μικρής, διαφορετική άποψη για τα πάρκα και τις συναθροίσεις σκυλιών. Δεν είναι άσπρο - μαύρο και ούτε δύναμαι να προτείνω σε κάποιον γενική απαγόρευση. Συνύπαρξη κυριαρχικών σκύλων δεν μπορεί να υπάρξει είτε σερνικών είτε θηλυκών.

Δεμένος σκύλος σε πάρκο δεν παίζει. Καλύτερα να μην μπει μέσα.

* Έχω δει την ισορροπία να χαλάει και να προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα μετά από λίγα δευτερόλεπτα έως λεπτά. Ανάλογα την ομάδα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δε νομιζω οτι χρειάζεται ο σκύλος μας να παιξει με πάνω απο εναν τσεκαρισμενο σκύλο τη φορά. Στους δυο τριτος καλο ειναι να μη χωρά.

(ασθανομαι ότι γραφω ποστ για τις Καλές Απόψεις :ROFLMAO: )

Περισσοτερα σκυλια φυσικα μπορουν να συνυπάρχουν, εχουμε βγει και με 10 σκύλους, αλλα δεν στεκομαστε να 'παιξουν'. Περπαταμε και οι σκυλοι εξερευνουν.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κατ' εμέ, αν αναφερόσαστε μεταξύ σκύλων, αυτός που προσπαθεί να επιβληθεί σε άλλους. Η συμπεριφορά δεν δείχνει φιλική και αν απευθύνεται σε υποτακτικό σκύλο δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά αν και ο απέναντι σκύλος δείξει κυριαρχία θα ξεσπάσει καυγάς.

Τώρα θα κολλήσουμε στην θεωρητική ανάλυση περί κυριαρχικότητας και τι μπορεί να σημαίνει άρα κατ' επέκταση να περάσουμε στην κυριαρχική επιθετικότητα, την επιθετικότητα, την ανασφάλεια ( πχ μάλι όπως λένε οι κατέχοντες ) , τους δυναμικούς, ή τους φοβικό-επιθετικούς ;

Επί του πρακτέου. Στο πάρκο βάζεις το σκυλί σου ανάλογα με την συμπεριφορά του απέναντι στα άλλα και ανάλογα με την συμπεριφορά των άλλων. Το πως θα το διαγνώσεις είναι ένα θέμα αλλά αρκετές φορές δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ικανότητα. πχ ο καυκάσιος που γνωρίζω δεν έχει κανένα θέμα με μικρόσωμα σερνικά αλλά ακόμα και με τα λαμπ γίνεται Τούρκος όπως επίσης ο δικός μου όταν τον δει. Το σερνικό Ridgeback που έφερνε κάποιος δεν δεχόταν κανένα άλλο οπότε μπαινοβγαίνανε εναλλάξ.

Ποιος - που - με ποιον και υπό ποίες συνθήκες παίζει ρόλο. Τρία σερνικά να "διεκδικούν" μια θηλυκιά μου έχει τύχει αλλά και τα τρία έτυχε να μην έχουν μεταξύ τους διενέξεις.

Σκυλιά όπως ο Άργος και ο Ερμής αποφεύγουν, αγνοούν και δεν αντιδρούν σε μικρόσωμα τα οποία τους γρυλίζουν αλλά ένα amstaff δεν θα μείνει πάντα αδιάφορο ( έχω παράδειγμα ). Ο Άργος αν συναντήσει Ακίτα ανεβάζει λίγα γράδα. Δεν είμαι συχνός θαμώνας στα πάρκα αλλά έχουμε βρεθεί από δυο μέχρι δεκαπέντε σκυλιά.

Μπορώ να βγάλω βίντεο με σερνικό κόρσο 2 ετών το οποίο γνωρίζει από κουτάβι τον Άργο και όταν βρισκόμαστε πέφτει κάτω ως υποτακτικός και ο δικός μου τον μυρίζει. Τις προάλλες που έτυχε να τον βάλω σε πάρκο όπου πηγαίνει μια ομάδα τεσσάρων σκύλων μεταξύ και αυτών το προαναφερόμενο κόρσο, τα οποία όλα γνωρίζουμε αλλά δεν έχουν βρεθεί ποτέ με τον δικό μου σε κλειστό χώρο, το κόρσο προσπάθησε να τον καβαλήσει και ο δικός μου αντέδρασε σφόδρα. Η δε ομάδα των σκύλων έδρασε ως "αγέλη" πλησιάζοντας όλη μαζί τον Άργο με αποτέλεσμα να είναι πολύ επιφυλακτικός. Αν είχα διάθεση και είχαμε μείνει λίγα λεπτά θα είχε "ενσωματωθεί" στην ομάδα, εάν δεν επρόκειτο για μικρό μπασκετάκι αλλά για μεγάλο χώρο, αν δεν βαριόταν αμέσως, αν αν αν. Επαναλαμβάνω πως τα ξέρουμε ένα ένα τα σκυλιά και έχουμε συναντηθεί δεκάδες φορές.

Αυτά και άλλα εννοώ πως δεν είναι άσπρο - μαύρο.

Τι άλλο μπορεί να εννοείς με το κυριαρχικός δεν το ξέρω. Τα φώτα σου :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αυτός που προσπαθεί να επιβληθεί σε άλλους. Η συμπεριφορά δεν δείχνει φιλική και αν απευθύνεται σε υποτακτικό σκύλο δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά αν και ο απέναντι σκύλος δείξει κυριαρχία θα ξεσπάσει καυγάς.
Περιγράφεις έναν σκύλο που δείχνει πως δεν σηκώνει πολλά πολλά και πάει γυρεύοντας για καβγά, εάν ο άλλος σκύλος δεν ενδώσει στα "θέλω" του.

Ο όρος "κυριαρχία" με βάση αυτόν που τον "κούμπωσε" σε συμπεριφορές λύκων, αφορούσε στάσεις σώματος που επιστρατευονταν ανάλογα τις συνθήκες, για την αποφυγή καβγά.
Ουδέποτε προσδιοριζε ένα άτομο, γιατί οι συνθήκες, όπως και οι πόροι άλλαζαν.
Το ίδιο αφορά και τον όρο της "υποταγής".
Ένας λύκος ανάλογα τις συνθήκες και τους πόρους, επιστρατεύει είτε το ένα είτε το άλλο. Δεν είναι μόνιμα το ένα ή μόνιμα το άλλο.

Αντίθετα ο όρος "κυριαρχικος" παραπέμπει σε ανθρώπινη συμπεριφορά, ανεξάρτητα από τις συνθήκες και οδηγεί τις περισσότερες φορές σε καβγά.
Το ίδιο και ο όρος "υποτακτικός".

Οι ορισμοί και οι συνειρμοι που κάνουμε, έχουν τεράστια σημασία στο πως αντιλαμβανομαστε μια κατάσταση γύρω μας και κατ επέκταση στο πως θα αντιδράσουμε ή ακόμα χειρότερα στο πως θα αλληλεπιδρασουμε με τον σκύλο μας.

Καθε ένα από αυτά που περιέγραψες, μπορεί κάποιος να τα ερμηνεύσει διαφορετικά ανάλογα με το πως αντιλαμβάνεται αυτές τις συμπεριφορές.

Εαν λοιπόν όλα αυτά τα ερμηνεύσεις πίσω από τον "φακό" του κυριαρχικου/υποτακτικού, είναι δεδομένο πως θα βρεις στοιχεία που θα επιβεβαιώσουν την αρχική σου υπόθεση. (bias)
Το ίδιο θα συμβεί με ό,τι φακό βάλουμε.

Το κακό κατά την γνώμη μου, είναι πως έχει φωλιασει μέσα μας ο φακός του κυριαρχικου/υποτακτικού και είναι πάρα πολύ δύσκολο unbiased να δούμε κάτι διαφορετικό.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ένας λύκος ανάλογα τις συνθήκες και τους πόρους, επιστρατεύει είτε το ένα είτε το άλλο. Δεν είναι μόνιμα το ένα ή μόνιμα το άλλο.
Και οι σκύλοι το ίδιο θα κάνουν, όπως ο Ράμπο καλή ώρα. Νομίζω είνια πολύ λίγοι αυτοί που έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά όποιες κι αν είναι οι συνθήκες ή το αγαθό που επιθυμούν να αποκτήσουν ή να διαφυλάξουν. Ίσως δεν τους παρατηρούμε σωστά ή δεν αναγνωρίζουμε αν για παράδειγμα ο σκύλος μανουριάζει επειδή φοβάται και όχι επειδή την είδε μάστερ οφ δε γιούνιβερς :p
Συμφωνώ μαζί σου πάντως ότι συχνά βλέπουμε αυτό που θέλουμε/έχουμε προδιάθεση να δούμε.