Ερώτηση για αδέσποτα!


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Στην γειτονιά της μαμάς μου, έχουμε 4 αδέσποτα κουκλιά. Η μάνα και οι 3 κόρες της.Πριν απο καιρό, φωνάξαμε τον Δήμο, και πήρε την μαμά Ρόζα, την στείρωσε, εμβολίασε επιτόπου και τα κουτάβια, και αυτό! Δεν ήμουν παρών , μου το είπε μια γειτόνισσα. Τα σκυλιά αυτά τα ταϊζουν όλοι στην γειτονιά, κροκέτες και μαγειρευτό.
Υποτίθετε ότι ανήκουν σε έναν ρώσσο, αλλα δεν τον έχω δει ποτέ μου! Το θέμα είναι το εξής:
Απο τότε που άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους τα κουτάβια - πρέπει να είναι αυτή την στιγμή 5-7 μηνών, τρέχουν μαζί με την μάνα τους και κυνηγάνε τους γύφτους-αυτούς που περνάνε με καρότσια και μαζεύουν πράγματα απο τους κάδους. Η φουρνάρισσα απέναντι όμως δεν τα συμπαθεί καθόλου. Ο μπαμπάς μου μου είπε χτες ότι η φουρνάρισσα, φώναξε τον μπόγια να τα μαζέψει, ήρθε ο μπόγιας και δεν τα βρήκε γιατί είχαν κρυφτεί. Επίσης την φοβάμαι για φόλες, γιατί δεν τα χωνεύει, τα βρίζει και βρίζει κι εμάς που τα ταϊζουμε. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω για να γλιτώσουν και να μην έχουμε ντράβαλα; Κυρίως, τι θα πρέπει να πω στην ακατανόμαστη για να μην τολμήσει να τα ξαναπλησιάσει και να μην έχω το άγχος της φόλας;Και η μαμά μου έχει ένα ημίαιμο τσιουάουα θηλυκό, την Σταλίτσα που επίσης δεν την χωνεύει η φουρνάρισσα γιατί γαβγίζει λέει στο μπαλκόνι και την ενοχλεί, και εγώ πηγαίνω με τον Δία σχεδόν καθημερινά εκεί, και φοβάμαι για τις φόλες.Τα κορίτσια είναι τα καλύτερα σκυλιά πάντως! Υπάκουα, χαδιάρικα, το ένα μάλιστα , το πιο μικρόσωμο κλαίει και παρακαλάει για χάδια.
 




Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Μπικοταζ στη φουρναρισα μεχρι να γινει ανθρωπος

Μπααααααααααα δεν καταλαβαίνει απο τέτοια! Εδω σκάει που παίρνω απο αλλού ψωμί και το πάω στην μαμά μου μέρα παρα μέρα, αλλα τι φταίω εγώ, που το ψωμί της το πρωί είναι φρέσκο και το βράδυ για πέταμα;;;;Μαζεύει την κάθε κατίνα της γειτονιάς εκεί και πίνουν καφέ μέσα στο φουρνάρικο (αυτό άραγε δεν θέλει άδεια;να κάθονται για καφέ εννοώ μέσα στον φούρνο άσχετο που δεν τον πουλάει τον καφέ)....
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Επίσης για να φωνάξει τον μπόγια σημαίνει ότι τα κατάγγειλε για επιθετικά σκυλιά που έχουν επιτεθεί σε άνθρωπο, σωστά ; (βάση λογικής το λέω) Πράγμα που δεν συμβαίνει, τα σκυλιά απλά γαβγίζουν και διώχνουν με τον τρόπο τους τους ανεπιθύμητους απο την γειτονιά.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Τι μου θύμισες τώρα...δεκαετία 80 είχαν φωνάξει όντως τον μπόγια και μάζεψαν τα σκυλιά της γειτονιάς μας...Θυμάμαι με τι αγωνία πήγαμε στην εταιρία προστασίας ζώων και ευτυχώς προλάβαμε, υπογράψαμε και τα πήραμε πίσω. Δεν υπάρχει πια αυτός ο θεσμός..τι εννοείς ακριβώς;
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
μπογιας δεν υπαρχει. οντως τι εννοεις λεγοντας μπογιας?
εμεις προχθες ημουν μεσογειων και βρηκαμε ενα αδεσποτο κυνηγοσκυλο που ηταν γεματο ογκους, πηρα με μια φιλη το δημο αθηναιων που εχει περισυλλογη αδεσποτων και γνωριζουμε οτι ειναι οκ,οι οποιοι δεν μπορουσαν να ερθουν αμεσα,αλλα την αλλη μερα,τον βαλαμε στη χωροφυλακη και εμεις λοιπον σε ενα σπιτακι που ειχαμε μια γεννημενη και την αλλη μερα ηρθαν τον πηραν και πηγαμε σε κτηνιατρο του δημου,βγηκε υποπτος για καλαζαρ,και θα εγχειριστει να αφαιρεθουν οι ογκοι στις προσεχεις ημερες και θα μας τον φερουν πισω μονιμα πια στην χωροφυλακη μαζι με τα υπολοιπα μεχρι να βρεθει καποιο σπιτι,αλλα και να μην βρεθει μια χαρα θα περναει εκει και θα φροντιζουμε εμεις γι αυτο. θελω να καταλληξω στο ποια περιοχη εισαι μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο να φροντισει καποιος γι αυτα τα κουταβακια,η να βρεθει μια λυση τελοσπαντων.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Υπαρχει μπογιας??? Αν ναι τα αδεσποτα την εχουν απλα πλακοστρωσει. . . :(
Αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι πως αν ο δημος σας ειναι συμβεβλημενος
με το Δικεπαζ και η φουρναρισα πει οτι ειναι επιθετικα ερχονται και τα παιρνουν
και μετα δεν ξερω τι γινεται απλα υποθετω. . .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ειρήνη...μήπως εσύ έχεις πιο πρόχειρη, αυτή την δημοσίευση που επανακυκλοφόρησε πάλι χθες, με οδηγίες όταν: "το αδέσποτο που φροντίζετε, ενοχλεί", να το ποστάρεις και μία εδώ;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το έχω και εγώ πρόχειρο :)

Φροντίζουμε το αδέσποτο της γειτονιάς μας και ο «γείτονας» ενοχλείται από την παρουσία του

τόσο ώστε να φτάσει στο σημείο να απειλήσει ότι θα το σκοτώσει/εξαφανίσει/φολιάσει κτλ!
Την ίδια στιγμή και όχι όταν γίνει το κακό (θα είναι αργά) επισκεπτόμαστε το Α.Τ. της περιοχής μας και τον Αξ/κό υπηρεσίας και ζητούμε να καταγραφεί στο βιβλίο συμβάντων η απειλή κατά της ζωής του ζώου – τους υποδεικνύουμε τον Ν.4039/2012 επισημαίνοντας το άρθρο 16 διότι οι περισσότεροι ακόμα δεν το γνωρίζουν και ζητούμε να ενημερωθεί ο γείτονας ότι από εκείνη την στιγμή και μετά καθίσταται υπεύθυνος για όποια κακομεταχείριση εις βάρους του ζώου ενώ θα φροντίσει η αστυνομία να τον ενημερώσει για τις νέες βαριές ποινές! (1-5 έτη φυλάκιση και 5.000 – 15.000 Ε πρόστιμο)
Ζητάτε πάντα αντίγραφο από την καταγραφή στο βιβλίο συμβάντων και ενημερώνετε άμεσα το φιλοζωικό σωματείο της περιοχής σας να συνδράμει στην προσπάθεια σας!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μπράβο βρε Τάκη!

Ειρήνη μου, δεν μπορώ να δω fb. Αλλιώς θα το έβαζα εγώ :)
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Οταν λες "μπόγια" τι εννοείς;

ήρθε ένας τύπος με φορτηγάκι τύπου αγροτικό και με πνίχτη και έψαχνε τα σκυλιά να τα πάει στο """κυνοκομείο""" του δήμου θεσσαλονίκης.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Xμμμ είδε κανείς τι έγραφε πάνω στο φορτηγάκι; Πρέπει να μάθουμε τι είναι αυτό πάρε ένα τηλέφωνο στον Δήμο Θεσ/κης. Σε ποιά περιοχή συνέβη αυτό;
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Το έχω και εγώ πρόχειρο :)

Φροντίζουμε το αδέσποτο της γειτονιάς μας και ο «γείτονας» ενοχλείται από την παρουσία του

τόσο ώστε να φτάσει στο σημείο να απειλήσει ότι θα το σκοτώσει/εξαφανίσει/φολιάσει κτλ!
Την ίδια στιγμή και όχι όταν γίνει το κακό (θα είναι αργά) επισκεπτόμαστε το Α.Τ. της περιοχής μας και τον Αξ/κό υπηρεσίας και ζητούμε να καταγραφεί στο βιβλίο συμβάντων η απειλή κατά της ζωής του ζώου – τους υποδεικνύουμε τον Ν.4039/2012 επισημαίνοντας το άρθρο 16 διότι οι περισσότεροι ακόμα δεν το γνωρίζουν και ζητούμε να ενημερωθεί ο γείτονας ότι από εκείνη την στιγμή και μετά καθίσταται υπεύθυνος για όποια κακομεταχείριση εις βάρους του ζώου ενώ θα φροντίσει η αστυνομία να τον ενημερώσει για τις νέες βαριές ποινές! (1-5 έτη φυλάκιση και 5.000 – 15.000 Ε πρόστιμο)
Ζητάτε πάντα αντίγραφο από την καταγραφή στο βιβλίο συμβάντων και ενημερώνετε άμεσα το φιλοζωικό σωματείο της περιοχής σας να συνδράμει στην προσπάθεια σας!

Χίλια ευχαριστώ θα το εκτυπώσω μαζί με τον νόμο και θα το πάω στην αστυνομία της τούμπας να το κάνω. Γνωρίζετε αν υπάρχει στην θεσσαλονίκη κάποια φιλοζωική για να έρθω σε επαφή να με βοηθήσει ;
 




Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Xμμμ είδε κανείς τι έγραφε πάνω στο φορτηγάκι; Πρέπει να μάθουμε τι είναι αυτό πάρε ένα τηλέφωνο στον Δήμο Θεσ/κης. Σε ποιά περιοχή συνέβη αυτό;

Κάτω Τούμπα θεσσαλονίκης, κοντά στον Κήπο του Καλού.Αυτό μου το είπε ο μπαμπάς μου, ότι δλδ ήρθε χτες κάποιος και έψαχνε τα σκυλιά να τα μαζέψει, και η άλλη η σκ...ψυχη έβριζε απο τον φούρνο εμάς που τα ταίζουμε. Γιατί δεν έβρισε και τον δήμο που τα εμβολίασε και στείρωσε και την μάνα;;ότι να ναι...σκατ...ανθρωποι!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860

  • [*=center]''ΑΡΓΟΣ''
    [*=center]


Τ.Θ. 11052, ΤΚ 54110, Θεσσαλονίκη,
Τηλ: 6944-748968
ARGOS Animal Welfare Society - Thessaloniki, Greece
e-mail: [email protected]



  • [*=center]ΣΩΜΑΤΕΙΟ "Η ΑΓΑΠΗ"

Πυλαία, Θεσσαλονίκη
Τηλ: 6977-951694
Φαξ: 2310-323258
Προστασία Αδέσποτων Ζώων “Η Αγάπη”
e-mail: [email protected]




  • [*=center]Φιλοζωικό Σωματείο Θέρμης
http://www.freewebs.com/storgithermis/
Εmail: [email protected]
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Χίλια ευχαριστώ mareco θα στείλω mail στην αγάπη μπας και έχουν καμια συμβουλή κι αυτοί, και θα ενημερώσω :)
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3