Ερώτηση για την ράτσα του κουταβιού μου


JimmyPuncher

New Member
28 Αυγούστου 2019
4
3
39
Καλησπέρα σας ,

Θα μπορούσε κάποιος μήπως να μου πει τι ράτσα είναι η μικρή μας ? Προσπάθησα να βγάλω άκρη αν είναι κοκόνι ή αλωπεκίς αλλά δεν τα κατάφερα ..

ΕυχαριστώΝιφλερ.jpg
 
  • Love
Reactions: p__nat and spyv


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Γι'αυτό κοιτάζεται στον καθρέφτη;
Εχει μπει κι αυτή στο τριπάκι της αναρώτησης;

Γιατί να είναι κοκόνι ή αλωπεκίς;
 


JimmyPuncher

New Member
28 Αυγούστου 2019
4
3
39
Άλλη μια φωτό μήπως βοηθάει περισσότερο .. Έχω την εντύπωση ότι μοιάζει πολύ με την φωτό προφίλ σου Mareco ... Υποψιάζομαι ότι κάπως έτσι θα γίνει σε λίγο καιρό..:cool:νιφλερ2.jpg
 
  • Love
Reactions: spyv


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Κι εγώ αυτό υποψιάζομαι.
Μακράν από κοκόνι και αλωπεκίδα.
Πολύ μακράν... :LOL:

Είναι μια κούκλα. Το αγαπημένο μου σχέδιο :love:
Που την βρήκες;
 


JimmyPuncher

New Member
28 Αυγούστου 2019
4
3
39
Κι εγώ αυτό υποψιάζομαι.
Μακράν από κοκόνι και αλωπεκίδα.
Πολύ μακράν... :LOL:

Είναι μια κούκλα. Το αγαπημένο μου σχέδιο :love:
Που την βρήκες;
Μέσα από αγγελία στο facebook , μια κοπέλα είχε μερικά κουταβάκια να δώσει από γέννα (1.5 μηνών περίπου τα έδωσε όλα) , εμείς πήραμε το τελευταίο .. Ευτυχώς μας συμπάθησε αμέσως και μετά από 3-4 μέρες στο σπίτι (δεν κάνει ακόμα να βγει έξω) έχει εγκλιματιστεί πλήρως ! Η κοπέλα μας έδειξε φωτογραφία από το δικό της (κοκόνι όπως μας είπε 7 κιλών) και επίσης μας είπε ότι το αρσενικό που ζευγάρωσε ήταν παρόμοιο σε κιλά ... Από ένα χωριό το πήραμε εν ολίγοις ... Τι ράτσα πιστεύεις ότι μπορεί να είναι ?


Υ.Γ. Ξέραμε ότι είναι πρώιμο να πάρεις κουτάβι πριν την ηλικία των 2.5 μηνών , απλά αν δεν το παίρναμε εμείς θα ήταν κάποιος άλλος .. Η κοπέλα δεν είχε την δυνατότητα να κρατήσει 4-5 σκυλάκια σπίτι καθώς δούλευε σεζόν .. Η μάνα απέφευγε απ ότι μας είπε τα κουτάβια τις τελευταίες μέρες , για αυτό και το πήραμε !
 
  • Angry
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν δεν είχε την δυνατότητα να τα φροντίσει όπως τους έπρεπε, γιατί ζευγάρωσε την σκύλα της;
Αντε πάλι...στο ίδιο έργο θεατές!!! :mad:

 


JimmyPuncher

New Member
28 Αυγούστου 2019
4
3
39
Αν δεν είχε την δυνατότητα να τα φροντίσει όπως τους έπρεπε, γιατί ζευγάρωσε την σκύλα της;
Αντε πάλι...στο ίδιο έργο θεατές!!! :mad:

Δεν μπορώ να σου δώσω κάποια απάντηση , απ ότι είδα πριν κάνω εγγραφή στο forum , είναι ένα θέμα που όλοι έχουν κουβεντιάσει εκτενέστατα .. Μπορώ να σου πω απλά τους λόγους που πήγαμε να πάρουμε το συγκεκριμένο κουτάβι ..

1.Αν δεν ήμασταν εμείς , θα ήταν κάποιος άλλος.. Πραγματικά αφήσαμε τις δουλειές μας και ταξιδέψαμε για να το γνωρίσουμε και να το πάρουμε (κάναμε όλες τις προετοιμασίες στο αυτοκίνητο για να νοιώσει όσο το δυνατόν πιο άνετα , παλιά ρούχα , κουπάκια για νερό , άσπρο σεντόνι για τον ήλιο κλπ) , το πήγαμε κατ ευθείαν σε κτηνίατρο στην θεσσαλονίκη κλπ

2.Ενώ το αρχικό πλάνο ήταν να πάρουμε κάποιο ενήλικο σκυλάκι από φιλοζωική ή κάτι τέτοιο και αφού ταξιδέψαμε αρκετά για να δούμε από κοντά κάποια σκυλιά (παίζει να κάναμε 1000-1200 χιλιόμετρα σε μια εβδομάδα για αυτόν τον σκοπό ) , συμφωνήσαμε ότι θα ήταν δύσκολο έως ανέφικτό , ίσως και βασανιστικό να πάρεις ένα ενήλικο σκυλάκι από την εξοχή , μέσα σε ένα διαμέρισμα πυκνοκατοικημένης περιοχής πόλης ..Θα ήταν δύσκολο και για εμάς να το εκπαιδεύσουμε , αλλά και για αυτό να εγκλιματιστεί ..

3. Ψάχναμε παράλληλα και εκτροφείς (μικρόσωμες ράτσες τύπου boston terrier) , πάντα από το eurobreeders στον ελλαδικό χώρο , αλλά δεν υπήρξε κάποια περίπτωση άμεσης (ή έστω στο επόμενο 2μηνο-3μηνο) απόκτησης .. Αν δεν βρίσκαμε το συγκεκριμένο , πιθανότατα να κάναμε την υπομονή μας μέχρι να έρθει η σειρά μας σε λίστα αναμονής , γιατί δεν σου κρύβω ότι αρχίσαμε να απογοητευόμαστε ..

4.Θέλαμε κάποιο μικρόσωμο σκυλί για να μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες του καλύτερα όσων αφορά την γυμναστική και την κοινωνικοποίηση..

Υ.Γ. Προσωπικά δεν έχω κάποια εμπειρία από σκύλο , δεν είχα ποτέ.. Η κοπέλα μου είχε στην οικογένεια της ένα snautzer (ή κάπως έτσι) .. Έχω ακόμα ένα iguana 15 χρονών στο πατρικό μου ... Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός και διάβασα όσα περισσότερα πράματα γινόταν (από internet , βιβλία κλπ) και για εκπαίδευση αλλά και για ενημέρωση.. Τελικά ήταν η καλύτερη ιδέα να πάρουμε ένα σκυλάκι .. Ειδικά με τα ωράρια μας (άπειρος ελεύθερος χρόνος) είναι τέλειο να έχεις ένα νέο μέλος και να μπορείς να έχεις συντροφιά..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf