Ερώτηση για κουτάβι!


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Γιατί να τρελαθεί στο στρες ένα κουταβάκι που φεύγει για τρεις μέρες από τη μαμά του και μετά επιστρέφει για να ξαναφύγει εβδομάδες μετά?
Μπορείτε να μου πείτε?
διοτι το κουταβι ειναι παρα πολυ μικρο κ εφαγε ηδη ενα πολυ μεγαλο σρες αποχωρισμου απο την μητερα του κ προσπαθησε να προσαρμοστει σε νεο περιβαλλον με νεα δεδομαινα!τωρα θα το αναγκασουμε να ξαναφυγει κ να επιστρεψει ξανα...το μονο που θα καταφερουμε ειναι ενα ανασφαλες κουταβι!
 


gwindor

Member
28 Απριλίου 2009
10
0
Δε ξέρω ρε παιδιά τι να πώ.

Αν όντως υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα δε ξέρω τι να κάνω. Όταν το πήρα είχε σταματήσει να πίνει και γάλα απο τη μάνα του... αν αυτό σημάινει κάτι.
Είναι τόσο σημαντικό το να το γυρίσω πίσω για ακόμα ένα μήνα?
Δε μπορώ να το κινονικοποιήσω εγώ όσο μπορώ πιο πολύ (μπορεί να μην είναι σαν να βρίσκετε με τη μάνα του) αλλα όσο να είναι πιστέυω πως μπορώ να του δείξω μερικά πράγματα.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Δε ξέρω ρε παιδιά τι να πώ.

Αν όντως υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα δε ξέρω τι να κάνω. Όταν το πήρα είχε σταματήσει να πίνει και γάλα απο τη μάνα του... αν αυτό σημάινει κάτι.
Είναι τόσο σημαντικό το να το γυρίσω πίσω για ακόμα ένα μήνα?
Δε μπορώ να το κινονικοποιήσω εγώ όσο μπορώ πιο πολύ (μπορεί να μην είναι σαν να βρίσκετε με τη μάνα του) αλλα όσο να είναι πιστέυω πως μπορώ να του δείξω μερικά πράγματα.

τωρα οτι εγινε εγινε,κρατα το κουταβι κ προσπαθησε για το καλυτερο!:)
δεν χαθηκε κ ο κοσμος πια...
 


gwindor

Member
28 Απριλίου 2009
10
0
τωρα οτι εγινε εγινε,κρατα το κουταβι κ προσπαθησε για το καλυτερο!:)
δεν χαθηκε κ ο κοσμος πια...
Σε ευχαριστώ.

Αυτό μου φένεται το πιο λογικό να κάνω αυτή τη στιγμή.
 


gwindor

Member
28 Απριλίου 2009
10
0
Οπότε έχουμε και λέμε.

Μένω στη ξηρά τροφή (Hill's puppy mini) και του βάζω φαί τρείς φορές την ημέρα.
Δεν του δίνω καθόλου γάλα παρα μόνο νερό.

Σωστά?
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Μένω στη ξηρά τροφή (Hill's puppy mini) και του βάζω φαί τρείς φορές την ημέρα.
Δεν του δίνω καθόλου γάλα παρα μόνο νερό.

Σωστά?
Φιλοξενουσα ένα σιχ τσου(πριν μερικες μέρες) 2 μηνων και ο κτηνιατρος και ο εκτροφέας μου ειπαν για ένα μικρο χρονικο διαστημα (15 μερες περιπου) να έχει συνεχεια το μπολ γεματο.
Μετα να μπει σε μια σειρά 4 γευματα περιπου την ημέρα
:)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
πολυ σωστα!πηρε οσο γαλατακι χρειαζοταν απο τη μαμα του!κ μαλλον ηταν υπεραρκετο!:)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Κουτάβι δεν παίρνουμε σε καμιά περίπτωση από τη μαμά του πριν κλείσει τις 8 εβδομάδες.
Εγώ θα το πήγαινα πίσω και θα το άφηνα μαζί της μέχρι να γίνει 10-12 εβδομάδων. Επειδή δεν έχει και αδελφάκια πιστεύω πως καλό είναι να παραμείνει με τη μαμά του όσο πιο πολύ μπορεί, μια και μόνο αυτήν έχει για να του δείξει αυτά που πρέπει ώστε να μην έχει προβλήματα συμπεριφοράς. Αυτή θα το εκπαιδεύσει σε θέματα συμπεριφοράς και θα του μάθει τη γλώσσα του σώματος.
Όσο καλή διάθεση και να έχεις, σκύλος δεν είσαι. Και αν έχω καταλάβει καλά είσαι και ας το πούμε αρχάριος.
Τώρα που το έχεις σπίτι σου είναι μάλλον δύσκολο να το αποχωριστείς, αλλά πίστεψε με θα είναι προς όφελος και των δυο σας να αναλάβει την εκπαίδευση του η μαμά του.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Καλύτερα μόνιμα μπωλ με φαγητό και νερό, επίσης θα πρότεινα να βρέχεις λίγο την ξηρά με λίγο νεράκι (όχι πολύ) για να την τρώει πιο εύκολα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θα μπορούσες ίσως να φιλοξενήσεις τη μαμά του για μερικές βδομάδες? Μετά θα πρέπει επίσης να το πας στο ανάλογο κουταβο-σχολείο (puppy school/kindergarten).