Ερώτηση για ξενώνα


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Καλησπέρα σε όλες/ όλους,

Εδώ και κάποια χρόνια πάμε το σκυλάκο μας σε συγκεκριμένο ξενώνα στην Αττική απ'τον οποίο είμαστε πολύ ικανοποιημένοι, αλλά δυστυχώς φέτος το Πάσχα δε μας εξυπηρετεί ιδιαίτερα η μέρα που μας είπαν ότι μπορούμε να τον πάρουμε επιστρέφοντας.
Ο μόνος άλλος ξενώνας που θα μας βόλευε ως τοποθεσία είναι το pallini kennels. Θα μπορούσε κάποιος/-α να που τον έχει δοκιμάσει μου στείλει εντυπώσεις σε pm (αντιλαμβάνομαι ότι δεν επιτρέπεται να σχολιάσει στο φόρουμ);
Με ενδιαφέρουν κυρίως τα εξής: 1. Ασφάλεια του σκύλου (περίφραξη, να μην έχει επαφή με άλλα σκυλιά στη βόλτα, αν ενημερώνουν σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, κ.λπ.) και 2. κόστος διαμονής (ιδανικά αν υπάρχει πρόσφατη εμπειρία).

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ασφαλώς και επιτρέπονται αυτοί οι σχολιασμοί. Είναι και ιδιαίτερα επιθυμητοί θα έλεγα.
Αυτές τις πληροφορίες βέβαια, μπορείς να τις πάρεις και με ένα τηλεφώνημα στην επιχείρηση.
 


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Ασφαλώς και επιτρέπονται αυτοί οι σχολιασμοί. Είναι και ιδιαίτερα επιθυμητοί θα έλεγα.
Αυτές τις πληροφορίες βέβαια, μπορείς να τις πάρεις και με ένα τηλεφώνημα στην επιχείρηση.
Είχα την αίσθηση ότι δεν επιτρέπονται, αλλά χαίρομαι που κάνω λάθος κι ευχαριστώ για την απάντηση Σίγουρα μπορώ να τις πάρω κι από εκεί, απλά σκέφτηκα πριν τους καλέσω να δω αν έχει και κάποιος/-α προσωπική εμπειρία, γιατί, όπως και να το κάνουμε, νιώθεις μια παραπάνω ασφάλεια αν έχεις καλές εντυπώσεις από άλλους κηδεμόνες.
Ευχαριστώ και πάλι
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εχω να παω 2 χρονια αλλα αν δεν εχει αλλαξει κατι η περιφραξη ειναι ο λόγος που τον παω εκει και η καθαριοτητα, θεωρω οτι ειναι ασφαλης. Στα συν τα χωραφια τρυγυρω ειναι οργωμενα και δεν υπαρχει κοντα πυκνη βλαστηση, ασφαλεια και απο πυρκαγες.
Για τις τιμες θα ρωτησεις στο τηλ καθως εξαρταται απο τη σεζον, μεγεθος σκυλου κτλ. αλλα λογικες νομιζω.
Για το προαυλισμα την πρωτη φορα ρωτησα μου ειπαν δε προαυλιζονται μαζι, ξαναρωτα αλλα πιστευω ισχυει.

Εαν επιτρεπεται που τον πηγαινες ως τωρα, επειδη και μενα με αγχωνει η ασφαλεια περιφραξης, θα ηθελα να εχω εναλλακτικες.
 
Last edited:


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Εχω να παω 2 χρονια αλλα αν δεν εχει αλλαξει κατι η περιφραξη ειναι ο λόγος που τον παω εκει και η καθαριοτητα. Στα συν τα χωραφια τρυγυρω ειναι οργωμενα και δεν υπαρχει κοντα πυκνη βλαστηση, ασφαλεια και απο πυρκαγες.
Για τις τιμες θα ρωτησεις στο τηλ καθως εξαρταται απο τη σεζον, μεγεθος σκυλου κτλ. αλλα λογικες νομιζω.
Για το προαυλισμα την πρωτη φορα ρωτησα μου ειπαν δε προαυλιζονται μαζι, παντως για να ειμαι σιγουρη το επισημαινω καθε φορα.

Εαν επιτρεπεται που τον πηγαινες ως τωρα, επειδη και μενα με αγχωνει η ασφαλεια περιφραξης, θα ηθελα να εχω εναλλακτικες.
Στο Cats 'n' Dogs, και γενικά σκοπεύω να συνεχίσω να τον πηγαίνω εκεί, γιατί γυρίζει χαρούμενος (όσο μπορεί να γυρίσει χαρούμενος από ξενώνα, δηλαδή), και μια φορά που έκανε αντίδραση (διάρροια) σε αγωγή που έπαιρνε με ενημέρωσαν αμέσως και επικοινώνησαν με τον κτηνίατρό του για οδηγίες. Απλά αυτήν τη φορά δε με βολεύει που δεν μπορώ να τον πάρω Δευτέρα του Πάσχα και πρέπει να πάω Τρίτη, γιατί πρέπει να γυρίσουμε επαρχία για δουλειά.

Στο pallini kennels έχουν κι εσωτερικά δωμάτια για σκυλάκια μεσαίου μεγέθους (13 κιλά) - αν είναι και το δικό σας αντίστοιχου μεγέθους και γνωρίζετε, δηλαδή; Γιατί δε θα ήταν άσχημα τέτοιες μέρες να είναι μέσα, να μην ακούει το θόρυβο...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εχω παει και εκει αρκετες φορες να επισκεφτω σκυλια, οχι τον δικο μου. Συγκριτικα ψιλομοιαζουν σε καποια πραγματα οι 2 πανσιον, αλλα προσωπικα θεωρω ανωτερο το Pallini kennels σαν χωρο και περιβαλλον για σκυλο, γουστα βεβαια ειναι αυτα . Οι τιμες τους ειναι περιπου ιδιες by the way, τουλαχιστον πριν 6 μηνες που ρωτησα.

Στο pallini κλεινω το κλασσικο, αυτο που τα σκυλια εχουν ενα χωρο που αποτελειται απο ενα κλειστο δωματιο με ενα ανοιγμα/πορτα μικρουλα για σκυλο που βγαζει σε ενα μικρο ανοιχτο χωρο. Δε κλεινω θεση σε εξωτερικο χωρο.. Δε ξερω τι εννοεις εσωτερικα δωματια. Δεν το χω ψαξει τοσο.

Καλυτερα να παρεις σιγα σιγα και να τα ρωτησεις ολα. Και συντομα γιατι δυσκολα θα βρεις αν το σκεφτεσαι κανα δεκαημερο ακομα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Εχω παει και εκει αρκετες φορες να επισκεφτω σκυλια, οχι τον δικο μου. Συγκριτικα ψιλομοιαζουν σε καποια πραγματα οι 2 πανσιον, αλλα προσωπικα θεωρω ανωτερο το Pallini kennels σαν χωρο και περιβαλλον για σκυλο, γουστα βεβαια ειναι αυτα . Οι τιμες τους ειναι περιπου ιδιες by the way, τουλαχιστον πριν 6 μηνες που ρωτησα.

Στο pallini κλεινω το κλασσικο, αυτο που τα σκυλια εχουν ενα χωρο που αποτελειται απο ενα κλειστο δωματιο με ενα ανοιγμα/πορτα μικρουλα για σκυλο που βγαζει σε ενα μικρο ανοιχτο χωρο. Δε κλεινω θεση σε εξωτερικο χωρο.. Δε ξερω τι εννοεις εσωτερικα δωματια. Δεν το χω ψαξει τοσο.

Καλυτερα να παρεις σιγα σιγα και να τα ρωτησεις ολα. Και συντομα γιατι δυσκολα θα βρεις αν το σκεφτεσαι κανα δεκαημερο ακομα.
Ναι, αύριο θα τους πάρω.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.787
Προσωπικη αποψη... εαν έπρεπε να διαλέξω αναμεσα στα δύο.. εννοείται Pallini Kennels.
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Λοιπόν εγώ πάω τη νέλλη εκεί (pallini kennels) 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι ένα ημίαιμο κυνηγόσκυλο 20 κιλά, και κλείνω πάντα το δωμάτιο που έχει ένα εσωτερικό χώρο και μέσω μιας πορτούλας βγαίνει σε εξωτερικό προσωπικό της χώρο. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Τους παίρνω κάθε φορά ανά 2-3 μέρες τηλέφωνο και με ενημερώνουν πάντα. Την πρώτη χρονιά, αδιαθέτησε πρώτη φορά ενώ ήταν εκεί. Παρόλο που ένιωσα ΧΑΛΙΑ που δεν ήμουν κοντά της, με πήραν οι ίδιοι και μου είπαν ότι με δική τους πρωτοβουλία, την άλλαξαν δωμάτιο και την έβαλαν σε ένα πιο απομονωμένο αφήνοντας ενδιάμεσα 2 κενά δωμάτια από τα άλλα σκυλάκια γιατί τα αρσενικά είχαν πάθει παράκρουση, γαύγιζαν συνέχεια και την τάραζαν. Περσι ζήτησα και 3 playdate με άλλα σκυλάκια. Το κάνουν επί πληρωμή, και μόνο αν βρουν μου είπαν σκυλάκι που να ταιριάζει. Εννοείται με παρουσία εκπαιδευτή. Μου έστειλαν εκατοντάδες φωτο, πρέπει να πέρασε τέλεια. Γενικά κάθε φορά που την παίρνω είναι σαν να μην έχει φύγει μακριά μας. Και κάθε φορά που πάμε (παρόλο που είναι φοβικούλα) μπαίνει άνετα στο χώρο και μόλις δει το παιδί που την πάει μέσα πάει άνετα μαζί του χωρίς δισταγμό. Την πρώτη φορά που είχα πάει να τους μιλήσω, ζήτησα και με πήγαν και είδα όλους τους χώρους. Ήταν πολύ καθαροί και γενικά έιναι ένας πολυ φροντισμένος χώρος. Ο χώρος έξω απ το kennel δεν είναι πηγμένος στο δέντρο, οπότε είμαι πιο ήρεμη από θέμα φωτιάς. Τροφή δέχονται και πάω τη δική μου αλλά αν θες τους δίνουν μαγειρεμένο κοτόπουλο καθημερινά ή royal canin, μέσα στην τιμή. Οι βόλτες τον Αύγουστο που είναι high season είναι μικρές, αλλά ένα ένα σκυλί χωριστά για τις ανάγκες του πρωί και βράδυ. Αν θυμάμαι καλά πληρώνv για τη Νέλλη 25 ευρώ τελική τιμή/ημέρα. Είναι μεγάλο ποσό μεν, αλλά πραγματικά έχω το κεφάλι μου ήσυχο αφού δεν μπορώ να την πάρω μαζί.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Επίσης, να προσθέσω ότι έχω επισκεφθεί μόνο άλλον έναν ξενώνα, στη Βαρυμπόμπη, ο οποίος δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση κατά την ξενάγηση. Δεν έχω δηλαδή μεγάλη εμπειρία αλλά εκ του αποτελέσματος, η διαίσθησή μου ήταν σωστή. Τέλος έχω δυο φίλες που πάνε στο pallini το σκύλο η μια και τη γατα η άλλη και είναι κι εκείνες ευχαριστημένες. Από αυτές πήρα συστάσεις..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3